Jump to content

Hyundai Play X 900


Frontier
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SoS......SoS......sOs....!!!!!!!!!!

το πρόβλημα συνεχίζεται....δεν εχω βρει τροπο να το λυσω...το μπρικαρισμα ειναι πολυ βαρυ......

Α) πρεπει να βρω τροπο (συνδυασμό πλήκτρων) ωστε να μπει σε recovery mode..... για να δοκιμάσω να φορωσω ξανα το λειτουργικο απο τη καρτα μνημης

β) να δοκιμάσω ((αφου το ξεμοντάρω ξεκοιλιάσω και βρω το chip της flash memory να διαγράψω οτι εχει μέσα βραχικυκλωνοντας δυο ποδαράκια..ΠΟΙΑ ???? ΠΩΣ????

 

μπορω να εχω βοήθεια .... ή σχετικά Link

 

Αγιε Βασιλη ακούς ??????????????????

 

Να φορτώσεις Android από SD κάρτα χωρίς CWM, δε γίνεται σε RockChip.

Θα πρέπει να βάλεις το Χ900 στο ρεύμα, να συνδέσεις τη USB σε αυτό - όχι ακόμα στον υπολογιστή - και να κρατήσεις πατημένα τα πλήκτρα VOL- (ή VOL+, δεν θυμάμαι ακριβώς) και το POWER, ώστε να μπει σε RKBatchTool flash mode (έχεις ήδη τρέξει το RKBatchTool). Όταν συνδέσεις το Χ900 στον υπολογιστή, εφόσον έχει ξεκινήσει σωστά το flash mode θα ανάβει χρώμα πράσινο στο αντίστοιχο κουτάκι στην εφαρμογή RKBatchTool, οπότε μπορείς να περάσεις την ROM (σε μορφή .img) που θέλεις.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να φορτώσεις Android από SD κάρτα χωρίς CWM, δε γίνεται σε RockChip.

Θα πρέπει να βάλεις το Χ900 στο ρεύμα, να συνδέσεις τη USB σε αυτό - όχι ακόμα στον υπολογιστή - και να κρατήσεις πατημένα τα πλήκτρα VOL- (ή VOL+, δεν θυμάμαι ακριβώς) και το POWER, ώστε να μπει σε RKBatchTool flash mode (έχεις ήδη τρέξει το RKBatchTool). Όταν συνδέσεις το Χ900 στον υπολογιστή, εφόσον έχει ξεκινήσει σωστά το flash mode θα ανάβει χρώμα πράσινο στο αντίστοιχο κουτάκι στην εφαρμογή RKBatchTool, οπότε μπορείς να περάσεις την ROM (σε μορφή .img) που θέλεις.

 

Γεια σου frontier και χρόνια πολλά. Δεν περίμενα να παρακολουθείς αυτό το νήμα:lol:

Τό 'χω ακόμα το Χ900 και ζει και βασιλεύει μια χαρά. Δύσκολοι καιροί για νέες αγορές:(

Link to comment
Share on other sites

τα λεει ολα.....

http://www.hotmcu.com/wiki/Flashing_Firmware_Image_Files_Using_The_Rockchip_Tool

 

 

λοιπον με το εργαλείο αυτο το πισι ''βλεπει'' το Tablet...φλασαρα κατι που βρηκα αλλα ηταν λαθος....

βρηκα την daverick αλλα ειναι σε zip.... θελει image... kai den exw...παρακαλω 2-3 link ...

που θα βρω καποιο Image ή πως θα βαλω το cfw για να βαλω την daverick V 8.0

Edited by mike62
Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα καλα... το φλασαρα ξανα και λειτουργει ΟΚ..

σημειωνω για οποιον βρεθει στην ιδια κατασταση......

You can always flash, it never bricks..... δες http://www.hotmcu.com/wiki/Flashing_Firmware_Image_Files_Using_The_Rockchip_Tool

ακολουθηστε τις οδηγιες ... και με το rockchip batch tool τα κανετε ολα.........

 

εγω εβαλα τους usb driver gia android απο το πιο πανω link και χρησιμοποιησα την εφαρμογη rockchip batch tool για να φορτωσω το image που βρηκα εδω... http://www.arctablet.com/blog/forum/cube-u9gt5/cube-u9gt5-rooted-firmware-from-hyundai-play-x900-20130109/

 

 

ευχαριστω τη κοινοτητα και τον frontier......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχει απομείνει κανείς χρήστης του τάμπλετ εδώ; Πώς πάτε από επιδόσεις; Επειδή βαρέθηκα κάποια μικροκολληματάκια και lags που έτρωγε έσβησα ό,τι είχε σχέση με google services καθώς τρέχανε πολλές στο παρασκήνιο και μπούκωνε η ραμ (η ρομ που είχα δεν είχε το bug του memory leak να σημειώσω) και χρησιμοποιώ amazon appstore και blackmart για appstores. Σε σενδυασμό με greenify το τάμπλετ ανάσανε κι έγινε πολύ γρήγορο και αυξήθηκε λίγο η αυτονομία. Ακόμα και την πολύ βαριά εφαρμογή του facebook την "τρέχει" πολύ καλά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν λειτουργεί τώρα η επίσημη εφαρμογή του youtube την οποία την ήθελα για να βλέπω uploads από τα subscriptions μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχει απομείνει κανείς χρήστης του τάμπλετ εδώ; Πώς πάτε από επιδόσεις; Επειδή βαρέθηκα κάποια μικροκολληματάκια και lags που έτρωγε έσβησα ό,τι είχε σχέση με google services καθώς τρέχανε πολλές στο παρασκήνιο και μπούκωνε η ραμ (η ρομ που είχα δεν είχε το bug του memory leak να σημειώσω) και χρησιμοποιώ amazon appstore και blackmart για appstores. Σε σενδυασμό με greenify το τάμπλετ ανάσανε κι έγινε πολύ γρήγορο και αυξήθηκε λίγο η αυτονομία. Ακόμα και την πολύ βαριά εφαρμογή του facebook την "τρέχει" πολύ καλά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν λειτουργεί τώρα η επίσημη εφαρμογή του youtube την οποία την ήθελα για να βλέπω uploads από τα subscriptions μου.

 

Έλα που' σαι χαθήκαμε! :)

Πες επακριβώς τι έσβησες, τι εγκατέστησες κτλ να το κάνω και εγώ έτσι να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα που' σαι χαθήκαμε! :)

Πες επακριβώς τι έσβησες, τι εγκατέστησες κτλ να το κάνω και εγώ έτσι να δω τι θα γίνει.

 

Κατ' αρχήν έβαλα αυτή τη ρομ που υπόσχεται ότι δεν έχει memory leak και πράγματι δεν έχει. Παραθέτω screenshot με τις εφαρμογές που έχω (δεν είναι πολλές) γιατί δεν θυμάμαι τι ακριβώς πέταξα. Πάντως έσβησα το play store (δεν ειχα κανει εγγραφή πιο πριν) και άλλα που είχαν την λέξη google μέσα. Γενικά τα google services είναι πολύ απαιτητικά σε πόρους και μπαταρία δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε; Ζάτε; Εννοώ τα hyundai σας/μας! Τι δικό μου είναι με vesture εδώ και πολύ καιρό και πάει καλά. Μόνο internet όμως, σχεδόν τίποτε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε; Ζάτε; Εννοώ τα hyundai σας/μας! Τι δικό μου είναι με vesture εδώ και πολύ καιρό και πάει καλά. Μόνο internet όμως, σχεδόν τίποτε άλλο.

 

Εγω το εχω για browsing , facebook, ebooks και ταινιες. Ευχαριστημενος ειδικα απο την φοβερη οθονη του!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε; Ζάτε; Εννοώ τα hyundai σας/μας! Τι δικό μου είναι με vesture εδώ και πολύ καιρό και πάει καλά. Μόνο internet όμως, σχεδόν τίποτε άλλο.

 

Ζούμε και ΖΕΙ, αρκεί να εχει το σωστό custom firmware

οπως εχω γράψει τωρα εχει το http://www.arctablet.com/blog/forum/cube-u9gt5/cube-u9gt5-rooted-firmware-from-hyundai-play-x900-20130109/

και πάει πολύ καλά για τα χρόνια του (2πυρινο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

ΜΕ τη ρομ που έχω βάλει (danerick v8) αναγνωρίζεται ως nexus και κατά συνέπεια δε μπορώ να βάλω τους rockchip drivers, ώστε να φλασάρω τη ROM που λέει ο φίλος από πάνω (Mike62).

Έκανα reboot στο cwm, το βλέπει ως rockchip, βάζω τους drivers, αλλά και πάλι το rockchipbatch πως λέγεται αυτό τελοσπάντων δεν το αναγνωρίζει.

Τι να κάνω;

Μήπως να μην ασχοληθώ καθόλου, και από τη rom του φίλου δε δω διαφορά; Το memory leak fix πάντως το' χει και η δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

ΜΕ τη ρομ που έχω βάλει (danerick v8) αναγνωρίζεται ως nexus και κατά συνέπεια δε μπορώ να βάλω τους rockchip drivers, ώστε να φλασάρω τη ROM που λέει ο φίλος από πάνω (Mike62).

Έκανα reboot στο cwm, το βλέπει ως rockchip, βάζω τους drivers, αλλά και πάλι το rockchipbatch πως λέγεται αυτό τελοσπάντων δεν το αναγνωρίζει.

Τι να κάνω;

Μήπως να μην ασχοληθώ καθόλου, και από τη rom του φίλου δε δω διαφορά; Το memory leak fix πάντως το' χει και η δική μου.

 

Εγώ θυμάμαι όταν είχα βάλει την danerick v8 (και την κράτησα μια μέρα μόνο λόγω battery drain) δεν είχα πρόβλημα να φλασάρω στοκ ρομ ή κάστυ με rockchipbatch tool. Reboot το pc έκανες ή να δοκιμάσεις άλλο pc;

 

Η ρομ που έχω εγώ (δες ποστ 607) είναι ίδια με του Mike62 αλλά πιο καινούρια και πράγματι δεν έχει memory leak. Δεν έχω εμπειρία χρήσης από Danerick για να έχω μέτρο σύγκρισης όμως. Θυμάμαι πάντως ότι ήταν πολύ smooth η Danerick για μια μέρα που την κράτησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.

ΜΕ τη ρομ που έχω βάλει (danerick v8) αναγνωρίζεται ως nexus και κατά συνέπεια δε μπορώ να βάλω τους rockchip drivers, ώστε να φλασάρω τη ROM που λέει ο φίλος από πάνω (Mike62).

Έκανα reboot στο cwm, το βλέπει ως rockchip, βάζω τους drivers, αλλά και πάλι το rockchipbatch πως λέγεται αυτό τελοσπάντων δεν το αναγνωρίζει.

Τι να κάνω;

Μήπως να μην ασχοληθώ καθόλου, και από τη rom του φίλου δε δω διαφορά; Το memory leak fix πάντως το' χει και η δική μου.

Έχω την Danerick V8 εδώ και 2 χρόνια και βάλε. Για την δουλειά που το θέλω μια χαρά είναι. Κανα δυο προσπάθειες που έκανα ενδιάμεσα να αλλάξω rom έτσι από περιέργεια (δεν θυμάμαι ποιές) ήταν αποτυχημένες ως προς την απόδοσή τους δηλ. κόλλαγαν πολύ και φτού κι απ' την αρχή danerick. Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε επηρεάσω να μην βάλεις άλλη rom. Πάντως σε γενικές γραμμές για το μηχανάκι αυτό, πιστεύω πως ότι και να βάλεις το ίδο θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...