Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, ο αδερφος μου εχει realme x2 pro το οποιο υποστηριζει volte και η καρτα του ειναι ενεργοποιημενη. Δυστυχως η cosmote δεν υποστηριζει τη συσκευη και δεν εχει καν διακοπτη για volte στο μενου. Μπορει να το ενεργοποιησει με καποιο τροπο; γιατι τωρα με την καταργηση του 3g θα ειναι χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Aν δεν το υποστηρίζει ο πάροχος άμεσα ή έμμεσα/τυχαία πχ με αλλαγή ρομ (το οποίο προυποθέτει να υπάρχει άλλη ρομ και μετά root,recovery κτλ ) δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι. Μόνο ελπίζεις να το υποστηρίξει κάποια στιγμή στο μέλλον η realme σε συνεργασία με την cosmote..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, empeiros said:

Γεια σας, ο αδερφος μου εχει realme x2 pro το οποιο υποστηριζει volte και η καρτα του ειναι ενεργοποιημενη. Δυστυχως η cosmote δεν υποστηριζει τη συσκευη και δεν εχει καν διακοπτη για volte στο μενου. Μπορει να το ενεργοποιησει με καποιο τροπο; γιατι τωρα με την καταργηση του 3g θα ειναι χρησιμο

Σε κάποιο ινδικό site που δεν φαίνεται πολύ της προκοπής, λέει ότι για αυτή τη συσκευή πληκτρολογείς *#*#4636#*#* και στη συνέχεια Phone Information > ενεργοποιείς το volte provisioning.

Στη συνέχεια δημιούργησε και ένα νέο APN (μη το επιλέξεις ως προεπιλεγμένο) με όνομα, διεύθυνση APN και τύπο APN “ ims “ χωρίς τα αυτακια. 

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε μετά από καιρό και 2η αναβαθμισμενη κεραία στην Κοζάνη που δίνει 4ca και 5g disconnected. Η 4123 έγινε 104123 και προς το παρόν είναι ψόφια σε ταχύτητες συγκριτικά με αυτά που βλέπω σε άλλες περιοχές 

https://www.speedtest.net/my-result/a/7682529470

Ευελπιστω σύντομα να ξεπεράσουμε και εδώ την 500αρα.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2021-09-02-22-39-59-610_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.bf08317695b144acc8dcd5014b6622ea.jpg

Παραλιακά στη Χώρα της Νάξου. Άλλο ένα καλοκαίρι με το νησί να βουλιάζει το δίκτυο της cosmote δούλεψε αψεγάδιαστα πολύ καλά.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα της Τήνου, 4CA bands 7+3+1+7 και με πολύ κόσμο.

https://www.speedtest.net/result/a/7684999895.png

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Καμινια, Πειραια

απο eNB 102975

samsung A32 
https://www.speedtest.net/result/a/7686292787

tplink mr600 το οποιο μολις εστησα
https://www.speedtest.net/result/a/7686300798

Και τα 2 ειναι στην ιδια κεραια οπως επισης και τα 2 χρησιμοποιουν μονο τη B3 band της κεραιας τη στιγμη του speedtest.
Γνωριζει κανεις τι αιτιολογει τη χαώδης διαφορα στις ταχυτητες?

Το tplink υποστηριζει lte cat 6 (2ca) αλλα δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο αφου στο εν λογο speedtest και οι 2 συσκευες ηταν μονο στη Β3 συνδεδεμενα.
Παραθετω και το κρυφο μενου του a32. Στο tplink μονο τη μπαντα μπορεις να δεις δυστυχως αλλα θεωρω απιθανο να εχει συνδεθει σε διαφορετικη κεραια αφου η 102975 ειναι πολυ κοντα μου.


@mixtri
Τι λες να φταιει;

Screenshot_20210903-202900_Service mode RIL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συγκρίνεις SNR? Φαίνεται να έχεις κουμπώσει σε micro για να είναι μόνο Β3.

Τι κεραια χρησιμοποιείς στο tplink?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kάνε και ένα τσεκ ότι δίνεις απο το tplink στα 5ghz το wifi

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, bbbb said:

Kάνε και ένα τσεκ ότι δίνεις απο το tplink στα 5ghz το wifi

Αυτό είναι καλό σαν σκέψη, δηλαδή το bottleneck να είναι στο WiFi. Τόση μεγάλη διαφορά στην απόδοση σε επίπεδο λήψης μπορεί να εξηγηθεί αλλά όχι σε στατικό περιβάλλον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbbb said:

Kάνε και ένα τσεκ ότι δίνεις απο το tplink στα 5ghz το wifi

ναι εννοειται. στις μισες δοκιμες μαλιστα επαιξα με ethernet γιατι αρχισα να βαραω το κεφαλι μου για τοσο μεγαλη διαφορα. Επειτα με 5ghz ακριβως διπλα στο tplink. Τα 2.4 ghz τα εκλεισα για να μην μπερδευομαι. 
 

1 hour ago, mixtri said:

Μπορείς να συγκρίνεις SNR? Φαίνεται να έχεις κουμπώσει σε micro για να είναι μόνο Β3.

Τι κεραια χρησιμοποιείς στο tplink?

Σε καποια φαση πρεπει να εκανε στιγμιαια 3CA νομιζω  απο τη συγκεκριμενη κεραια το samsung αλλα μετα επεστρεψε στην Β3. Δεν ξερω γιατι. 
Σαν κεραια χρησιμοποιω τις 2 κεραιες που ειχε στο πακετο η tplink 

Επελεξα Carrier aggregation 3+7 bands απο το μενου του tplink mr600. Συνεχιζει να προτιμαει τη B3 οπως και το samsung

Νεες μετρησεις:

tplink mr600 στο μπαλκονι

image.thumb.png.d13dfc50d19ad61ba1be88273daff590.png

 

ταχυτητα: https://www.speedtest.net/result/a/7686684357

samsung a32 5g (κλειδωμενο σε lte μονο) στο μπαλκονι

https://www.speedtest.net/result/a/7686688891

στατιστικα του a32 (απο το κρυφο μενου της samsung + netmonster)
 

image.thumb.png.623cd439e156e66deb90e09a3cbdeda6.png

 

Σπαω το κεφαλι μου με το tplink. Ως ασχετος, μηπως αλλαζει το coding scheme (αν υπαρχει κατι τετοιο) η  εχει να κανει με το ενσωματωμένο μοντεμ και τη συνεργασια του με τον εξοπλισμο της cosmote? Αληθεια σπαω το κεφαλι μου με τετοια διαφορα.

Screenshot_20210903-230654_Service mode RIL.jpg

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι τυπική η απαντηση... θέλουμε logs.

Πολλά μπορούν να συμβαίνουν. Να μη γίνεται scheduling στο δεύτερο carrier λόγω αδυναμίας αποκωδικοποίησης dci, πρόβλημα με BLER και να πέφτει η ταχύτητα... όλα δείχνουν θέμα στο tplink. 

 

Κεραια κοσμοτε στο κέντρο της αργαλαστης  Πηλίου. 

 

20210904_074912.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απλό γάργαρο 4g+ στην είσοδο της Λαμίας από εθνική (βόρεια). Από NSN 1800+2100+2600+800

 

Screenshot_2021-09-04-12-30-21-319_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήμουν στην Πυλαία, πολύ κακές ταχύτητες και πολύ κακή κάλυψη, χρειάζεται επειγόντως σταθμό. Επίσης παρατήρησα πολλές εναλλαγές σε 3G. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό στην COSMOTE.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mixtri said:

Εδώ είναι τυπική η απαντηση... θέλουμε logs.

Πολλά μπορούν να συμβαίνουν. Να μη γίνεται scheduling στο δεύτερο carrier λόγω αδυναμίας αποκωδικοποίησης dci, πρόβλημα με BLER και να πέφτει η ταχύτητα... όλα δείχνουν θέμα στο tplink. 

 

Κεραια κοσμοτε στο κέντρο της αργαλαστης  Πηλίου. 

 

20210904_074912.jpg

 

Θετικά και αρνητικά των συγκεκριμένων cells? Είναι 360 μοίρες; Μοιράζουν χειρότερα το traffic?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θεσσαλονίκη η COSMOTE είναι έτοιμη για mmWave 😅

Ποκυ πυκνό δίκτυο , βγήκα με ένα android σήμερα και κάθε 50 μέτρα έβλεπα micro 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, georgebad said:

Κέντρο Θεσσαλονίκη η COSMOTE είναι έτοιμη για mmWave 😅

Ποκυ πυκνό δίκτυο , βγήκα με ένα android σήμερα και κάθε 50 μέτρα έβλεπα micro 

Στο 90% των περιπτώσεων θα είναι οκ και με Ν78. 200mhz φάσμα + ΜΙΜΟ κανείς παπάδες. Το mmwave βέβαια είναι άλλη φάση και ναι, το θέλουμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την Ν78 την ανοίγουν πιο μετά στον νέο εξοπλισμό;

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 8:49 ΜΜ, CptBill said:

Καμινια, Πειραια

απο eNB 102975

samsung A32 
https://www.speedtest.net/result/a/7686292787

tplink mr600 το οποιο μολις εστησα
https://www.speedtest.net/result/a/7686300798

Και τα 2 ειναι στην ιδια κεραια οπως επισης και τα 2 χρησιμοποιουν μονο τη B3 band της κεραιας τη στιγμη του speedtest.
Γνωριζει κανεις τι αιτιολογει τη χαώδης διαφορα στις ταχυτητες?

Το tplink υποστηριζει lte cat 6 (2ca) αλλα δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο αφου στο εν λογο speedtest και οι 2 συσκευες ηταν μονο στη Β3 συνδεδεμενα.
Παραθετω και το κρυφο μενου του a32. Στο tplink μονο τη μπαντα μπορεις να δεις δυστυχως αλλα θεωρω απιθανο να εχει συνδεθει σε διαφορετικη κεραια αφου η 102975 ειναι πολυ κοντα μου.


@mixtri
Τι λες να φταιει;

Screenshot_20210903-202900_Service mode RIL.jpg

Έχω το tplink M7650 και έχω δει την διαφορά αυτή και εγώ. Στο ένα κινητό πιάνω 150 και στο ρουτερ βλέπω 20-30 με το ζόρι. Δε ξέρω που οφείλεται δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DjTony said:

Έχω το tplink M7650 και έχω δει την διαφορά αυτή και εγώ. Στο ένα κινητό πιάνω 150 και στο ρουτερ βλέπω 20-30 με το ζόρι. Δε ξέρω που οφείλεται δυστυχώς

Εβαλα τη τελευταια εκδοση του netmonster (δεν ανεβει ακομα στο google store) και μου δειχνει οτι το samsung A32 που χρησιμοποιω κανει τελικα  3CA στη Β3 (20+15+10Mhz) οποτε θεωρητικα αυτο δικαιολογει τη διαφορα με το mr600 που ειναι cat6 και μπορει να κανει 2CA μεγιστο carrier aggregation. Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω.
Σταματησα να ασχολουμαι γιατι και τα 60/20 που πιανω ειναι σουπερ ικανοποιητικα.

Link to comment
Share on other sites

Από πού κατέβασες αυτήν την έκδοση; 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο ποιητής με το Cosmote HD εννοεί 3g

Το screenshot είναι από το netmonster (car mode)

Screenshot_20210904-213805.jpg

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

Χάνεται το VoLTE πολύ συχνά τώρα τελευταία. Μιλάω με 2G δηλαδή, ενώ παλιά δε γινόταν αυτό. Έχει γίνει κάτι;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...