Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, mixtri said:

Δεν είμαι Λαρισαίος. Απλά ήρθα για ψώνια στην Λάρισα. 

Όχι δεν πρέπει να είναι συνηθισμένη κατάσταση. Πριν από 3 εβδομάδες ήμουν φουλ παντού.

Θα έλεγα οπωσδήποτε καντο καταχώριση για βλάβη να το δούνε.

Συνήθως τα Samsung δείχνουν snr μαζί με ένταση λήψης. Είναι πολύ εύστοχη η παρατήρηση.

Αν ήρθες κέντρο για ψώνια εκει εχει φουλ σήμα αμα φύγεις λίγο απο το κέντρο ξεκινάει το χάλι, δεν το βαζει για βλάβη γιατί αυτός βλέπει τέλειο σήμα ειπε, τι να πω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

3 minutes ago, chris_amg said:

Αν ήρθες κέντρο για ψώνια εκει εχει φουλ σήμα αμα φύγεις λίγο απο το κέντρο ξεκινάει το χάλι, δεν το βαζει για βλάβη γιατί αυτός βλέπει τέλειο σήμα ειπε, τι να πω

Δεν έχει σημασία τι βλέπει αυτός στην εξυπηρέτηση πελατών. Αυτός βλέπει την εκτιμώμενη κάλυψη και όχι την πραγματική.

Έλεος με αυτήν την εξυπηρέτηση πελατών της κοσμοτε. Πες του ότι το σήμα έχει πέσει αρκετά και έχω θέματα... 

Λογικά θα το δούνε και από την κοσμοτε χωρίς τικετ αλλά έχει άλλο priority αν το πει πελάτης... 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mixtri said:

Δεν έχει σημασία τι βλέπει αυτός στην εξυπηρέτηση πελατών. Αυτός βλέπει την εκτιμώμενη κάλυψη και όχι την πραγματική.

Έλεος με αυτήν την εξυπηρέτηση πελατών της κοσμοτε. Πες του ότι το σήμα έχει πέσει αρκετά και έχω θέματα... 

Λογικά θα το δούνε και από την κοσμοτε χωρίς τικετ αλλά έχει άλλο priority αν το πει πελάτης... 

Φίλε μου αυτός στην εξυπηρέτηση μου ειπε να τον ξανα καλέσω απο το σημείο που έχω πρόβλημα, σαν να μην με πιστεύετε ήταν, τι να πω δεν μου αρεσε καθόλου η εξυπηρέτηση τους λες και τους ελεγα ψέματα 

Edited by chris_amg
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chris_amg said:

Φίλε μου αυτός στην εξυπηρέτηση μου ειπε να τον ξανα καλέσω απο το σημείο που έχω πρόβλημα, σαν να μην με πιστεύετε ήταν, τξ να πω δεν μ αρεσε καθόλου η εξυπηρέτηση τους λες και τους ελεγα ψέματα 

Εξυπηρέτηση πελατών από τα Lidl. Καλή, χρυσή η κοσμοτε αλλά στον τομέα αυτό... 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, mixtri said:

Εξυπηρέτηση πελατών από τα Lidl. Καλή, χρυσή η κοσμοτε αλλά στον τομέα αυτό... 

Αυτό το σήμα πιάνω σπίτι μου

Screenshot_20220930-074359_NetMonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, chris_amg said:

Αυτό το σήμα πιάνω σπίτι μου

Screenshot_20220930-074359_NetMonster.jpg

Έχεις παλιότερο screenshot να δούμε σε ποιο σταθμό σε συνέδεε προ προβλήματος;

Λογικά δε μπορείς να συνδεθείς σε αυτόν τον σταθμό πλέον. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, mixtri said:

Έχεις παλιότερο screenshot να δούμε σε ποιο σταθμό σε συνέδεε προ προβλήματος;

Λογικά δε μπορείς να συνδεθείς σε αυτόν τον σταθμό πλέον. 

Οχι δεν έχω τώρα τελευταία την κατέβασα την εφαρμογή καμία βδομάδα την εχω 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chris_amg said:

Οχι δεν έχω τώρα τελευταία την κατέβασα την εφαρμογή καμία βδομάδα την εχω 

Αυτό που φαίνεται είναι να σε συνδέει σε νέο σταθμό βάσης. Δε μπορούμε να ξέρουμε την τύχη του παλαιού... 

Τέτοιες βλάβες ούτε στο χειρότερο εχθρό μου. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η εξυπηρέτηση είναι για τα πανηγύρια. Αυτός ήταν ο δεύτερος λόγος που εκανα φορητότητα σε μπλε. Τους έλεγα ότι στα 2/3 του σπιτιού είμαι 1 γραμμή που ούτε δεδομένα δεν άνοιγε ή no service και έξω με το ζόρι μια γραμμή 4G και μου έλεγαν ότι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, CosMap said:

Σύμφωνα με το screenshot έχει 3 κοντινούς σταθμούς και τον συνδέει σε κάτι μακρινό υπό εξαφάνιση. Υποτίθεται το κινητό θα έπρεπε να τον κάνει reconnect στο παλιό αλλά για κάποιο λόγο είναι αδύνατον;

Edit: Αλλά αυτό το 872 πρώτη φορά το βλέπω σε 3 σταθμούς. Άρα κατασκευάζουν 3 σταθμούς και δεν έχουν τελειώσει τα setup αν κάνει λίγη υπομονή μετά θα δει φουλ σήμα. 

Ναι, υπάρχει γειτονικός σταθμός με πολύ καλή κάλυψη αλλά έχει βλάβη και δε μπορεί να συνδεθεί. Βλάβη από βλάβη διαφέρει.

Μακάρι να διορθωθεί σύντομα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από το σπίτι μου στον Πειραιά. Μέχρι πριν μια εβδομάδα έπιανε 150 mbps

9F5C60A2-DB79-41D9-A0C2-29618345C6DC.png

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη τα παρακάτω.
Πρίν λίγες μέρες αναφερθήκαμε στην 1049 που είναι στην Μοναστηρίου κ βλέπει Μενεμένη κ ένα κομμάτι από Αμπελόκηπους. Πέρασα από πολλά σημεία περπατώντας αυτή την εβδομάδα φορώντας ακουστικά και μουσική στο background μόλις έμπαινε στη 1049 σταματούσε η μουσική και ούτε μήνυμα στο messenger, σήμερα ξαναπέρασα και δίνει αυτό

1049: https://www.speedtest.net/my-result/a/8721255831

Και η 1516 Αμπελόκηπους τα χάλια της:
https://www.speedtest.net/my-result/a/8721216420

Σε εξωτερικό χώρο και οι 2.

Πιο πέρα στο στρατόπεδο τον Αμπελοκήπων με σύνδεσε στην 1176 που είναι πάνω από τον περιφερικό του Ευόσμου πιάνει πραγματικά παντού και δεν έχεις data (ούτε speedtest ανοίγει) χρόνια ολόκληρα αυτή η κεραία έτσι πραγματικά άχρηστη.

Τα δυτικά πονάνε για άλλη μία φορά.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, VasilisSam said:

Για Θεσσαλονίκη τα παρακάτω.
Πρίν λίγες μέρες αναφερθήκαμε στην 1049 που είναι στην Μοναστηρίου κ βλέπει Μενεμένη κ ένα κομμάτι από Αμπελόκηπους. Πέρασα από πολλά σημεία περπατώντας αυτή την εβδομάδα φορώντας ακουστικά και μουσική στο background μόλις έμπαινε στη 1049 σταματούσε η μουσική και ούτε μήνυμα στο messenger, σήμερα ξαναπέρασα και δίνει αυτό

1049: https://www.speedtest.net/my-result/a/8721255831

Και η 1516 Αμπελόκηπους τα χάλια της:
https://www.speedtest.net/my-result/a/8721216420

Σε εξωτερικό χώρο και οι 2.

Πιο πέρα στο στρατόπεδο τον Αμπελοκήπων με σύνδεσε στην 1176 που είναι πάνω από τον περιφερικό του Ευόσμου πιάνει πραγματικά παντού και δεν έχεις data (ούτε speedtest ανοίγει) χρόνια ολόκληρα αυτή η κεραία έτσι πραγματικά άχρηστη.

Τα δυτικά πονάνε για άλλη μία φορά.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ήταν έτσι μέχρι και πριν το καλοκαίρι . Η 1049 έδινε 200mbps ότι ώρα και να περνούσες . Καλά η 1176 πονεμένη κατάσταση . Cosmote περνά από Θεσσαλονίκη …

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, chris_amg said:

Που είμαι και που πιάνω σήμα 

Screenshot_20221001-124848_NetMonster.jpg

Screenshot_20221001-124833_NetMonster.jpg

60 dbm ΔΙΆΦΟΡΑ ΑΠΟ RSSI  σε RSRP ??? Σε όλες τις μπάντες???

1) Απο τη στιγμή που εχεις τέτοιες διαφορές σε ολες τις μπαντες ισως ο σταθμος βασης έχει πρόβλημα .

2) Ισως Η ΣΥΣΚΕΥΉ ΣΟΥ

3) Ίσως εισαι σε ισόγειο γεμάτο Kilowatts απο .... φώτα και παράλληλα μέτριο σήμα . 🙂

 

SNR .... - 5 ... βλέπω μονο στο .... αεροπλάνο ... στην ..... Ακρόπολη και σε πεδιάδες της Ελβετίας με επικαλύψεις  🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, HORGRAP said:

60 dbm ΔΙΆΦΟΡΑ ΑΠΟ RSSI  σε RSRP ??? Σε όλες τις μπάντες???

1) Απο τη στιγμή που εχεις τέτοιες διαφορές σε ολες τις μπαντες ισως ο σταθμος βασης έχει πρόβλημα .

2) Ισως Η ΣΥΣΚΕΥΉ ΣΟΥ

3) Ίσως εισαι σε ισόγειο γεμάτο Kilowatts απο .... φώτα και παράλληλα μέτριο σήμα . 🙂

 

SNR .... - 5 ... βλέπω μονο στο .... αεροπλάνο ... στην ..... Ακρόπολη και σε πεδιάδες της Ελβετίας με επικαλύψεις  🙂

Σε ανοιχτό χώρο είμαι οχι εχει θέμα ο σταθμός αφού το βρήκαμε 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, HORGRAP said:

60 dbm ΔΙΆΦΟΡΑ ΑΠΟ RSSI  σε RSRP ??? Σε όλες τις μπάντες???

1) Απο τη στιγμή που εχεις τέτοιες διαφορές σε ολες τις μπαντες ισως ο σταθμος βασης έχει πρόβλημα .

2) Ισως Η ΣΥΣΚΕΥΉ ΣΟΥ

3) Ίσως εισαι σε ισόγειο γεμάτο Kilowatts απο .... φώτα και παράλληλα μέτριο σήμα . 🙂

 

SNR .... - 5 ... βλέπω μονο στο .... αεροπλάνο ... στην ..... Ακρόπολη και σε πεδιάδες της Ελβετίας με επικαλύψεις  🙂

Δωσε λιγο περισσοτετες πληροφοριες αν θες να μαθαινουμε.... για την διαφορά RSSI και RSRP αν ειναι δλδ τοσο μεγαλη τι σημαινει;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chris_amg said:

Σε ανοιχτό χώρο είμαι οχι εχει θέμα ο σταθμός αφού το βρήκαμε 

Έχει πρόβλημα η περιοχή. Ticket κατάφερες να δώσεις στην κοσμοτε; 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mixtri said:

Έχει πρόβλημα η περιοχή. Ticket κατάφερες να δώσεις στην κοσμοτε; 

Οχι τι σημαίνει το τικετ ;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, chris_amg said:

Οχι τι σημαίνει το τικετ ;

Να ενημερώσεις την κοσμοτε για το πρόβλημα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το κομμάτι της διαδρομής από Αργαλαστή για Βόλο υπάρχει θέμα αλλά περιμένουμε να βελτιωθεί με την προσθήκη σταθμού στο σημείο Αλώνια.

Ο σταθμός 4445 ενώ έχει οπτική επαφή σε μεγάλο κομμάτι αυτής της διαδρομής δε δίνει τίποτα προς αυτήν την κατεύθυνση. Δεν καταλαβαίνω το γιατί...  Το ίδιο και προς Αργαλαστή. Δεν εκπέμπει αυτός ο σταθμός παρόλο που βλέπει το Βόρειο κομμάτι του χωριού που η omni από το κέντρο δεν φτάνει σωστά. 

Ελπίζω με την αναβάθμιση του δικτύου αυτά να διορθωθούν. Ο 4445 δεν εκπέμπει καθόλου προς τα δυτικά, αυτό καταλαβαίνω. 

IMG_20221001_173513.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Να ενημερώσεις την κοσμοτε για το πρόβλημα

Αφού τους πήρα και λένε δεν εντοπίζουν πρόβλημα προχθές τι να κάνω να ξαναπάρω να πω τι ;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chris_amg said:

Αφού τους πήρα και λένε δεν εντοπίζουν πρόβλημα προχθές τι να κάνω να ξαναπάρω να πω τι ;

Να επιμένεις ότι έχεις προβλήματα στις κλήσεις και στις ταχύτητες και ότι παλιότερα δεν είδες θέμα. Πες τους ότι δοκίμασες με 3 συσκευές. Το ίδιο θέμα μέρα βράδυ. Να πάρει priority. Θα το λύσουν πιστεύω γιατί είναι πολύ προσεκτικοί στα KPIs τους και θέλουν καλό utilisation απλά έτσι θα φανεί και prio. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Να επιμένεις ότι έχεις προβλήματα στις κλήσεις και στις ταχύτητες και ότι παλιότερα δεν είδες θέμα. Πες τους ότι δοκίμασες με 3 συσκευές. Το ίδιο θέμα μέρα βράδυ. Να πάρει priority. Θα το λύσουν πιστεύω γιατί είναι πολύ προσεκτικοί στα KPIs τους και θέλουν καλό utilisation απλά έτσι θα φανεί και prio. 

Εντάξει το καταχώρησε ως βλάβη η κοπέλα που μίλησα για να δούμε τι θα κάνουν 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...