Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως Θεσσαλονίκη έχει αρκετούς παλιούς σταθμούς μέσα σε γειτονιές αλλά το upload που πετυχαίνω δεν το έχω δει ποτέ σε αναβαθμισμένο σταθμό. Η μέτρηση δίπλα από την κεραία σχεδόν σύνορα Μενεμένης Ευόσμου επί της Δενδροποτάμου.

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7716348884

Screenshot_2021-09-14-00-28-48-533_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

6 hours ago, VasilisSam said:

Πάντως Θεσσαλονίκη έχει αρκετούς παλιούς σταθμούς μέσα σε γειτονιές αλλά το upload που πετυχαίνω δεν το έχω δει ποτέ σε αναβαθμισμένο σταθμό. Η μέτρηση δίπλα από την κεραία σχεδόν σύνορα Μενεμένης Ευόσμου επί της Δενδροποτάμου.

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7716348884

Screenshot_2021-09-14-00-28-48-533_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Εξαρτάται από τη συχνότητα που σου δίνει για uplink καθώς και το uplink support της συσκευής σου. Όταν κάνεις πχ 4CA downlink μπορεί το Uplink CA να περιορίζεται. Αλλιώς δε θα υπήρχε κάποιος λόγος. Δε νομίζω να έχουν διαφορετικό power control στο νέο δίκτυο....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία εμπορίου Σέρρες 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4763937048

Με 5G έδωσε 1gbps+

Link to comment
Share on other sites

Καλλιθέα LTE/4G+ από ταχύτητες 100 download και ~10-12 upload, μετά την πανελλαδική βλάβη μέσα Αυγούστου πέσαμε σε άθλια upload 2-4mbits και την τελευταία εβδομάδα και το download έχει φτάσει να σέρνεται γύρω στα 10mbits. Δεν ξέρω τί έκαναν, αλλά αντί να βελτιωνόμαστε, πάμε χειρότερα. Το 5G που δοκίμασα σε κινητό φίλου επίσης πολύ πεσμένο (από 160+ σε 70-80 και upload κάτω από 10) αλλά αξιοπρεπές, τουλάχιστον. 

Edited by vgiourgias
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, vgiourgias said:

Καλλιθέα LTE/4G+ από ταχύτητες 100 download και ~10-12 upload, μετά την πανελλαδική βλάβη μέσα Αυγούστου πέσαμε σε άθλια upload 2-4mbits και την τελευταία εβδομάδα και το download έχει φτάσει να σέρνεται γύρω στα 10mbits. Δεν ξέρω τί έκαναν, αλλά αντί να βελτιωνόμαστε, πάμε χειρότερα. Το 5G που δοκίμασα σε κινητό φίλου επίσης πολύ πεσμένο (από 160+ σε 70-80 και upload κάτω από 10) αλλά αξιοπρεπές, τουλάχιστον. 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη βλάβη. Μάλλον αυξήθηκε η κίνηση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

One Salonica Θεσσαλονίκη 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4770380411

 

 Χθες το βράδυ στο λευκό Πύργο ήταν γεμάτη . Βέβαια είχε ιδιαίτερα πολύ κόσμο καθώς είναι και η ΔΕΘ

https://www.speedtest.net/my-result/i/4769576543

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2021 at 6:36 ΜΜ, CaptainNickGR said:

Στα διόδια των Μαλγάρων ξήλωσαν κεραία;

Στα διόδια  πιάνει από την 1001 μέσα στα Μάλγαρα . Σκέτη b3 . Μπορεί να αναβαθμίζεται . (πιστεύω σε κάποια φάση ο θα προμοτάρουν 5G σε όλη την Αθηνών - θεσσακονικη ) έχουν μηνει λίγα μέρη. Ωρια 5G 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, doganos said:

Η κατάργηση του 3g ξεκινάει από Οκτώβριο....

Είναι επίσημο/σίγουρο αυτό; Γιατί μέχρι στιγμής έχουμε μείνει σε αυτή την ανακοίνωση, που λέει ότι η κατάργηση του 3G δικτύου ξεκινά από τις 21 Σεπτεμβρίου.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ολοκληρωθεί και η αλλαγή στις συχνότητες τηλεόρασης στην Κρήτη

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, georgeavl3 said:

Πρέπει να ολοκληρωθεί και η αλλαγή στις συχνότητες τηλεόρασης στην Κρήτη

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό πάντως ήταν ήδη γνωστό στην Cosmote όταν έβγαζε την ανακοίνωση. Εξάλλου, δεν θα γίνει άμεσα η κατάργηση του 3G, αλλά σταδιακά, και από την στιγμή μάλιστα που όλη η υπόλοιπη χώρα είναι έτοιμη από τη Digea, άνετα θα μπορούσε να ξεκινήσει από την επόμενη εβδομάδα σε μια από τις αυτές τις περιοχές. Εκτός βέβαια κι αν υπάρχει κάποιο άλλο κώλυμα που δεν γνωρίζουμε.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pluss said:

Είναι επίσημο/σίγουρο αυτό; Γιατί μέχρι στιγμής έχουμε μείνει σε αυτή την ανακοίνωση, που λέει ότι η κατάργηση του 3G δικτύου ξεκινά από τις 21 Σεπτεμβρίου.

Ναι είναι σίγουρο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η digea δεν επηρεάζει στην κατάργηση του 3G.

Η digea χρειάζεται να μετακινηθεί για να ανοίξει η N28, την οποία έχουν δικαίωμα να την χρησιμοποιήσουν από 1/1/22.

Ως τότε θα έχουν αλλάξει οι συχνότητες όπου πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Κέρκυρα Πλατυτέρα... Η ώρα φαίνεται πάνωa2b8fe26ec673bc150ac257fe4657593.jpg10f2d15bae3d4d9ceda4283b716c4227.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κίνηση η ΚΟΣΜΟΤΕ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι...τα βαρέθηκα!

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καράβι Κέρκυρα-Ηγουμενίτσα... Περίπου στη μέση της διαδρομής.5f933043c29e278f4c30d65db234ed09.jpg672f35252a61f88c1b53a56998a55492.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Αχαρτογράφητο" micro στην Ξάνθη. 28ης Οκτωβρίου και Αβέρωφ (υπήρχε παλιότερα κατάστημα Cosmote, έμεινε εκεί το Micro). Υπάρχουν και άλλα δύο έξω από το κατάστημα Cosmote 28ης Οκτωβρίου 80 και έξω από τον Γερμανό στη Μιχαήλ Καραολή. Αυτές συν τις υπόλοιπες κεραίες που υπάρχουν στο Cellmapper είναι όλες οι κεραίες της Cosmote που καλύπτουν την Ξάνθη. Φυσικά η εικόνα στην ευρύτερη περιοχή της πόλης από την δημοτική αγορά και πέρα είναι αποκαρδιωτική (πχ Πάρκο Μεξικανας που βρίσκομαι εγώ μέσα στο σπίτι το 4g είναι ανύπαρκτο. Οι κλήσεις βγαίνουν με 2g το οποίο είναι άθλιο).700664dadc4578bd5c253f5c73703d29.jpg93fd7a565aadff24f33b38e844184e27.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgeavl3 said:

"Αχαρτογράφητο" micro στην Ξάνθη. 28ης Οκτωβρίου και Αβέρωφ (υπήρχε παλιότερα κατάστημα Cosmote, έμεινε εκεί το Micro). Υπάρχουν και άλλα δύο έξω από το κατάστημα Cosmote 28ης Οκτωβρίου 80 και έξω από τον Γερμανό στη Μιχαήλ Καραολή. Αυτές συν τις υπόλοιπες κεραίες που υπάρχουν στο Cellmapper είναι όλες οι κεραίες της Cosmote που καλύπτουν την Ξάνθη. Φυσικά η εικόνα στην ευρύτερη περιοχή της πόλης από την δημοτική αγορά και πέρα είναι αποκαρδιωτική (πχ Πάρκο Μεξικανας που βρίσκομαι εγώ μέσα στο σπίτι το 4g είναι ανύπαρκτο. Οι κλήσεις βγαίνουν με 2g το οποίο είναι άθλιο).700664dadc4578bd5c253f5c73703d29.jpg93fd7a565aadff24f33b38e844184e27.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλώς ήρθες στη Ξάνθη. Κατέβα και κοντά στο σταθμό του τρένου. Πήγαινε και έξω από τα δύο lidl να δεις τα χάλια. Μόνο στο κέντρο πουθενά αλλού.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τα χω δει απο σενα τα περισσοτερα.. ειπα να πω και κανα δυο δικες μου παρατηρησεις! Το ειχα δει αυτο το Micro στο eett.gr αλλα κοιτωντας στο street view ειδα ενα καταστημα κοσμοτε κλειστο χρονια, δεν περιμενα να λειτουργει. 

Η καλυψη του μεγαλυτερου μερους της πολης προερχεται (δυστυχως) απο την (μια) μη αναβαθμισμενη κεραια στην Παναγια (εκει ειναι ολα τα ραδιοφωνα, Digea, ERT). Πρεπει να μπουν κεραιες. Vodafone ή Wind δεν εχω, μου φαινεται κοιτωντας παλι στο eett.gr οτι εχουν καλυτερη καλυψη και καλυτερες ταχυτητες. Μαλλον θα κανω φορητοτητα.

Εγω εχω βαλει το κινητο σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου (που πιανει απο την κεραια στην πλατεια) για να εχω ανεκτες ταχυτητες (15-20Mbps) και κανω hotspot. Οταν με γυρναει στην κεραια στο βουνο η κατασταση ειναι δραμα.

Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι σε καθε γωνια της πολης υπαρχει VDSL εως 200Mbps. Αυτο καπως εξομαλυνει την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...