Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, paanos said:

Στην Αλεξανδρουπολη περίπου 3 μέρες τώρα πολλές κεραίες είναι νεκρές, ενώ έχουν 4G δεν κάνουν κλήσεις ή δεν λειτουργούν τα δεδομένα. 

Ανάγκασα επίτηδες γνωστούς μου να πάρουν και αυτοί το 13738 για να δω τι λένε. Προτείνανε λύσεις τύπου «βγάλτε και βάλτε ξανά τη σιμ» ή «κλειδώστε το κινητό σε 2G»…

Καλημέρα, δεν το έχω παρατηρήσει και κινούμαι καθημερινά διάφορες ώρες στην πόλη αλλά και τριγύρω. Είχε κάποια στιγμή καθυστέρηση στις κλήσεις πριν 3 εβδομάδες αλλά σαν να έφτιαξε. 
 

Για αναβάθμιση δεν νομίζω γιατί δεν έχω δει νέο εξοπλισμό πάνω στις γνωστές κεραίες. Ωστόσο θα το δω σήμερα πιο εντατικά. Το μόνο που παρατήρησα χθες ήταν πως δεν άφηνε το δίκτυο να κάνω αλλαγή σε άλλη κυψελη αν δεν έχανα σχεδόν τελείως το σήμα που άλλες φορές είναι πιο ελαστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Στην Αλεξανδρουπολη περίπου 3 μέρες τώρα πολλές κεραίες είναι νεκρές, ενώ έχουν 4G δεν κάνουν κλήσεις ή δεν λειτουργούν τα δεδομένα. 
Ανάγκασα επίτηδες γνωστούς μου να πάρουν και αυτοί το 13738 για να δω τι λένε. Προτείνανε λύσεις τύπου «βγάλτε και βάλτε ξανά τη σιμ» ή «κλειδώστε το κινητό σε 2G»…

Αφού δεν σου είπαν δώσε το κινητό και παρε walkie-talkie πάλι καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, waeo said:

Καλημέρα, δεν το έχω παρατηρήσει και κινούμαι καθημερινά διάφορες ώρες στην πόλη αλλά και τριγύρω. Είχε κάποια στιγμή καθυστέρηση στις κλήσεις πριν 3 εβδομάδες αλλά σαν να έφτιαξε. 
 

Για αναβάθμιση δεν νομίζω γιατί δεν έχω δει νέο εξοπλισμό πάνω στις γνωστές κεραίες. Ωστόσο θα το δω σήμερα πιο εντατικά. Το μόνο που παρατήρησα χθες ήταν πως δεν άφηνε το δίκτυο να κάνω αλλαγή σε άλλη κυψελη αν δεν έχανα σχεδόν τελείως το σήμα που άλλες φορές είναι πιο ελαστικό.

Πάλι καλά οι φίλοι μου που μένουν στην εθνικής αντιστάσεως στο ανατολικό τμήμα της έχουν θέματα με την ταχύτητα και πτώση σε 2g σε εσωτερικό χώρο κάτι που δε συνέβαινε πριν λίγο καιρό.  Έχει κάνει αίτημα μέσω της φόρμας επικοινωνίας. Του είπα να ρωτήσει για το αν τρέχει αναβάθμιση όταν τον καλέσουν γιατί έτσι και αλλιώς από το σύστημα μπορούν να δουν μέχρι την επόμενο μήνα αν γίνεται ή αν θα γίνει κάτι στην περιοχή. 

Μακάρι να έχουν ξεκινήσει οι αναβαθμίσεις να κλείσει και αυτή η γεωγραφική περιοχή.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cmvr said:

Πάλι καλά οι φίλοι μου που μένουν στην εθνικής αντιστάσεως στο ανατολικό τμήμα της έχουν θέματα με την ταχύτητα και πτώση σε 2g σε εσωτερικό χώρο κάτι που δε συνέβαινε πριν λίγο καιρό.  Έχει κάνει αίτημα μέσω της φόρμας επικοινωνίας. Του είπα να ρωτήσει για το αν τρέχει αναβάθμιση όταν τον καλέσουν γιατί έτσι και αλλιώς από το σύστημα μπορούν να δουν μέχρι την επόμενο μήνα αν γίνεται ή αν θα γίνει κάτι στην περιοχή. 

Μακάρι να έχουν ξεκινήσει οι αναβαθμίσεις να κλείσει και αυτή η γεωγραφική περιοχή.

Μέσα στην πόλη, υπήρχαν θέματα δηλωμένα και κάθε φορά μου έλεγαν ότι θα λυθεί σε 2 ημέρες και τα βλέπουν άμεσα κτλ κτλ. Ένα μήνα μετά ακόμα υπάρχουν οι δηλωμένες βλάβες και όσον αφορά την αναβάθμιση κανένας δεν απαντά με σαφήνεια, μόνο κάτι για ότι γίνονται συνεχώς κτλ κτλ σε όλη την Ελλάδα. Ανατολική εντός υπάρχει πιο έντονο θέμα και εγώ στο σπίτι μου με 2G οριακό και ως απάντηση μετά από μήνες παραπόνων βλάβης μου είπαν πως είναι σχεδιαστικό ζήτημα και όχι ποιοτικό… κάποια στιγμή θα επιλυθεί 😅.  Επομένως όλα αυτά υπήρχαν έτσι και αλλιώς απλώς φαντάζομαι πως έχουν γίνει σε κάποιους πιο έντονα αυτές τις ημέρες; 
 

Αντε να περάσουν και από εδω..

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, waeo said:

Μέσα στην πόλη, υπήρχαν θέματα δηλωμένα και κάθε φορά μου έλεγαν ότι θα λυθεί σε 2 ημέρες και τα βλέπουν άμεσα κτλ κτλ. Ένα μήνα μετά ακόμα υπάρχουν οι δηλωμένες βλάβες και όσον αφορά την αναβάθμιση κανένας δεν απαντά με σαφήνεια, μόνο κάτι για ότι γίνονται συνεχώς κτλ κτλ σε όλη την Ελλάδα. Ανατολική εντός υπάρχει πιο έντονο θέμα και εγώ στο σπίτι μου με 2G οριακό και ως απάντηση μετά από μήνες παραπόνων βλάβης μου είπαν πως είναι σχεδιαστικό ζήτημα και όχι ποιοτικό… κάποια στιγμή θα επιλυθεί 😅.  Επομένως όλα αυτά υπήρχαν έτσι και αλλιώς απλώς φαντάζομαι πως έχουν γίνει σε κάποιους πιο έντονα αυτές τις ημέρες; 
 

Αντε να περάσουν και από εδω..

Έχουν ενταθεί τον τελευταίο καιρό. Ας δούμε τι θα του απαντήσει επίσημα η τεχνική υποστήριξη και βλέπουμε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, cmvr said:

Έχουν ενταθεί τον τελευταίο καιρό. Ας δούμε τι θα του απαντήσει επίσημα η τεχνική υποστήριξη και βλέπουμε.

Ενημέρωσε και εμάς 😁

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Περαίας μη λειτουργικό δεν ανοίγει τίποτα. Στην Αγία Τριάδα ευτυχώς με συνδέει από γήπεδο Καλαμαριάς απέναντι και επιανα 400+ με 5g. 590e0f4a3b6eaa55542c894ae4d9e4fd.jpg851335e5f30dd9e9be0906d8e4d28b38.jpg

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Περαία γίνεται ο χαμός από κόσμο.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κύριοι της cosmote. 😑

Από την άλλη, όλη μέρα μόνο 1800αρα σερβίρει.. 

 

 

Screenshot_2022-08-06-20-56-15-18_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Just now, doganos said:

Συγχαρητήρια κύριοι της cosmote. 😑

Από την άλλη, όλη μέρα μόνο 1800αρα σερβίρει.. 

 

 

Screenshot_2022-08-06-20-56-15-18_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Πάλι καλά άλλοι στον παραδιπλανο νομό έχουν 2G τέτοιες μέρες 😉

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cmvr said:

Πάλι καλά άλλοι στον παραδιπλανο νομό έχουν 2G τέτοιες μέρες 😉

Για εμάς λες, που κάνουμε τα μπάνια μας στην Πιερία; 🥴

Όπως αναφέρθηκε (κάπου μέσα στο φόρουμ) η απώλεια μιας κεραίας έχει κάνει όλο τον χαμό, έτσι λένε οι τοπικοί, έτσι έγραψε και κάποιος εδώ στο φόρουμ (μάλιστα εδώ, ο φίλος, εγραψε συγκεκριμένα πράγματα με στοιχεία)... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

στο μενού (μεσω συντομεύσεων) βρηκα τα παρακάτω.

να ρωτήσω οποιον ξερει τι ακριβώς κάνουν αν και φαίνεται.

Το smart divert τι κανει ?? 

ακούγεται εντυπωσιακό...

 

Screenshot_2022-08-07-11-42-49-60_0ab11a284692913f372a67b297ea9a4f.jpg

 

το conference δίνει την δυνατότητα να τους καλέσεις ολους μαζι (αν το υποστηρίζει το πακέτο σου) και όχι έναν εναν απο τον dialler?

 

Screenshot_2022-08-07-11-39-27-44_b8447f12a80d5e9292c6efec57e69667.jpg

Screenshot_2022-08-07-11-39-49-49_68cb9e7524374bcf7617033d31e8006f.jpg

off topic αλλα πολύ χρήσιμο αν κατάλαβα καλα...

ενα ακομα

ειδοποιεί ότι είσαι πάνω σε μηχανάκι ή ποδήλατο και τους λέει να πατήσουν κάποιο πλήκτρο αν είναι επείγον για να απαντήσεις

 

 

Screenshot_2022-08-07-11-08-11-58_7fb4e1718d42355ee455345ed4d278f1~2.jpg

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό μου που είναι 40χλμ από την Καλαματα βλέπω γίνεται μάχη, έχει πιάσει σήμα από 4 διαφορετικές κεραίες, τρεις μέσα σε δέκα λεπτά  

https://www.speedtest.net/my-result/a/8586150039

Καπου εδώ κυμαινομαστε,σε εσωτερικό χώρο 

Screenshot_20220807-150902_NetMonster.jpg

Screenshot_20220807-150748_NetMonster.jpg

Screenshot_20220807-150629_NetMonster.jpg

Screenshot_20220807-114103_NetMonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με TA :124+ ( 9 χιλιόμετρα απο κεραία 🙂 .....για το Network Operations Center της Cosmote βρίσκεσαι μεσα σε πηγάδι στη μεση του πουθενά.

Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ τριγύρω που να σε καλύπτει και πάλι καλα να λες που εχεις 3 cells και ας είναι μακριά για τα δεδομένα τα σημερινά. (  Εχεις σχεδιασμο δικτύου ....2G  ...με 5G 🙂

 Για εμένα, μένεις σε υπεροχο μέρος γεμάτο φύση 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, HORGRAP said:

Με TA :124+ ( 9 χιλιόμετρα απο κεραία 🙂 .....για το Network Operations Center της Cosmote βρίσκεσαι μεσα σε πηγάδι στη μεση του πουθενά.

Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ τριγύρω που να σε καλύπτει και πάλι καλα να λες που εχεις 3 cells και ας είναι μακριά για τα δεδομένα τα σημερινά. (  Εχεις σχεδιασμο δικτύου ....2G  ...με 5G 🙂

 Για εμένα, μένεις σε υπεροχο μέρος γεμάτο φύση 🙂

Έχει και πιο κοντινό σταθμό, στα 2,3 χιλιόμετρα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο μου έκανε εντύπωση ότι έχουν πολλή κίνηση όλες παρότι δεν είναι παραθαλάσσιο το μέρος,κατά τα άλλα λειτουργικό είναι το ίντερνετ και κλήσεις χωρίς πρόβλημα σε όλα τα δωμάτια.Με την πιο κοντινή που την έχω δει πού είναι δεν έχει οπτική επαφή και δεν την προτιμαει πάντα (μήπως την αφήνει όταν ανεβαίνει η κινηση?)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cuibono said:

Περισσότερο μου έκανε εντύπωση ότι έχουν πολλή κίνηση όλες παρότι δεν είναι παραθαλάσσιο το μέρος,κατά τα άλλα λειτουργικό είναι το ίντερνετ και κλήσεις χωρίς πρόβλημα σε όλα τα δωμάτια.Με την πιο κοντινή που την έχω δει πού είναι δεν έχει οπτική επαφή και δεν την προτιμαει πάντα (μήπως την αφήνει όταν ανεβαίνει η κινηση?)

Αν έχουν όλοι κοσμοτε ακόμα και χωρίς να μην έχει τουρισμό γεμίζει το δίκτυο.

Η κεραία στα 2.3κμ φαίνεται να σε καλύπτει όμως. Μπορεί να παίζει handover κάποιες φορές με βάση τα thresholds που έχουν ορίσει αλλά φαίνεται δυνατο το σήμα για τέτοια απόσταση. Αν δεν έχεις οπτική επαφή με την κεραία ο κανόνας είναι ότι το σήμα θα είναι ασταθές..

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές μέρες και συγκεκριμένα στο κέντρο της Κατερίνης, το δίκτυο... ΣΕΡΝΕΤΑΙ! Μάλλον ήρθαν πολλοί Γερμανοί τουρίστες.

 

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Είχα την υποψία εδώ και κάποιες μέρες από μετρήσεις που έκανα στο σπίτι και γύρω από μένα (στη περιοχή της Κοψαχείλας στο Παλαιό Φάληρο) ότι κάτι δεν πάει καλά με τον παρακάτω ιστό που παραθέτω σε εικόνα από το site της εεττ. Συγκεκριμένα, πάντα μα πάντα, απ΄όπου και αν έκανα μέτρηση, το ταβάνι του download δεν ήταν ποτέ πάνω από τα 10 mbps. Σήμερα έτυχε να περνάω από πιο κοντινές αποστάσεις και διαπίστωσα ότι και να "ακουμπούσα" το κινητό πάνω της, απλά ¨κοφτάρει¨κάπου στα 8 mbps, ενω το upload παίζεται. Σε όποια μπάντα συνδέθηκε, πάντα το ίδιο σκηνικό. Από όποια γωνία και αν χτυπούσε, είτε με οπτική επαφή, απλά ¨αμετανόητη". Άραγε έλλειψη backhaul σε αναβαθμισμένο σταθμο;; (είναι δυνατόν κάτι τέτοιο και να παίζει με τίποτα ασυρματικά;;-δεν το νομίζω. άλλωστε στις φώτο δεν φαίνεται κάτι τέτοιο). Θα το αναφέρω σίγουρα στις βλάβες αν δεν φτιαχτεί σύντομα. Και είναι και καίριο σημείο, δίνει εξαιρετική κάλυψη η συγκεκριμένη. 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-08-09 173712.png

Screenshot_20220809-140023.png

Screenshot_20220809-140030.png

Screenshot_20220809-135437.png

Screenshot_20220809-135441.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία περίπτωση.

Δυστυχώς ΚΑΙ στις μέρες μας οταν μπαίνει ενας νέος σταθμός βάσης ή οταν αναβαθμίζεται ή ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΆΓΚΗ προσωρινής αύξησης εμβελεις για να εξυπηρετήσει μεγαλύτερη περιοχη επειτα απο γειτονική βλάβη .....ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΆΛΛΗΛΟΣ νέος / παλιός κανει κάποια διαδικαστικά settings που πολλές φορές ειναι λάθος.

Για παράδειγμα στον eNb : 101676 ειχαν ξεχάσει να ανοιξουν το Carrier Aggregation και επαιζε επι μηνες ετσι χωρις να μπορούν να κανουν trace το incident.

1) Ειτε ο σταθμός αυτός που γραφεις ειναι ιδια περίπτωση με τον 101676 που εμεινε μηνες ξεχασμένος σε " testing phase " 

2) Ειτε ΕΙΧΑΝ πρόβλημα σε γειτονικη κυψέλη ( βάζοντας προσωρινά αυτη εδω να εξυπηρετήσει μεγαλύτερη περιοχή  .....) και αργότερα ξεχασαν το Cap ... ενώ έλυσαν το ... πρόβλημα άλλης κεραίας.

Αν κρινω απο το RSRQ - 8 που δεν δείχνει σημαντική κίνηση  ΤΩΡΑ τοτε σίγουρα ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Είχα την υποψία εδώ και κάποιες μέρες από μετρήσεις που έκανα στο σπίτι και γύρω από μένα (στη περιοχή της Κοψαχείλας στο Παλαιό Φάληρο) ότι κάτι δεν πάει καλά με τον παρακάτω ιστό που παραθέτω σε εικόνα από το site της εεττ. Συγκεκριμένα, πάντα μα πάντα, απ΄όπου και αν έκανα μέτρηση, το ταβάνι του download δεν ήταν ποτέ πάνω από τα 10 mbps. Σήμερα έτυχε να περνάω από πιο κοντινές αποστάσεις και διαπίστωσα ότι και να "ακουμπούσα" το κινητό πάνω της, απλά ¨κοφτάρει¨κάπου στα 8 mbps, ενω το upload παίζεται. Σε όποια μπάντα συνδέθηκε, πάντα το ίδιο σκηνικό. Από όποια γωνία και αν χτυπούσε, είτε με οπτική επαφή, απλά ¨αμετανόητη". Άραγε έλλειψη backhaul σε αναβαθμισμένο σταθμο;; (είναι δυνατόν κάτι τέτοιο και να παίζει με τίποτα ασυρματικά;;-δεν το νομίζω. άλλωστε στις φώτο δεν φαίνεται κάτι τέτοιο). Θα το αναφέρω σίγουρα στις βλάβες αν δεν φτιαχτεί σύντομα. Και είναι και καίριο σημείο, δίνει εξαιρετική κάλυψη η συγκεκριμένη. 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-08-09 173712.png

Screenshot_20220809-140023.png

Screenshot_20220809-140030.png

Screenshot_20220809-135437.png

Screenshot_20220809-135441.png

Το σήμα είναι οκ. Αλλού είναι το πρόβλημα. Ανέφερε στο στις βλάβες ή μπορεί να το δει κάποιος εδώ μέσα.

 

 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri @Notus  Τι έχετε να πείτε για τα ..... Sleeping Cells στην Cosmote?

 Εχω πετύχει πολλά τους τελευταίους μηνες και εγω και αναρωτιέμαι,   

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΕΝΤΟΠΊΖΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ?

Machine learning ? Self Healing? 🙂

(  Οσο για το Self Healing ....μην το πατε οπως ενας ... άλλος παρόχους που ενα RAN πανελλαδικό πρόβλημα πριν μηνες τους εκανε trigger το " πρωτόγονο" Self Healing στους σταθμούς βασης και προκάλεσαν DDoS στον εαυτό τους ..

.απο το μαζικο Self Healing . ( Αντε να bootαρεις μια μια τις περιοχές μετα και να περιμένεις υπομονετικά τα boot Timings.)

Γενικά παρατηρώ οτι ειμαστε στο 2022 και οι αυτοματισμοί για τετοια φαινόμενα Sleeping Cells  ειναι γραμμένοι απο " πιθήκους "

Για να δουμε αν το machine learning στο computational power του Cloud ....θα μπορέσει να δωσει ..... Artificial Intelligence στη ΔΥΝΑΜΙΚΉ διαχείριση του ΧΑΟΥΣ των σταθμών βάσης.

Αρκεί αυτός ο έλεγχος απο αλγόριθμους AutoPilot να μην ρισκάρει την ΑΣΦΑΛΕΙΑ του δικτύου.)  ( Ενα update μπορει να τα κανει ολα π@@@@α ) 🙂

https://www.researchgate.net/publication/221640909_Detection_of_Sleeping_Cells_in_LTE_Networks_Using_Diffusion_Maps

 

https://dl.acm.org/doi/10.1145/3512893

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HORGRAP said:

@mixtri @Notus  Τι έχετε να πείτε για τα ..... Sleeping Cells στην Cosmote?

 Εχω πετύχει πολλά τους τελευταίους μηνες και εγω και αναρωτιέμαι,   

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΕΝΤΟΠΊΖΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ?

Machine learning ? Self Healing? 🙂

(  Οσο για το Self Healing ....μην το πατε οπως ενας ... άλλος παρόχους που ενα RAN πανελλαδικό πρόβλημα πριν μηνες τους εκανε trigger το " πρωτόγονο" Self Healing στους σταθμούς βασης και προκάλεσαν DDoS στον εαυτό τους ..

.απο το μαζικο Self Healing . ( Αντε να bootαρεις μια μια τις περιοχές μετα και να περιμένεις υπομονετικά τα boot Timings.)

Γενικά παρατηρώ οτι ειμαστε στο 2022 και οι αυτοματισμοί για τετοια φαινόμενα Sleeping Cells  ειναι γραμμένοι απο " πιθήκους "

Για να δουμε αν το machine learning στο computational power του Cloud ....θα μπορέσει να δωσει ..... Artificial Intelligence στη ΔΥΝΑΜΙΚΉ διαχείριση του ΧΑΟΥΣ των σταθμών βάσης.

Αρκεί αυτός ο έλεγχος απο αλγόριθμους AutoPilot να μην ρισκάρει την ΑΣΦΑΛΕΙΑ του δικτύου.)  ( Ενα update μπορει να τα κανει ολα π@@@@α ) 🙂

https://www.researchgate.net/publication/221640909_Detection_of_Sleeping_Cells_in_LTE_Networks_Using_Diffusion_Maps

 

https://dl.acm.org/doi/10.1145/3512893

Γιατί; Τι παρατήρησες που πήγε στραβά; Τα sleeping cells έχουν κάποια target kpis. Αν το δίκτυο έχει θέσει χαμηλά targets τότε κοιμούνται συχνά. Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα είδες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , εννοώ " Sleeping Cells " λόγω μη εντοπίσιμων λαθών.

https://ieeexplore.ieee.org/document/7145707

The Sleeping Cell problem is a particular type of cell degradation in Long-Term Evolution (LTE) networks. In practice such cell outage leads to the lack of network service and sometimes it can be revealed only after multiple user complains by an operator. In this study a cell becomes sleeping because of a Random Access Channel (RACH) failure, which may happen due to software or hardware problems

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...