Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρώ ότι είναι ακόμα νωρίς για να βγάλουμε συμπέρασμα. Δεν έχουμε μπει ακόμα στην περίοδο των διακοπών - γιορτών.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Nαι σωστα. Απο χθες πάντως περισσότερες φορές έπεσε το myphone (database error) παρά η cosmote :lol:
Link to comment
Share on other sites

Nαι σωστα. Απο χθες πάντως περισσότερες φορές έπεσε το myphone (database error) παρά η cosmote :lol:

 

:up::up::up::up::up::up::up::up:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Nαι σωστα. Απο χθες πάντως περισσότερες φορές έπεσε το myphone (database error) παρά η cosmote :lol:

 

Χμμμ.

Νά τα έγιναν οι αποκαλύψεις...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Nαι σωστα. Απο χθες πάντως περισσότερες φορές έπεσε το myphone (database error) παρά η cosmote :lol:

 

Κι έλεγα ότι μόνο εγώ το παρατήρησα. :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σερρες στον κεντρικό πεζόδρομο με απειρο κοσμο λογο μεταφοράς της πολιτείας των ευχων στο κεντρο και γονάτισε ακομα και το micro που εχει στον γερμανό

https://www.speedtest.net/my-result/a/5585108557

 

https://drive.google.com/file/d/1CREdA3Sx1L2UO2B6H4qOFvnHhmryMvXp/view?usp=drivesdk

 

Το μεσημέρι στα τει μου πηρε μισορ λεπτο να κανω refresh την σελιδα του myphone...για fb. Instagram ουτε λογος

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έχουν τις υποδομές για τα απεριόριστα...

Κέντρο Βόλου, σε 2 διαφορετικές περιοχές, με 2xCA (3 +20) δεν πάει πάνω από 2 mbps το download. Το upload δε, 50άρια, προφανώς:lol:

Είμαι περίεργος τι θα κάνουν οι εταιρικοί πελάτες κυρίως που πληρώνουν για σοβαρή χρήση και όχι για να βλέπουν stories στο Instagram

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το δίκτυο αντιμετωπίζει θέματα στην Κατερίνη. Κακό σήμα, φοβερά αργές ταχύτητες. Δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά τόσο πολύ τέτοια θέματα στην Πιερία.

 

Από τότε που έδωσαν απεριόριστα άρχισε.

 

Καλά που έχω ως δεύτερη την κόκκινη και κάνω τη δουλειά μου.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έχουν τις υποδομές για τα απεριόριστα...

 

Κέντρο Βόλου, σε 2 διαφορετικές περιοχές, με 2xCA (3 +20) δεν πάει πάνω από 2 mbps το download. Το upload δε, 50άρια, προφανώς:lol:

 

Είμαι περίεργος τι θα κάνουν οι εταιρικοί πελάτες κυρίως που πληρώνουν για σοβαρή χρήση και όχι για να βλέπουν stories στο Instagram

Μην στεναχωριέσαι throttle down σε σειρά προτεραιότητας κάνουν τα καρτοκινητά.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει και ο server. Εχθές έβλεπα σε κάποια στιγμή 20 με Cosmote, και μετά με εξωτερικού είχε 50.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη ..Σημερα σαββατο χωρις πολυ κινηση στα τει

https://www.speedtest.net/my-result/a/5587176628

 

7+20 μαλιστα...

Τα micro και η κεντρικι κεραία στο κεντρο λιώμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημασία έχει και ο server. Εχθές έβλεπα σε κάποια στιγμή 20 με Cosmote, και μετά με εξωτερικού είχε 50.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Αυτες τις μερες εχω κλειδώσει σε lancom και wingo και η διαφορα ειναι εμφανής

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια εδώ στο νήμα της cosmote που έδωσε απεριόριστο και ο κόσμος το εκμεταλλεύεται προφανώς όσο περισσότερο μπορεί. Γκρίνια και στα νήματα των άλλων 2 που δεν έδωσαν (ή έδωσαν σε λίγους) εντελώς δωρεάν.

Γενικά δεν υπάρχει τρόπος να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι.

Υ.Γ. 120gb σε 5 ημέρες (οχι torrent αλλά κυρίως σφαιράτα ανεβοκατεβάσματα σε yt-wetransfer επειδή ο χρόνος ειναι χρήμα για κάποιους ανθρώπους και επειδή δυστυχώς στην Ελλάδα του 2020 ακόμη και η πιο καλή εμπορικά διαθέσιμη στην επαρχία vdsl μπροστά στο καλό 4g "σέρνεται") και είμαι πλήρως ικανοποιημένος απο την cosmote

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι throttle down σε σειρά προτεραιότητας κάνουν τα καρτοκινητά.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα ούτε αυτό είναι λογικό. Διότι με τη λογική αυτή θα είναι ουσιαστικά άχρηστο το δίκτυο και για τους καρτοκινητούς.

Το θέμα είναι να λειτουργεί το δίκτυο σωστά με το απεριόριστο. Αν υπολειτουργεί ή δεν λειτουργεί και καθόλου, 1000 φορές προτιμότερο να δοθεί ένα πακέτο αρκετών GB σε προσιτή τιμή, παρά να επικρατεί αυτή η κατάσταση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γκρίνια εδώ στο νήμα της cosmote που έδωσε απεριόριστο και ο κόσμος το εκμεταλλεύεται προφανώς όσο περισσότερο μπορεί. Γκρίνια και στα νήματα των άλλων 2 που δεν έδωσαν (ή έδωσαν σε λίγους) εντελώς δωρεάν.

Γενικά δεν υπάρχει τρόπος να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι.

 

Υπάρχει.

Προσιτές τιμές στα πακέτα δεδομένων.

Ούτε απεριόριστο (εφόσον οι υποδομές δεν το αντέχουν) ούτε πανάκριβα πακέτα.

 

Τέλος, δεν είναι θέμα γκρίνιας. Είναι μία διαπίστωση. Προσωπικά δεν έχω λόγο να γκρινιάζω. Έχω κάρτα άλλου δικτύου που χτυπάει 50άρια την ίδια στιγμή με απλό b3 @ 20 ΜΗz. Προφανώς χρησιμοποιώ αυτήν τη σύνδεση και όλα καλά. Αλλά σίγουρα προτιμώ δεδομένα με χαμηλό κόστος και λειτουργικό δίκτυο, παρά απεριόριστα και όποτε μπορεί να λειτουργεί. Ανεξαρτήτως παρόχου.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε αυτό είναι λογικό. Διότι με τη λογική αυτή θα είναι ουσιαστικά άχρηστο το δίκτυο και για τους καρτοκινητούς.

Το θέμα είναι να λειτουργεί το δίκτυο σωστά με το απεριόριστο. Αν υπολειτουργεί ή δεν λειτουργεί και καθόλου, 1000 φορές προτιμότερο να δοθεί ένα πακέτο αρκετών GB σε προσιτή τιμή, παρά να επικρατεί αυτή η κατάσταση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπάρχει.

Προσιτές τιμές στα πακέτα δεδομένων.

Ούτε απεριόριστο (εφόσον οι υποδομές δεν το αντέχουν) ούτε πανάκριβα πακέτα.

 

Τέλος, δεν είναι θέμα γκρίνιας. Είναι μία διαπίστωση. Προσωπικά δεν έχω λόγο να γκρινιάζω. Έχω κάρτα άλλου δικτύου που χτυπάει 50άρια την ίδια στιγμή με απλό b3 @ 20 ΜΗz. Προφανώς χρησιμοποιώ αυτήν τη σύνδεση και όλα καλά. Αλλά σίγουρα προτιμώ δεδομένα με χαμηλό κόστος και λειτουργικό δίκτυο, παρά απεριόριστα και όποτε μπορεί να λειτουργεί. Ανεξαρτήτως παρόχου.

 

Στα καρτοκινητά με όσους μίλησα από βόρεια παίζουν γύρω στα 3mbps up και άλλα 3 down σε κάποια σημεία. Νότια τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Μακάρι να είχα απεριόριστο με 3 – 5 mbps θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

 

Το ότι εδώ κάνουν όλοι σαν πεινασμένοι και θέλουν να κατεβάσουν όλο το Internet μέσα σε 10 ημέρες και ιδιαίτερα οι καρτοκινητοί είναι η λογική αντίδραση το kick down σε ταχύτητα.

 

Λογικό είναι και έξω αν συμβεί αυτό με τόση μανία θα πέσουν όλα. Και τα δίκτυα έξω βούλιαζαν όταν πρώτο έδωσαν και κάποια από αυτά μετα έβαλαν όριο το 1tb για να μην το ξεσκίζουν κάποιοι επιτήδειοι. Έτσι και αλλιώς το απεριόριστο οι ποιο πολλοί στην πράξη το θέλουν για ψυχολογικούς λόγους και όχι για πρακτικούς που δεν είναι πολλοί αυτοί που θα το αξιοποιούνε πλήρως.

 

Όπως και να έχει η cosmote κάνει τις δοκιμές της για να δει μέχρι που μπορεί να απλωθεί και αυτό από μόνο του θετικό είναι.

 

Οι ποιο πολλοί καρτοκινητοί και στο 50αρικο να πέσουν τα απεριόριστα πάλι δεν πρόκειται να κάνουν συμβόλαιο όταν θέλουν να πληρώνουν το πολύ 10 με 20 ευρώ τον μήνα κάτι που το σέβομαι και έτσι τα συμβόλαια θα μπορέσουν να διατηρήσουν καλύτερες παροχές.

 

Το απεριόριστο ήρθε για να μείνει έστω και με αργή ταχύτητα όπως της wind. Αυτό είναι πολύ καλό για πολύ κόσμο που το χρειάζεται.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον να είναι δοκιμές ώστε να δουν που θέλει βελτίωση το δίκτυο και να δούμε σύντομα απεριόριστα σε φυσιολογικές τιμές. Πάντως θα ήθελα να ήξερα αφου γονάτισε η κοσμοτε σε αρκετές περιοχές τι θα γινόταν σε άλλους παρόχους αν έδιναν την ίδια προσφορά;
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο νομιζω πως ειναι στην εσχατη κατασταση... Οπως αναφέρθηκε ποιο πανω και εγω προτιμώ να εχω πραγματικό απεριόριστο και ας ειναι με 5mbps ..ετσι αξιοποιούνται οι ποροι του δικτυου καλυτερα ...Εχουν πεσει ΟΛΟΙ σαν σκυλιά στα απεριοριστα ...ακομα και το πρωι (5:30 ωρα)σε συγκεκριμενοι τοποθεσια που συνηθως δινει.180 mbps δεν εβγαλα πανω απο 30 mbps ...Ειναι πραγματικα πολυ καλο που καναν αυτην την κινηση τετοιες μερες γιατι πραγματικα κανουν stress test το δικτυο ....Νομιζω κανεις στο καρτοκινητο δεβ εχει αναγκει τα απεριοριστα ...μην θελουμε να γινουμε και iliad στα ξαφνικα ...Απλα διχνουν πως ακομα και στε εποχες που οντως υπαρχει κινηση το δικτυο ανταποκρινεται...Μπορει να υπαρχει το προβλημα στην πολη μου αλλα νομιζω πως δεν ειναι ετσι και σε ολη την Ελλάδα ..Ας υπηρχε ενα απεριοριστο στα 60 ευρω (βλεπε verizon) και ας εδυμαν και 10 gb με 10 ευρω ολο τον χρονο στηξ καρτοκινητη και θα ειμασταν ολοι ικανοποιημενοι και δεν θα επικρατουσε αυτος ο πανζουρλισμος με τα απεριοριστα

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελπίζω τουλάχιστον να είναι δοκιμές ώστε να δουν που θέλει βελτίωση το δίκτυο και να δούμε σύντομα απεριόριστα σε φυσιολογικές τιμές. Πάντως θα ήθελα να ήξερα αφου γονάτισε η κοσμοτε σε αρκετές περιοχές τι θα γινόταν σε άλλους παρόχους αν έδιναν την ίδια προσφορά;

 

Για αυτι ακριβώς και δεβ την εδωσαν οι αλλοι παροχοι ...Η την εδωσαν με τραγικες τιμες καποιες κοκκινες και μονο.στα συμβόλαια

Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους. Η πλειοψηφία των καρτοκινητών θέλουν απεριόριστο. Απλά το θέλουν εντελώς τζάμπα :lol: Και υπήρχε για πολλά χρόνια, κακα τα ψέμματα.. Και όπως επίσης υπάρχει κοσμος που προτιμάει να πληρώνει/πλήρωνε για πολύ καιρό πχ 10-20€ μεσω paysafe σε τυχαίους για να έχει απεριόριστο (και παίρνει αερα κοπανιστό τώρα πια) παρα να πληρώσει τα ιδια χρήματα στην cosmote και την όποια cosmote και να έχει κάμποσα mb επίσημα και ωραία γιατί οι εταιρείες είναι κλέφτες :lol:
Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους. Η πλειοψηφία των καρτοκινητών θέλουν απεριόριστο. Απλά το θέλουν εντελώς τζάμπα :lol: Και υπήρχε για πολλά χρόνια, κακα τα ψέμματα.. Και όπως επίσης υπάρχει κοσμος που προτιμάει να πληρώνει/πλήρωνε για πολύ καιρό πχ 10-20€ μεσω paysafe σε τυχαίους για να έχει απεριόριστο (και παίρνει αερα κοπανιστό τώρα πια) παρα να πληρώσει τα ιδια χρήματα στην cosmote και την όποια cosmote και να έχει κάμποσα mb επίσημα και ωραία γιατί οι εταιρείες είναι κλέφτες :lol:

 

Αυτο το απεριοριστο τσαμπα για πολλα χρονια μιλατε για tsampa.net και αλλες παρομοιες εφαρμογες? Αρκετους εβλεπα να το χρησιμοποιουν αλλα ποτε δεν μπηκα να το τσεκαρω. Παντα οσα MB ειχα αυτα ξοδευα με τους αναλογους περιορισμους αναλογως τα MB που ειχα. Εχω βολευτει με το παρε μοιρασε εδω και κατι χρονια και το promo 4 και με 4 ευρω το μηνα εχω και χρονο ομιλιας και δεδομενα. Αυτα με τα vpn που εκλεβαν internet ειναι παρανομα για αυτο και κοπηκαν. Το 0facebook δεν ξερω αν παιζει ακομα αυτο ηταν νομιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι τσάμπα το θέλουν και σε όλες τις χώρες όχι μόνο στην Ελλάδα :lol:

 

Όπως και να έχει οι άλλοι αν κάνανε την κίνηση αυτοί παρότι έχουν λιγότερους συνδρομητές θα ήταν στο 0.01mbps :lol:

 

Τα είπα πριν τα είπατε και εσείς παιδιά. Θα εμφανιστούν αυτά τα συμβόλαια άλλα και πάλι οι περισσότεροι θα έχουν καρτοκινητα για να ξοδεύουν 10 ευρώ τον μήνα. Οπότε η μερίδα του λέοντος θα είναι στην καρτοκινητη και θα παραμένει πάντα ακριβή αναλογικά με τα συμβόλαια. Το θέμα είναι να δώσουν απεριόριστο με 10 mbps και θα είναι τζάμι.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. Δεν είπα ότι ήταν νόμιμα. Ειπα ότι αυτή ειναι η νοοτροπία πολλών χρηστών καρτοκινητού ότι και καλά η εταιρεία μας χρωστάει και πρέπει να δίνει τσάμπα..
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. Δεν είπα ότι ήταν νόμιμα. Ειπα ότι αυτή ειναι η νοοτροπία πολλών χρηστών καρτοκινητού ότι και καλά η εταιρεία μας χρωστάει και πρέπει να δίνει τσάμπα..

 

οκ τώρα κατάλαβα. Σωστός.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει να δώσω πχ 50€ σε συμβόλαιο στην cosmote και να τύχει να πάω κάπου και να με κρεμάσει εκείνη την ώρα το δίκτυο. Προτιμώ καρτοκινητό για να δινω αυτα τα χρήματα και στους 3 και να είμαι βέβαιος ότι 99% ο ενας απο τους 3 τουλάχιστον θα έχει δίκτυο και θα κάνω την δουλειά μου
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει να δώσω πχ 50€ σε συμβόλαιο στην cosmote και να τύχει να πάω κάπου και να με κρεμάσει εκείνη την ώρα το δίκτυο. Προτιμώ καρτοκινητό για να δινω αυτα τα χρήματα και στους 3 και να είμαι βέβαιος ότι 99% ο ενας απο τους 3 τουλάχιστον θα έχει δίκτυο και θα κάνω την δουλειά μου
Εννοείται ότι και συμβόλαιο να έχεις θα συντηρείς τα καρτοκινητά με μια ανανέωση τον χρόνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για κάποια περίπτωση που θα χρειαστεί.

 

Προσωπικά για 50 ευρώ σε όποια εταιρία και από τις τρεις αν δώσει απερίοριστα και σε φωνή έστω και με χαμηλή ταχύτητα είμαι μέσα και γνωρίζω αρκετούς στον κύκλο μου που είναι στην αντίστοιχη φάση. Οι απαιτήσεις εκτός βάσης είναι πολύ σημαντικές για τις ανάγκες μου. Το να δώσω 20 ευρώ στο προνομιακό για 2 ανανεώσεις και άλλα 25 τουλάχιστον (η και παραπάνω αν χρειαστεί) για 30 gb στο καρτοκινητό simple fi έχω πιάσει ήδη τα χρήματα χωρίς να υπολογίζω και το κόστος του σταθερού που μπορεί να μπει και πακέτο με μεγαλύτερη έκπτωση.

 

Είπαμε ο κάθε ένας έχει άλλες ανάγκες. Το 50αρικο είναι λογικό όχι τα 150 που ζητάνε για το αντίστοιχο πακέτο στο ελλαδισταν.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνη κέντρο. Πολύ μεγάλη καθυστέρηση, ακόμα και στο άνοιγμα social media.
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι και συμβόλαιο να έχεις θα συντηρείς τα καρτοκινητά με μια ανανέωση τον χρόνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για κάποια περίπτωση που θα χρειαστεί.

 

Προσωπικά για 50 ευρώ σε όποια εταιρία και από τις τρεις αν δώσει απερίοριστα και σε φωνή έστω και με χαμηλή ταχύτητα είμαι μέσα και γνωρίζω αρκετούς στον κύκλο μου που είναι στην αντίστοιχη φάση. Οι απαιτήσεις εκτός βάσης είναι πολύ σημαντικές για τις ανάγκες μου. Το να δώσω 20 ευρώ στο προνομιακό για 2 ανανεώσεις και άλλα 25 τουλάχιστον (η και παραπάνω αν χρειαστεί) για 30 gb στο καρτοκινητό simple fi έχω πιάσει ήδη τα χρήματα χωρίς να υπολογίζω και το κόστος του σταθερού που μπορεί να μπει και πακέτο με μεγαλύτερη έκπτωση.

 

Είπαμε ο κάθε ένας έχει άλλες ανάγκες. Το 50αρικο είναι λογικό όχι τα 150 που ζητάνε για το αντίστοιχο πακέτο στο ελλαδισταν.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ πάντως τα 80GB με 34,9 που με την έκπτωση 40% στο εταιρικό συν τον εχτρα φόρο 12% βγαίνει 22,5 ευρώ περίπου με φτάνουν για να μην έχω σταθερό...

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...