Jump to content

myphone POLL: Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε;


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;  

875 members have voted

  1. 1. Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;

    • Box
      45
    • Dropbox
      474
    • Sugarsync
      13
    • Google Drive
      90
    • Microsoft Skydrive
      113
    • Άλλη
      29
    • Δεν χρησιμοποιώ καμία
      108
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

Μια από τις «δικαιολογίες» που χρησιμοποιούν τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες για τον περιορισμένο χώρο που μπορεί να προσφέρουν στις συσκευές τους ή για την έλλειψη υποστήριξης microSD είναι το λεγόμενο «cloud storage». Καλούν έτσι τους χρήστες να αποθηκεύσουν τα αρχεία τους στο «σύννεφο» και να έχουν πρόσβαση σε αυτά από εκεί, συγχρονίζοντας τα παράλληλα και με όλες τις συσκευές και τους υπολογιστές τους. Επιπρόσθετα, δεν λείπουν και οι εταιρείες που κάνουν συνεργασίες με υπηρεσίες cloud storage, προσφέροντας ακόμη περισσότερο αποθηκευτικό χώρο στους χρήστες τους, σαν δώρο.

 

Ποιες είναι οι υπηρεσίες που ξεχωρίζουν τα τελευταία χρόνια; Το πρώτο που έρχεται στο μυαλό μας είναι μάλλον το Dropbox, αυτό που έκανε άλλωστε και αυτήν την κατηγορία υπηρεσιών εξαιρετικά δημοφιλή. Την εμφάνιση τους από εκεί και πέρα έκαναν όμως και άλλες προτάσεις, όπως για παράδειγμα το Box (το οποίο έχει υποστεί μεγάλες αναβαθμίσεις τους τελευταίους μήνες), το Sugarsync αλλά και το Ubuntu One, η πρόταση της Canonical επί του χώρου του cloud storage. Φυσικά, στον «χορό» μπήκαν και οι γνωστού μας «κολοσσοί», δηλαδή η Microsoft με το Skydrive, η Amazon με το Cloud Drive και η Google με το Drive. Οι υπηρεσίες αυτές διαθέτουν app για τα περισσότερα mobile λειτουργικά συστήματα του σήμερα και η λίστα φυσικά δεν σταματά εδώ.

 

Κάπου εδώ λοιπόν, αποφασίσαμε να ρωτήσουμε εσάς, το αναγνωστικό κοινό του myphone.gr, ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε για τον συγχρονισμό των αρχείων σας στις διάφορες συσκευές που διαθέτετε, ποια είναι ουσιαστικά αυτή που για εσάς προσφέρει τις περισσότερες λειτουργίες και σας εξυπηρετεί περισσότερο από όλες τις ανταγωνιστικές προτάσεις στην δουλειά σας.

 

Ο λόγος σε εσάς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χρησιμοποιω skydrive για τους εξης λογους:

1. μου δινει 25gb

2. με καλυπτουν οι sharing επιλογες του

3. συνεργαζεται καλα με το wp μου

4. συνεργαζεται με τα office 2013

5. δινει αμεση δυνατοτητα δημιουργιας αρχειων του office μεσα απο αυτο

6. ειναι cross platform (υπαρχουν apps σε ios/android/wp/windows 8)

7. θεωρω το UI του πολυ ομορφο και ευχρηστο

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Dropbox, αφού όταν το έφτιαξα έπαιζε μπάλα μόνο του

27,3GB και γω λόγω φοιτητικής ιδιότητας

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Dropbox και Google Drive απο μένα.

 

μηπως θα πρεπε να υπάρχει η πολλαπλή επιλογή ενεργοποιημένη στο poll?

 

επίσης και γω φοιτητης είμαι, πως θα πάρω τα extra gb?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αλλά θέλω χώρο να αποθηκεύω μόνο στη συσκευή μου!!!!!!!!! Δε γουστάρω ούτε στο ίντερνετ ούτε πουθενά να εκθέτω τα πάντα!!! Ούτε φυσικά να πρέπει να πληρώνω πάροχο για να δω τις φωτογραφίες μου!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Dropbox και Google Drive απο μένα.

 

μηπως θα πρεπε να υπάρχει η πολλαπλή επιλογή ενεργοποιημένη στο poll?

 

επίσης και γω φοιτητης είμαι, πως θα πάρω τα extra gb?

 

Κι εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 4-5, αλλά μετά δεν θα έχει νόημα αν τις επιλέγουμε όλοι όλες ;).

 

Οπότε ξεχωρίστε αυτήν που εσείς χρησιμοποιείτε πιο πολύ, θεωρείτε πως είναι η καλύτερη και την προτείνετε σε κάποιον τρίτο ;).

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ειναι multiple choice.

 

Χρησιμοποιώ όλα εκτός sugarsync και κανά 2 που δεν περιλαμβάνονται εδώ.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Dropbox και Google Drive απο μένα.

 

μηπως θα πρεπε να υπάρχει η πολλαπλή επιλογή ενεργοποιημένη στο poll?

 

επίσης και γω φοιτητης είμαι, πως θα πάρω τα extra gb?

 

Δυστυχώς η "προσφορά" τέλειωσε

https://www.dropbox.com/help/390/en

https://www.dropbox.com/spacerace

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 4-5, αλλά μετά δεν θα έχει νόημα αν τις επιλέγουμε όλοι όλες ;).

 

Οπότε ξεχωρίστε αυτήν που εσείς χρησιμοποιείτε πιο πολύ, θεωρείτε πως είναι η καλύτερη και την προτείνετε σε κάποιον τρίτο ;).

Διαφωνώ. Νόημα έχει να δούμε τελικά ποιές χρησιμοποιούνται περισσότερο απο τις άλλες, όχι να επιλέξουμε ντε και καλά μία..
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Dropbox, δεν χρειάζεται να πω πολλά, απλά το καλύτερο.

 

Οι φοιτητές (όλοι) μπορούν να πάρουν 50GB δωρεάν από εδώ https://pithos.grnet.gr/ . Δεν είναι cloud αλλά για τσάμπα, μια χαρά είναι.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Νόημα έχει να δούμε τελικά ποιές χρησιμοποιούνται περισσότερο απο τις άλλες, όχι να επιλέξουμε ντε και καλά μία..

 

Για αυτό υπάρχουν τα σχόλια, για να εξηγήσεις την επιλογή σου και να αναφέρεις και τις άλλες 10 που χρησιμοποιείς. Αλλιώς δεν θα είχαμε σχόλια και θα κάναμε μόνο το poll. Αφορμή για συζήτηση είναι το poll. Είναι η αφετήρια, όχι η κατάληξη ;).

 

One choice λοιπόν και μην αγχώνεστε, δεν βγάζουμε κυβέρνηση :p.

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά που τα χρησιμοποιώ πιο πολύ:

1) Dropbox (35GB)

2) Skydrive (7GB free + 20gB payed)

3) Google Drive

4) Box.net (50Gb)

5) Mediafire

Link to comment
Share on other sites

Άλλη (mediafire), αλλά καμμιά φορά και το τρομερό Dropbox.:D
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα χρησιμοποιώ όλα...

Αλλά για τις desktop εφαρμογές χρησιμοποιώ όλα εκτός του skydrive και του box....

 

Για το dropbox: Ωραίο απλό και stable, αλλά δεν έχει επιλογή συγχρονισμού οποιουδήποτε αρχείου/φακέλου οπουδήποτε και χάνει όταν θες να έχεις ένα shared χώρο για εργασίες πχ.

Για το google drive. Το ίδιο με το dropbox, λιγότερο stable με τη διαφορά ότι είναι το καλύτερο για κάνεις ταυτόχρονη δουλειά με συνεργάτες σε συγκεκριμένους φακέλους.

Για το sugarsync. Είναι το λιγότερο stable στην έκδοση 2 (beta), λογικό, με τις περισσότερες δυνατότητες από όοοοολα τα προγράμματα.... Συγχρονισμός οποιουδήποτε φακέλου όπου και αν βρίσκεται κλπ....

 

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

dropbox λόγω των 25gb δωρεάν και εσχάτως skydrive όπου μ αρέσει πολύ το doc reader του... το mega πιάνεται για cloud ?
Link to comment
Share on other sites

Dropbox εδω ...δεν εχω δοκιμάσει άλλα πέρα από skydrive αλλά τότε το dropbox μου είχε φανεί πολύ ανώτερο ...

 

Of topic

Εγώ που είμαι φοιτητής γιατί εχω μείνει στα 6gb?? Πως το κάνατε ? :O :-P

Link to comment
Share on other sites

Το Dropbox γιατί είναι το πληρέστερο.

Ειδικά σε android συσκευές, σε συνεργασία με το Dropsync γίνεται απόλυτο εργαλείο.

Για φωτογραφίες και βίντεο δεν το συζητώ τα κάνει όλα αυτόματα Και αν έχεις συσκευή Samsung μπορείς να επιλέξεις να γίνονται download στην συσκευή επίσης αυτόματα. Ακούγεται ότι μέσα στην χρονιά η συνεργασία Samsung-Dropbox θα επεκταθεί και στον αυτόματο συγχρονισμό αρχείων.

Προς το παρών αυτό το κάνουμε τέλεια μέσω της εφαρμογής

Dropsync. Οποιαδήποτε αλλαγή σ αρχείο σε κάποιον από τους υπολογιστές που χρησιμοποιώ, μεταφέρεται αυτομάτως στο smartphone μου και αντιστρόφως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Dropbox/Google Drive/Ubuntu One/Skydrive (με αυτή την κατάταξη)

 

1.Dropbox επειδή έχω κι εγώ ως φοιτητής πολλά gb και έχει αξιοπρεπές online player για φωτογραφίες/βίντεο

2.Google Drive για έγγραφα

3.Ubuntu One για music streaming (υπηρεσία Ubuntu One Music δωρεάν για 6 μήνες και 25gb χωρητικότητα αν αγοράσεις ένα τραγούδι απ'το κατάστημα)

4.Skydrive για έγγραφα που δεν δείχνει καλά το Google Drive (powerpoint επί το πλείστον)

 

Αν όμως το Skydrive για android είχε ενσωματωμένη υπηρεσία για προβολή αρχείων γραφείου θα είχε πάρει την θέση του Google Drive προ πολλού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...