Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 ώρες πριν, CosMap said:

CID 0 συνήθως το πετυχαίνεις όταν μια κεραία είναι omni και είναι θεωρητικά προς μια κατεύθυνση αλλά στέλνει κυκλικά. Μέχρι πριν την Λαμία είναι Ericsson αλλά σε μερικά κινητά αυτό που βλέπω είναι το CQI που δεν ξέρουμε τι είναι. Σε εκείνη την περιοχή μόνο Β20 περίεργο δεν είναι; Ούτε κανέναν άλλο γειτονικό σταθμό ακόμα και στο 2G? Μα καλά που βρίσκεται στην μέση του πουθενά; Εκεί θα έπρεπε να είχε σταθμό δίπλα του αλλά όχι και τόσο μακριά. Και είμαι σίγουρος ότι εκεί που είναι οριακά αυτός θα βγάζει με το ζόρι μέγιστο 5mbps κι αν ποτέ τα δεί! Μακάρι να βγάζεις κλήσεις με volte πιστεύω γιατί κι εκείνο το ψιλιαζομαι να τρως σκαλωματα στις κλήσεις! Εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά για το μέρος που είσαι μπας και βγει άκρη.

Εδω βρίσκεται το χωριό μου, εχω κανει speedtest και εχω πιάσει μέχρι 25mbs download και 0.02 upload τίποτα δηλαδή, κλήσεις μόνο 2G απ οτι εχω δει, γραφει 4Gvolte αλλα μολις με καλούν πέφτει σε 2G ... αυτά 

Screenshot_20220918_155144.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Είμαι Βέροια σήμερα ξαι η απόδοση έχει πέσει κατακόρυφα από τότε που είχα ξαναπεράσει 

Αγιος Αντώνιος 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5283121588

Ελιά 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5282924825

Οδός Εγνατία 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5282856299

παλιό δίκτυο 

Link to comment
Share on other sites

Cosmote στην Παλτση Πηλίου από παλαιό δίκτυο Σκιάθου.

 

Screenshot_2022-09-18-17-45-12-035_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-09-18-17-44-43-409_cz.mroczis.netmonster.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Είναι περίεργα τα πράματα εκεί πέρα. Η wind/voda έχει σταθμό μέσα στο βιομηχανικό πάρκο του Σχιστου. Και πάλι δνε βλέπει σε μεγάλο μέρος του δρόμου. Αν πας λίγο πιο κάτω προς Πειραιά ή φύγεις για Ασπρόπυργο καρφωμένο edge. Κοσμοτε δλδ στα παραπάνω σημεία καθώς φεύγεις είναι καλύτερη. Μέσα στο πάρκο χτυπάει από το βουνό απέναντι. Σίγουρα ένας σταθμός μέσα στο πάρκο θα βοηθούσε την κατάσταση

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πράγματι θα βοηθούσε. Η Vodafone δεν έπιανε σε μεγάλη απόσταση αλλά η WIND είχε 2 γραμμές 5G από μια κεραία στο Κερατσίνι 

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Από την Cosmote δε νομίζω. Ήδη δίνει B7 20+10MHz, όπως το ίδιο γίνεται και στην Β3. Δεν ξέρω αν έχουν το φάσμα οι άλλες δύο για να το κάνουν αυτό, ή να βάλουν Β38.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Όλοι για μπάνια πήγαν;

Υπάρχει πρόβλημα με τα μπάνια;

Δε νομίζω να ασχοληθούν με Β38. Θα ήταν ωραίο για indoor 5g σε ρούτερ.

IMG_20220918_180055.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Βλεπω η Wind Ιταλιας εχει και την IMT-E (B38 TDD)

Εδω θα υπαρξει τετοια; 

Δεν έχουμε ανάγκη τα 2600

στα TDD . Οι ελληνικές ετιαιριες έχουν μπόλικο bandwidth . 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgebad said:

Δεν έχουμε ανάγκη τα 2600

στα TDD . Οι ελληνικές ετιαιριες έχουν μπόλικο bandwidth . 

Είναι φιλέτο αυτό το φάσμα. Απλά είναι κατακερματισμένο. Αν το είχε ένας πάροχος 50mhz mimo σηκώνεις παπάδες. Το έχουμε στη Σουηδία και για lte σώζει καταστάσεις. Έχω δει 600mbps μόνο με Β38.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια ωραία περίπτωση οπού :

 

1) Εχουμε αναβάθμιση basebands στον συγκεκριμένο σταθμό βασης χωρις προσθηκη 5G ( ειναι "ψεύτικο" Disconnected εδω και 1 χρόνο)

2) Ίσως τα Panels να ειναι απο προηγούμενη εγκατάσταση, μη αναβαθμισμένα.

3) Δεν υπαρχει άλλο φασμα σε αυτα τα basebands παρα μονο 1800+1800+2100

4) Το Upload performance ειναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ.

Screenshot_2022-09-19-15-44-59-49_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.thumb.jpg.2781cffc4fc60ba3fb76c96f253abf72.jpg

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, HORGRAP said:

Μια ωραία περίπτωση οπού :

 

1) Εχουμε αναβάθμιση basebands στον συγκεκριμένο σταθμό βασης χωρις προσθηκη 5G ( ειναι "ψεύτικο" Disconnected εδω και 1 χρόνο)

2) Ίσως τα Panels να ειναι απο προηγούμενη εγκατάσταση, μη αναβαθμισμένα.

3) Δεν υπαρχει άλλο φασμα σε αυτα τα basebands παρα μονο 1800+1800+2100

4) Το Upload performance ειναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ.

Screenshot_2022-09-19-15-44-59-49_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.thumb.jpg.2781cffc4fc60ba3fb76c96f253abf72.jpg

 

Γενικά το performance δε φαίνεται σωστό.

Δε μπορώ να ξέρω γιατί. Σαν micro φαίνεται. Σωστά;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ονομάζουν Micro ....ομως οι συσκευές που  κλειδώνουν σε αυτο  φτανουν τα 6 χιλιόμετρα σε ευθεία και πολλές φορές τρυπώνει το eNb αυτο σε πλοία στα 20 χιλιόμετρα. ( και καλα κάνουν γιατι παιζει απίστευτα όμορφο Propagation απο εδω σε όλες τις γωνιές)  απο αλλά που εχουν ακομα χειρότερο Performance απο αυτό τριγύρω !!)

Στο θέμα μας,  ΧΡΉΖΕΙ ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ.  

IMG_20220919_171047.thumb.jpg.4ebfad9f65f77342f6a7ff28e76ae618.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Άμεση αναβαθμηση στον Εύοσμο στην Θεσσαλονίκη . Και προσθήκη σταθμών . Ηα κατάσταση είναι κακή κυρίως κάτω από την εσωτερική περιφερειακή 

Link to comment
Share on other sites

Άμεση αναβαθμηση στον Εύοσμο στην Θεσσαλονίκη . Και προσθήκη σταθμών . Ηα κατάσταση είναι κακή κυρίως κάτω από την εσωτερική περιφερειακή 

Εννοείς μεταξύ Ευόσμου και Μενεμένης;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, CosMap said:

Η κεραία 1189 έπρεπε ήδη από τις αρχές να βάλει 5G. Έμεινε ολόκληρος Εύοσμος χωρίς 5G! Είναι και η μοναδική περιοχή που και στο χειροκίνητο όσο να το εξανάγκασω να βγάλω Β1/n1 και n28 δυστυχώς δεν είδα να περνάει κανένα σήμα! Κατά τα άλλα οπουδήποτε αλλού εντός κι εκτός Θεσσαλονίκης βγάζω 5G κι ας είναι λίγες κεραίες προς το παρόν. Επίσης πρέπει να ασχοληθούν με τον Λαγκαδά και σε όλο το κομμάτι της Εγνατίας μέχρι πριν την Ασπροβάλτα όπου έχει τεράστιο κενό. Υπάρχουν 2 ναι μεν καινούργιες με 6ψηφιο αλλά ποτέ δεν έδωσαν ουτε Β1! Και μετά τους μένει το κομμάτι Ασπροβάλτα μέχρι και τους κήπους Έβρου μακάρι να το τελειοποιήσουν.

Πολύ βιάζεσαι για το ασπροβαλτα κήπους. Ας φτιάξουν τα ενδιάμεσα προβλήματα και βλέπουμε το 2025-2027 σε ολόκληρη την ανατολική Μακεδονία και Θράκη.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/8707763901 

Πηγές, Δήμος Γεωργίου Καραϊσκάκη

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2022 at 7:58 ΜΜ, zerokill said:


Εννοείς μεταξύ Ευόσμου και Μενεμένης;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε αυτό το σημείο 

84DF00F2-F53F-4E64-8C6D-8BE4F3285FE4.thumb.jpeg.ba8944bab580096e4c8676b0080d85bf.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μεγαλύτερο, να πιάνει και Μαιάνδρου και πιο πέρα σε εσωτερικούς χώρους δεν έχει καν 4G. Προσθήκη σταθμών θέλει. Γενικά τα δυτικά θέλουν επειγόντως αναβάθμιση, πχ ο 1049 στη Μοναστηρίου που παλεύει να καλύψει Μενεμένη και εκεί αν δεν μπει σταθμός τα ίδια χάλια θα παραμείνουν. Θα προσπαθήσω να περάσω με cellmapper από Μενεμένη να φανεί πόσο χάλια είναι η κατάσταση.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...