Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσύ αναφέρεσαι στη δική σου εμπειρία, εγώ αναφέρομαι σε όλο το δίκτυο. Τι συσκευή έχεις;

 

Σε καμία περίπτωση οι ταχύτητες δεν έχουν πέσει, σύμφωνα με επίσημους φορείς μετρήσεων. Όχι του τάκη με το τσιαόμι.

Εμένα οι φίλοι μου από Θεσσαλία μου στέλνουν κάτι 500άρια από περιοχές που είχε 40-50mbps. Επομένως σύμφωνα με τη δική τους εμπειρία, οι ταχύτητες έχουν αυξηθεί.

Οι ταχύτητες είναι χαοτικά ανεβασμένες.Είναι θέμα κινητού,αναφέρεται σε πολλούς δείκτες και απλά σε κάποιες περιοχές μπορούν να υπάρχουν τεχνικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Δεν ξέρω τι ισχύει στις περιοχές που έχει κάνει αναβάθμιση λόγω 5G, πάντως εδώ στην περιοχή Χανίων που κινούμαι εγώ βλέπω ότι μέσα στην πόλη έχει φορτώσει το δίκτυο σε σημείο να σου δείχνει με 3CA και φουλ σήμα γύρω στα 30 Mbps download ενώ σε πολλά σημεία ειδικά στα περίχωρα της πόλης δεν έχει καν σήμα 4G σε εσωτερικούς χώρους. Στην επαρχία του νομού και ειδικά στον δήμο Αποκορώνου που μένω εγώ έχω δεί και +200 Mbps σε μερικές περιοχές αν και σε κάποια σημεία και χωριά του Δήμου χάνει το 4G και πιάνει μόνο Edge. Γενικά με την τωρινή εικόνα του δικτύου δεν μπορείς να την χρησιμοποιείς την εταιρεία για βασικό νούμερο εκτός αν είσαι τυχερός και πιάνει καλά εκεί που κινείσαι. Ελπίζω με την επερχόμενη αναβάθμιση να αλλάξει προς το καλύτερο το δίκτυο.

 

 

Ας ελπίσουμε οτι ο Μιχάλης δεν θα βγει λάθος και θα αρχίσει η αναβάθμιση γρήγορα στα Χανιά γιατί η κατάσταση στη πόλη ειναι πολύ κακή. Νομίζω χωρίς υπερβολή δεν ειδα πουθένα μεχρι τώρα φουλ σημα σε κλειστο χώρο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε οτι ο Μιχάλης δεν θα βγει λάθος και θα αρχίσει η αναβάθμιση γρήγορα στα Χανιά γιατί η κατάσταση στη πόλη ειναι πολύ κακή. Νομίζω χωρίς υπερβολή δεν ειδα πουθένα μεχρι τώρα φουλ σημα σε κλειστο χώρο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Δεν έχει σημασία η ποσότητα του σήματος αλλά η ποιότητα. Αρκεί βέβαια να μην πέφτεις εκτός κάλυψης. Πάντως τα NSN που είχε η ΚΟΣΜΟΤΕ δε φημίζονται και πολύ για την έντασή τους. Τα έχω ζήσει και στη Σουηδία. Πολύ ψώφια. Δε ξέρω στην περίπτωσή σου αν είναι θέμα έντασης radios, αραιού δικτύου, κακού configuration...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει στις περιοχές που έχει κάνει αναβάθμιση λόγω 5G, πάντως εδώ στην περιοχή Χανίων που κινούμαι εγώ βλέπω ότι μέσα στην πόλη έχει φορτώσει το δίκτυο σε σημείο να σου δείχνει με 3CA και φουλ σήμα γύρω στα 30 Mbps download ενώ σε πολλά σημεία ειδικά στα περίχωρα της πόλης δεν έχει καν σήμα 4G σε εσωτερικούς χώρους. Στην επαρχία του νομού και ειδικά στον δήμο Αποκορώνου που μένω εγώ έχω δεί και +200 Mbps σε μερικές περιοχές αν και σε κάποια σημεία και χωριά του Δήμου χάνει το 4G και πιάνει μόνο Edge. Γενικά με την τωρινή εικόνα του δικτύου δεν μπορείς να την χρησιμοποιείς την εταιρεία για βασικό νούμερο εκτός αν είσαι τυχερός και πιάνει καλά εκεί που κινείσαι. Ελπίζω με την επερχόμενη αναβάθμιση να αλλάξει προς το καλύτερο το δίκτυο.

 

Έτσι ήταν στις Σέρρες εδώ και 2 χρόνια και τώρα δίνει τρέλα γκάζια μετά την αναβάθμιση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αποτυπώνονται αυτά που αναφέρεις στην πράξη. Πλέον το δίκτυο έχει σοβαρά θέματα στις ταχύτητες, ενώ παλαιότερα πήγαινε μπάλα παντού!

 

Δεν μπορώ να το πω αυτό , φέτος γύρισα σε όλη την Ελλάδα ξαι παντού εμένα με ανοιχτό το στόμα , ναι όντως υπήρχαν περιοχές με 10 mbps αλλά είναι 10 φορές λιγότερες από τον δεύτερο πάροχο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η ποσότητα του σήματος αλλά η ποιότητα. Αρκεί βέβαια να μην πέφτεις εκτός κάλυψης. Πάντως τα NSN που είχε η ΚΟΣΜΟΤΕ δε φημίζονται και πολύ για την έντασή τους. Τα έχω ζήσει και στη Σουηδία. Πολύ ψώφια. Δε ξέρω στην περίπτωσή σου αν είναι θέμα έντασης radios, αραιού δικτύου, κακού configuration...

 

Έχουν ανοίξει επιπλέον μπάντες με την αναβάθμιση, όφελος θα υπήρχε έστω πως έμενε στο ίδιο configuration.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χανιά εξω απο το κεντρικα του ΟΤΕ στη Τζανακάκη.

dfbaeb73af25c641c97c868aa2bcd298.jpg

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4395565576

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Ε, άμα δεν έπιανε και εκεί με την κεραία πάνω από το κεφάλι σου τότε τι να πω...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ε, άμα δεν έπιανε και εκεί με την κεραία πάνω από το κεφάλι σου τότε τι να πω...

 

 

Στον ταυρωνίτη εχουν 5ψηφιο eNB και 300άρες και στα κεντρικα 100-150

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ανοίξει επιπλέον μπάντες με την αναβάθμιση, όφελος θα υπήρχε έστω πως έμενε στο ίδιο configuration.

 

Με το ίδιο eirp δε θα το ορκιζόμουνα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με παλιό εξοπλισμό έξω από το Τιτάν

https://www.speedtest.net/my-result/i/4399901778

ΣΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Με παλιό εξοπλισμό έξω από το Τιτάν

https://www.speedtest.net/my-result/i/4399901778

ΣΟΚ

 

Επιμένω: οι ονομαστικές ταχύτητες ενός καλοστημένου δικτύου 4G+ (LTE) θα έπρεπε να είναι κάπου εκεί (300 με 400 Mbps)

και οι αντίστοιχες σε ένα "καλοκουρδισμένο" αστικό ή έστω βιομηχανικό 5G (3 με 4 Gbps)

 

τελεία.

Παράγραφος -

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω: οι ονομαστικές ταχύτητες ενός καλοστημένου δικτύου 4G+ (LTE) θα έπρεπε να είναι κάπου εκεί (300 με 400).

τελεία.

Παράγραφος

 

Δεν ξέρω πάντως πρώτη φορά βλέπω τέτοιο performance με 3ca και 256qam

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω: οι ονομαστικές ταχύτητες ενός καλοστημένου δικτύου 4G+ (LTE) θα έπρεπε να είναι κάπου εκεί (300 με 400 Mbps)

και οι αντίστοιχες σε ένα "καλοκουρδισμένο" αστικό ή έστω βιομηχανικό 5G (3 με 4 Gbps)

 

τελεία.

Παράγραφος -

Θεωρητικά ναι. Πρακτικά στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρο τον πλανήτη πόσα δίκτυα κινητής υπάρχουν που πιάνουν παντού τα μέγιστα θεωρητικά;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι. Πρακτικά στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρο τον πλανήτη πόσα δίκτυα κινητής υπάρχουν που πιάνουν παντού τα μέγιστα θεωρητικά;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τα θεωρητικά είναι πολύ πάνω από 1Gbps πλέον

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις το θεωρητικό αν δεν μπορείς ποτέ να το φτάσεις;

 

Σε συνθήκες εργαστηρίου πάντα μιλάμε , σου λέει τι μπορεί να πιάσει μια συσκευή κάτω από ιδανικές συνθήκες ...και το νούμερο έχει φτάσει νομίζω με τον x60 στα 3gbps

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις το θεωρητικό αν δεν μπορείς ποτέ να το φτάσεις;

 

Μα τραβάει προς τα πάνω το μέσο. Η Cosmote έχει θεωρητικό στο LTE στα καινούργια Ericsson γύρω 1700 Mbps (1-3-3-7-7-20) και δίνει γύρω στα 600-700.

Στα παλιά Nokia έχει 500 και δίνει συνήθως 250-300

Link to comment
Share on other sites

Μα τραβάει προς τα πάνω το μέσο. Η Cosmote έχει θεωρητικό στο LTE στα καινούργια Ericsson γύρω 1700 Mbps (1-3-3-7-7-20) και δίνει γύρω στα 600-700.

Στα παλιά Nokia έχει 500 και δίνει συνήθως 250-300

 

Αυτό είναι σε TCP. Σε udp μια χαρά τα δίνει όλα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τί είναι; Ειναι πανω απο 2 χρόνια στον οικισμό που μένω..αλλά μοιαζει ανενεργό...Είναι στην οροφή του Μουσικού Γυμνασίου της περιοχής.

KZlvRQX.jpg

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τί είναι; Ειναι πανω απο 2 χρόνια στον οικισμό που μένω..αλλά μοιαζει ανενεργό...Είναι στην οροφή του Μουσικού Γυμνασίου της περιοχής.

- Οι κυψέλες είναι μάλλον κάποιο τοπικό WIFI max του τοπικού Δήμου

- Ο "φάρος" στην κορυφή μάλλον είναι ιδιωτικός σταθμός πομπός αναφοράς καλιμπραρίσματος κάποιου συστήματος GPS

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τί είναι; Ειναι πανω απο 2 χρόνια στον οικισμό που μένω..αλλά μοιαζει ανενεργό...Είναι στην οροφή του Μουσικού Γυμνασίου της περιοχής.

- Οι κυψέλες είναι μάλλον κάποιο τοπικό WIFI max του τοπικού Δήμου

- Ο "φάρος" στην κορυφή μάλλον είναι ιδιωτικός σταθμός πομπός αναφοράς καλιμπραρίσματος κάποιου συστήματος GPS

 

Σε ευχαριστω.Απλα μου κανε εντύπωση και πίστευα πως εχει να κανει με το δίκτυο της Cosmote .Ισως να είναι τοπικό wifi για το Μουσικό Σχολείο..

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Λιβαδειά

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7000416477

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7000419699

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Λιβαδειά

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7000416477

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7000419699

Πολύ ping....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...