Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε λέω για την συσκευή μου... Έχω volte άλλο είναι το θέμα... Μέχρι πριν στείλεις το wificall στο 1333 σε κανένα κινητό εδώ στο χωριό μου δεν ανοίγει τα data όταν μιλάς στο τηλέφωνο!!! Και δε ξέρω γιατί...
Οι κλήσεις γίνονται με 2g ή 3g? Οπότε καλεί με 3g έχει δεδομένα, με 2g οχι. Δοκίμασε να κλειδώσεις το κινητό σου στην επιλογή 3G/4G και δοκίμασε ξανά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Rsrq είναι reference symbol received quality. Δεν έχει να κάνει με την κίνηση. Τουλάχιστον ρωτήστε ρε παιδιά...

 

 

 

Tο RSRQ είναι reference Signal received quality. Μετράει την ποιότητα (SNR, SNIR) ενός προκαθορισμένου σήματος για να εκτιμήσει τα επίπεδα ποιότητας του σήματος.

 

Έχει να κάνει με τη κίνηση γιατί η ποιότητα μεταβάλλεται ανάλογα με τα μη επιθυμητά σήματα στην ίδια συχνότητα.

 

Ένα άλλο είναι το RSRP δηλ reference Signal received power το οποίο πέφτει αν η κυψέλη που σε εξυπηρετεί είναι πολύ φορτωμένη γιατί μειώνεται η δύναμη του σήματος που αντιστοιχεί σε κάθε συνδρομητή.

 

 

Επίσης σε σχέση με τα 4G/4G+, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος για την αντιστοιχία των ακρονυμίων με την τυποποίηση, αν το 4G+ αντιστοιχεί στο LTE Advanced (3GPP Release 10), τότε η διαφορά είναι ότι

 

4G: Carrier Aggregation Downlink (δηλ χρησιμοποίηση πολλαπλών συχνοτήτων από τη βάση προς το κινητό)

4G+: 4G μαζί με Carrier Aggregation Uplink (πολλαπλές συχνότητες από το κινητό προς τη βάση).

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Οι κλήσεις γίνονται με 2g ή 3g? Οπότε καλεί με 3g έχει δεδομένα, με 2g οχι. Δοκίμασε να κλειδώσεις το κινητό σου στην επιλογή 3G/4G και δοκίμασε ξανά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Όλα είναι δοκιμασμενα στο 3G σε αυτόματο...

Λες να είναι τόσο ξεχασμένη η κεραία του χωριού μας;;; Στη Βέροια δουλεύει κανονικά πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε μόνο το 3G και δες. Το πιο πιθανό είναι στην κλήση να γυρνάει σε 2G γιατί μπορεί να μην γίνεται με την 3g κεραία επειδή το κινητό πιστεύει ότι δεν έχει αρκετό σήμα για να γίνει η κλήση.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tο RSRQ είναι reference Signal received quality. Μετράει την ποιότητα (SNR, SNIR) ενός προκαθορισμένου σήματος για να εκτιμήσει τα επίπεδα ποιότητας του σήματος.

 

Έχει να κάνει με τη κίνηση γιατί η ποιότητα μεταβάλλεται ανάλογα με τα μη επιθυμητά σήματα στην ίδια συχνότητα.

 

Ένα άλλο είναι το RSRP δηλ reference Signal received power το οποίο πέφτει αν η κυψέλη που σε εξυπηρετεί είναι πολύ φορτωμένη γιατί μειώνεται η δύναμη του σήματος που αντιστοιχεί σε κάθε συνδρομητή.

 

 

Επίσης σε σχέση με τα 4G/4G+, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος για την αντιστοιχία των ακρονυμίων με την τυποποίηση, αν το 4G+ αντιστοιχεί στο LTE Advanced (3GPP Release 10), τότε η διαφορά είναι ότι

 

4G: Carrier Aggregation Downlink (δηλ χρησιμοποίηση πολλαπλών συχνοτήτων από τη βάση προς το κινητό)

4G+: 4G μαζί με Carrier Aggregation Uplink (πολλαπλές συχνότητες από το κινητό προς τη βάση).

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Υπάρχει κάποιο confusion.

 

Το RSRP/RSRQ έχουν να κάνουν με το CRS (Cell Reference Symbol) και δεν είναι UE specific RS, όπως για παράδειγμα το DMRS που χρησιμοποιείται στο Transmission Mode 9. H ισχύς τους δε μεταβάλλεται με την κίνηση καθώς στο downlink δεν έχεις power control και ιδαίτερα τα CRS έχουν σταθερή ισχύ καθώς σχηματίζουν την κυψέλη. Στο PDSCH η ισχύς αλλάζει καθώς η διαθέσιμη ισχύς κατανέμεται στους χρήστες. Αυτό καθορίζει το BLER/CQI/RI report.

 

To RSRQ απλά εισάγει και την έννοια των PRBs μέσα και διευκολύνει την προτεραιότητα των κυψελών (δηλαδή τα UEs κάνουν report καλύτερο RSRQ για μεγαλύτερο BW αν και το σήμα...είναι λιγότερο).

 

Η παρεμβολή στο CRS έχει να κάνει με το πόσες κυψέλες καλύπτουν το ίδιο σημείο. Δηλαδή αν βλέπεις ταυτόχρονα πολλούς σταθμούς το CRS μεταξύ των διαφορετικών σταθμών παρεμβάλλεται και πέφτει το SNR (το οποίο επίσης αντιστοιχεί στο CRS).

 

Αυτά.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο confusion.

 

Το RSRP/RSRQ έχουν να κάνουν με το CRS (Cell Reference Symbol) και δεν είναι UE specific RS, όπως για παράδειγμα το DMRS που χρησιμοποιείται στο Transmission Mode 9. H ισχύς τους δε μεταβάλλεται με την κίνηση καθώς στο downlink δεν έχεις power control και ιδαίτερα τα CRS έχουν σταθερή ισχύ καθώς σχηματίζουν την κυψέλη. Στο PDSCH η ισχύς αλλάζει καθώς η διαθέσιμη ισχύς κατανέμεται στους χρήστες. Αυτό καθορίζει το BLER/CQI/RI report.

 

 

Έχεις δίκιο. Δε μεταβάλλεται η ισχύς εκπομπής.

 

Αυτό που μεταβάλλεται σε σήματα εκπεμπόμενα με σταθερή ισχύ είναι η μετρημένη ισχύς λήψης (RSRQ) και η ποιότητα λήψης (RSRQ).

 

H ισχύς τους δε μεταβάλλεται με την κίνηση[/b] καθώς στο downlink δεν έχεις power control και ιδαίτερα τα CRS έχουν σταθερή ισχύ καθώς σχηματίζουν την κυψέλη. Στο PDSCH η ισχύς αλλάζει καθώς η διαθέσιμη ισχύς κατανέμεται στους χρήστες. Αυτό καθορίζει το BLER/CQI/RI report.

 

 

Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

Καταρχήν στο downlink προφανώς υπάρχει γενικότερα Power control.

 

Και η ισχύς εκμπομπης των Common reference signals δύναται να αλλάξει, απλά πρέπει να δημοσιοποιεί σε broadcast information όπως SIB για να μπορούν τα κινητά εκ των υστέρων να αξιολογήσουν το κανάλι.

 

Η μεταβολή της ισχύος αυτών των σημάτων καθορίζει εξ άλλου και την κάλυψη ενός κελιού που είναι δυναμική.

 

Η παρεμβολή στο CRS έχει να κάνει με το πόσες κυψέλες καλύπτουν το ίδιο σημείο. Δηλαδή αν βλέπεις ταυτόχρονα πολλούς σταθμούς το CRS μεταξύ των διαφορετικών σταθμών παρεμβάλλεται και πέφτει το SNR (το οποίο επίσης αντιστοιχεί στο CRS)

 

Ακριβώς. Το SNR μεταβάλλεται με την εκπομπή γειτονικών σταθμών, επηρεάζοντας το RSRQ, αλλά όχι μόνο. Το «Ν» στο SNR είναι noise το οποίο περιέχει ένα κάρο πράγματα από θερμικό θόρυβο μέχρι και κάθε είδους εκπομπές στην ίδια συχνότητα όπως γειτονικό Traffic.

 

Άδικο έχω;

 

 

 

 

———————

iPhone XS Max

iPad Pro 10.5”

AppleTV 4K

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, αν μιλάμε για legacy πρωτόκολλο, όχι, δεν υπάρχει κάποια διαχείριση ισχύος στο downlink.

Από εκεί και πέρα οι μεταβολλές που υπάρχουν οφείλονται σε fading του CRS και είναι απολύτως φυσιολογικό. Κατά τον ίδιο τρόπο που παρεμβάλλεται το CRS συνήθως παρεμβάλλονται όλα τα γειτονικά σήματα αλλά μιλάμε για στατική παρεμβολή που δεν έχει να κάνει με την κίνηση. Ο scheduler θα σου δεσμεύσει συγκρεκριμένο RB για κάθε μετάδοση, ακόμα και σε συγκεκριμένο antenna port. Αυτό χρησιμοποιείται καθαρά για channel estimation για legacy TM3/TM4.

 

Η διαδικασία σε σχέση με την ισχύ των CRSs που περιγράφεις δεν είναι legacy behavior. Δε μπορώ να προχωρήσω σε λεπτομέρειες λόγω του ότι φοβάμαι ότι θα αποκαλύψω κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το πως λειτουργεί το /// lean carrier. Αν εννοείς αυτό, μιλάμε για εσωτερική υλοποίηση του vendor. Καλό θα ήταν να μη συζητάμε για τέτοια πράγματα σε δημόσιο φόρουμ. :lol: Τα SIBs καθορίζονται στατικά στο legacy configuration και όπως προείπες είναι διαθέσιμα στο BCH.

 

Τέλος, το SINR αφορά τη παρεμβολή πάλι του συμβόλου αναφοράς, και όχι όλου του φάσματος. Και πάλι, δεν έχει να κάνει με την κίνηση.

 

Ο φίλος παραπάνω διατύπωσε ότι μπορεί να είναι ορατή η κίνηση του δικτύου μέσω του συμβόλου αναφοράς και του απάντησα αρνητικά και επιμένω στην άποψή μου. Μπορεί μονάχα να δει πόσο καλή ποιότητα σήματος έχει το reference symbol (σε ένα νορμαλ κανάλι συνήθως αντιπροσωπεύει ένα καλό αριθμό PRBs.)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, το SINR αφορά τη παρεμβολή πάλι του συμβόλου αναφοράς, και όχι όλου του φάσματος. Και πάλι, δεν έχει να κάνει με την κίνηση.

 

 

 

Ξεφύγαμε :)

 

Εγώ απλά αναφερόμουν στο ότι το RSRQ έχει σχέση με την κίνηση η οποία, μεταξύ άλλων, οφείλεται και σε μεταδόσεις σε γειτονικά κελιά, δηλαδή κίνηση.

 

http://www.techplayon.com/rsrq-received-signal-received-quality/

It is wide band power including signal power from serving cell, co-channel neighbour cell, interference from other cell interference and noise, in similar word one can say that RSRQ define the purity of Reference Signal (RS) across the system bandwidth. RSRQ is a calculated value from RSRP and RSSI is measure of signal and interference

 

 

 

Προφανως και στο κελί που είσαι είναι αφιερωμένα τα resources στο reference signal δε συμβαίνει όμως το ίδιο σε όλα τα κελιά από τα οποία λαμβάνεις παρεμβολές

 

 

 

 

 

———————

iPhone XS Max

iPad Pro 10.5”

AppleTV 4K

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Damokles, το κινητό μετράει το rsrq over the resource elements που έχει δεσμεύσει o scheduler για αυτόν. Για παράδειγμα κατά τη διάρκεια του speedtest το rsrq πέφτει στο τηλέφωνο σου γιατί μετράει για όλα τα REs που χρησιμοποιείς (αυξάνεται ο παρονομαστής). Ο κινητό σου δε ξέρει τι έχει δεσμευτεί για τα άλλα τηλέφωνα και μετράει το πως βλέπει το σήμα σε όλα τα REs αλλά μόνο όταν τα χρησιμοποιεί. Σε κατάσταση αναμονης δε μπορεί να μετρήσει πέραν των CRS. Αυτο είναι εντελώς διαφορετική ιστορία και δεν έχει να κάνει με την κίνηση στο δίκτυο αλλά με την ποιότητα του σήματος που εσύ λαμβάνεις (με άλλα λόγια το ποσό έχεις δεσμεύσει).

Do you get it?

Αν παράδειγμα έχεις RSSI και RSRP υψηλό όταν δεσμεύσεις 12REs η αναγωγή θα είναι η ίδια και στη γειτονική κυψέλη. Αυτό που παραμένει σταθερό είναι ο λόγος σήματος προς παρεμβολή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Damokles, το κινητό μετράει το rsrq over the resource elements που έχει δεσμεύσει o scheduler για αυτόν. Για παράδειγμα κατά τη διάρκεια του speedtest το rsrq πέφτει στο τηλέφωνο σου γιατί μετράει για όλα τα REs που χρησιμοποιείς (αυξάνεται ο παρονομαστής). Ο κινητό σου δε ξέρει τι έχει δεσμευτεί για τα άλλα τηλέφωνα και μετράει το πως βλέπει το σήμα σε όλα τα REs αλλά μόνο όταν τα χρησιμοποιεί. Σε κατάσταση αναμονης δε μπορεί να μετρήσει πέραν των CRS. Αυτο είναι εντελώς διαφορετική ιστορία και δεν έχει να κάνει με την κίνηση στο δίκτυο αλλά με την ποιότητα του σήματος που εσύ λαμβάνεις (με άλλα λόγια το ποσό έχεις δεσμεύσει).

 

Do you get it?

 

Αν παράδειγμα έχεις RSSI και RSRP υψηλό όταν δεσμεύσεις 12REs η αναγωγή θα είναι η ίδια και στη γειτονική κυψέλη. Αυτό που παραμένει σταθερό είναι ο λόγος σήματος προς παρεμβολή.

 

 

 

I get it αλλά διαφωνώ :) δεν πειράζει ας το αφήσουμε :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε μόνο το 3G και δες. Το πιο πιθανό είναι στην κλήση να γυρνάει σε 2G γιατί μπορεί να μην γίνεται με την 3g κεραία επειδή το κινητό πιστεύει ότι δεν έχει αρκετό σήμα για να γίνει η κλήση.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Εσύ τι λες; Να μη το είχα δοκιμάσει σε 3G only? Έτσι κι αλλιώς και τα 3 σήματα φουλ είναι εδώ.. άλλο είναι το θέμα... Η cosmote το ξέρει αλλά λύση δε βλέπει...

2G 900 -63dBm 1800 -71dBm 3G 900 -67dBm 2100 -83dBm 4G 800 -89dBm 1800 -97dBm 2600 (no yet) [2CA]

Σήμα καμπάνα... Κλήσεις με δεδομένα ανοιχτά δε κάνει... Αν συνδεθεί σε άλλο σταθμό επαναλαμβάνω κάνει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

I get it αλλά διαφωνώ :) δεν πειράζει ας το αφήσουμε :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εγώ καταλαβαίνω 100% τι λες και είσαι σωστός, αλλά είναι λάθος να στείλουμε γενικό μήνυμα μέσω του φόρουμ ότι το rsrq δείχνει ότι το δίκτυο έχει κίνηση (είναι διαφορετικό σε ώρες αιχμής αλλά αυτό έχει να κάνει ακόμα και με το θερμικό θόρυβο). Αυτό που εννοείς είναι ότι το rsrq πέφτει όταν στη γειτονική κυψέλη τα ίδια resource elements έχουν δεσμευτεί για άλλο US και είσαι σε overlapping area. Τότε ναι, συμφωνώ. Αλλά αυτό συμβαίνει σε περιοχές που έχει το δίκτυο μεγάλες κυψέλες και σε σημεία που βλέπεις πολλές κυψέλες. Τότε έτσι κι αλλιώς το CRS SINR πέφτει :) για τον ίδιο το χρήστη έχει να κάνει με το load του ίδιου στην κυψέλη. Δεν είναι προφανές. Θα σου στείλω screenshot από qxdm να δεις τι εννοώ.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι λες; Να μη το είχα δοκιμάσει σε 3G only? Έτσι κι αλλιώς και τα 3 σήματα φουλ είναι εδώ.. άλλο είναι το θέμα... Η cosmote το ξέρει αλλά λύση δε βλέπει...

2G 900 -63dBm 1800 -71dBm 3G 900 -67dBm 2100 -83dBm 4G 800 -89dBm 1800 -97dBm 2600 (no yet) [2CA]

Σήμα καμπάνα... Κλήσεις με δεδομένα ανοιχτά δε κάνει... Αν συνδεθεί σε άλλο σταθμό επαναλαμβάνω κάνει κανονικά...

 

Εγω παντως Ημαθια ποτε δεν με πεταει σε Edge για κληση.Ειδικα εκει που κινουμαι.

H+ απροβληματιστο και 4G με VoLTE παιζει σωστα.Μετα το θεμα που εγινε με τον ims στη θεσσαλονικη,τοτε το VoLTE μου δημιουργουσε θεμα.

Στο Αργοστολι ομως παρατηρω αυτο που λες,δηλαδη οταν εχω 3G,χανω δεδομενα στη κληση γιατι μπαινει σε 2G,και βλεπω Gprs στο τελος.

Ενω με VoLTE,κραταει το 4G.Και δυστυχως ειμαι και σε δυσκολο σημειο,οπου παιζει μονιμα στα -114 με -122 dBm απο μακρινη 800αρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/my-result/i/2906063056

 

Δράμα κέντρο. 3ca. Το upload αρχίζει στα 160mbps και σιγά σιγά πέφτει

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/my-result/i/2906063056

 

Δράμα κέντρο. 3ca. Το upload αρχίζει στα 160mbps και σιγά σιγά πέφτει

 

Ειναι απο τους νομους που η κοσμοτε εχει μεγαλο ογκο μονιμων κατοικων στο δικτυο της.Τουλαχιστον καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με την Ξανθη.

Για Καβαλα δεν ξερω,αλλα γενικως μια χαρα ειναι η κοσμοτε οσες φορες περασα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καβάλα ήταν δυνατή πάντα..Ξάνθη νομίζω ανέβηκε η ποιότητα και η ταχύτητα..στην Δράμα ήταν αδύναμη για 4g..Πριν ένα χρόνο έπαιζε στα 20/30 down....πριν ένα μήνα είχα ανέβει Βαθυτοπο..κανονικά 4g με πολύ καλές ταχύτητες..Η μπλε roaming από Βουλγαρία G

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καβάλα ήταν δυνατή πάντα..Ξάνθη νομίζω ανέβηκε η ποιότητα και η ταχύτητα..στην Δράμα ήταν αδύναμη για 4g..Πριν ένα χρόνο έπαιζε στα 20/30 down....πριν ένα μήνα είχα ανέβει Βαθυτοπο..κανονικά 4g με πολύ καλές ταχύτητες..Η μπλε roaming από Βουλγαρία G

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξάνθη παραμένει τα ίδια σε ώρες αιχμής δυστυχώς μίλησα με συνεργάτη σήμερα και το βράδυ με 3ca 150αρια και σήμερα έπιανε 20αρια μαξ σε ώρες αιχμής.

 

speedtest.jpg

 

https://www.speedtest.net/result/a/4361154488

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Για 3G μοιάζει βάσει του upload και του ping. Γιατί δεν γράφει τον τύπο της σύνδεσης; Παλιά έκδοση;

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Για 3G μοιάζει βάσει του upload και του ping. Γιατί δεν γράφει τον τύπο της σύνδεσης; Παλιά έκδοση;

 

Sent from my SM-G930F

 

 

Δεν ξέρω γιατί δεν το βγάζει. Ο άνθρωπος έχει S8 και η μέτρηση είναι σε 4g+. Απλά σέρνεται εκεί το δίκτυο ώρες αιχμής σε αρκετές περιοχές.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δεν το βγάζει. Ο άνθρωπος έχει S8 και η μέτρηση είναι σε 4g+. Απλά σέρνεται εκεί το δίκτυο ώρες αιχμής σε αρκετές περιοχές.

 

Στο device λέει ότι είναι Asus. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Στο device λέει ότι είναι Asus. :blink:

 

Τι να σου πω S8 έχει. Όπως και να έχει θα μου στείλει και με iphone όποτε τον βολέψει και θα ανεβασω το link.

 

Όπως και να έχει η περιοχή έχει θέμα μετρημένο με αρκετές συσκευές και από συνεργάτες και από εμένα όποτε ανεβαίνω και έχει γνώση και η εταιρία.

 

 

Edit : Καλημέρα. Λύθηκε το μυστήριο μόλις μου έστειλε μήνυμα έχει πάρει και το ZenFone 5Z και το δουλεύει με twin sim απλά δεν το ήξερα ότι έχει πλέον 2 συσκευές.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Edit : Καλημέρα. Λύθηκε το μυστήριο μόλις μου έστειλε μήνυμα έχει πάρει και το ZenFone 5Z και το δουλεύει με twin sim απλά δεν το ήξερα ότι έχει πλέον 2 συσκευές.

 

Τώρα είναι που σε πιστέψαμε...

 

Η φωτογραφία γράφει A001 που με μια απλή αναζήτηση βγαίνει πως είναι το Zenfone 3 ultra.

 

Για να δούμε...

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ με κοσμοτε δεν έχω δει κάτω από 30mbps/15mbps όπου έχω 4η... Μόνο Αθήνα σε κάποια σημεία είχα δει σε εσωτερικό χώρο χαμηλότερα. Επαρχία οι ταχύτητες είναι στη φωλιά του κούκου 200mbps....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι που σε πιστέψαμε...

 

Η φωτογραφία γράφει A001 που με μια απλή αναζήτηση βγαίνει πως είναι το Zenfone 3 ultra.

 

Για να δούμε...

 

Sent from my SM-G930F

Με πίστεψες δεν με πίστεψες δεν με ενδιαφέρει δες συντεταγμένες που είναι. Δεν διακτινηστικε κάνεις εκεί.

 

Την άλλη φορά έστειλαν μέτρηση απο Motorola και το detection του speed Test έλεγε άλλο μοντέλο και στο mate 8 αρκετές φορές όταν μετρούσα το έκανε detect σαν honor αρκετές φορές όταν για κάποιο λόγο το GPS ήταν κλειστό.

 

Σου αρέσει δεν σου αρέσει έχει πρόβλημα η περιοχή και το ξέρει η εταιρία καλύτερα απο όλους μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εν τω μεταξύ με κοσμοτε δεν έχω δει κάτω από 30mbps/15mbps όπου έχω 4η... Μόνο Αθήνα σε κάποια σημεία είχα δει σε εσωτερικό χώρο χαμηλότερα. Επαρχία οι ταχύτητες είναι στη φωλιά του κούκου 200mbps....
Πάνω έχει πρόβλημα γιατί είναι φουλ από κόσμο και ιδιαίτερα ώρες αιχμής. Αφού για τόσα χρόνια οι άλλες ήταν ανύπαρκτες λογικό επακόλουθο ήτανε.

 

Και μετά που βάλανε 800αρες το ρήμαξαν το δίκτυο σε κάλυψη για κάποιον ανεξήγητο λογο εκτός πόλης και μην ξεχνάμε και το φαινόμενο των χαμένων κλήσεων δοκιμασμένο σε πολλές συσκευές μέσα στην πόλη ιδιαίτερα νότια.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αστείο.

 

Οι συντεταγμένες δεν λένε τίποτα. Το γεγονός ότι χρησιμοποιείς speed test από 3G για να μας δείξεις δήθεν ότι έχει πρόβλημα είναι απλά το πιο άσχημο.

 

Τόση επιμονή να βγάλεις ότι έχει τόσο χοντρό πρόβλημα τόσα χρόνια, ενώ είναι ξεκάθαρο ότι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, ειλικρινά είναι αστείο. Αν και καταλαβαίνω την σκοπιμότητα, ειδικά όταν πάμπολλες φορές γίνεται προσπάθεια να καταλήξει σε σύγκριση δικτύων.

 

Άντε τώρα να μπεις ως πωλητής που γυρίζει όλη την Ελλάδα και δουλεύει και τις τρεις εταιρείες να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου...

 

 

 

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...