Jump to content

myphone Ιστορικά: Το Symbian, η αρχή και το τέλος του


SaintPetrouil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η ταφοπλακα μπηκε με το Ν97.. παρολα αυτα οι περισσοτεροι που μιλαμε σημερα για smartphone ειχαμε ξεκινησει με symbian...

οποτε να ζησουμε να το θυμομαστε

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ θα στο πω λίγο αλλιώς. Λέτε όλοι πως το Android είναι στιβαρότερο και καλύτερο του Symbian. Με κλήσεις και αναμονές μπαταρίας τι γίνεται; Στα 1500mAh το E71 βγάζει μέρα και είναι ανοιχτά όλα σχεδόν (Opera, WiFi, QuickOffice, Mail client κλπ), μιλάω κιόλας όταν χρειαστεί. Με τα τώρα δεδομένα, κοστίζει κάτω από 100 ευρώ. Βρες μου λοιπόν ένα Android QWERTY με τόσα λεφτά και τέτοια αντοχή, να το πάρω. Εγώ δεν βρίσκω! :lol:

 

Όσο για το E5, ανήκει σε άλλη κατηγορία. Δεν ζητάς κάμερες κλπ σε E-Series, είναι τρέλα αυτό. Ακόμα κι εγώ που έχω E-Series, έχω και το K800i ή το C905 κάπου πρόχειρο πάντα για φωτογραφίες και μουσική. Αυτή η σειρά είχε άλλο ρόλο, όπως και η N είχε το δικό της.

 

* Η περιπέτεια έχει το ενδιαφέρον της ρε συ... Μου πήρε ώρες να στήσω το Foursquare app και δεν μπορώ να το χαρώ! Καταραμένα μάρμαρα!

 

Τα ξέρω αυτά απλά ανέφερα το παράδειγμα για να δείξω ότι σε διάστημα 3-4 χρόνων δεν υπήρξε καμία βελτίωση στις μεσαίες προς φθηνές συσκευές. Αυτό σημαίνει μείωση των πωλήσεων στο σημαντικοτερο κομμάτι.

 

Όταν κυκλοφόρησε έκανε 270 όμως. Δεν είναι λίγα.

 

Το Belle για να μην φτάσει σ αυτό το σημείο η Νοκια έπρεπε να το έχει παρουσιάσει από το 2009 για να έχει τον χρόνο να το εξελίξει. Και επίσης να εφοδιάζει κάποιες συσκευές με δυνατό hardware σαν το 808.

 

@@Μανο καλά όσα λες αλλά επειδή ξέρω την χρήση σου, αν δεν είχες παράλληλα κάποιο δυνατό android δεν θα το αγόραζες σαν μοναδική συσκευή.

 

Κι εγώ είμαι κατα-ευχαριστημενος με το Lumia 800 αλλα δεν θα μπορούσα να το εχω σαν μοναδική συσκευή προς το παρών. Σε κάνα χρόνο όμως πιθανότατα να με καλύπτει το WP.

 

Τώρα για ήχο συνομιλίας κλπ, είναι θέμα hardware. Το Lumia έχει πολύ χειρότερη ποιότητα από το Siii και Note2. Το 808 όπως λες ανώτερη. Λογικό, είναι ανάλογα την ποιότητα υλικών που χρησιμοποιήθηκε.

Όπως και να χει με κανένα τηλέφωνο τα τελευταία χρόνια δεν έχω πρόβλημα να ακούσω με άνεση τον συνομιλητή μου.

Και όπως ξέρεις βρίσκομαι πολλές ώρες σε χώρο εργοστασίου και μάλιστα δεν μιλώ στην μητρική μου γλώσσα, πράγμα που απαιτεί πεντακάθαρο ήχο για να καταλάβω τι μου λένε.

Συνεπώς αυτο δεν είναι πια κριτήριο αφού όλες οι συσκευές κάνουν ικανοποιητικά την δουλειά τους.

 

Τέλος πάντων για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος, όλους μας λυπεί η κατάντια της Nokia, όχι όμως και ο θάνατος ενός λειτουργικού.

Δεν δενομαι με τέτοια πράγματα.

Αν το εκανα θα έπρεπε να μείνω στο ios η στο Android.

Όμως κοιτάω τι με βολεύει την δεδομένη στιγμή. Αν του χρόνου τα WP συμπεριλαβουν κάποια πράγματα που θέλω δεν θα έχω πρόβλημα να πάω σ αυτά.

Δεν ταυτίζομαι ούτε με το λειτουργικό ουτε με τις εταιρείες εκτός από την Νοκια λόγο ευρωπαϊκής καταγωγής.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χαρα στο κουραγιο και στην τσεπη σου....γιατι τα πουλησες ομως, δεν σου εκανε κανενα? δεν εκανες μια ερευνα αγορας πριν τα αγορασεις? και μετα απο ολα αυτα κρατηθηκε στα χερια σου το Ν8? αν το κανεις απο αντιδραση για να πας κοντρα στην εποχη δεκτον....σε αλλη περιπτωση μου φαινονται περιεργες για την εποχη οι προτιμησεις σου....και μονο που το ειχα πιασει στα χερια μου και ειδα την αποκριση που ειχε στο δαχτυλο μου ανατριχιασα! μου θυμισε την εποχη του i8910 με την resistive οθονη.....:X
Ξερω ατομα που προτιμουν να δωσουν 100€ να φτιαξουν χαλασμενη οθονη Ν8 για αν το χρησιμοποιησουν παρα να δωσουν 100€ να παρουν ενα android.

 

Te_Salat συμφωνω με αυτο που λες . Δεν ξερω αν με λυπει η καταντια της nokia πιο πολυ ή ο θανατος του symbian. Αλλα συνηθως επελεγα συσκευη και οχι λειτουργικο, γι αυτο το λογο δεν πηγα απο το Ν900 στο Ν9. Ηταν αναβαθμιση λειτουργικου ,υποβαθμιση ομως συσκευης.

Παντως αν δεν θες να το παραδεχτεις, εγω μεχρι σημερα δεν εχω βρει smartphone android που να με καλυπτει οπως ενα nokia symbian. Αν για εσενα τηλεφωνο ειναι μονο καλος browser και μεγαλη οθονη αφης.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω αυτά απλά ανέφερα το παράδειγμα για να δείξω ότι σε διάστημα 3-4 χρόνων δεν υπήρξε καμία βελτίωση στις μεσαίες προς φθηνές συσκευές. Αυτό σημαίνει μείωση των πωλήσεων στο σημαντικοτερο κομμάτι.

 

Όταν κυκλοφόρησε έκανε 270 όμως. Δεν είναι λίγα.

 

Το Belle για να μην φτάσει σ αυτό το σημείο η Νοκια έπρεπε να το έχει παρουσιάσει από το 2009 για να έχει τον χρόνο να το εξελίξει. Και επίσης να εφοδιάζει κάποιες συσκευές με δυνατό hardware σαν το 808.

 

Συμφωνώ μαζί σου, έπρεπε να κάνει βήματα μπροστά που ΔΕΝ έκανε. Το 808 έπρεπε να το δούμε τουλάχιστον 2 χρόνια πίσω. Όπως και όλη της η γκάμα είναι τοποθετημένη λάθος χρονολογικά, έπρεπε πάντα να είναι 1-2 χρόνια πίσω. Θα είχε όλα τα περιθώρια να ανταγωνιστεί τους πάντες ανοιχτά και το Symbian θα ήταν ζωντανό. Τώρα δυστυχώς είναι αργά για δάκρυα και το ξέρουν όλοι, ακόμα και οι πιο φανατικοί (πχ εγώ). Αλλά μακάρι να βγει αληθινό ένα «όνειρο», η ανάσταση σε κανένα χρόνο αν τα WP πατώσουν. Ίδια πολιτική ακολουθούν γιατί, με specs 1-2 χρόνια πίσω.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Χαρα στο κουραγιο και στην τσεπη σου....γιατι τα πουλησες ομως, δεν σου εκανε κανενα? δεν εκανες μια ερευνα αγορας πριν τα αγορασεις? και μετα απο ολα αυτα κρατηθηκε στα χερια σου το Ν8? αν το κανεις απο αντιδραση για να πας κοντρα στην εποχη δεκτον....σε αλλη περιπτωση μου φαινονται περιεργες για την εποχη οι προτιμησεις σου....και μονο που το ειχα πιασει στα χερια μου και ειδα την αποκριση που ειχε στο δαχτυλο μου ανατριχιασα! μου θυμισε την εποχη του i8910 με την resistive οθονη.....:X

 

Εσύ έκανες έρευνα πριν πάρεις lg? Σε όλα τα φορουμ, μαζί και στο myphone, θάβουν την lg:lol: Μαλλον το κάνεις απο αντιδραση και πας κόντρα σε όσους λενε πως η samsung είναι η καλυτερη:lol:

Link to comment
Share on other sites

@songless_bird

αυτο τωρα το θεωρεις απαντηση με επιχειρηματα σε αυτο που εγραψα?

 

Να το θεωρήσω εγώ που το E71 έμεινε από οθόνη και προτιμώ να το κάνω παρά να πάρω άλλο;;; :lol::lol::lol:

 

Ρε συ Κώστα, κάποιους τους βολεύουν. Θέμα συνήθειας και του τι θες είναι! Εγώ πχ μαζοχίζομαι. Εσύ θες ευκολία. Άλλος ποιότητα, άλλος όνομα και πάει λέγοντας! Μη μαλώνουμε τώρα για βλακείες... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει , εξω απο τα νερα του θεματος αλλα μην λεμε και οτι θελουμε. Θαβουν την LG αλλα θα δικαιολογισω μονο στον τομεα υποστηριξης , απο εκει και μετα σε ποιοτητα κατασκευης ,κοστολογιση κλπ βαζει τα γυαλια σε πολλες "ναυαρχιδες" και οποιος δεν το βλεπει αυτο εθελοτυφλει...
Link to comment
Share on other sites

Οταν κατι ειναι πεθαμενο δεν γινεται να το βγαζουμε και το καλυτερο.....

 

Καλύτερο όχι, πάρα πολύ καλό όμως ναι. Πιο πολύ από hardware την πάτησε κι από λάθη της Nokia σε εξέλιξη. Λίγο η αργοπορία στην QT, λίγο η καθυστέρηση στις οθόνες αφής, αλλά και πολλά ακόμα το στείλανε αδιάβαστο... Αλλιώς δεν θα μιλούσαμε για θάνατο, συμφωνώ. :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

@songless_bird

αυτο τωρα το θεωρεις απαντηση με επιχειρηματα σε αυτο που εγραψα?

@nektaria

η απαντηση σου δειχνει οτι δεν κατεχεις πολλα απο smartphones.....

ακομη και το myphone στα ετησια βραβεια το εβγαλε νουμερο 1 σε σχεση τιμη αποδοση!

και να φανταστεις οτι το πηρα πριν στα 347 καινουργιο!

εχεις εκτεθει ανεπανορθωτα, για αυτο πριν ποσταρεις να σκεφτεσαι πρωτα λιγο...;)

 

οκ την επομενη φορα που θα παρω κινητο θα ρωτησω εσενα που κατεχεις:lol:

εγω παντως αν ξαναπαιρνα android,που μαλλον δεν, θα κοιτουσα πρωτα να εχει περισσοτερες απο δυο σελιδες στο xda. κι εγω πηρα το 2x σε πολυ καλη τιμη και ειναι ο λογος που δεν θα ξαναπαρω για πολλα χρονια ρομποτακι :lol: αφηστε μας να πενθησουμε το αγαπημενο μας symbian με ηρεμια.

Link to comment
Share on other sites

το πιανω στα χερια μου...τις λεω γιατι ειναι ετσι η αφη.....?[...]

Συγγνώμη, τι έχει η αφή του;

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω οτι εχει ακομη καποιους παλιους νοσταλγους, οι οποιοι και αυτους θα τους καταπιουν οι μεγαλοι του χωρου....

Θα σου πω κατι....οταν πρωτοβγηκε το 808 μπαινοντας στο πλαισιο μου ορμαει μια γκομενα που του εκανε promotion και μου το πλασαρει με την μια.....

το πιανω στα χερια μου...τις λεω γιατι ειναι ετσι η αφη.....?

μου λεει εχει φοβερη καμ - λειτουρικο symbian μπλα μπλα μπλα....την ξαναρωταω...γιατι ειναι ετσι η αφη.....φανταζομαι ξερεις την καταληξη να μην συνεχισω.....η νοκια λοιπον εβαλε τα χερακια της και εβγαλε τα ματακια της....

 

Εγώ θυμάμαι τότε πως το έψαχνα σε όλη την Θεσσαλονίκη και δεν το έβρισκα για να το δοκιμάσω με το που βγήκε. Μετά από καιρό το είδα σε μαγαζί και προσωπικά δεν βρήκα κάποιο φάουλ, ούτε στην οθόνη του. Πολύ καλή υλοποίηση σε όλα, παραδέχτηκα τη Nokia για τα 5 χρόνια έρευνας πάνω του. Και τα Lumia παραδέχτηκα ποιοτικά, όχι όμως από άποψη OS. Το LG τώρα, μόνο λόγω φωτεινής οθόνης ίσως το έπαιρνα, όχι για κάτι άλλο. Γενικότερα, δύσκολα θα φύγουμε οι καμμένοι από το Symbian... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Σαν resistive είναι και φυσικά οφείλεται στο symbian που ποτέ του δεν χωνεψε την αφή. Να μην μιλήσω για scrolling...

LoL. Οκ οκ:lol:

Link to comment
Share on other sites

οκ την επομενη φορα που θα παρω κινητο θα ρωτησω εσενα που κατεχεις:lol:

εγω παντως αν ξαναπαιρνα android,που μαλλον δεν, θα κοιτουσα πρωτα να εχει περισσοτερες απο δυο σελιδες στο xda. κι εγω πηρα το 2x σε πολυ καλη τιμη και ειναι ο λογος που δεν θα ξαναπαρω για πολλα χρονια ρομποτακι :lol: αφηστε μας να πενθησουμε το αγαπημενο μας symbian με ηρεμια.

 

Δεν ξερω με πιο σκεπτικο αγοραζετε μερικοι συσκευες αλλα για εμενα δεν ειναι πρωτη προτεραιοτητα η ποσοτητα mods roms κλπ τα οποια και ριψοκινδυνα και δεν εχεις και εγγυηση απο εκει και μετα.

Aν θελει καποιος να σκαλιζει μερα νυχτα το τηλ του ας παρει S2 να δοκιμασει ολες τις rom που υπαρχουν.Εγω εχω κουραστει με αυτο το πραγμα και οταν για μια εβδομαδα πηρα S2 την επομενη μερα φλασαρα stock rom.Αν κατι δουλευει καλα οπως στην περιπτωση της LG , δεν το πειραζεις.

 

Περι ορεξεως λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Χαρα στο κουραγιο και στην τσεπη σου....γιατι τα πουλησες ομως, δεν σου εκανε κανενα? δεν εκανες μια ερευνα αγορας πριν τα αγορασεις? και μετα απο ολα αυτα κρατηθηκε στα χερια σου το Ν8? αν το κανεις απο αντιδραση για να πας κοντρα στην εποχη δεκτον....σε αλλη περιπτωση μου φαινονται περιεργες για την εποχη οι προτιμησεις σου....και μονο που το ειχα πιασει στα χερια μου και ειδα την αποκριση που ειχε στο δαχτυλο μου ανατριχιασα! μου θυμισε την εποχη του i8910 με την resistive οθονη.....:X

 

Εχεις πιασει ποτε i8910?

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχε ο αδελφός μου...οχι μόνο το έπιασα αλλά το δούλεψα αρκετά.

 

Και ειχε resistive?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

@songless_bird

αυτο τωρα το θεωρεις απαντηση με επιχειρηματα σε αυτο που εγραψα?

Τι επιχειρημα θες δηλαδη στη δηλωση οτι το Ν8 εχει οθονη σαν resistive; Θελεις επιχειρηματα στην προσωπικη σου αποψη;:confused: Εγω σου απαντησα οτι οι κατοχοι του Ν8 προτιμουν να πληρωσουν οσο ενα φτηνο android για να φτιαξουν αυτην την κατα τη γνωμη σου χαλια οθονη. Θεωρησα οτι αστειεσαι γιατι αν οντως ειχες ενα Ν8 δεν θα το ελεγες για αστειο. Το κινητο ειναι πληρεστατο και απο hardware και απο software. Ικανοτατο και αψογα λειτουργικο με τις αναβαθμισεις του.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Να μην μιλήσω για scrolling...

 

Να μη μιλήσεις, όχι τουλάχιστον για κάτι που δεν έχεις και δε ξέρεις.

Μάλλον σου διέφυγε το παρακάτω βιντεακι που είχα ανεβάσει πριν.

Ριχτου 1 ματιά πρωτα σε παρακαλώ και μετά μιλα για scrolling :)

http://db.tt/Dpi2RSYF

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με πιο σκεπτικο αγοραζετε μερικοι συσκευες αλλα για εμενα δεν ειναι πρωτη προτεραιοτητα η ποσοτητα mods roms κλπ τα οποια και ριψοκινδυνα και δεν εχεις και εγγυηση απο εκει και μετα.

Aν θελει καποιος να σκαλιζει μερα νυχτα το τηλ του ας παρει S2 να δοκιμασει ολες τις rom που υπαρχουν.Εγω εχω κουραστει με αυτο το πραγμα και οταν για μια εβδομαδα πηρα S2 την επομενη μερα φλασαρα stock rom.Αν κατι δουλευει καλα οπως στην περιπτωση της LG , δεν το πειραζεις.

 

Περι ορεξεως λοιπον...

 

στην δικη μου περιπτωση,o2x,δεν δουλευε τιποτα καλα. ηθελα δεν ηθελα εψαχνα για custom rom αφου η lg ΔΕΝ έδινε αναβαθμισεις :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα και το 2Χ πριν το 4Χ τωρα (με μια σταση στο S2) δεν καταλαβαινω τι δεν δουλευε καλα .Ακομα και εκει με 2,3 εκδοση την μαμα ειχα γιατι οι αλλες ρουφαγαν μπαταρια σαν διαολοι....και τις ειχα δοκιμασει τις πιο "καλες" αρκετες φορες οποτε εβγαινε κατι νεο.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και οδήγησε την ΝΟΚΙΑ στον πλούτο και στην κορυφή.....μ'αρέσει που ακόμη υποστηρίζετε πεθαμένα μηχανάκια
Πες μου τι δεν κανει ενα "πεθαμενο" Ν8.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναστήσει την αγαπημένη σου εταιρεία....
Troll mode on; Εστω ενα επιχειρημα. Το Ν8 ειναι μαπα γιατι δεν.... τι δεν;

Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα την σκοτωσει το symbian:rolleyes:

Να σου πω τι βλεπω στη nokia; Πισωγυρισματα και αντιγραφες. Πρωτοτυπια μηδεν. Το Ν8 δεχτηκε πυρα και σκληρη κριτικη πριν καν βγει ακομη και απο site (engadget) που αρθηθηκαν να του κανουν review. Αυτο λεει πολλα.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθίζω να τρολαρω.

 

Για το scrolling είχες 1 άσχημη γνώμη και σου έχω ανεβάσει 1 μικρό βιντεακι λίγο πιο πάνω, κάποιο σχόλιο, γιατί μάλλον δε το είδες. ..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου Konstantine73

1. Λες οτι η αφη και το scrolling του 808 ειναι χαλια και μολις σου δειχνουν βιντεακι με το 808 να σκρολαρει αψογα δεν απαντας.

2. Σε ρωτανε τι δεν κανει το δυομιση χρονων Ν8 και δεν απαντας.

3. Λες οτι το omnia HD ειχε resistive οθονη ενω ειχε capacitive.

 

Και κατα τ' αλλα δεν τρολαρεις?

Πηγαινε βαλε το lg στην πριζα τωρα που ρουφαει την μπαταρια σε 4 ωρες.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθίζω να τρολαρω. Σου απάντησα ότι αν έκανε τα πάντα όπως λες τότε θα λέγαμε αλλά και δεν θα κάναμε τα μνημόσυνα. Απέτυχε παταγωδώς να προσαρμοστεί, τα αυτονόητα θα λέμε τώρα ?
Που υστερει;; Δεν ηταν θεμα προσαρμογης. Αλλοι παραγωντες σκοτωσαν το symbian και οχι το Ν8. Αν διαβασεις απο την αρχη το θεμα θα δεις σκληρες κριτικες απεναντι σε S^1 συσκευες και ετσι πηρε τη μπαλα και το S^3...Ειναι σαν να λες επειδη ειχα μια συσκευη με android 1.6 το android γενικα ειναι μαπα....Το Ν8 πουλησε μια χαρα. Οι απογονοι του symbian ειναι σε ολα τα αλλα λειτουργικα που θα παρουν τις καινοτομιες του για να το φτασουν σε πληροτητα. Η αποτυχια του symbian καταλογιζεται στην ιδια τη nokia με το marketing και οχι στις συσκευες της που πουλουσαν ανοδικα μεχρι το Φλεβαρη του 2011.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε βαλε το lg στην πριζα τωρα που ρουφαει την μπαταρια σε 4 ωρες.

 

Μαζι θα τα φορτισουμε ...Χαιρομαι παντως που λες για την μπαταρια γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο να μας κατηγορισει κανεις για την επιλογη μας....

 

Κουβεντα εκτος θεματος και σχολια ακομα πιο εκτος και απο εκτος...

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...