Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, zerokill said:


Συγκεκριμένα, η VODAFONE διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει χωρίς άλλη προειδοποίηση στη μείωση της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο στα 64kbps, εάν ο συνδρομητής υπερβεί τα 100GB/μήνα για τις συνδέσεις Συμβολαίου ή τα 3GB/ημέρα για συνδέσεις Καρτοκινητής/Καρτοπρογράμματος.

Tο μέτρο δεν εφαρμόζεται στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Surf, Vodafone Giga Unlimited Play, Vodafone Giga Unlimited Ultra, Vodafone Giga Business Unlimited Lite, Vodafone Giga Business Unlimited Max, Vodafone Giga Business Unlimited Ultra καθώς προσφέρουν απεριόριστη χρήση της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο από το κινητό του Συνδρομητή βάσει των Γενικών Όρων Παροχής Κινητών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών.
H πολιτική ορθής χρήσης των 100GB/μήνα ισχύει για χρήση της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω της υπηρεσίας Vodafone Internet 4 Sharing ανεξαρτήτως προγράμματος.
Στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Surf και Vodafone Giga Business Unlimited lite η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 2Mbps ενώ στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Play και Vodafone Giga Business Unlimited max, η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.


Γιώργο αυτοί οι όροι της κόκκινης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό νομίζω πως τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Αυτό νομίζω πως τελείωσε.

Α δεν έχω ίδεα αυτό υπάρχει στην σελίδα.
Βοηθειά μας


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgebad said:

ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ . Πραγματικά αποκλείεται . Με οποίαδηποτε μπάντα και να είσαι 0.9 mbps upload δεν παίρνεις με τίποτα . Και δεν έχεις κακή συσκευή . Η COSMOTE έχει ul Ca. B7+B7 B3+B3 .. εγώ έβγαλα βίντεο μέχρι και το μέρος που έκανα την μέτρηση για να αποδείξω Τα λεγόμενα μου 

Για να έχει κάποιος 1 Mbps upload με Cosmote, θα πρέπει να είναι κάπου με κακή κάλυψη (κάνα υπόγειο ας πούμε), ώστε η συσκευή να έχει ως βασική μπάντα την 800... 😛 

@nikosp88 Πέρνα μια βόλτα από Βριλήσσια (στις γειτονιές μέσα, όχι σε λεωφόρους) και ψηλά στην Πεντέλη. Η Cosmote έχει φουλ σήμα 5G (έστω DSS) και η εταιρία που αγαπάς 2G. 🤣

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zerokill said:


Συγκεκριμένα, η VODAFONE διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει χωρίς άλλη προειδοποίηση στη μείωση της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο στα 64kbps, εάν ο συνδρομητής υπερβεί τα 100GB/μήνα για τις συνδέσεις Συμβολαίου ή τα 3GB/ημέρα για συνδέσεις Καρτοκινητής/Καρτοπρογράμματος.

Tο μέτρο δεν εφαρμόζεται στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Surf, Vodafone Giga Unlimited Play, Vodafone Giga Unlimited Ultra, Vodafone Giga Business Unlimited Lite, Vodafone Giga Business Unlimited Max, Vodafone Giga Business Unlimited Ultra καθώς προσφέρουν απεριόριστη χρήση της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο από το κινητό του Συνδρομητή βάσει των Γενικών Όρων Παροχής Κινητών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών.
H πολιτική ορθής χρήσης των 100GB/μήνα ισχύει για χρήση της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω της υπηρεσίας Vodafone Internet 4 Sharing ανεξαρτήτως προγράμματος.
Στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Surf και Vodafone Giga Business Unlimited lite η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 2Mbps ενώ στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Play και Vodafone Giga Business Unlimited max, η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.


Γιώργο αυτοί οι όροι της κόκκινης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κάτοχος Unlimited Ultra, είχα Cap σε Netflix στα 3,5-3,7 Mbps και σε συμβόλαιο στο νούμερο μου αλλά και CU φοιτητικό φίλου.

Ενω τώρα έπεσα σε IP χωρίς κόφτη. 

Στο Speedtest.net αλλά έδειχνε όμως.

Στη Cosmote δεν είχα πουθενά κόφτη με καρτοκινητο σε κανένα από τα τρία νούμερα που έχουμε στην οικογένεια. 

8 ώρες πριν, user2163 said:

Ελπίζω πως θα πάνε όλα καλά γιατί εδώ που είμαι στην Ηλεία η cosmote παίζει να έχει ratio συνδρομητών 80%/15%/5% (cosmote, wind, vodafone) άρα το φοβάμαι λίγο.

Αυτή τη στιγμή είμαι έτσι με b7+b20 που τόσο πάει κανονικά.

13056318741.png

https://www.speedtest.net/result/13056318741

Και άλλοι νόμοι είναι έτσι, στη γειτονική Κεφαλονια βέβαια η Cosmote πάει σφαίρα και 5G κανονικά,ο ανταγωνισμός δεν ξέρω αν έχει. 

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Για να έχει κάποιος 1 Mbps upload με Cosmote, θα πρέπει να είναι κάπου με κακή κάλυψη (κάνα υπόγειο ας πούμε), ώστε η συσκευή να έχει ως βασική μπάντα την 800... 😛 

@nikosp88 Πέρνα μια βόλτα από Βριλήσσια (στις γειτονιές μέσα, όχι σε λεωφόρους) και ψηλά στην Πεντέλη. Η Cosmote έχει φουλ σήμα 5G (έστω DSS) και η εταιρία που αγαπάς 2G. 🤣

Ακριβώς,ακόμα και σε υπόγεια το καλύτερο σήμα έχει η κοσμοτε. Στο λέω εγώ που είμαι σε νησί και πιάνει παντού 4G με μηδενική διακοπή δεδομένων και στη θάλασσα μέσα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nikosp88 said:

spacer.png

ξεκίνησε το σύρσιμο ή είναι ιδέα μου 

Μάλλον... 

IMG_20220421_120420.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosp88 said:

spacer.png

ξεκίνησε το σύρσιμο ή είναι ιδέα μου 

Αστα φίλε και εμείς εδώ Σέρρες παρακαλάμε η COSMOTE να ανακαλέσει τα απεριοριστα 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5084593596

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nikosp88 said:

spacer.png

κεντρική πλατεία Ηράκλειο Κρήτης 

1051486923_Screenshot2022-04-21at14_31_36.png.357ba60f15b802dd2c7b082d2e2fb3f0.png

Μια χαρά είναι με 40mhz . Ειδικά για μέρα με απεριοριστα … Και αν όλες οι μετρήσεις σου τόσες μέρες ήταν με 2Ca τώρα εξηγούνται πολλά πράγματα . Καη φαντάσου 40mbps και λες ότι σέρνεται .. τα 5 της άλλης τι είναι; Χελώνα ;

Link to comment
Share on other sites

@nikosp88 Αν η συσκευή σου ειναι με παλιο Chipset με μεγιστο 2 Carrier Aggregation και πιθανότατα Hong Kong Version .....αδικα μας ζαλιζεις με τις χαμηλες ταχύτητες σου.

 Αλλαξε συσκευη, 

 

Μην ασχολειστε μαζι του απο δω και περα εαν δεν δινει netmonster apk screenshots και περιοχες.

Στο Ηρακλειο Κρητης η Vodafone μεσο ορο 5 με 10 MBps ενω η Cosmote δινει 80+ σε 4G+ παντου και 600+ με 5G  n78 ΠΑΝΤΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΊΣΑΙ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟ.

Ηρακλειο ειμαι και εγω αυτη τη στιγμη, για ελα μια βολτα κατα δω....;)

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, georgebad said:

Μια χαρά είναι με 40mhz . Ειδικά για μέρα με απεριοριστα … Και αν όλες οι μετρήσεις σου τόσες μέρες ήταν με 2Ca τώρα εξηγούνται πολλά πράγματα . Καη φαντάσου 40mbps και λες ότι σέρνεται .. τα 5 της άλλης τι είναι; Χελώνα ;

Μπορεί και 30mhz, και μου κάνει προς cell edge η indoor

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται και οι ημερομηνίες! Και οι 2 με 4g με το Huawei Mate 20 Pro σε εσωτερικό χώρο παρακαλώ στο Ηράκλειο Κρήτης όποτε δεν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες. Δυστυχώς δεν έχω άλλες μετρήσεις γιατί πήγα για διακοπές και δεν ασχολήθηκα πολύ με μετρήσεις εκείνο το διάστημα. Ας κρίνει ο καθένας μας. 

Screenshot_20220421_151137_org.zwanoo.android.speedtest_edit_146463299809421.jpg

Screenshot_20220421_151149_org.zwanoo.android.speedtest_edit_146453137145881.jpg

Screenshot_20220421_151207_org.zwanoo.android.speedtest_edit_146441855882862.jpg

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, nikosp88 said:

Στο ιδιο σημειο, με ίδιο εξοπλισμό η άλλη χτυπάει 150αρια

Τι τα θέλει τα απεριόριστα πραγματικά... Στις καφετέριες μέσα έχει μονοψήφια  

Μην τα συγκρίνεις, την κόκκινη την χρησιμοποιούν ελάχιστοι.

Η σύγκριση καλό θα είναι να γίνεται με το πως ήταν οι ταχύτητες στο ίδιο σημείο άλλη μέρα.

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη. Τα 20Mbps δεν φτάνουν σε κάποιον να κάνει τα βασικά πράγματα στο κινητό του; Και Full HD βίντεο μπορείς να δείς άνετα και Youtube,Facebook,Browsres κτλ.Για να κοντραρίζεστε εσείς στις ταχύτητες θα πρέπει να υπάρξει πολιτική για περιορισμό των απεριόριστων data; Τα απεριόριστα data πρέπει για μένα να γίνουν κανονική συνήθεια απο τις εταιρίες και ας μήν τα χρησημοποιεί στο έπακρο ο κόσμος! Υποτίθεται πάμε μπροστά με όλο και περισσότερες παροχές και όχι να λέμε βάλτε κόφτες στους καρτοκινητούς για να είναι άνετα τα συμβόλαια και για να πιάνει ο άλλος στην ναυαρχίδα του 5Gbps!

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

@nikosp88 Σε Vodafone στην Κρητη θα δεις πολυ 2G EDGE drop απο 4G 5G( συνήθως σε ριχνει σε 3G) 🙂 Οχι λογω κακης καλυψης, λογω εξοπλισμού Huawei με default Chinese rural profiles settings και Neighbor Cells misconfigurations . 

HO_FAIL καμποσα εκατομμύρια KPI stats ανα ημέρα πανελλαδικά.

Στην Cosmote δεν έχω δει ουτε ένα Handover Fail εδω και δυο χρόνια.

Η Cosmote με λιγοτερους σταθμούς βασης παιζει καλύτερα. Ξερεις γιατί?

Κοιτάνε τα KPI stats , το SNR , τα RSRQ , τα neighbor cells ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΕΣΜΕΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΑΝΑ ΚΥΨΈΛΗ αξιοποιοντας ολο το φασμα που αγόρασαν.

Δεν ειναι ραδιόφωνο.

@Nikos_96 Σαφώς και φτανουν τα 20 MBps για ΤΩΡΑ , ομως αν καθησυχαζομασταν ετσι απο το έτος 2004, τωρα θα ειμασταν με παγιο 100 ευρω το μηνα και 384 kbps.

Η ζωή τρέχει , πλεον εργάζεσαι και απο το σπιτι , αυτοκινητο , ξενοδοχείο 🙂

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ιλίσια με το moto g31. 

Με την κόκκινη ήμουν πολύ δυσαρεστημένος, ενώ είχα απεριόριστα στην πραγματικότητα δεν είχα λόγω ταχύτητας. 

Όταν πρωτοήρθα στην πράσινη πέτυχα την περίπτωση με τον κόφτη και για 5 μέρες ήμουν στα κάγκελα. Μετά την επίλυση είναι 100% ευχαριστημένος κι ας δίνω +12€ τον μήνα. 

Σε κεντρικές περιοχές Αθήνας, οπότε είμαι με κάποιον φίλο που έχει Vodafone, έχω 10 φορές παραπάνω ταχύτητα σε 4g ενώ είναι χαρακτηριστικό πωσ κοντά στο μετρό Αμπελόκηπων ήμουν στα 85 mbps download κια ο άλλος με 5g ήταν στα 40. Εκεί που με έτρωγε ήταν στο upload. 

Screenshot_20220421-155218-566.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ας ξεκαθαρίσουμε κάτι βασικό. Πολλές φορές ένα miderange chipset η ένα παλιότερο εχουν τρελη διαφορά . Φίλος μπυ με COSMOTE και ένα snapdragon mid range chip με 4Ca είχε 80mbps down . Έχω είχα 240 down . Άλλο ένα παράδειγμα 

χρυσοπηγη Σερρών χθες το βράδυ , ενα ημο-ορεινό χωριό στις Σέρρες . Ήμουν σε ενα σημείο ποτ φαινόταν όλος ο κάμπος των Σερρών , άρα είχα και παρα πολλά διαθέσιμο cell να συνδεθώ (στην Vodafone) . Η οποία μου έδινε 2mbps και 300ms ping . Το σημα ήταν φουλ ππως και η παρεμβολή . Η COSMOTE είχε 1-2 cell και μου έδωσε τόσο:

https://www.speedtest.net/my-result/i/5083906112

με 3+20

Ναι μπορεί σε κάποια δύσκολα σημεία στην διαδρομή να έφτανε στα -125 η 1800 αλλά ακόμα και τότε απέδιδε .. γιατί δεν είχε παρεμβολές . 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβώς .  SNR .  Signal to Noise Ratio.  

Οσο προηγμενα code optimizations και algorithms για error corrections και signal boosting με firmwares ...οι νόμοι της φυσικής είναι παντα εδω.  Για να μην μιλησω και για τους παραγοντες που αλλάζουν ΔΥΝΑΜΙΚΑ και κανουν τους network gurus της Cosmote να ψαχνονται.  (Η Cosmote τα προσέχει πολυ αυτά και αφιερώνει άπειρες εργατοώρες για optimization σε αντιθεση με τις άλλες)

Παραδειγματα :

Παρεμβολές :

Απο  συσκευές σε μια γειτονιά, αναλογικα FM ραδιοφωνικα λινκ απο ξεχασμενους σταθμους ανα την περιφέρεια, ακομα και απο γειτονικες χώρες διαφορετικά UPLINK και downlink σε 3G 4G.

Και βέβαια multipath distortion 

Και βέβαια .... παρεμβολές απο την ιδια την εταιρεία τηλεπικοινωνιών απο ανεξέλεγκτους γειτονικούς σταθμους βάσης που απλα.....ανοιξαν σαν ραδιόφωνο 🙂

Το 2G ηταν .... ραδιόφωνο.

Το 3G4G5G    ΟΧΙ .

 

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε όμως  και του στραβού το δίκιο , όταν παιζουν απεριοριστα , οι περιοχές μέσα στις Σέρρες που δεν έχουν αναβαθμιστεί πίταρουν ασχημα . Γενικά παίζει με 20-80mbps τις καθημερινές ανάλογα το σημείο . Είναι λίγες αυτές πι περιοχές και είναι πίτα για 5-6 ώρες την ημέρα (μέχρι το μεσημεράκι ήταν πολύ κομπλέ ) .. Ελπιζω να τον αναβαθμίσουν τον σταθμό ραδιόφωνο ….

https://www.speedtest.net/my-result/i/5084774411

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikosp88 said:

spacer.png

ξεκίνησε το σύρσιμο ή είναι ιδέα μου 

Ε ναι, ούτε 200 στην Σπάρτη. Απαράδεκτη η Cosmote. 🤣

Screenshot_2022-04-21-19-19-23-502_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη 3 το βράδυ συκιές....

Θα σας στείλω κ αύριο το πρωι

Αν θέλει κάποιος ας μου εξηγήσει τι βλέπουμε στο net monster

Screenshot_2022-04-22-03-30-34-11_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Screenshot_2022-04-22-03-30-57-60_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να εξηγήσει κάποιος πώς καταλαβαίνουμε αν το 5g προέρχεται από DSS ή από n78

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Ρε παιδιά συγνώμη. Τα 20Mbps δεν φτάνουν σε κάποιον να κάνει τα βασικά πράγματα στο κινητό του; Και Full HD βίντεο μπορείς να δείς άνετα και Youtube,Facebook,Browsres κτλ.Για να κοντραρίζεστε εσείς στις ταχύτητες θα πρέπει να υπάρξει πολιτική για περιορισμό των απεριόριστων data; Τα απεριόριστα data πρέπει για μένα να γίνουν κανονική συνήθεια απο τις εταιρίες και ας μήν τα χρησημοποιεί στο έπακρο ο κόσμος! Υποτίθεται πάμε μπροστά με όλο και περισσότερες παροχές και όχι να λέμε βάλτε κόφτες στους καρτοκινητούς για να είναι άνετα τα συμβόλαια και για να πιάνει ο άλλος στην ναυαρχίδα του 5Gbps!

Όχι δεν φτάνουν πλέον τα 20 Mbps φίλε μου..Οι ανάγκες για γρήγορες ταχύτητες έχουν αυξηθεί πλέον.

Μια ταχύτητα της τάξης των 50 έως 100 Mbps είναι νομίζω η ιδανική.

Link to comment
Share on other sites

Σέρρες κέντρο μια χαρά Πάει το lte

https://www.speedtest.net/my-result/i/5085838292

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...