Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχθές το παρέλαβε η σύζυγός μου σε λευκό. Εντυπωσιακό λειτουργικό σύστημα, με πιο απλουστευμένες ρυθμίσεις σε σχέση με το κλασικό ατελείωτο μενού ρυθμίσεων που είχαν οι προηγούμενες εκδόσεις και πολύ πιο φιλικό μενού. Βέβαια υπήρχαν κάποια θέματα όπως το θέμα της αναγνώρισης κλήσης που δεν εμφάνιζε όνομα καλούντος όταν έχεις αποθηκευμένο το τηλέφωνο με πρόθεμα +30 εάν δεν επιλέξεις από το μενού ότι τα εθνικά νούμερα αποτελούνται από 10 ψηφία!!!! Σπαζοκεφαλιά αλλά το λύσαμε. Πάντως η μπαταρία του μάλλον θα έχει το ίδιο πρόβλημα με το 9900 και δεν το βλέπω να βγάζει ολόκληρο 24ωρο.... Για να δούμε.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν εξερέσουμε το λογισμικό..... σαν συσκευή δεν έχει την ποιότητα του 9900!!!!! Πολύ πλαστικό! Εάν δεν της το έδινε η εταιρία της δεν νομίζω να το αγοράζαμε......

Εγώ πάντως σαν πιστός του φυσικού πληκτρολογίου θα περιμένω ένα μήνα ακόμα για το q10 :p

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το παρέλαβε η σύζυγός μου σε λευκό. Εντυπωσιακό λειτουργικό σύστημα, με πιο απλουστευμένες ρυθμίσεις σε σχέση με το κλασικό ατελείωτο μενού ρυθμίσεων που είχαν οι προηγούμενες εκδόσεις και πολύ πιο φιλικό μενού. Βέβαια υπήρχαν κάποια θέματα όπως το θέμα της αναγνώρισης κλήσης που δεν εμφάνιζε όνομα καλούντος όταν έχεις αποθηκευμένο το τηλέφωνο με πρόθεμα +30 εάν δεν επιλέξεις από το μενού ότι τα εθνικά νούμερα αποτελούνται από 10 ψηφία!!!! Σπαζοκεφαλιά αλλά το λύσαμε. Πάντως η μπαταρία του μάλλον θα έχει το ίδιο πρόβλημα με το 9900 και δεν το βλέπω να βγάζει ολόκληρο 24ωρο.... Για να δούμε.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν εξερέσουμε το λογισμικό..... σαν συσκευή δεν έχει την ποιότητα του 9900!!!!! Πολύ πλαστικό! Εάν δεν της το έδινε η εταιρία της δεν νομίζω να το αγοράζαμε......

Εγώ πάντως σαν πιστός του φυσικού πληκτρολογίου θα περιμένω ένα μήνα ακόμα για το q10 :p

 

Το πήρατε από πάροχο εδώ στην Ελλάδα; (γιατί έγραψες ότι της το έδωσε η εταιρίας της).

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εργάζεται εξ αποστάσεως (μέσω ίντερνετ) σε μια γαλλικη εταιρία και της το έστειλαν σε αντικατάσταση της προηγούμενης συσκευής. Αλλά ήρθε χωρίς κλειδωμα. Εμείς βάλαμε κάρτα cosmote, και δεν αλλάξαμε τίποτα. ούτε το apn σε "internet".

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το παρέλαβε η σύζυγός μου σε λευκό. Εντυπωσιακό λειτουργικό σύστημα, με πιο απλουστευμένες ρυθμίσεις σε σχέση με το κλασικό ατελείωτο μενού ρυθμίσεων που είχαν οι προηγούμενες εκδόσεις και πολύ πιο φιλικό μενού. Βέβαια υπήρχαν κάποια θέματα όπως το θέμα της αναγνώρισης κλήσης που δεν εμφάνιζε όνομα καλούντος όταν έχεις αποθηκευμένο το τηλέφωνο με πρόθεμα +30 εάν δεν επιλέξεις από το μενού ότι τα εθνικά νούμερα αποτελούνται από 10 ψηφία!!!! Σπαζοκεφαλιά αλλά το λύσαμε. Πάντως η μπαταρία του μάλλον θα έχει το ίδιο πρόβλημα με το 9900 και δεν το βλέπω να βγάζει ολόκληρο 24ωρο.... Για να δούμε.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν εξερέσουμε το λογισμικό..... σαν συσκευή δεν έχει την ποιότητα του 9900!!!!! Πολύ πλαστικό! Εάν δεν της το έδινε η εταιρία της δεν νομίζω να το αγοράζαμε......

Εγώ πάντως σαν πιστός του φυσικού πληκτρολογίου θα περιμένω ένα μήνα ακόμα για το q10 :p

 

Το θέμα με την μπαταρία πάντως λύνεται σε μεγάλο βαθμό με την τελευταία αναβάθμιση την οποία λογικά δεν θα έχετε κάνει λόγω ελληνικής κάρτας sim!;)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει η κάρτα που παίρνει το Ζ10 είναι μικρότερη από του 9900. Πως κάνεις το switch? την μικρότερη κάρτα την προμηθεύεσαι από οποιοδήποτε κατάστημα του παρόχου επιτόπου και απλά την ενεργοποιείς;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπειι κάπου να έχουμε μια γαλλική κάρτα sim. Σήμερα το βράδυ θα το δοκιμάσουμε.

 

ag11406 - Ναι αλήθεια είναι. Εμείς πήραμε τηλέφωνο στο Γερμανό στη Σκιάθο και μας την έστειλε. Έχουν όλα τα μαγαζιά πλέον micro sim κάρτες!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

To Z10 για να δουλεψει 4G πρέπει να ενεργοποιήσεις κάτι με τον πάροχο ή απλά όπου είναι διαθέσιμο λειτουργεί;
Link to comment
Share on other sites

Το πήρατε από πάροχο εδώ στην Ελλάδα; (γιατί έγραψες ότι της το έδωσε η εταιρίας της).

 

Δεν υπάρχει ακόμη επίσημα στην Ελλάδα όταν θα έρθει το νήμα θα γίνει από coming soon επίσημο :)

 

Από ότι έχω καταλάβει η κάρτα που παίρνει το Ζ10 είναι μικρότερη από του 9900. Πως κάνεις το switch? την μικρότερη κάρτα την προμηθεύεσαι από οποιοδήποτε κατάστημα του παρόχου επιτόπου και απλά την ενεργοποιείς;

 

ευχαριστώ

 

για να μην την κόψεις εσύ αν είναι μεγαλύτερη αυτή που έχεις και λογικά όχι 3G

πας σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας αγοράζεις τη καινούργια,θα σου έλεγα να πάρεις nano sim όπως του iPhone παίρνεις και ένα αντάπτορα όλα μαζί κάπου 8 ευρώ πάνω κάτω και έχεις μαζί με τον αντάπτορα sim για όποια συσκευή γουστάρεις micro/nano σου την ενεργοποιούν με το που την αγοράσεις μέσο internet με τα στοιχεία σου βάση ταυτότητας

 

 

To Z10 για να δουλέψει 4G πρέπει να ενεργοποιήσεις κάτι με τον πάροχο ή απλά όπου είναι διαθέσιμο λειτουργεί;

 

όλες οι συσκευές αν είναι στο αυτόματο το δίκτυο το βρίσκουν μόνες τους 2G/3G/4G/LTE δεν ζητάς εσύ να στο ενεργοποιήσουν η συσκευή σου το εκμεταλλεύεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ακόμη επίσημα στην Ελλάδα όταν θα έρθει το νήμα θα γίνει από coming soon επίσημο :)

 

 

 

για να μην την κόψεις εσύ αν είναι μεγαλύτερη αυτή που έχεις και λογικά όχι 3G

πας σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας αγοράζεις τη καινούργια,θα σου έλεγα να πάρεις nano sim όπως του iPhone παίρνεις και ένα αντάπτορα όλα μαζί κάπου 8 ευρώ πάνω κάτω και έχεις μαζί με τον αντάπτορα sim για όποια συσκευή γουστάρεις micro/nano σου την ενεργοποιούν με το που την αγοράσεις μέσο internet με τα στοιχεία σου βάση ταυτότητας

 

 

 

 

όλες οι συσκευές αν είναι στο αυτόματο το δίκτυο το βρίσκουν μόνες τους 2G/3G/4G/LTE δεν ζητάς εσύ να στο ενεργοποιήσουν η συσκευή σου το εκμεταλλεύεται

 

Για το LTE της cosmote θελει ενεργοποιηση στο νουμερο σου απο τον παροχο.....

 

Κανεις τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων cosmote και τους ανφερεις οτι εχεις συσκευη που υποστηριζει LTE, εκεινοι σου ανοιγουν την δυνατοτητα για LTE....Αναλογα με το πακετο συνδρομης που εχεις υπαρχει χρεωση ή οχι.

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να κανει καποιος καποια μικρη παρουσιασει να το δουμε και λιγο αλλα ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

παιδες επανηλθα με εντυπωσεις.παρελαβα πριν 3 ωρες απο expansys.οτι και να πω ειναι λιγο.οτι λεγατε οι ηδη κατοχοι ισχυει.σπερνει απο ταχυτητα,ειναι τρελα φρεσκο το λειτουργικο,πρεπει να τα παρεισ στα χερια για να καταλαβεις!η καμερα χωρις να ειναι κατι εξωφρενικο ειναι μια χαρα,η ποιοτητα κατσκευης επισης,αλλα η αποκαλυψη ειναι το λειτουργικο.το μονο ξενερωμα αν και το περιμενα ειναι πως δεν καταφερα να κανω την αναβαθμιση ΟΤΑ,μου λεει πως εχω την τελευταια εκδοση.θα δοκιμασω και τα αλλα δυο κολπα που εχω παραθεσει παραπανω οταν παω σπιτι.αψογο σε γενικες γραμμες και λογω εταιρικου αφμ το πηρα 490 μαζι με τη θηκη.με δυο κουβεντες,ειχα καιρο να εντυπωσιαστω απο κινητο,και το επαθα με blackberry,ουτε γι αστειο δεν θα το ακουγα αυτο που γραφω ενα χρονο πριν.well done blackberry!

ipad 3 white

iphone 5s gold

Link to comment
Share on other sites

παιδες επανηλθα με εντυπωσεις.παρελαβα πριν 3 ωρες απο expansys.οτι και να πω ειναι λιγο.οτι λεγατε οι ηδη κατοχοι ισχυει.σπερνει απο ταχυτητα,ειναι τρελα φρεσκο το λειτουργικο,πρεπει να τα παρεισ στα χερια για να καταλαβεις!η καμερα χωρις να ειναι κατι εξωφρενικο ειναι μια χαρα,η ποιοτητα κατσκευης επισης,αλλα η αποκαλυψη ειναι το λειτουργικο.το μονο ξενερωμα αν και το περιμενα ειναι πως δεν καταφερα να κανω την αναβαθμιση ΟΤΑ,μου λεει πως εχω την τελευταια εκδοση.θα δοκιμασω και τα αλλα δυο κολπα που εχω παραθεσει παραπανω οταν παω σπιτι.αψογο σε γενικες γραμμες και λογω εταιρικου αφμ το πηρα 490 μαζι με τη θηκη.με δυο κουβεντες,ειχα καιρο να εντυπωσιαστω απο κινητο,και το επαθα με blackberry,ουτε γι αστειο δεν θα το ακουγα αυτο που γραφω ενα χρονο πριν.well done blackberry!

 

Καλοριζικο!!!

Δυο μικρες λεπτομερειες/ερωτησεις:

1. Η συσκευασία (του κινητου, οχι του κουριερ) είχε άθικτη την ταινία ασφαλείας?

2. Έχει ελληνικό φορτιστή?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!!!

Δυο μικρες λεπτομερειες/ερωτησεις:

1. Η συσκευασία (του κινητου, οχι του κουριερ) είχε άθικτη την ταινία ασφαλείας?

2. Έχει ελληνικό φορτιστή?

 

thanks!και η ταινια ασφαλειας οκ,και κανονικος ο φορτιστης.απο μπαταρια δεν ξερω ακομα,απο αυριο που θα το δω σε συνθηκες εργασιας θα σας πω.δοκιμασα ολα τα κολπα για το update,ματαια ομως.μονο με sim απο ξενο παροχο.αν βρεθει αλλος τροπος ενημερωστε με.η καμερα μια χαρα,ο browser απιστευτος και σφαιρα.επισης η ram κανει δουλεια,δεν μασαει απο τιποτα.μολις γεμισει εφαρμογες θα ειναι αχτυπητο!

ipad 3 white

iphone 5s gold

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Το κινητό τα σπάει. Όσο πιο πολύ το δουλεύεις τόσο πιο πολύ θα σου αρέσει. Ο browser είναι ο καλύτερος, το λειτουργικό τρομερό. Άντε να πάρουμε και το update. Λογικά τις επόμενες ημέρες θα έρθει στην Ελλάδα επίσημα και τότε θα δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης και λάτρης του ios μπορώ να πω ότι πλέον υπάρχει εναλλακτική πρόταση στην αγορά μετά και των google apple και microsoft

Το λειτουργικό είναι όπως κάθε λειτουργικό στην αρχή του και θα πάρει τις αναβαθμίσεις που του ταιριάζουν βάση των μέχρι τώρα πεπραγμένων της blackberry.

Το καλό είναι ότι οι αναβαθμίσεις βγαίνουν γρήγορα και περνάν σε κάθε συσκευή και όχι κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.

Σίγουρα για όποιον έχει βολευτεί με το android ή το ios είναι μια ερώτηση αν πρέπει να αλλάξει!! μπορεί όχι αλλά πρέπει να το δοκιμάσει

Εγώ λογικά θα παραμείνω στο ios με εναλλακτική λύση όμως το os 10 διότι όπως είπα έχει όλα τα στοιχεία να για να μείνει στην αγορά μετά την αποτυχία της HP να κρατήσει το WebOS για μένα το καλύτερο λειτουργικό που έχω πιάσει μέχρι σήμερα στα smartphones

Με τις εφαρμογές στο οποίο γίνετε λόγος για κάθε νέο λειτουργικό εγώ δεν συνάντησα ιδιαίτερο πρόβλημα διότι δεν χρειάζομαι κάτι το εξαιρετικό στο οποίο να μην υπάρχει για το 10

Αν μάλιστα μπείτε και στο φόρουμ της blackberry θα δείτε ότι υπάρχει θέμα για το τι χεριάζεστε σε εφαρμογή και λες τι θέλεις και ή σου λένε υπάρχει το αντίστοιχο ή θα το δώσουμε σε developer για να το φτιάξει τόσο απλά,εγώ δεν ξέρω εταιρεία που να το κάνει αυτό ειδικά με την apple που έχει το αλάθητο ποτέ θυμάμε που έγραφαν μηνύματα στον μακαρίτη για να επιληφθεί των θεμάτων.

Αυτό σε μένα λέει ότι ήρθε για να μείνει και όχι για να φύγει.

Η τιμή του στα 500 ευρώ πάνω κάτω είναι η σωστή για αυτό που είναι και όχι τις 700αριές που έγιναν της μόδας λες και αγοράζεις αυτοκίνητο.

Από αντοχή κατασκευής δεν φοβάσαι να το ακουμπίσεις στο τραπέζι για να μη σου γρατσουνιστεί όπως άλλα κινητά ονόματα δεν λέμε 5 με λένε.

Από μπαταρία δεν είμαι γνώστης για να πω αν το ένα ή το άλλο τηλέφωνο την τρώει γρηγορότερα αλλά σε σχέση με το 5 δεν είδα κάτι άλλο που να υποδηλώνει ότι υπάρχει θέμα.

Ο browser είναι ότι ταχύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή με ρυθμίσεις που δεν έχω δει σε safari

Το WiFi είναι πολύ δυνατό σε σχέση με το 5 που είναι πολύ ποιο αδύναμο στα σημεία που το χρησιμοποιώ με αποτέλεσμα να το έχω για πρώτη συσκευή

Γενικά αξίζει σε σχέση και με τα ήδη υπάρχοντα κινητά αυτή της περιόδου και είναι πάρα πολύ καλή αγορά

Ότι και να πω είναι άδικο ή υπερβολικό για ένα νέο λειτουργικό πάντως δεν είναι καθόλου μα καθόλου ελειπές όπως ήταν τα ios android στην αρχή τα windows δεν τα αναφέρω διότι είναι απλά ένα καλό λειτουργικό χωρίς προβλήματα αλλά άοσμο ακόμη και στην 8

keep walking

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις εφαρμογές δεν είναι μόνο το πλήθος αλλά και η ποιότητα. Είναι σε καλό δρόμο πάντως.

 

Σας κάνει κολημματα η εφαρμογή του τηλεφώνου ;

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις εφαρμογές δεν είναι μόνο το πλήθος αλλά και η ποιότητα. Είναι σε καλό δρόμο πάντως.

 

Σας κάνει κολημματα η εφαρμογή του τηλεφώνου ;

 

για τις εφαρμογές αυτή την περίοδο η apple με την google είναι μονόδρομος

δοκίμασα σε διαδρομή μέσα στην Αθήνα το mireo dont panic και ήταν πολύ καλό χωρίς να χάνω σήμα από δορυφόρο πουθενά δεν κόλλησε η συσκευή ούτε σε εισερχόμενη κλήση μετά το κλείσιμοσε χρόνο dt επανήλθε στη θέση που ήταν το gps και γενικά δεν κολλάει

κατέβασα την αφαρμογή Φαρμακεία αλλά έχει μόνο Αθήνα Ανατολική Δυτική Αττική :wacko:ελπίζω ο φίλος να την αναβαθμίση τώρα με το Z10 :O

 

κολλήματα δεν έχω στο τηλέφωνο αλλά με ξενίζει ο τρόπος τερματισμού της κλήσης ας είναι και σε κόκκινο φόντο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σας ζηλευω! :p

 

μπορεις καποιος να μας πει εντυπωσεις απο το mulitasking? πως λειτουργει γενικα..

 

και ανεβαστε και φωτογραφιες/screenshots!

 

τουλαχιστον να το βλεπουμε και εμεις! :p

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο ρε παιδια δεν εχει αναγνωριση κλησεων...ξερουμε τι παιζει;

 

εγώ έχω αναγνώριση κλήσεων ή θα είναι σκέτος αριθμός αφού δεν είναι στις επαφές ή θα βγεί το όνομα τις επαφής

τις επαφές τις έχω από το google λογαριασμό μου περασμένες χωρίς +30 ή 0030 γιατί έχω και άλλο κινητό με πρόβλημα κλήσης με το διεθνές πρόθεμα εμπρός αλλά στο Ζ10 δεν πρόσεξα αυτό που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

οκ συνηλθε,στις ρυθμισεις των κλησεων λεει καπου για αριθμο ψηφιων τοπικων αριθμων και ειχε προεπιλεγμενο το 9,εβαλα 10 και εστρωσε.επισης το apn kai mms που φοβηθηκα πως θα εχω θεμα με καρτα wind τα εβγαλε αυτοματα μολις εβαλα τη σιμ.ολα οκ.η μπαταρια παιδια αυτη τη στιγμη ειναι στα τελειωματα απ τις 8 το πρωι που βγηκε απ την πριζα.αρκετη χρηση βεβαια,και δεν με εξεπληξε,ολα τοσο μου κραταγαν παντα με εξαιρεση το note.αν την βελτιωνει και το update μια χαρα.κατι αλλο που με ξενερωσε ειναι πως δεν κατεβαζει το whatsapp γιατι θελει το τελευταιο update γμτ....

ipad 3 white

iphone 5s gold

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σας ζηλευω! :p

 

μπορεις καποιος να μας πει εντυπωσεις απο το mulitasking? πως λειτουργει γενικα..

 

και ανεβαστε και φωτογραφιες/screenshots!

 

τουλαχιστον να το βλεπουμε και εμεις! :p

 

Multitasking: BlackBerry As usual :) Και κάτι παραπάνω θα έλεγα. Χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω αντιδράσεις, όχι όπως το iphone, που παίζει βίντεο youtube και δεν τολμάς να τσεκάρεις κάτι άλλο ταυτόχρονα. Εδώ τρέχει πολύ καλά. Συν οτι σου φτιάχνει tiles που βοηθούν πολύ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...