Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω, δεν άκουσα από συναδελφους με cosmote για τέτοιο θέμα.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Προσωπικά κάλεσα φίλο για δοκιμή και η κλήση πήγε με μήνυμα. Και μου είπε πως αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα με εμένα, εδώ και αρκετό διάστημα.

 

Είναι γεγονός, πως συμβαίνει σε ολη τη βόρεια Ελλάδα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αντιδρά η εταιρεία, επιλύοντας το ζήτημα, έστω για όσους το αντιμετωπίζουν.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Καρτοκινητά; συμβόλαια; αν το έχετε μονο 3η γενιά είναι καλύτερα;

Γενικότερα μπορεί να είναι και θέμα χωρητικότητας.

Απλα να βγάλετε τον παράγοντα συσκευή και κάλυψη. Προφανώς το έχουν δει το θέμα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με έπαιρναν τηλέφωνο και ενώ χτυπούσε κανονικά εγώ δεν είχα ούτε αναπάντητη ούτε μήνυμα. Όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση στις κλήσεις, δεδομένα αντιθέτως όλα καλά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με έπαιρναν τηλέφωνο και ενώ χτυπούσε κανονικά εγώ δεν είχα ούτε αναπάντητη ούτε μήνυμα. Όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση στις κλήσεις, δεδομένα αντιθέτως όλα καλά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Κάλεσα πριν 1 μήνα συγγενικό πρόσωπο (cosmote έχει εννοείται) και όταν είπα γιατί δεν το σήκωνες, μου είπε πως ... δεν χτύπησε καν!

 

Άρα βίωσα και αυτό που λες. Τα δεδομένα όντως παίζουν μια χαρά, το επιβεβαιώνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καρτοκινητά; συμβόλαια; αν το έχετε μονο 3η γενιά είναι καλύτερα;

Γενικότερα μπορεί να είναι και θέμα χωρητικότητας.

Απλα να βγάλετε τον παράγοντα συσκευή και κάλυψη. Προφανώς το έχουν δει το θέμα...

 

Έχω What's up. Η αλήθεια είναι πως το έχω σε προτιμώμενο LTE.

 

Μπορεί. Ας βγάλουν όμως μια ανακοίνωση, κάτι ... τους έστειλα στο FB και μου έδωσαν την εντύπωση πως δεν τρέχει τίποτα και ότι το πληροφορούνται πρώτη φορά! Ε εντάξει... είσαι νούμερο ένα εταιρεία (ακόμα) σε διάφορα (κάλυψη κτλπ), κουνήσου λίγο.

 

Η βαλίτσα πάει καιρό τώρα και έχει κουράσει. Ίσως δοκιμάσω και 3G, απλά δεν μπορώ να θυμάμαι συνέχεια να το αλλάζω, οπότε δεν είναι λύση.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλά τα νέα... Μετά την Κατερίνη έχω αναφορά από συνάδελφο και το επιβεβαίωσα κι εγώ ότι στη Βέροια αλλά και στο χωριό μου χάνουμε κλήσεις ενώ έχει σήμα... Το είδα και στο 2G δυστυχώς ενώ χτυπάει κανονικά δεν έρχεται τίποτα και μετά από 1 ώρα έρχεται μήνυμα με την χαμενη κλήση όλα σημειωμένα... Ότι να ναι...

Αχ αυτό το Huawei Core Network τι στο ...... Έκαναν πάλι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Core network ///+Cisco. Λογικά θέμα signaling είναι. Η χωρητικότητά στο ran είναι τεράστια για να έχετε τέτοια θέματα.

Δοκιμάστε σε 3g only να δείτε αν έχετε θέμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Core network ///+Cisco. Λογικά θέμα signaling είναι. Η χωρητικότητά στο ran είναι τεράστια για να έχετε τέτοια θέματα.

Δοκιμάστε σε 3g only να δείτε αν έχετε θέμα.

 

Και στο 3G τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο με τις χαμένες κλήσεις, συνεχίζεται και σήμερα, με όλο και περισσότερους συνδρομητές να επηρεάζονται. Προσπαθούσα να απαντήσω σε κλήση το μεσημέρι και δεν ... άνοιγε! Πρώτη φορά μου συμβαίνει. Μου έγραφε αδυναμία και σφάλμα δικτύου, προσπάθησε ξανά.

 

Τραγική η κατάσταση πλέον. Και η εταιρεία δεν δείχνει καμία διάθεση, όχι να επιλύσει το θέμα, αλλά να το αναγνωρίσει.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο με τις χαμένες κλήσεις, συνεχίζεται και σήμερα, με όλο και περισσότερους συνδρομητές να επηρεάζονται. Προσπαθούσα να απαντήσω σε κλήση το μεσημέρι και δεν ... άνοιγε! Πρώτη φορά μου συμβαίνει. Μου έγραφε αδυναμία και σφάλμα δικτύου, προσπάθησε ξανά.

 

 

 

Τραγική η κατάσταση πλέον. Και η εταιρεία δεν δείχνει καμία διάθεση, όχι να επιλύσει το θέμα, αλλά να το αναγνωρίσει.

 

 

 

Μήπως αυτό συμβαίνει μόνο σε 3G?

Εγώ είμαι μόνιμα σε 4G με ims (VoLTE/Vowifi) και δεν έχω κανένα θέμα.

29 κλήσεις σήμερα και ούτε μια χαμένη.

Συσκευή iPhone 7.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο με τις χαμένες κλήσεις, συνεχίζεται και σήμερα, με όλο και περισσότερους συνδρομητές να επηρεάζονται. Προσπαθούσα να απαντήσω σε κλήση το μεσημέρι και δεν ... άνοιγε! Πρώτη φορά μου συμβαίνει. Μου έγραφε αδυναμία και σφάλμα δικτύου, προσπάθησε ξανά.

 

Τραγική η κατάσταση πλέον. Και η εταιρεία δεν δείχνει καμία διάθεση, όχι να επιλύσει το θέμα, αλλά να το αναγνωρίσει.

 

Αν υπήρχε πρόβλημα θα το βλέπανε στα Kpis. Ενημερωτικά. Επιπλέον η εξυπηρέτηση πελατών μπορεί να μην έχει ενημερωθεί. Αν είναι τόσο σημαντικό το πρόβλημα και επηρεάζει μεγάλο αριθμό συνδρομητών χωρίς να είναι κάποια αναβάθμιση ή γνωστή βλάβη τότε και αυτοί με τη σειρά τους σηκώνουν tr το οποίο συνήθως γίνεται handle μέσα σε 24 ώρες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι από Κατερίνη και πάνω? Τρίκαλα Θεσσαλίας προς το παρόν δεν έχουμε κάποιο θέμα ούτε έχω ακούσει κάτι αυτόν τον καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό συμβαίνει μόνο σε 3G?

Εγώ είμαι μόνιμα σε 4G με ims (VoLTE/Vowifi) και δεν έχω κανένα θέμα.

29 κλήσεις σήμερα και ούτε μια χαμένη.

Συσκευή iPhone 7.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και σε 4G. Από όσο πρόσεξα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν υπήρχε πρόβλημα θα το βλέπανε στα Kpis. Ενημερωτικά. Επιπλέον η εξυπηρέτηση πελατών μπορεί να μην έχει ενημερωθεί. Αν είναι τόσο σημαντικό το πρόβλημα και επηρεάζει μεγάλο αριθμό συνδρομητών χωρίς να είναι κάποια αναβάθμιση ή γνωστή βλάβη τότε και αυτοί με τη σειρά τους σηκώνουν tr το οποίο συνήθως γίνεται handle μέσα σε 24 ώρες.

 

Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα. Το αντιμετωπίζει αρκετός κόσμος πλέον στη βόρεια Ελλάδα. Το αν το αποδέχεται η πράσινη ή όχι, δεν μας απασχολεί. Εξάλλου εφόσον συνεχίζεται, δε μπορεί να κάνει και αλλιώς. Πάντως η αδράνεια είναι απίθανη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρόβλημα είναι από Κατερίνη και πάνω? Τρίκαλα Θεσσαλίας προς το παρόν δεν έχουμε κάποιο θέμα ούτε έχω ακούσει κάτι αυτόν τον καιρό.

 

Κατερίνη - Βέροια - Έβρος από όσο γνωρίζω Γιώργη. Πάντως στο νομό Πιερίας, το αντιμετωπίζουμε αρκετοί. Και από όσο έγραψαν και άλλα παιδιά εδώ, ακόμα και με ... 2G.

Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 2G το αντιμετωπίζω, το έχω στο αυτόματο 2g/3g/4g και ενώ έχει κάλυψη δεν κάνει με 3g κλήσεις όπως παλια.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω παιδιά,υπομονή θυμάμαι πριν 1-2 χρόνια είχε πέσει το δίκτυο και γινόταν χαμός εδώ από τον κόσμο και όλο αυτό για μισή μέρα μόλις.Εσείς εκεί τόσο καιρό δεν ξέρω τι γίνεται αλλά όσο μπορείτε υπομονή.Απο την Κοσμοτε δεν λέει κανείς τίποτα?
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω παιδιά,υπομονή θυμάμαι πριν 1-2 χρόνια είχε πέσει το δίκτυο και γινόταν χαμός εδώ από τον κόσμο και όλο αυτό για μισή μέρα μόλις.Εσείς εκεί τόσο καιρό δεν ξέρω τι γίνεται αλλά όσο μπορείτε υπομονή.Απο την Κοσμοτε δεν λέει κανείς τίποτα?

 

Έχω κάνει υπομονή στη ζωή μου... Το θέμα δεν είναι η υπομονή, είναι ότι όταν τους παρείχα ενημέρωση, ήταν και έκπληκτα τα πουλάκια μου, ενώ εδώ ο κόσμος βουίζει.

 

Ε μου είπαν στο τσατ, να τους στείλω τις ώρες που γίνεται, αν είναι εξερχόμενη ή εισερχόμενη και τρέχα γύρευε. Υπομονή μέχρι να φτιαχτεί μπορώ να κάνω, κανένα πρόβλημα... υπομονή να εξηγώ κάθε φορά ότι δεν είμαι εξωγήινος και εγώ και άλλοι πόσοι και σίγουρα ΔΕΝ φταίμε, καθώς το πρόβλημα προέκυψε ξαφνικά δεν έχω.

 

Ευελπιστώ να το αποδεχτούν πως υφίσταται σαν θέμα και ας το φτιάξουν σιγά σιγά ... αλλά αυτοί πέρα βρέχει ως τώρα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει υπομονή στη ζωή μου... Το θέμα δεν είναι η υπομονή, είναι ότι όταν τους παρείχα ενημέρωση, ήταν και έκπληκτα τα πουλάκια μου, ενώ εδώ ο κόσμος βουίζει.

 

Ε μου είπαν στο τσατ, να τους στείλω τις ώρες που γίνεται, αν είναι εξερχόμενη ή εισερχόμενη και τρέχα γύρευε. Υπομονή μέχρι να φτιαχτεί μπορώ να κάνω, κανένα πρόβλημα... υπομονή να εξηγώ κάθε φορά ότι δεν είμαι εξωγήινος και εγώ και άλλοι πόσοι και σίγουρα ΔΕΝ φταίμε, καθώς το πρόβλημα προέκυψε ξαφνικά δεν έχω.

 

Ευελπιστώ να το αποδεχτούν πως υφίσταται σαν θέμα και ας το φτιάξουν σιγά σιγά ... αλλά αυτοί πέρα βρέχει ως τώρα.

 

Δίκιο έχεις...Τουλάχιστον να γινει γνωστό εκεί που πρέπει και να αρχίσει η φάση αποκατάστασης.Μηπως όμως ξέρουν ήδη αλλά δεν θέλουν να πουν κάτι γιατί έκανε κάποιος τεχνικός βλακεια?Δεν ξέρω πολλά από αυτά,το μόνο που ξέρω είναι ότι μια φορά που είχα θέμα στο χωριό μου 7 χιλιόμετρα έξω από τα Τρίκαλα προς Λάρισα,τους ενημέρωσα με ευχαρίστησαν που τους το ενημέρωσα,μου είπαν ότι κάποια βλάβη είχε η κεραία και στέλνουν αμέσως βαν και σε όλη αυτή τη διαδικασία με πήραν 4 φορές τηλέφωνο για να δούμε μαζί την πορεία του σήματος (3G/4G)στο κινητό μου.Εκει που είναι ολόκληρες πόλεις δεν γίνεται να μην το πήραν χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις...Τουλάχιστον να γινει γνωστό εκεί που πρέπει και να αρχίσει η φάση αποκατάστασης.Μηπως όμως ξέρουν ήδη αλλά δεν θέλουν να πουν κάτι γιατί έκανε κάποιος τεχνικός βλακεια?Δεν ξέρω πολλά από αυτά,το μόνο που ξέρω είναι ότι μια φορά που είχα θέμα στο χωριό μου 7 χιλιόμετρα έξω από τα Τρίκαλα προς Λάρισα,τους ενημέρωσα με ευχαρίστησαν που τους το ενημέρωσα,μου είπαν ότι κάποια βλάβη είχε η κεραία και στέλνουν αμέσως βαν και σε όλη αυτή τη διαδικασία με πήραν 4 φορές τηλέφωνο για να δούμε μαζί την πορεία του σήματος (3G/4G)στο κινητό μου.Εκει που είναι ολόκληρες πόλεις δεν γίνεται να μην το πήραν χαμπάρι.

 

Α γειά σου Γιώργη. Ας γίνει γνωστό, ώστε να ξεκινήσει η φάση της αποκατάστασης.

 

Πραγματικά δεν ξέρω αν ξέρουν, εμείς πάντως ξέρουμε πως χρειαζόμαστε το τηλέφωνο, ειδικά για εισερχόμενες λόγο δουλειάς. Και όμως δεν το έχουμε, γιατί χάνουμε κλήσεις.

 

Μπράβο τους που σε κάλεσαν. Αυτό αν μη τι άλλο, δείχνει πέραν από σεβασμό προς τον πελάτη, ότι σε υπολογίζουν ως συνδρομητή.

 

Θα στείλω και το θέμα με φόρμα επικοινωνίας.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Α γειά σου Γιώργη. Ας γίνει γνωστό, ώστε να ξεκινήσει η φάση της αποκατάστασης.

 

Πραγματικά δεν ξέρω αν ξέρουν, εμείς πάντως ξέρουμε πως χρειαζόμαστε το τηλέφωνο, ειδικά για εισερχόμενες λόγο δουλειάς. Και όμως δεν το έχουμε, γιατί χάνουμε κλήσεις.

 

Μπράβο τους που σε κάλεσαν. Αυτό αν μη τι άλλο, δείχνει πέραν από σεβασμό προς τον πελάτη, ότι σε υπολογίζουν ως συνδρομητή.

 

Θα στείλω και το θέμα με φόρμα επικοινωνίας.

 

Σίγουρα το τηλέφωνο είναι είδος ανάγκης και όχι πολυτελείας οπότε προφανώς και το χρειάζεστε.Ναι στη μέχρι τώρα πορεία (εδώ και 10-12 χρόνια που έχω κινητό) και σαν τον βασικό αριθμό στην Κοσμοτε (Whats up) ότι σοβαρό θέμα έχω αντιμετωπίσει,έχω τύχει εξαιρετικής αντιμετώπισης.Οτι έχω ζητήσει που έκριναν ότι δεν πρέπει ή δεν μπορούν να μου το δώσουν και δεν ήταν σοβαρό,μου απαντούσαν σοβαρά και με επιχειρήματα.Στείλε όπου μπορείς,social media,chat,13888 και φόρμα επικοινωνίας και θα το αναλάβουν και όσο περισσότερα άτομα στείλουν τόσο πιο γρήγορα θα τρέξουν.Με συγχωρείτε εσείς που έχετε θέματα αν φαίνονται τόσο ωραία αυτά που λέω ενώ υπάρχει πρόβλημα,αλλά εύχομαι και πιστεύω ότι θα λυθεί σύντομα όλο αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το τηλέφωνο είναι είδος ανάγκης και όχι πολυτελείας οπότε προφανώς και το χρειάζεστε.Ναι στη μέχρι τώρα πορεία (εδώ και 10-12 χρόνια που έχω κινητό) και σαν τον βασικό αριθμό στην Κοσμοτε (Whats up) ότι σοβαρό θέμα έχω αντιμετωπίσει,έχω τύχει εξαιρετικής αντιμετώπισης.Οτι έχω ζητήσει που έκριναν ότι δεν πρέπει ή δεν μπορούν να μου το δώσουν και δεν ήταν σοβαρό,μου απαντούσαν σοβαρά και με επιχειρήματα.Στείλε όπου μπορείς,social media,chat,13888 και φόρμα επικοινωνίας και θα το αναλάβουν και όσο περισσότερα άτομα στείλουν τόσο πιο γρήγορα θα τρέξουν.Με συγχωρείτε εσείς που έχετε θέματα αν φαίνονται τόσο ωραία αυτά που λέω ενώ υπάρχει πρόβλημα,αλλά εύχομαι και πιστεύω ότι θα λυθεί σύντομα όλο αυτό!!

 

Η αλήθεια είναι πως και εμένα πάντα με εξυπηρετούσαν Γιώργη. Ειδικά σε τέτοια θέματα. Όσο για τη φόρμα που ανέφερα, πάντα με καλούν για οτιδήποτε έχω αναφέρει. Ελπίζω να έρθει και η λύση! :p

 

Και επειδή πρόκειται πράγματι για μια πολύ σοβαρή εταιρία σε τέτοια ζητήματα, μου έκανε εντύπωση που τράβηξε τόσο. Ή που δεν υπήρξε κάποια ανακοίνωση. Τέλος πάντων, θα ενημερώσω μόλις λάβω απάντηση παιδιά.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουν κάνει στο core network huawei συγκεκριμένα δεν εξηγείται αλλιώς...

Σήμερα 9 στις 10 κλήσεις στο 2G μετά από δευτερόλεπτα τερματίζεται η κλήση, εισερχόμενες 0 όλες σε μήνυμα...

10 στις 10 κλήσεις αποτυχία στο 3G, εισερχόμενες 0 όλες σε μήνυμα...

4G με Volte 3 στις 10 κλήσεις ήταν επιτυχής, εισερχόμενες 0, όλες σε μήνυμα και κατά τη διάρκεια των κλήσεων ακουγόταν πολύ χάλια με καθυστερήσεις και σπασίματα...

Αυτό δυστυχώς σε πολλά κινητά και σε διάφορες περιοχές της Κεντρικής Μακεδονίας...

Το άλλο κακό είναι ότι δε συνδεόταν στο wifi calling παρά μόνο volte κι αυτό το volte σε κάποιους ξαφνικά εξαφανιζόταν και οι κλήσεις δεν ερχόντουσαν καθόλου καθώς έπεφτε στο 3G σαν να μην είχες ενεργή την υπηρεσία...

Όλοι οι τεχνικοί και οι εργολάβοι είναι ενήμεροι είναι ένα πολύ σοβαρό σφάλμα αλλά θέλει μέρες ακόμα έχει κρασαρει για τα καλά το huawei λίγη υπομονή... Τίποτα δεν είναι stable σε κανένα δίκτυο πάντα θα υπάρχει και κάποια βλάβη και συνήθως οι βλάβες δεν σταματούν ποτέ, αυτό απλά είναι το κάτι άλλο...

Χθες ειδικά από βουνό σε βουνό γιατί χάνουν και ζεύξεις κάποιες κεραίες μεταξύ τους πολύ περίεργο bug λες και ξερυθμιζεται από μόνο του...

@mixtri το κινητό αν και attached πλέον συνεχίζει να είναι ΤΜ2-TD ενώ εδώ στα μέρη μας όλες οι κεραίες έχουν 3G 900αρες σε κάποιες κεραίες δεν σε αφήνει να συνδεθείς παρά μόνο στην 2100 κι έτσι υπάρχει κι άλλο bug...

Επίσης όποιος ανέβει προς τα εδώ μπορεί να δει οπτικές ίνες κατευθείαν στην κεραία χωρίς καμία ζεύξη πρώτη πρώτη η 3610 με 3CA και 2η η 3100 επίσης με 3CA... Αν και πριν λίγους μήνες εδώ στα μέρη μας είχε παντού 3CA και ξαφνικά έμειναν μόνο 6 κεραίες με 3CA ενώ όλες είναι 2CA... Κάτι παίζεται... Η προς το χειρότερο η θέλουν όλα update firmware μπας και ανοίξουν και το 5G...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τηλεφώνησα 2 άτομα σε Ξάνθη και ένα σε Κομοτηνή και οι τρεις μου είπαν ότι δεν χτύπησε το τηλέφωνο και τους ήρθε μήνυμα μετα από αρκετή ώρα.

 

Ο ένας επειδή έχασε σοβαρό τηλέφωνο για την δουλειά έχει μαζέψει όλα τα μηνύματα που του ήρθαν σαν χαμένες κλήσεις και είπε ότι θα προβεί σε καταγγελία. Άντε κάντε μερικές εσείς που έχετε πρόβλημα μπας και κάνουνε τίποτα.

Edited by XP130TD
Χρήση προσβλητικών χαρακτηρισμών

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο update του core network για MME υπάρχουν νέες λειτουργίες για fast paging και νέα πρωτόκολλα τα οποία μπορεί να είναι ασύμβατα με τα τερματικά σας. Δε ξέρω αν το έχει υιοθετήσει η Cosmote αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο δοκιμάστε και μια συσκευή που είναι πιο αξιόπιστη σε δικτυακά θέματα πχ iPhone or Samsung or Sony και δείτε αν το πρόβλημα επιμένει. Αν το signaling τερματίζει στη συσκευή σας και η συσκευή δε δείχνει ότι χτυπάει η τελευταία που φταίει είναι η Cosmote. Και εξηγεί αρκετά καλά το γεγονός ότι δε μπορούν να δουν κάτι στα Kpis.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις συσκευές το κάνει, δεν είναι θέμα συσκευής. Και δεν χρησιμοποιούμε ότι να'ναι, οι συσκευές πωλούνται και από την ίδια και οφείλει να λειτουργούνε σωστά. Το θέμα είναι στο Core προφανώς ή σε κάποιο κόμβο, εφόσον επηρεάζει μόνο την Βόρεια Ελλάδα.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουν κάνει στο core network huawei συγκεκριμένα δεν εξηγείται αλλιώς...

Σήμερα 9 στις 10 κλήσεις στο 2G μετά από δευτερόλεπτα τερματίζεται η κλήση, εισερχόμενες 0 όλες σε μήνυμα...

10 στις 10 κλήσεις αποτυχία στο 3G, εισερχόμενες 0 όλες σε μήνυμα...

4G με Volte 3 στις 10 κλήσεις ήταν επιτυχής, εισερχόμενες 0, όλες σε μήνυμα και κατά τη διάρκεια των κλήσεων ακουγόταν πολύ χάλια με καθυστερήσεις και σπασίματα...

Αυτό δυστυχώς σε πολλά κινητά και σε διάφορες περιοχές της Κεντρικής Μακεδονίας...

Το άλλο κακό είναι ότι δε συνδεόταν στο wifi calling παρά μόνο volte κι αυτό το volte σε κάποιους ξαφνικά εξαφανιζόταν και οι κλήσεις δεν ερχόντουσαν καθόλου καθώς έπεφτε στο 3G σαν να μην είχες ενεργή την υπηρεσία...

Όλοι οι τεχνικοί και οι εργολάβοι είναι ενήμεροι είναι ένα πολύ σοβαρό σφάλμα αλλά θέλει μέρες ακόμα έχει κρασαρει για τα καλά το huawei λίγη υπομονή... Τίποτα δεν είναι stable σε κανένα δίκτυο πάντα θα υπάρχει και κάποια βλάβη και συνήθως οι βλάβες δεν σταματούν ποτέ, αυτό απλά είναι το κάτι άλλο...

Χθες ειδικά από βουνό σε βουνό γιατί χάνουν και ζεύξεις κάποιες κεραίες μεταξύ τους πολύ περίεργο bug λες και ξερυθμιζεται από μόνο του...

@mixtri το κινητό αν και attached πλέον συνεχίζει να είναι ΤΜ2-TD ενώ εδώ στα μέρη μας όλες οι κεραίες έχουν 3G 900αρες σε κάποιες κεραίες δεν σε αφήνει να συνδεθείς παρά μόνο στην 2100 κι έτσι υπάρχει κι άλλο bug...

Επίσης όποιος ανέβει προς τα εδώ μπορεί να δει οπτικές ίνες κατευθείαν στην κεραία χωρίς καμία ζεύξη πρώτη πρώτη η 3610 με 3CA και 2η η 3100 επίσης με 3CA... Αν και πριν λίγους μήνες εδώ στα μέρη μας είχε παντού 3CA και ξαφνικά έμειναν μόνο 6 κεραίες με 3CA ενώ όλες είναι 2CA... Κάτι παίζεται... Η προς το χειρότερο η θέλουν όλα update firmware μπας και ανοίξουν και το 5G...

 

Δεν είναι huawei το core. Το capacity δε στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι x*100Gbps.

 

Για το CA, όλοι οι σταθμοί -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- είναι σε 2CA, όπου απαιτείται χωρητικότητα υπάρχει 3CA, διαφορετικά απλά δημιουργεί θέμα στη κάλυψη.

 

Για τα firmware κλπ.....μη γράφουμε ότι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

@andermitzakis, γράφονται πολλές ανακρίβειες σχετικά με την ΚΟΣΜΟΤΕ. Δε μπορώ πχ να πιστέψω ότι η Cosmote χρησιμοποιεί TM2 σε σταθμούς βάσης, για ποιο λόγο; Δεν έχει cross polarized antennas;

 

Έχεις καμία ενημέρωση για το τι μπορεί να φταίει για την παραπάνω συμπεριφορά των συσκευών; Ακούγεται αρκετά σοβαρό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...