Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

12 ώρες πριν, georgezaf said:

Θεσσαλονίκη 3 το βράδυ συκιές....

Θα σας στείλω κ αύριο το πρωι

Αν θέλει κάποιος ας μου εξηγήσει τι βλέπουμε στο net monster

Screenshot_2022-04-22-03-30-34-11_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Screenshot_2022-04-22-03-30-57-60_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

5G μέσω DSS (μάλλον). Μέτριο σήμα (αν το RSRP είναι χειρότερο από -90) και ίσως ο σταθμός να έχει αρκετή κίνηση/παρεμβολή (χαμηλό SNR, ίσως και αρνητικό κάποιες φορές και αν το RSRQ είναι κοντά στο -15 ή και χειρότερα). Ωστόσο, η ταχύτητα είναι αρκετά καλή. 

Η κεραία #101017 βρίσκεται κοντά στο μουσείο Ατατούρκ και το 3ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης (κάποιος την έβαλε στο Cellmapper). 

Υ.Γ. Προγραμματιστής είμαι, απλά ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα δίκτυα. Ίσως να κάνω λάθος σε κάτι. 😛

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sakels said:

Αυτό το cosmote back up calling που εμφανίζεται και στο sim card status λεει iwlan αντί για 4g, τι ακριβώς είναι? 

Νομίζω wifi-calling

Link to comment
Share on other sites

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8323585163

Με φουλ κόσμο

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το θύμα των απεριορίστων είναι η κεραία με enb 3336, δεν μπορούσα ούτε speedtest να ολοκληρώσω, φυσικά όλος ο κόσμος ήταν έξω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sakels said:

Αυτό το cosmote back up calling που εμφανίζεται και στο sim card status λεει iwlan αντί για 4g, τι ακριβώς είναι? 

Wi-Fi calling (VoWifi)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο εξοχικό στον Άγιο Γιάννη Τήνου. Από εχθές έχω κάνει πολλές δοκιμές και βλέπω τα εξής. Μέσα στο σπίτι αν είναι με 3CA έχει τουλάχιστον 200mbps. Ωστόσο κάποιες φορές πιάνει 2CA (800+1800) και αυτός είναι ο χειρότερος συνδυασμός. Μέσο όρο 15-20mbps download και upload. Έτυχε να συνδεθεί μόνο σε 800αρα και μέτρησα 27/19.
Σε εξωτερικό χώρο από 200 έως 540mbps είδα σε βόλτα με τα πόδια.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι σε wifi, γράφει cosmote wifi calling 

 

Όταν γράφει cosmote back up calling δεν ειναι καν συνδεδεμένο σε wifi 

Στο Google κάτι λέει ότι το iwlan είναι κάτι όταν το δίκτυο είναι τίγκα από κίνηση και σε βάζει εκεί για back up 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, CaptainNickGR said:

Το θύμα των απεριορίστων είναι η κεραία με enb 3336, δεν μπορούσα ούτε speedtest να ολοκληρώσω, φυσικά όλος ο κόσμος ήταν έξω.

Αν δεν έχει RRC drop και E-RAB release high. κρατάει ακόμα!😁

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Notus said:

Αν δεν έχει RRC drop και E-RAB release high. κρατάει ακόμα!😁

Δεν ξέρω τι είπες 😄, αλλά σέρνεται το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Είμαι στο εξοχικό στον Άγιο Γιάννη Τήνου. Από εχθές έχω κάνει πολλές δοκιμές και βλέπω τα εξής. Μέσα στο σπίτι αν είναι με 3CA έχει τουλάχιστον 200mbps. Ωστόσο κάποιες φορές πιάνει 2CA (800+1800) και αυτός είναι ο χειρότερος συνδυασμός. Μέσο όρο 15-20mbps download και upload. Έτυχε να συνδεθεί μόνο σε 800αρα και μέτρησα 27/19.
Σε εξωτερικό χώρο από 200 έως 540mbps είδα σε βόλτα με τα πόδια.

Sent from my TCL 20 5G
 

Οι άλλες πώς παίζουν εκεί; έχουν αναβαθμίσει; Γενικά Κυκλάδες κόκκινη ή μπλέ; τι προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν ξέρω. Παλιότερα ήταν χαοτική η διαφορά. Πλέον δεν έχω λόγο να έχω άλλη εταιρία. Και για το Πάσχα δεν έχω κουβαλήσει άλλη sim μαζί μου. Είπα να σταματήσω να τις ταΐζω απλά για να τεστάρω το δίκτυο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι να δοκιμάσω με κανένα τηλέφωνο των δικών μου που έχουν Vodafone. Αλλά αν το κάνω θα γράψω εκεί γιατί εδώ είναι εκτός θέματος.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες κι όλα υπέροχα στη cosmote!Και όχι δεν φταίει το κινητό,στο κέντρο της Πάτρας πιάνει.9658ca5e30053ee505569c4a7b087c0c.jpgdd11de2ff803e823f37d917a841fc617.jpg04b3f4f6399c34d9b9574bd9d20706b4.jpg

Στάλθηκε από το KB2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρίκαλα,Στην αρχή της οδού Καλαμπακας(Κοντά στο μαιευτήριο) ,στον δρόμο που τερματίζει στον ΟΑΕΔ και βγαίνεις στον περιφερειακό για να πας Καλαμπάκα!!Για όποιον γνωρίζει από Τρίκαλα.Από τα ελάχιστα σημεία που έχω ξαναπεράσει και έχει θέματα η Cosmote. 

IMG_20220422_184943.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά ντροπή. Εύχομαι να μπαίνουν στο φόρουμ οι διάφοροι των εταιριών και να τα βλέπουν.

https://www.speedtest.net/result/a/8324132285

8324132285.png

 

IMG_20220422_200859.jpg

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, cmvr said:

Απλά ντροπή. Εύχομαι να μπαίνουν στο φόρουμ οι διάφοροι των εταιριών και να τα βλέπουν.

https://www.speedtest.net/result/a/8324132285

8324132285.png

 

IMG_20220422_200859.jpg

Και εδώ Σέρρες στα 20% της πόλης που είναι ακόμα με παλιό δίκτυο είμαστε με 2-3mbps

 

38 minutes ago, pier88 said:

Δεν τα λες κι όλα υπέροχα στη cosmote!Και όχι δεν φταίει το κινητό,στο κέντρο της Πάτρας πιάνει.9658ca5e30053ee505569c4a7b087c0c.jpgdd11de2ff803e823f37d917a841fc617.jpg04b3f4f6399c34d9b9574bd9d20706b4.jpg

Στάλθηκε από το KB2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υπάρχουν ακόμα μη αναβαθμισμένη σταθμοί στην Πάτρα ; Το καλοκαίρι που κέρασα δεν είδα κάποιον . 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτός Πάτρας,Δήμος Δυτικής Αχαϊας.Και στο δίπλα χωριό που είναι αναβαθμισμένος τα ίδια χάλια έχει!

Στάλθηκε από το KB2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Notus said:

Αν δεν έχει RRC drop και E-RAB release high. κρατάει ακόμα!😁

@Notus@mixtri  Σου εχω ενα πολυ μεγαλο πρόβλημα να λυσεις το συντομότερο διοτι αν δεις τα KPI stats στο PCI 4 τιυ Ηρακλειου Κρητης ( Αμμουδαρα Γαζι) δεν θα πιστευεις στα ματια σου.

Εχετε ξεχασει να δωσετε neighbor cells στο PCI 4 , 5 , 382 ? ....και συμβαίνει το εξης εξωφρενικο:

Ακομα και αν εισαι στην κυψελη με PCI 382 με τελειο σημα και περασεις στην κυψελη με PCI 4 ( band 20) ΔΕΝ ΣΕ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΩ στην PCI 382. 

Αποτελεσμα : Απειρα RRC Failures και BLER 80%+  χαος στο DSS της PCI 4 PCI 5. Ουσιαστικά δεν εχεις υπηρεσίες με RSRQ 20 στην primary και δεν σε αφηνει να βγεις σε άλλο cell ακομα και με -120 dbm. ( Αυτο το λαθος το κανετε και σε καποια ακομα νεα massive της Ericsson στην Κρητη. Αφηστε τις συσκευές να φευγουν οπου θελουν αν δεν εχιυν σημα ικανοποιητικο. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ RSRQ 20

Με απλα λογια , κατι εχετε κανει πολυ λαθος με τα neighbor cell info απο PCI 4 PCI 5 σε PCI 382 381 ?

Η PCI 4 και 5 ειναι τιγκα RRC drop και E-RAB release high με μεση ταχύτητα 1 MBps και χαοτικά KPI statistics

Θελω μια απάντηση με ειλικρίνεια.

 

( Μπορεις να δεις επισης και τα BLER του PCI 5  (band 1 DSS ) να φτανουν και 80% διοτι για καποιο λογο πιεζετε πολυ αυτη την κυψελη με το να μην την αφηνετε να στελνει πισω απο PCI 4 ( primary band 20) και PCI 5 ( primary band 20) ΣΤΗΝ PCI 382 383 ?

Το ιδιο χαλι εχετε κανει και σε μερικα ακομα cells με αποτελεσμα να κλειδωνετε συνδρομητές σε κυψελες με BLER 80% και RSRQ 20  !!! ( Η band 20 της PCI 4 και PCI 5 ειναι overbooked εξαιτίας αυτης της αμελειας.

Μπορείς να βρεις καποια λύση?

neighbor cells config?

ΔΕΣ ΤΑ KPI stats της PCI 4 PCI 5 . Δεν αφηνει κανενα να βγει απο αυτο το cell ευκολα. ( ή η PCI 382 δεν δεχεται απο PCI 4, 5 )

 

Προσλαμβάνομαι για Network Guru. Θελω αμαξι υπηρεσιακό παρακαλώ.

Screenshot_20220422-204411_NetMonster.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, georgebad said:

Και εδώ Σέρρες στα 20% της πόλης που είναι ακόμα με παλιό δίκτυο είμαστε με 2-3mbps

 

Υπάρχουν ακόμα μη αναβαθμισμένη σταθμοί στην Πάτρα ; Το καλοκαίρι που κέρασα δεν είδα κάποιον . 

Έγιναν οι αντίστοιχες αναφορές στην εταιρία από αρκετούς ντόπιους. Το σύστημα στις βλάβες δείχνει ότι είναι μια χαρά το δίκτυο και όχι το χάλι των ταχυτήτων. Θα ενημερώσουν το τεχνικό τμήμα.

Απλά πλέον είναι τραβηγμένο μέχρι τα αυτιά μπορεί να είναι και η χειρότερη πόλη στην Ελλάδα.

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, cmvr said:

Έγιναν οι αντίστοιχες αναφορές στην εταιρία από αρκετούς ντόπιους. Το σύστημα στις βλάβες δείχνει ότι είναι μια χαρά το δίκτυο και όχι το χάλι των ταχυτήτων. Θα ενημερώσουν το τεχνικό τμήμα.

Απλά πλέον είναι τραβηγμένο μέχρι τα αυτιά μπορεί να είναι και η χειρότερη πόλη στην Ελλάδα.

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5086386891

απο τον πιταρισμένο σταθμό στις Σέρρες 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιες περιοχές που είναι τίγκα στους συνδρομητές cosmote και μάλλον γίνεται αυτό. Ίσως πρέπει να γίνει ανακατανομή Χάχα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, smetcfu said:

Χωρίς κόσμο όμως .....καλά τα πάμε !

Screenshot_2022-04-22-23-04-52-622_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Καλά 5G είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...