Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, andreasomageiras said:

Και για Για το 22, έτσι δε λέγαμε; 

Εντάξει η πρώτη θέση, είναι δική σου, αξιοκρατικά! 

Εντάξει το 2023 θα τρέχουν περισσότερο οι αναβαθμίσεις σε σχέση με τους ρυθμούς του 2022. 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

17 minutes ago, andreasomageiras said:

Και για Για το 22, έτσι δε λέγαμε; 

Εντάξει η πρώτη θέση, είναι δική σου, αξιοκρατικά! 

Εννοείς ότι το 22 δε φάνηκε διαφορά; Δε μιλάμε σε προσωπικό επίπεδο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mixtri said:

Εννοείς ότι το 22 δε φάνηκε διαφορά; Δε μιλάμε σε προσωπικό επίπεδο.

Δεν εννοώ ότι δεν είδαμε διαφορά. 

Φυσικά και μιλάω πάντα σε προσωπικό επίπεδο, Δυτικό Κιλκίς, παράλια Πιερίας, τα μέρη όπου με ενδιαφέρει η καλή κάλυψη είδα διαφορά, προς το χειρότερο έως και το να αγγίζει το απόλυτο μηδέν. Εάν συνέχιζα το συμβόλαιο απλά θα πετούσα 30€+ κάθε μήνα με την προσμονή να αναβαθμίσουν στην περιοχή που κινούμαι! 

Όταν θα γίνει η αναβάθμιση και την δω, εδώ θα είμαι και θα το παραδεχτώ! 

Το ότι αναφέρομαι σε προσωπικό επίπεδο δεν είναι μόνο ότι κοιτάζω την δική μου περίπτωση αλλά περισσότερο το ότι μόνο για αυτήν την περίπτωση έχω εικόνα. 

Οπότε το αν υπήρξαν εξελίξεις στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι στην ίδια ζυγαριά με το "πιο είναι το καλύτερο δίκτυο", ανάλογα με την περιοχή. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που μετακινείται συνεχώς σε πολλά και διαφορετικά μέρη στην Ελλάδα εχει δει τεράστια διαφορά στην χωρητικότητα του δικτύου ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΌΧΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ. 

Ομως για εμενα η Cosmote εχει τις περισσότερες " τρύπες " σε κάλυψη στα ΙΣΌΓΕΙΑ ΤΩΝ ΚΤΙΡΊΩΝ.

Και δεν μιλαω για τις " γραμμές " στο σημα της συσκευή που δείχνουν συνήθως το σημα της " primary band " μόνο και ετσι δεν ειναι σωστές οι ενδείξεις.

Δεν με ενδιαφέρουν οι " γραμμές" στην μπάρα με το σημα.

Με ενδιαφέρει η συσκευή μου να ακούγεται απο το Cell που με εξυπηρετεί ΚΑΙ στα ισόγεια.

Τα νεα Radios/ Basebands που μπηκαν σε ολη τη χωρα ΧΑΡΑΜΙΖΟΝΤΑΙ απο τη στιγμή που σε πολλές εγκαταστάσεις παραμένουν παλιές κεραίες.

Η Vodafone αγαπάει το MIMO 4 .( όπου αναβαθμίζει)

Η Cosmote ...μονο στα massive που έχουν προφανώς νέες κεραίες δίνει MIMO 4.

Πολλές οι παράμετροι. 

 

Όλα ξεκινάνε απο το Network Planning . 

Οι κεραίες ειναι εξίσου σημαντικός παράγοντας οπως και οι :

hardware... Basebands/Radios

software....  counters/thresholds.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote έχει ιδιαίτερη συμπάθεια σε Β3, αλλά δε τους κατηγορώ καθώς εκεί έχει χτιστεί όλο το δίκτυο. DCS 1800, HSPA 2100, LTE B3... Έχει αρκετό φάσμα εκεί και με τα ΜΙΜΟ Β3 δεν έχει τεράστια διαφορά από Β20 - έχει, απλά όχι τη διαφορά που είχε παλιότερα.

Σίγουρα το δίκτυο ΠΡΕΠΕΙ να πυκνώσει μιας και έχουν αλλάξει οι ανάγκες, αλλά ξέρω ότι θα γίνει ένα τεράστιο μπαμ σύντομα.

13 minutes ago, andreasomageiras said:

Δεν εννοώ ότι δεν είδαμε διαφορά. 

Φυσικά και μιλάω πάντα σε προσωπικό επίπεδο, Δυτικό Κιλκίς, παράλια Πιερίας, τα μέρη όπου με ενδιαφέρει η καλή κάλυψη είδα διαφορά, προς το χειρότερο έως και το να αγγίζει το απόλυτο μηδέν. Εάν συνέχιζα το συμβόλαιο απλά θα πετούσα 30€+ κάθε μήνα με την προσμονή να αναβαθμίσουν στην περιοχή που κινούμαι! 

Όταν θα γίνει η αναβάθμιση και την δω, εδώ θα είμαι και θα το παραδεχτώ! 

Το ότι αναφέρομαι σε προσωπικό επίπεδο δεν είναι μόνο ότι κοιτάζω την δική μου περίπτωση αλλά περισσότερο το ότι μόνο για αυτήν την περίπτωση έχω εικόνα. 

Οπότε το αν υπήρξαν εξελίξεις στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι στην ίδια ζυγαριά με το "πιο είναι το καλύτερο δίκτυο", ανάλογα με την περιοχή. 

Στη δικη μου την περιοχή ήταν νύχτα και έγινε μέρα... Η διαφορά είναι ΧΑΟΤΙΚΗ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mixtri said:

Στη δικη μου την περιοχή ήταν νύχτα και έγινε μέρα... Η διαφορά είναι ΧΑΟΤΙΚΗ.

Ειλικρινά, χαίρομαι. 

Μακάρι κάποτε να δούμε κι εδώ στην "παραμεθόριο" ικανοποιητική κάλυψη. 

.. 

... 

Στις περιοχές που αναφέρομαι ήταν χαραυγή και πέσαμε σε νύχτα με βαθύ σκοτάδι. Η απάντηση της εξυπηρέτησης πελατών (μετά από 2 μήνες ενοχλήσεων) κόψαμε το 3g και δεν έχουμε στο πρόγραμμα αναβάθμιση της περιοχής, αν θέλετε μένετε αν θέλετε φεύγετε...  

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mixtri said:

H Cosmote έχει ιδιαίτερη συμπάθεια σε Β3, αλλά δε τους κατηγορώ καθώς εκεί έχει χτιστεί όλο το δίκτυο. DCS 1800, HSPA 2100, LTE B3... Έχει αρκετό φάσμα εκεί και με τα ΜΙΜΟ Β3 δεν έχει τεράστια διαφορά από Β20 - έχει, απλά όχι τη διαφορά που είχε παλιότερα.

Σίγουρα το δίκτυο ΠΡΕΠΕΙ να πυκνώσει μιας και έχουν αλλάξει οι ανάγκες, αλλά ξέρω ότι θα γίνει ένα τεράστιο μπαμ σύντομα.

Στη δικη μου την περιοχή ήταν νύχτα και έγινε μέρα... Η διαφορά είναι ΧΑΟΤΙΚΗ.

Ακριβώς αυτό. Αναβαθμίσεις έχουν γίνει από όλους (εμφανές εξάλλου), απλά έχουν αυξηθεί (λογαριθμικά) και οι απαιτήσεις σε bandwidth & traffic των χρηστών και γι' αυτό μερικές ή/και πολλές φορές φαίνεται χειρότερη η κατάσταση, αν και αναβαθμισμένα.
Σίγουρα υπάρχουν και περιοχές όπου έχουν μείνει πίσω ή έχει γίνει "πατάτα". Και αυτό ισχύει για όλες.
Παράδειγμα εγώ παλιότερα με τα απεριόριστα της μπλέ, όπου είχα πάντα ελεύθερο το hotspot στο κινητό για να μπαίνουν οι φουκαριάρηδες με τα iPhone για τζάμπα Internet, και ενώ πέρυσι και πρόπερσι υπήρχαν πολλοί "πελάτες", φέτος όμως το καλοκαίρι σχεδόν καθόλου, γιατί πολύ απλά έχουν σχεδόν όλοι απεριόριστα δεδομένα και βολεύονται.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, memoriesradio said:

Ακριβώς αυτό. Αναβαθμίσεις έχουν γίνει από όλους (εμφανές εξάλλου), απλά έχουν αυξηθεί (λογαριθμικά) και οι απαιτήσεις σε bandwidth & traffic των χρηστών και γι' αυτό μερικές ή/και πολλές φορές φαίνεται χειρότερη η κατάσταση, αν και αναβαθμισμένα.
Σίγουρα υπάρχουν και περιοχές όπου έχουν μείνει πίσω ή έχει γίνει "πατάτα". Και αυτό ισχύει για όλες.
Παράδειγμα εγώ παλιότερα με τα απεριόριστα της μπλέ, όπου είχα πάντα ελεύθερο το hotspot στο κινητό για να μπαίνουν οι φουκαριάρηδες με τα iPhone για τζάμπα Internet, και ενώ πέρυσι και πρόπερσι υπήρχαν πολλοί "πελάτες", φέτος όμως το καλοκαίρι σχεδόν καθόλου, γιατί πολύ απλά έχουν σχεδόν όλοι απεριόριστα δεδομένα και βολεύονται.

Οι φουκαριάρηδες με τα iPhone χαχαχα αυτό μ’ άρεσε μη ειρωνικά 😂

7 ώρες πριν, HORGRAP said:

Κάποιος που μετακινείται συνεχώς σε πολλά και διαφορετικά μέρη στην Ελλάδα εχει δει τεράστια διαφορά στην χωρητικότητα του δικτύου ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΌΧΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ. 

Ομως για εμενα η Cosmote εχει τις περισσότερες " τρύπες " σε κάλυψη στα ΙΣΌΓΕΙΑ ΤΩΝ ΚΤΙΡΊΩΝ.

Και δεν μιλαω για τις " γραμμές " στο σημα της συσκευή που δείχνουν συνήθως το σημα της " primary band " μόνο και ετσι δεν ειναι σωστές οι ενδείξεις.

Δεν με ενδιαφέρουν οι " γραμμές" στην μπάρα με το σημα.

Με ενδιαφέρει η συσκευή μου να ακούγεται απο το Cell που με εξυπηρετεί ΚΑΙ στα ισόγεια.

Τα νεα Radios/ Basebands που μπηκαν σε ολη τη χωρα ΧΑΡΑΜΙΖΟΝΤΑΙ απο τη στιγμή που σε πολλές εγκαταστάσεις παραμένουν παλιές κεραίες.

Η Vodafone αγαπάει το MIMO 4 .( όπου αναβαθμίζει)

Η Cosmote ...μονο στα massive που έχουν προφανώς νέες κεραίες δίνει MIMO 4.

Πολλές οι παράμετροι. 

 

Όλα ξεκινάνε απο το Network Planning . 

Οι κεραίες ειναι εξίσου σημαντικός παράγοντας οπως και οι :

hardware... Basebands/Radios

software....  counters/thresholds.

Αυτό με τα ισόγεια το παρατηρούσα και εγώ όταν είχα Cosmote. Παράδειγμα στη δουλειά μιυ έξω από τα ιωαννινα που στο ισόγειο είχα “Καμία Υπηρεσία” και ανεβαίνοντας πάνω έπιανα edge και κοντά σε παράθυρα μια γραμμή 5G. Μακράν η χειρότερη σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Άρα και τα Ericsson δεν είναι και αυτά τέλεια. Συμπέρασμα ότι όλα είναι θέμα ρύθμισης. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.kar said:

Οι φουκαριάρηδες με τα iPhone χαχαχα αυτό μ’ άρεσε μη ειρωνικά 😂

 

Ηο! Ηο! Ηο! (Είναι πιο επίκαιρο λόγω των γιορτών).
Κι όμως! Οι καλύτεροί και οι πιο σταθεροί "πελάτες" μου, στο free hotspot που έκανα με το Xiaomi και τα απεριόριστα μου, ήταν κάποιοι με iPhone + καρτούλα των 12€ και δώρο 2-3GB...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, memoriesradio said:

Κι όμως! Οι καλύτεροί και οι πιο σταθεροί "πελάτες" μου, στο free hotspot που έκανα με το Xiaomi και τα απεριόριστα μου, ήταν κάποιοι με iPhone και με καρτούλα των 12€ και δώρο 2-3GB...

Θυμίζει αυτούς που αγόραζαν τα μεγάλα bmw και Mercedes και έβαζαν 5 ευρώ βενζίνη 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα update σχετικά με τις pci στον Βόλο.

Τις τελευταίες μέρες, στην περιοχή που βρίσκομαι και με το mikrotik chateau LTE12 σε εσωτερικό χώρο χωρίς εξωτερική κεραία παρατηρώ μια δραματική μείωση στην απόδοση των physical cell id που κλειδώνω.

Τόσο η βασική μου Β7 όσο και η συμπληρωματική Β3 στις 4 pci που συνδέομαι πιάνουν μέγιστο 1,5Mbps με Carrier Aggregation.

Ω ναι! Εκεί που έπιανα άνετα 15Mbps τώρα μετα βίας 1,5 - 2Mbps.

Ενδεικτικά

  • eNB 4026 με την pci: 423 που αποτελούν την βασική μου τώρα πιάνω μαξ 1,5Mbps ενώ παλιά μέσο όρο 15Mbps
  • Η μακρινή κεραία στον Αγ. Στέφανο που δεν θυμάμαι eNB, μπάντες Β1, Β3, Β7 που παλιά έπιανα μέγιστο 30Mbps τώρα μετα βίας 1Mbps (ενημέρωση: απο τις 02:00 πιάνω 30+Mbps πιο πριν 1Mbps)
  • eNB 204120/ 104142 με pci: 445 -> εντελώς σάπια, μετα βίας 1Mbps
  • eNB 4376 με pci: 454 -> συνδέεται αλλά δεν δίνει ιντερνετ
  • Η pci: 420 στο κέντρο του Βόλου, εαν θυμάμαι καλά στο κτήριο της Cosmote, δεν συνδέεται πλέον.

 

Μήπως ξεκινήσανε κάποια αναβάθμιση στις κεραίες ή απλά κλάταραν με τον κόσμο που βρίσκεται στον Βόλο λόγω γιορτών;
Τέτοιο "χάλι" μου κάνει εντύπωση για cosmote.

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, filippos said:

Ένα update σχετικά με τις pci στον Βόλο.

Τις τελευταίες μέρες, στην περιοχή που βρίσκομαι και με το mikrotik chateau LTE12 σε εσωτερικό χώρο χωρίς εξωτερική κεραία παρατηρώ μια δραματική μείωση στην απόδοση των physical cell id που κλειδώνω.

Τόσο η βασική μου Β7 όσο και η συμπληρωματική Β3 στις 4 pci που συνδέομαι πιάνουν μέγιστο 1,5Mbps με Carrier Aggregation.

Ω ναι! Εκεί που έπιανα άνετα 15Mbps τώρα μετα βίας 1,5 - 2Mbps.

Ενδεικτικά

  • eNB 4026 με την pci: 423 που αποτελούν την βασική μου τώρα πιάνω μαξ 1,5Mbps ενώ παλιά μέσο όρο 15Mbps
  • Η μακρινή κεραία στον Αγ. Στέφανο που δεν θυμάμαι eNB, μπάντες Β1, Β3, Β7 που παλιά έπιανα μέγιστο 30Mbps τώρα μετα βίας 1Mbps (ενημέρωση: απο τις 02:00 πιάνω 30+Mbps πιο πριν 1Mbps)
  • eNB 204120/ 104142 με pci: 445 -> εντελώς σάπια, μετα βίας 1Mbps
  • eNB 4376 με pci: 454 -> συνδέεται αλλά δεν δίνει ιντερνετ
  • Η pci: 420 στο κέντρο του Βόλου, εαν θυμάμαι καλά στο κτήριο της Cosmote, δεν συνδέεται πλέον.

 

Μήπως ξεκινήσανε κάποια αναβάθμιση στις κεραίες ή απλά κλάταραν με τον κόσμο που βρίσκεται στον Βόλο λόγω γιορτών;
Τέτοιο "χάλι" μου κάνει εντύπωση για cosmote.

Όλα μαζί. Το μεγάλο κακό αρχίζει από το γεγονός ότι είσαι σε overlapped περιοχή. Πιάνεις λίγο πολύ ο,τι έρχεται από περιφερειακή κάλυψη. Η κατάσταση είναι έτσι όλη την ημέρα;

Θα βελτιωθεί πολύ όταν αναβαθμιστούν και οι υπόλοιποι σταθμοί.

Προσωρινά, μήπως να άλλαζες τη θέση του ρουτερ; Πήγαινέ το πιο εσωτερικά να χειροτερέψει το σήμα αρκετά. Και πες μας αν βελτιώθηκε.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς καπου " αναβάθμισαν" με αποτέλεσμα τα " διπλανά" κελιά που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ  αναβαθμισμένα να χειροτερέψουν. 

@Notus

@mixtri

Ο "θόρυβος " και ο " μη συγχρονισμός " απο διαφορετικά κελιά παιζει ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ σε ... πολλές συσκευές με παλαιότερη γενια Basebands. ( ακομα και νέα)

 

" Notus said :   Ο Θόρυβος δεν επηρεάζει οσο νομίζεις " 

Θα έπρεπε να λαμβάνουμε υπόψη το μεγαλύτερο ποσοστό συνδρομητών που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ....x65  5G basebands και κινητά των 1200 ευρώ.

Δεν λεω να πάτε Legacy.

Λεω να βγείτε στο δρόμο και να μετρήσετε ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ για να βελτιώσετε τους αλγόριθμους ( Ericsson) και τα configuration ( Cosmote)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, HORGRAP said:

Προφανώς καπου " αναβάθμισαν" με αποτέλεσμα τα " διπλανά" κελιά που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ  αναβαθμισμένα να χειροτερέψουν. 

@Notus

@mixtri

Ο "θόρυβος " και ο " μη συγχρονισμός " απο διαφορετικά κελιά παιζει ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ σε ... πολλές συσκευές με παλαιότερη γενια Basebands. ( ακομα και νέα)

 

" Notus said :   Ο Θόρυβος δεν επηρεάζει οσο νομίζεις " 

 

 

Άλλο θόρυβος άλλο παρεμβολή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mixtri said:

Άλλο θόρυβος άλλο παρεμβολή.

Η παρεμβολή ειναι ΚΑΙ  ΘΌΡΥΒΟΣ στον δέκτη.

Παρεμβολή μπορει να είναι απο εξωτερικό παράγοντα, μπορει  απο ...την υποδομή αου 🙂

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, HORGRAP said:

Η παρεμβολή ειναι ΚΑΙ  ΘΌΡΥΒΟΣ στον δέκτη.

Παρεμβολή μπορει να είναι απο εξωτερικό παράγοντα, μπορει  απο ...την υποδομή αου 🙂

 

To VSWR είναι πάντα χαμηλό. Αλλιώς βαράει alarm.

Παρεμβολή υπάρχει πολύ στο Βόλο λόγω περιφερειακής κάλυψης. Δεν αφήνουν να μπούν σταθμοί εντός πόλεως.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mixtri said:

To VSWR είναι πάντα χαμηλό. Αλλιώς βαράει alarm.

Παρεμβολή υπάρχει πολύ στο Βόλο λόγω περιφερειακής κάλυψης. Δεν αφήνουν να μπούν σταθμοί εντός πόλεως.

Εεεεεε μην παίζουμε με τις λέξεις. Επικεντρώνομαι στα Edges των κελιών οπού ο ΘΟΡΥΒΟΣ ειναι πολυ κοντα στο ΣΗΜΑ.

Το αποτέλεσμα μετράει λοιπόν.

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ μερες επαιζαν καλύτερες στάθμες.

ΤΩΡΑ οχι .

Αυτό μας γράφει ο συνδρομητής εδω.

Κίνηση υπήρχε και ΠΡΙΝ

ΚΑΤΙ άλλαξε.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, HORGRAP said:

Εεεεεε μην παίζουμε με τις λέξεις. Επικεντρώνομαι στα Edges των κελιών οπού ο ΘΟΡΥΒΟΣ ειναι πολυ κοντα στο ΣΗΜΑ.

Το αποτέλεσμα μετράει λοιπόν.

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ μερες επαιζαν καλύτερες στάθμες.

ΤΩΡΑ οχι .

Αυτό μας γράφει ο συνδρομητής εδω.

Κίνηση υπήρχε και ΠΡΙΝ

ΚΑΤΙ άλλαξε.

 

Άλλαξε η κίνηση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν άλλαξε η κίνηση τοτε ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΊΑ για το NOC να " ξεζουμισει " ολα τα KPIs με σωστή ανάλυση και να ΔΩΣΕΙ feedback ΣΤΗΝ ERICSSON για να βελτιώσουν το configuration και τους αλγόριθμος.

Δεν ειναι ολα ...3GPP configured 🙂

https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/scheduling-grant

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

Αν άλλαξε η κίνηση τοτε ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΊΑ για το NOC να " ξεζουμισει " ολα τα KPIs με σωστή ανάλυση και να ΔΩΣΕΙ feedback ΣΤΗΝ ERICSSON για να βελτιώσουν το configuration και τους αλγόριθμος.

Δεν ειναι ολα ...3GPP configured 🙂

https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/scheduling-grant

Ναι, το έχουν υπόψιν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεώ!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mixtri said:

Όλα μαζί. Το μεγάλο κακό αρχίζει από το γεγονός ότι είσαι σε overlapped περιοχή. Πιάνεις λίγο πολύ ο,τι έρχεται από περιφερειακή κάλυψη. Η κατάσταση είναι έτσι όλη την ημέρα;

Θα βελτιωθεί πολύ όταν αναβαθμιστούν και οι υπόλοιποι σταθμοί.

Προσωρινά, μήπως να άλλαζες τη θέση του ρουτερ; Πήγαινέ το πιο εσωτερικά να χειροτερέψει το σήμα αρκετά. Και πες μας αν βελτιώθηκε.

Και το αστείο είναι πως χθες στις 3:30 τα ξημερώματα είχα ταχύτητες 40Mbps απο την pci: 157 με Β1 και Β3 μπάντες (Αγ. Στέφανο, μακρινή κεραία).
Πρωί, μεσημέρι, βράδυ ταχύτητες μέγιστο 1,5Mbps απο όπου κι αν συνδεθώ, όπως ανέφερα και παραπάνω.

Αν αλλάξω την θέση του modem για να χειροτερέψει το σήμα, τι θα πετύχω;

Οι υπόλοιποι σταθμοί για να αναβαθμιστούν θα περάσει πολύς καιρός...
 

7 ώρες πριν, HORGRAP said:

Εεεεεε μην παίζουμε με τις λέξεις. Επικεντρώνομαι στα Edges των κελιών οπού ο ΘΟΡΥΒΟΣ ειναι πολυ κοντα στο ΣΗΜΑ.

Το αποτέλεσμα μετράει λοιπόν.

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ μερες επαιζαν καλύτερες στάθμες.

ΤΩΡΑ οχι .

Αυτό μας γράφει ο συνδρομητής εδω.

Κίνηση υπήρχε και ΠΡΙΝ

ΚΑΤΙ άλλαξε.

 

Α μπράβο, αυτό!!!!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, filippos said:

 

Αν αλλάξω την θέση του modem για να χειροτερέψει το σήμα, τι θα πετύχω;

Υποθέτω ότι με αυτόν τον τρόπο το "αναγκαζεις" να ψάξει και για άλλη κεραία που δεν την πιάνει όσο έχει καλύτερο σήμα με άλλη στο σημείο που είναι το modem. Για παράδειγμα στο χωριό μου μέσα στο σπίτι στο πιο "δύσκολο" δωματιο  που παίζει στην καλύτερη με rsrq -110 , πιάνει σήμα από 5 διαφορετικές κεραίες με την πιο μακρινή στα 17 χλμ ενώ έξω στο μπαλκόνι "προτιμαει" το πολύ δύο συνηθως. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, filippos said:

Και το αστείο είναι πως χθες στις 3:30 τα ξημερώματα είχα ταχύτητες 40Mbps απο την pci: 157 με Β1 και Β3 μπάντες (Αγ. Στέφανο, μακρινή κεραία).
Πρωί, μεσημέρι, βράδυ ταχύτητες μέγιστο 1,5Mbps απο όπου κι αν συνδεθώ, όπως ανέφερα και παραπάνω.

Αν αλλάξω την θέση του modem για να χειροτερέψει το σήμα, τι θα πετύχω;

Οι υπόλοιποι σταθμοί για να αναβαθμιστούν θα περάσει πολύς καιρός...
 

Α μπράβο, αυτό!!!!

Για να μειώσεις την παρεμβολή από άλλους σταθμούς. Ο Βόλος και το Πήλιο αναβαθμίζονται συνεχώς ενώ μπαίνουν και άλλοι σταθμοί. Άρα δε θα αργήσει.

Δε σε θεωρώ προσωπικά cell edge. Περισσότερο cell overlap σε θεωρώ. Από τη στιγμή που μπήκε ο νέος σταθμός σε παρεμβάλλει όλη τη μέρα ως περίπου 00.00 το βράδυ. Καλύτερα να κλείσουν σταθμοί που δεν έχουν αναβαθμιστεί να κάνουν δουλειά οι νέοι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μόνο το  :

" πόσο καλο σήμα έχεις απο μια κεραία" και " ποσο φορτωμένη είναι μια κεραία με κίνηση.

 

Οπως όλοι πλέον αναγνωρίζετε παίζουν ρολο πολλα πράγματα που άλλοι διαβασαν εδω, άλλοι ανακαλυψαν με το να παρατηρούν Netmonster app στο Android και ....PRIMARY BAND / SNR / RSRQ / Carrier aggregation ( εστω και με λαθος ενδείξεις στα PCI)

 

Αν παμε και ακόμη πιο βαθιά:

1) Αν εισαι σε περιοχή με πολλά διαθέσιμα Cells που ομως εχουν " τέλεια καταιγίδα" στην περιοχή σου  :

 

α) συνδιασμός με χαμηλο σημα προς μεγαλο θόρυβο

β) κελιά που ειναι διαφορετικες περιοχές και δεν ειναι Synchronized

γ) κυψελες που εφαρμόζουν έξυπνους/ χαζους αλγόριθμους εξοικονόμησης ενέργειας και διαχειρίζονται με " καθυστέρηση " και χωρις " prediction " την κινηση με λαθος primary cells που δεν αξιοποιουν τα Band n78  Device Capabilities του συνδρομητή και βεβαια ....την χαμηλή συνήθως ισχύ  που εφαρμιζουν σε λαθος Bands .

Στο εξωτερικό εχουν την εξης ΣΩΣΤΗ λογικη :

overlapping cell 1 ισχυρή  b1 μονο . overlapping cell 2 ισχυρή b20 μονο .  overlapping cell 3 ισχυρη b3 μονο. 

Ετσι η συσκευή θα τα βγαζει πέρα με έστω μια καλύτερη less noisy CA band .....ενω στην Ελλαδα  συνηθως οταν είσαι σε Overlapped περιοχή ολες οι Carrier Aggregatable   μπαντες ειναι ΧΆΛΙΑ.

 

 

Μου εχει τύχει περιοχή που ενα Micro που καλύπτει 2 οικοδομικα τετραγωνα οταν κλεινει τα secondary bands και αφηνει μονο την 1800 MHz ανοιχτη ( energy saving) να αναγκαζει τα γειτονικά να πιεζουν τις συσκευές για να πανε ΣΕ ΤΡΊΤΑ Side Lobed cells που ουσιαστικά κανουν ΖΗΜΙΑ οχι μονο στην εμπειρία χρησης αλά και στην περιοχη. 

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ Cell δεν σημαίνει οτι θα πρεπει να δέχεται emergency κινηση με 1 κριτήριο ΤΥΦΛΆ απο άλλο Cell που εχει προγραμματιστεί να στελνει σε τρίτο την κινηση με handovers μεσα στη μερα .

Εκει κανει λαθος η Cosmote.

 

Στέλνει απο Cell σε cell εκτακτης κινησης " τυφλα ".

Παράδειγμα :

 

PCI 382 band 3 primary  αν ζοριστει με RSRQ μεσα στη μερα μπορει να κρινει λαθος και να σε στειλει σε PCI 4 primary b20  με RSRQ -19 και να κλειδωσεις εκει επειδη εχουν θεσει σε αυτο το Cell prioritization στην Band b20 !

 Και καπως έτσι ο συνδρομητής εκει που θα είχε 40 Mbps απο την PCI 382 εν ωρα κίνησης πεφτει στα 2 MBps επειδή " εμπλεξε " με static  επαναδρομολογιση  και μαλοστα σε b20 primary ( PCI 4)

Screenshot_2022-12-23-23-39-02-43_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.thumb.jpg.ac5b28a0d1bac247528eed8a719eb367.jpg

https://youtube.com/shorts/Pd-0T2dbuFY?feature=share

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...