Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, mixtri said:

Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτός είναι Vodafone/Wind? Πότε έβαλε η κοσμοτε εκεί; Αν δεν κάνω λάθος η κοσμοτε έχει σταθμό στην αρχή του δρόμου που οδηγεί σε αυτόν τον σταθμό.

https://eeae.gr/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1404376

Ω σκατα. Λες τοσο καιρο να χαζευω την κεραια της vf (γιατι μονο με αυτη εχω οπτικη επαφη)
Θα δοκιμασω 2η πτηση επομενες μερες μπας και βρω αλλο σταθμο βασης στο σημειο αλλα ναι, σαν να εχεις δικιο κ η κεραια της cote πρεπει να ιεναι ακομα πιο ψηλα. Δεν ειμαι σιγουρος.


image.thumb.png.48a89446c380db582c7c25110bf6f3a1.png

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

13 minutes ago, CptBill said:

https://eeae.gr/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1404376

Ω σκατα. Λες τοσο καιρο να χαζευω την κεραια της vf (γιατι μονο με αυτη εχω οπτικη επαφη)
Θα δοκιμασω 2η πτηση επομενες μερες μπας και βρω αλλο σταθμο βασης στο σημειο αλλα ναι, σαν να εχεις δικιο κ η κεραια της cote πρεπει να ιεναι ακομα πιο ψηλα. Δεν ειμαι σιγουρος.


image.thumb.png.48a89446c380db582c7c25110bf6f3a1.png

Θα σε μαλώσουμε κάνεις διασπορά ψευδών κεραιών 🤣🤣🤣🤣🤣  

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

https://eeae.gr/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1404376
Ω σκατα. Λες τοσο καιρο να χαζευω την κεραια της vf (γιατι μονο με αυτη εχω οπτικη επαφη)
Θα δοκιμασω 2η πτηση επομενες μερες μπας και βρω αλλο σταθμο βασης στο σημειο αλλα ναι, σαν να εχεις δικιο κ η κεραια της cote πρεπει να ιεναι ακομα πιο ψηλα. Δεν ειμαι σιγουρος.

image.thumb.png.48a89446c380db582c7c25110bf6f3a1.png
Στο Screenshot φαίνονται κυριολεκτικά οι συντεταγμένες της κεραίας. Βάλτες στο χάρτη να δεις πού βρίσκεται.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CptBill said:

https://eeae.gr/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1404376

Ω σκατα. Λες τοσο καιρο να χαζευω την κεραια της vf (γιατι μονο με αυτη εχω οπτικη επαφη)
Θα δοκιμασω 2η πτηση επομενες μερες μπας και βρω αλλο σταθμο βασης στο σημειο αλλα ναι, σαν να εχεις δικιο κ η κεραια της cote πρεπει να ιεναι ακομα πιο ψηλα. Δεν ειμαι σιγουρος.


image.thumb.png.48a89446c380db582c7c25110bf6f3a1.png

Χεχε, λάθος κεραία κοιτας.

αυτή είναι της κοσμοτε.

5532_08.10.2014_21.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επανορθώνω λοιπόν!

Όντως ο προηγούμενος σταθμός βάσης που φαίνεται εύκολα με γυμνό μάτι λόγο του τεράστιου ιστού , είναι της voda.

Κάποια μέτρα μακριά όμως είναι τελικά ο enb4376 (λόφος σαρακηνός, Βόλος)  που δεν φαίνεται εύκολα με γυμνό μάτι.

Υπάρχει και ένα δεύτερο κτήριο δίπλα από τον ιστό με επιπλέον κεραίες το οποίο τράβηξα επίσης.

https://youtu.be/m_cigE-BR9E

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο κτήριο που λες είναι κεραίες της Wind. Δεν ξέρω αν λειτουργούν, μάλλον ναι. Περίεργο γιατί η Wind παίζει και από την 157 ταυτοχρονα με ολες τις μπάντες. Στο keraies.eett.gr φαίνεται να έχουν δηλωθεί οι συχνότητες 800,900,1800,2100. eNb δεν γνωρίζω. Αν μπορείς να το βρεις εσύ που είσαι και κοντά έχει καλώς.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, georgeavl3 said:

Το 2ο κτήριο που λες είναι κεραίες της Wind. Δεν ξέρω αν λειτουργούν, μάλλον ναι. Περίεργο γιατί η Wind παίζει και από την 157 ταυτοχρονα με ολες τις μπάντες. Στο keraies.eett.gr φαίνεται να έχουν δηλωθεί οι συχνότητες 800,900,1800,2100. eNb δεν γνωρίζω. Αν μπορείς να το βρεις εσύ που είσαι και κοντά έχει καλώς.

Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Λειτουργούν κανονικά. απλά καλύπτουν άλλες γωνίες.

Αυτή είναι αρκετά παλιά κεραία στο Βόλο... Το πασίγνωστο κανάλι 36 από gsm εποχής που το έπιανες από Αναυρο μέχρι Ν.Ιωνια 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθμός της Cosmote στο Σαρακηνό, πάντως, δίνει 600άρια και 700άρια μέσα στην Μακρυνίτσα απόγευμα Κυριακής με full κόσμο.

και αυτός του ΟΤΕ στην Πορταριά βαράει σίγουρα από 200 και πάνω, επίσης, με full κόσμο.

 

σε 5G αυτά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kotsianis7 said:

Ο σταθμός της Cosmote στο Σαρακηνό, πάντως, δίνει 600άρια και 700άρια μέσα στην Μακρυνίτσα απόγευμα Κυριακής με full κόσμο.

και αυτός του ΟΤΕ στην Πορταριά βαράει σίγουρα από 200 και πάνω, επίσης, με full κόσμο.

 

σε 5G αυτά.

Εκπέμπει ο enb4376,  5g? 

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2022 at 8:04 ΜΜ, lefkaditis said:

Εχουν βάλει 5G στο Λιδωρίκι ,και λίγα km (12)παραδίπλα υποστηρίζει το δίκτυο 4,9G!!Ετσι με πληροφόρησαν απο το cc Cosmote...Υπάρχει 4,9G?

Και εμένα μου το είχαν πει κάποιο καιρό πριν. Τι να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ή εγώ πέφτω σε όλες τις τρύπες της COSMOTE ή όντως το δίκτυο είναι υπερεκτιμημένο. Ναι, είναι το καλύτερο στη χώρα, αλλά σε ολόκληρες περιοχές έχει μείνει στο 2010. Ακόμα και στον Πειραιά, όπως η περιοχή αυτή:

F8A9B9C7-798E-4625-ADE0-60B55FD10069.jpeg

D0067E83-AE64-44BF-8683-75A3673F59AD.png

57D7F855-6550-46D4-8456-94D1EBD1B288.png

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Gv2008 said:

Καλησπέρα,

Ή εγώ πέφτω σε όλες τις τρύπες της COSMOTE ή όντως το δίκτυο είναι υπερεκτιμημένο. Ναι, είναι το καλύτερο στη χώρα, αλλά σε ολόκληρες περιοχές έχει μείνει στο 2010. Ακόμα και στον Πειραιά, όπως η περιοχή αυτή:

F8A9B9C7-798E-4625-ADE0-60B55FD10069.jpeg

D0067E83-AE64-44BF-8683-75A3673F59AD.png

57D7F855-6550-46D4-8456-94D1EBD1B288.png

🥳φωτιά ααα!!!🤣

Απάντησες μόνος σου.

Έδωσες τη δεύτερη απάντηση.

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nickchris36 said:

🥳φωτιά ααα!!!🤣

Απάντησες μόνος σου.

Έδωσες τη δεύτερη απάντηση.

Έχω ένα ακόμα 

2CF61C28-E0CD-47C0-AAE5-65BD7EE553FF.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Έχω ένα ακόμα 

2CF61C28-E0CD-47C0-AAE5-65BD7EE553FF.png

Ωλαλααα🤣🤣🤣🤣🤣

Κοσμοτε ετζ!!!

Χωρίς πλάκα ναι είναι και μένα το αγαπημένο μου δίκτυο και έχω και συμβόλαιο.Αλλα θεωρώ πως είναι υπερεκτιμημενη. 

Εγώ με έξτρα σιμ μέσα στο σπίτι έχω αυτό.

Δεν έχω παράπονο τη δουλειά μου τη κάνω 

Screenshot_20221111-212736_Speedtest.jpg

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Με ένα ποιο σύγχρονο κινητό θα έβλεπες 40-50mbps σιγπυρα . Δεν λέω ότι είναι εντάξει ταχύτητες αλλά όσο και να πούμε το iPhone 7 είναι παλιά συσκευή . Γενικά τα γκάζια έχουν πέσει κατακόρυφα αλλά εγώ την βρίσκω την καλυτερη και πάλι . Πχ είμαι Λιανοκλάδι τώρα με το τρένο και κονο η cosmote έχει σημα . Όπως και στο 80% της διαδρομής 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ένα πιο σύγχρονο iPhone θα ήταν πιο αξιόπιστο λόγω και του 5G φίλε. Το 7 αξία όμως. Είχα το 7 Plus πριν κάποια χρόνια μέχρι να βγει το XS Max και να το πάρω. Ηταν από τα καλύτερα κινητά που είχα ποτέ. Τώρα εχω το 13 Pro Max μπορω να πω με άνεση ότι είναι ο,τι καλύτερο έχουν πιάσει τα χέρια μου από θέμα κινητού. Το εχω 10 μήνες και πραγματικά με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Σε ολα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σίγουρα ένα πιο σύγχρονο iPhone θα ήταν πιο αξιόπιστο λόγω και του 5G φίλε. Το 7 αξία όμως. Είχα το 7 Plus πριν κάποια χρόνια μέχρι να βγει το XS Max και να το πάρω. Ηταν από τα καλύτερα κινητά που είχα ποτέ. Τώρα εχω το 13 Pro Max μπορω να πω με άνεση ότι είναι ο,τι καλύτερο έχουν πιάσει τα χέρια μου από θέμα κινητού. Το εχω 10 μήνες και πραγματικά με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Σε ολα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επίσης να προσθέσω ότι μην περιμένετε πάντα τέλεια αποτελέσματα από την COSMOTE. έχει και αρκετό κόσμο σε πολλές περιοχές. Έχει και τρύπες αλλα γενικά μην κοιτάτε τόσο πολυ το Speedtest. Δεν έχει νόημα. Και με ένα 12mbps η και 6 την βασική δουλειά σου την κανείς από κινητό. Τώρα σε εσωτερικούς χώρους είναι το θέμα τι γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΑΠΟ ΤΗΝ COSMOTE ΣΤΟ 4G ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ 5G ΠΕΤΑΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ


Sent from my iPhone using Tapatalk

το 5G είναι καλό όπου υπάρχει αλλά το 4G δεν είναι κάτι το τρομερο από ταχύτητα λόγω κίνησης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο αξιόπιστο λόγω του 5g μόνο το πιο καινούριο. Και στο 4G θα είχε μεγάλη διαφορά γιατί το 7 είναι πολύ παλιό και κάνει μόνο 3CA. Αντίστοιχη διαφορά βλέπω στο S10 και το παλιό S7 που έχω. Μπορεί και 100mbps πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν έχουμε σχετικώς παλιά συσκευή και στην περιοχή μας το δίκτυο της κάρτας μας sim έχει θέματα, επιβάλλεται η αγορά νέου κινητού για να πάρουμε ό,τι καλύτερο από πλευράς του σε ταχύτητες και σήμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν έχουμε σχετικώς παλιά συσκευή και στην περιοχή μας το δίκτυο της κάρτας μας sim έχει θέματα, επιβάλλεται η αγορά νέου κινητού για να πάρουμε ό,τι καλύτερο από πλευράς του σε ταχύτητες και σήμα.
Εξαρτάται. Αν με το κινητό 6ετιας βλέπεις 150-180mbps και υποστηρίζει και volte, δεν το λες και χοντρό πρόβλημα(φωτογραφίζω την εμπειρία μου με το S7 που το είχα το καλοκαίρι για 3ο μόνο για την παραλία). Μόνο που δεν είναι το μέγιστο που μπορεί να σου δώσει το δίκτυο. Σε νορμάλ συνθήκες θα είσαι οκ. Αν πλακώσει πάρα πολύς κόσμος μόνο θα έχεις χειρότερη απόδοση.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Με ένα ποιο σύγχρονο κινητό θα έβλεπες 40-50mbps σιγπυρα . Δεν λέω ότι είναι εντάξει ταχύτητες αλλά όσο και να πούμε το iPhone 7 είναι παλιά συσκευή . Γενικά τα γκάζια έχουν πέσει κατακόρυφα αλλά εγώ την βρίσκω την καλυτερη και πάλι . Πχ είμαι Λιανοκλάδι τώρα με το τρένο και κονο η cosmote έχει σημα . Όπως και στο 80% της διαδρομής 

Αναβαθμισμένο πλήρως το δίκτυο στην διαδρομή;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Gv2008 said:

Καλησπέρα,

Ή εγώ πέφτω σε όλες τις τρύπες της COSMOTE ή όντως το δίκτυο είναι υπερεκτιμημένο. Ναι, είναι το καλύτερο στη χώρα, αλλά σε ολόκληρες περιοχές έχει μείνει στο 2010. Ακόμα και στον Πειραιά, όπως η περιοχή αυτή:

F8A9B9C7-798E-4625-ADE0-60B55FD10069.jpeg

D0067E83-AE64-44BF-8683-75A3673F59AD.png

57D7F855-6550-46D4-8456-94D1EBD1B288.png

Όχι βρε παιδιά μετρήσεις το 2022 με iPhone 7. Μια χαρά συσκευή είναι για όχι για μετρήσεις. Η κοσμοτε έχει πολύ κόσμο για να έχετε συσκευή με τόσο χαμηλές δυνατότητες modem. Από 12 και μετά κάτι γίνεται.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mixtri said:

Όχι βρε παιδιά μετρήσεις το 2022 με iPhone 7. Μια χαρά συσκευή είναι για όχι για μετρήσεις. Η κοσμοτε έχει πολύ κόσμο για να έχετε συσκευή με τόσο χαμηλές δυνατότητες modem. Από 12 και μετά κάτι γίνεται.

Έχω και δεύτερο κινητό 5G. Στην περιοχή δεν έχει N78 αλλά N1 και οι ταχύτητες ήταν στα 30-50 mbps. Στο σπίτι μου βαράει 300άρια όμως κι ας είναι παλιό 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Gv2008 said:

Έχω και δεύτερο κινητό 5G. Στην περιοχή δεν έχει N78 αλλά N1 και οι ταχύτητες ήταν στα 30-50 mbps. Στο σπίτι μου βαράει 300άρια όμως κι ας είναι παλιό 

Απλά τυχαίνει στο σπίτι σου να είσαι σε περιοχή που η κοσμοτε δεν έχει πολύ κόσμο και σου κάθεται καλό band combo. Το iPhone 7 είναι πολύ καλή συσκευή αλλά όχι για μετρήσεις, πλέον. Έχει προχωρήσει πολύ η τεχνολογία από τότε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mixtri said:

Απλά τυχαίνει στο σπίτι σου να είσαι σε περιοχή που η κοσμοτε δεν έχει πολύ κόσμο και σου κάθεται καλό band combo. Το iPhone 7 είναι πολύ καλή συσκευή αλλά όχι για μετρήσεις, πλέον. Έχει προχωρήσει πολύ η τεχνολογία από τότε.

Σε πολλές περιοχές βλέπω τουλάχιστον 150άρια. Δεν διαφωνώ στο ότι είναι παλιά συσκευή αλλά σε όλη την περιοχή με οποιοδήποτε κινητό έχει πρόβλημα και γυρίζει και σε EDGE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...