Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, Nickchris36 said:

Μπράβο, πολύ καλή τιμή!!!!

Ε ναι,καιρός δεν είναι?😊

Σαφέστατα, τέτοιου είδους κινήσεις αυτό μαρτυρούν.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

20 minutes ago, georgebad said:

26.9. Εντυπωσιάστηκαν ακόμα και τα παιδιά μέσα . Ποτέ λέει δεν τους το έχει δωσει τόσο χαμηλα

Το έδωσε τον Μάιο 29.80 αυτή είναι όντως η ποιο χαμηλή. Μήπως είσαι μικρούλης κάτω των 29 και φεύγει ο φόρος ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την επάνοδό μου από τις καλοκαιρινές διακοπές, παρατηρώ στην Αττική, μείωση του download 30-40% και αύξηση του upload κατά 1000%. Ενδεικτικά, σε κάποιες περιοχές (Αμπελόκηποι, Κέντρο Αθηνών, Ιλίσια, Γουδί) έπιανα 50-80 mbps και τώρα πάνω από 50 δύσκολα βλέπω, ενώ upload από 3-5 mbps πιάνω 12-14,μέχρι και 27-28 mbps.

 

Επίσης χρησιμοποιώ στο σπίτι 4g router (σκέφτομαι να κόψω το σταθερό) και βαράει 35-40 mpbs ενώ πριν λίγο καιρό ήταν 45-70 mpbs.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aboxton said:

Μετά την επάνοδό μου από τις καλοκαιρινές διακοπές, παρατηρώ στην Αττική, μείωση του download 30-40% και αύξηση του upload κατά 1000%. Ενδεικτικά, σε κάποιες περιοχές (Αμπελόκηποι, Κέντρο Αθηνών, Ιλίσια, Γουδί) έπιανα 50-80 mbps και τώρα πάνω από 50 δύσκολα βλέπω, ενώ upload από 3-5 mbps πιάνω 12-14,μέχρι και 27-28 mbps.

 

Επίσης χρησιμοποιώ στο σπίτι 4g router (σκέφτομαι να κόψω το σταθερό) και βαράει 35-40 mpbs ενώ πριν λίγο καιρό ήταν 45-70 mpbs.

Μόλις τελειώσουν τα απεριόριστα του καλοκαιριού εντελώς θα στρώσει.. Έχεις 5G συσκευή ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

όχι, moto g31.

 

Να πω βέβαια την αλήθεια, πρότιμω όπως είναι τώρα, με υψηλό upload παρά την προηγούμενη κατάσταση. Βέβαια το ιδανικό θα ήταν, το προηγούμενο download και το νυν upload.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, cmvr said:

Το έδωσε τον Μάιο 29.80 αυτή είναι όντως η ποιο χαμηλή. Μήπως είσαι μικρούλης κάτω των 29 και φεύγει ο φόρος ;

Λογικά από αυτό είναι ναι δεν έχω τον φορο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Εννοεί στην εφαρμογή cellmapper να ανοίξεις καθώς κινείσαι σ αυτά τα μέρη να κάνει καταγραφή της "δύναμης" του σήματος (dbm) και αυτά ανεβαίνουν στην εφαρμογή η οποία τα εμφανίζει εικονικά μες στο χάρτη. Επίσης βγάζει τις θέσεις των σταθμών στο περίπου. Έχεις Android?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι έχω android. 

7 minutes ago, CosMap said:

@andreasomageiras ναι για το cellmapper λέω

@mixtri πέρα από το rbs 6201 δεν υπάρχει κάπου αλλού παλαιότερο

 

Πριν είχε τόσο κόσμο στην συναυλία στο χωριό δεν περιμέναμε πάνω από 10000 κατοίκους και οι 3 βγήκαν νοκ άουτ δυστυχώς καμία υπηρεσία!!! Σκατα κεραίες έχουμε αλλά λίγη υπομονή ακόμα που θα πάει. Πρώτη Πρώτη έπεσε η κόκκινη πριν ξεκινήσει καν η συναυλία!

Το cellmapper

  Αυτό είναι; 

https://play.google.com/store/apps/details?id=cellmapper.net.cellmapper

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι, και για να φανούν τα νέα δεδομένα στο χάρτη πρέπει να φτιάξεις και λογαριασμό.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

@andreasomageiras ναι για το cellmapper λέω
@mixtri πέρα από το rbs 6201 δεν υπάρχει κάπου αλλού παλαιότερο
 
Πριν είχε τόσο κόσμο στην συναυλία στο χωριό δεν περιμέναμε πάνω από 10000 κατοίκους και οι 3 βγήκαν νοκ άουτ δυστυχώς καμία υπηρεσία!!! Σκατα κεραίες έχουμε αλλά λίγη υπομονή ακόμα που θα πάει. Πρώτη Πρώτη έπεσε η κόκκινη πριν ξεκινήσει καν η συναυλία!

Αυτά είναι. Παντού ίδια τελικά. Όταν ήρθε παπαριζου/ρεμος στα Γιάννενα η Vodafone έβγαζε εκτός αρκετούς συνδρομητές. Cosmote/Wind έπαιζαν όπως πάντα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, p_k said:

Αυτά είναι τα καλά του ανταγωνισμού, αναγκάζουν τις εταιρείες να κάνουν τέτοιες κινήσεις.

Ας είναι καλά η United με την εξαγορά της στην Ελλάδα να λέμε για την "βουτιά" των τιμών.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ας είναι καλά η United με την εξαγορά της στην Ελλάδα να λέμε για την "βουτιά" των τιμών.

Είναι λογικό. Όταν μπαίνει και άλλος παίκτης και ρίχνει και χρήμα υπάρχει ανταγωνισμός και όταν χαλάει το μονοπώλιο πιέζεται η αγορά για αλλαγές.

Αν μέσα σε ένα χρόνο τα δίκτυα αποκτήσουν παρόμοιες ταχύτητες τότε αλλάζει πολύ το παιχνίδι πάντα προς όφελος των συνδρομητών. Μέχρι το 2024 αν υλοποιηθούν αυτά που λένε οι πάροχοι πρόκειται για κοσμογονία στις τηλεπικοινωνίες για τα ελληνικά δεδομένα.

Μόνο να καταφέρουμε να γίνουμε αγαπημένος προορισμός ψηφιακών νομάδων που μένουν και χειμώνα θα είναι τεράστιο έσοδο για την χώρα μας και για αυτό χρειάζονται σοβαρές τηλεπικοινωνίες  οπότε μια οι οπτικές όπου καταφέρουν να πάνε σε συνδυασμό με σοβαρές επενδύσεις σε ράδιο δίκτυο βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση και γενικότερα της ψηφιακής επιχειρηματικότητας σε όλη την ελληνική επικράτεια.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες οδήγησης μέσα στο Πήλιο, κυρίως νότια πλευρά.

Εξαιρετική δουλειά.

Θέλει βελτίωση σε κάποια σημεία (Αφέτες, Άφησσος) αλλά μη γκρινιάζω. Με τη Vodafone δεν είχα καν κάλυψη σε κάποια σημεία ...

Screenshot_2022-09-17-10-54-43-210_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-09-17-10-54-39-067_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-09-17-10-54-33-263_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-09-17-10-54-25-619_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

de7b6c89c64c681dbfbd85e6def89a79.jpeg
Κάποια speedtest στα προάστια των Ιωαννίνων. Όπως είχα υποσχεθεί να ανεβάσω στο νήμα της wind. Εντός κέντρου παει τάπα. Εκτός σε πολλά σημεία είναι ντροπή. Με πάνω από 10 κανείς την δουλειά σου. Απλα σε πολλά σημεία χάνει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορώ να αναφέρω οτι δεν εχω καλο σημα , μήπως και το κοιτάξουν και το φτιάξουν; στέλνεις πουθενα μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

Μα μιλάς για κομμάτια που είναι μη αναβαθμισμενα καν... Άμα λες προάστια και πιάνεις 5G μόνο από το κέντρο των Ιωαννίνων, τότε σκέψου τι εμβέλεια έχει ο εξοπλισμός τους και τι πρόκειται να γίνει μόλις έλθουν για πραγματική αναβάθμιση εκεί πάνω στους υπόλοιπους σταθμούς... Επίσης τα νούμερα δείχνουν ότι όλοι τόσα χρόνια που η μπλε ήταν ανύπαρκτη, το είχαν γυρίσει στην πράσινη... Ανέβασε και καμιά πληροφορία από σταθμούς αν θες

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, chris_amg said:

Παιδια που μπορώ να αναφέρω οτι δεν εχω καλο σημα , μήπως και το κοιτάξουν και το φτιάξουν; στέλνεις πουθενα μήνυμα;

Πάρε ένα τηλ να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα.Η στείλε τους στο φβ στο μεσετζερ μήνυμα.

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nickchris36 said:

Πάρε ένα τηλ να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα.Η στείλε τους στο φβ στο μεσετζερ μήνυμα.

Τους έστειλα και μου λενε δεν αντιμετωπίζεις κάποιο θεμα στην περιοχή σου, και με ζορι πιάνεις 4G... Πετρωτο Δομοκού στο χωριό μου εδω και 5 χρόνια το ίδιο σήμα ενω η Vodafone πιάνει σχεδόν παντού που πριν μερικά χρονια είχε μονο 2G

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, chris_amg said:

Τους έστειλα και μου λενε δεν αντιμετωπίζεις κάποιο θεμα στην περιοχή σου, και με ζορι πιάνεις 4G... Πετρωτο Δομοκού στο χωριό μου εδω και 5 χρόνια το ίδιο σήμα ενω η Vodafone πιάνει σχεδόν παντού που πριν μερικά χρονια είχε μονο 2G

Πήγαινε βοντα να εξυπηρετείσαι σωστά τότε και να μην ταλαιπωρείσαι.Αυτο ..

Βλέπεις τι σε εξυπηρετεί στη περιοχή σου από κάλυψη και πας εκεί.

Μη ταλαιπωρεισαι.

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, chris_amg said:

Παιδια που μπορώ να αναφέρω οτι δεν εχω καλο σημα , μήπως και το κοιτάξουν και το φτιάξουν; στέλνεις πουθενα μήνυμα;

Η απάντηση που είχα ήταν σε ύφος 

"δεν έχει κάλυψη εκεί που είσαι, κόψαμε το 3g, τι θα κάνεις; άμα σε αρέσει άμα δε σε αρέσει κόψε το λαιμό σου" 

Ξέρουν ότι όλοι είναι το ίδιο χάλια 

 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, andreasomageiras said:

Η απάντηση που είχα ήταν σε ύφος 

"δεν έχει κάλυψη εκεί που είσαι, κόψαμε το 3g, τι θα κάνεις; άμα σε αρέσει άμα δε σε αρέσει κόψε το λαιμό σου" 

Ξέρουν ότι όλοι είναι το ίδιο χάλια 

 

Κάνεις ατελώς διακοπή δεν υπάρχει άλλη λύση και αγοράζεις ταχυδρομικό Περιστέρι για να στέλνεις γραπτά μηνύματα 🤣

20 minutes ago, chris_amg said:

Τους έστειλα και μου λενε δεν αντιμετωπίζεις κάποιο θεμα στην περιοχή σου, και με ζορι πιάνεις 4G... Πετρωτο Δομοκού στο χωριό μου εδω και 5 χρόνια το ίδιο σήμα ενω η Vodafone πιάνει σχεδόν παντού που πριν μερικά χρονια είχε μονο 2G

Αυτοί στην εξυπηρέτηση βλέπουν χάρτη κάλυψης και ότι το σύστημα δεν έχει βλάβες στους σταθμούς ταχύτητες δε βλέπουν. Πρέπει να ζητήσεις τεχνικό και να κάνετε μετρήσεις με το Speedtest.cosmote.gr που ανοίγουν στον λογαριασμό σου. Ανοίγεις το GPS  του κινητού και το τρέχεις πχ από το opera mobile του κινητού. Στο αφήνουν δυο τρεις μέρες ανοιχτό και μετά διαπραγματεύεσαι.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, chris_amg said:

Τους έστειλα και μου λενε δεν αντιμετωπίζεις κάποιο θεμα στην περιοχή σου, και με ζορι πιάνεις 4G... Πετρωτο Δομοκού στο χωριό μου εδω και 5 χρόνια το ίδιο σήμα ενω η Vodafone πιάνει σχεδόν παντού που πριν μερικά χρονια είχε μονο 2G

Έχει πολύ κοντά σταθμό στην περιοχή. Μου φαίνεται άρχισαν να πεθαίνουν τα RBS. Ζωή σε λόγου μας.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mixtri said:

Έχει πολύ κοντά σταθμό στην περιοχή. Μου φαίνεται άρχισαν να πεθαίνουν τα RBS. Ζωή σε λόγου μας.

Κι ομως φιλε μου , μου βγάζει οτι πιάνω 4G με καμία η γραμμή η με μια και δεν φορτώνει ποτε τις σελίδες η κάποιες στιγμές φορτώνει

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris_amg said:

Κι ομως φιλε μου , μου βγάζει οτι πιάνω 4G με καμία η γραμμή η με μια και δεν φορτώνει ποτε τις σελίδες η κάποιες στιγμές φορτώνει

Έχεις netmonster να μας πεις enbid? 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...