Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι ταχύτητες στην Αθήνα έχουν μειωθεί στις αιχμές σε σχέση με πέρυσι. 3CA στη Κηφισιά φτάνει μετά βίας 170-200Mbit την ώρα που σχεδόν ένα έτος έφθανε 350+.

 

Από τη μία δείχνει πως έχει αυξηθεί η κίνηση, από την άλλη, τα σημεία με 2CA B3+20 πλέον είναι σχεδόν ανεπαρκή.

 

Έχει ενεργοποιηθεί και το TM4 σε σχέση με περισυ και μερικές συσκευές δεν τα πάνε καλά μαζί του. Γενικά, έχουν πέσει οι top ταχύτητες περίπου 25%, οι μεσες κάπου 15%. Χοντρικά νούμερα που είναι δικές μου εκτιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Έχει ενεργοποιηθεί και το TM4 σε σχέση με περισυ και μερικές συσκευές δεν τα πάνε καλά μαζί του. Γενικά, έχουν πέσει οι top ταχύτητες περίπου 25%, οι μεσες κάπου 15%. Χοντρικά νούμερα που είναι δικές μου εκτιμήσεις

 

Ισχύει. Το ΜΙΜΟ θέλει σωστό report για να κερδίσεις τα του coding. Αλλιώς πάει χειρότερα δεδομένου ότι η λήψη είναι πιο ασθενής. Επομένως εξαρτάται πολύ από τη συσκευή σου. Όμως όσο δοκιμάζεται τόσο βελτιώνεται. Δε μπορούμε να μείνουμε σε ΤΜ3 επειδή τα τσιπάκια είναι βελτιστοποιημένα για αυτό. :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει μέχρι στιγμής ακόμη 4MIMO. TM4 σε 2x2 παίζει όπου έχω δοκιμάσει στην Αθήνα. Δεν νομίζω να μην έχει σωστό config το S8 με τη ROM της C-OTE. Εξ'άλλου έχω δει και 400+Mbit.

 

Πρωινές-μεσημεριανές ώρες στην Αθήνα σε 3CA με ιδανικές συνθήκες δεν βλέπεις πάνω από 150-200Mbit. Σε 2CA 100Mbit.

 

Τέλος, συμβαίνουν περίεργα πράγματα, δεν γίνεται σε δημοφιλή σημεία όπως στο κέντρο του Χαλανδρίου να μην κάνει καν CA.

 

Θα τα διαβάζουν και θα λένε πως δεν πάμε καλά, αλλά καταλαβαίνω πως η B3 είναι πιταρισμένη, μέχρι να ανοίξει το CA στο speedtest, φένεται σε αιχμές να τερματίζει ~30Mbit.

Link to comment
Share on other sites

4x2 και TM4 πιάνει το le max 2 εδώ πέρα που δεν είναι επίσημα συμβατή συσκευή με το δίκτυο οπότε λογικά στο s8 σου για να μην πιάνεις, σημαίνει ότι δεν το άνοιξαν ακόμη..
Link to comment
Share on other sites

πάει, το κατέστρεψα, από όποιο τηλέφωνο και να πάρω (είναι twin sim) μου βγάζει αμέσως η κλήση τερματίστηκε και δεν καλεί! πήρα την εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι θα απενεργοποιήσουν το Wi-Fi calling σε 5 λεπτά και να κάνω επανεκκίνηση και δοκιμή, έκανα αλλά τίποτα, ποτάκι τα ίδια, στο 1330 εντωμεταξύ παίρνει, σε άλλο αριθμό το κόβει αμέσως, 0,55 υπόλοιπο έχω, πφφφ

 

edit: 0,75 θελει λεει για κληση ακομα και σε σταθερο,

οποτε γι αυτο μαλλον δεν βγαινουν οι κλησεις,

δεν ειμαι ακομα 100% σιγουρος οτι ειναι αυτο

(δεν θα επρεπε να το λεει αν ηταν αυτο; εμενα δεν το λεει!),

αλλα ουτε και καρτα βαζω, δεν το χρησιμοποιω,

αλλα το προβλημα θελω να το λυσω,

easy transfer δεν μπορω να κανω χωρις να εχω το κινητου του χρηστη;

τι ειναι αυτες οι παραγγελιες που μου βγαζει στο site;

 

edit2: στο site ειναι μονο για συμβολαια..

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κινητό σου δεν υπολογίζει wifi calling και από το μενού έχεις κάτι παρόμοιο και το έχεις επιλέξει;;ac28232b38ddd3565a79e711c58e58b2.jpg

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κλείστε τα toggles για την βιντεοκλήση μέσω LTE (ViLTE), δεν υποστηρίζονται από την Cosmote και ίσως δημιουργήσουν προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος, συμβαίνουν περίεργα πράγματα, δεν γίνεται σε δημοφιλή σημεία όπως στο κέντρο του Χαλανδρίου να μην κάνει καν CA.

 

όπως τα λες, στη λεωφόρο Αθηνών και Κηφισσού δείχνει 4G+ στο S9, αλλά μετα βίας πιάνει 45-50 όλο το καλοκαίρι, και μάλιστα μετρημένα με 2ΧS9 και 1ΧS8 συνολικά...

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες, στη λεωφόρο Αθηνών και Κηφισσού δείχνει 4G+ στο S9, αλλά μετα βίας πιάνει 45-50 όλο το καλοκαίρι, και μάλιστα μετρημένα με 2ΧS9 και 1ΧS8 συνολικά...

 

Παντού υπάρχουν τέτοια σημεία. Και εδώ μεταξύ των 3CA που καλύπτουν το κέντρο υπάρχουν micro που δίνουν ξερό band 3.

Κάποιος που να γνωρίζει την στρατηγικη της εταιρείας για αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Κλείστε τα toggles για την βιντεοκλήση μέσω LTE (ViLTE), δεν υποστηρίζονται από την Cosmote και ίσως δημιουργήσουν προβλήματα.

 

1) μπα, δεν κλεινουν ετσι ευκολα αυτα, παω να κανω κληση και ξανα πηγαινω να δω και τα εχει ξαναγυρισει,

δοκιμασα και το "παρεχεται απο την volte" και την βιντεοκληση

2) δεν τα πειραξα αυτα ποτε και οπως ειπα εχω προβλημα και στις δυο συσκευες (xiaomi και nokia 6),

που σημαινει οτι κατι με την γραμμη παιζει, δεν νομιζω να ειναι θεμα ρυθμισεων σε συσκευη πανω..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όταν κλεινω την βιντεοκλήση απο τις ρυθμίσεις του κινητού, στο μενού του 4636 συνεχίζει να δείχνει ενεργή. Η διαφορά ειναι ότι όταν κάνω κλήση με κλειστη την βιντεοκλήση, στις επιλογές κατά την διάρκεια της κλήσης, δεν εμφανίζεται το κουμπί βιντεοκλήση οπότε λογικά αρκεί η απενεργοποίηση απο τις ρυθμίσεις του κινητού
Link to comment
Share on other sites

εχεις καθαρο android; αν ναι, μπορεις να μου πεις που ειναι η ρυθμιση αυτη;

εγω εχω lineage/nougat και το μονο σημειο που την βρηκα ηταν η "δοκιμη"

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω aosp android oreo. Την ρύθμιση την δείχνει στο ποστ 5113 ο dimgeo http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7658475#post7658475 ξετσεκάρω εκεί που λέει βιντεοκλήση μέσω εταιρείας..

 

Ρυθμίσεις-->Δίκτυο και Διαδίκτυο-->Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας

Link to comment
Share on other sites

Kάτι που παρατήρησα τώρα που το ψάχνω για καλύτερο setup του volte είναι ότι η cosmote προς το παρόν έχει ipv6 διευθύνσεις μόνο για νότια Ελλάδα. Αν επιλέξουμε στο apn ipv6/ipv4 ή μόνο ipv6 τότε η ip ακόμη και για εμάς που είμαστε Βόρεια Ελλάδα είναι κάπου στην Θήβα, ενώ η ipv4 δίνει Θεσσαλονίκη.

 

Δε ξέρω αυτό κατά πόσο και αν επηρεάζει, την γενικότερη λειτουργία του κινητού μας στο δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα γίνει να ενεργοποιήσω και εγώ το volte σε lg g6;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε πρωτα με sms WIFICALL στο 1333

 

Στάλθηκε από το Doogee Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Kάτι που παρατήρησα τώρα που το ψάχνω για καλύτερο setup του volte είναι ότι η cosmote προς το παρόν έχει ipv6 διευθύνσεις μόνο για νότια Ελλάδα. Αν επιλέξουμε στο apn ipv6/ipv4 ή μόνο ipv6 τότε η ip ακόμη και για εμάς που είμαστε Βόρεια Ελλάδα είναι κάπου στην Θήβα, ενώ η ipv4 δίνει Θεσσαλονίκη.

 

Δε ξέρω αυτό κατά πόσο και αν επηρεάζει, την γενικότερη λειτουργία του κινητού μας στο δίκτυο...

 

Χμμμμ. Λες να έχουν διαφορετικούς vendor IMS Αθήνα και Θεσσαλονίκη;

Θεσσαλονίκη φαίνεται να είναι όλα /// στο RAN, ίσως είναι και ο IMS.

Εδώ στα νότια είναι NSN κατά βάση το RAN.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Πάντως εδώ ο ims ανοίγει κανονικά με ipv4 για volte. Λογικά αν είχα επίσημα υποστηριζόμενη συσκευή θα έπαιζε και το wificall
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 13888 και μου λέει ότι το σύστημα δεν την αφήνει να ενεργοποιήσει το Wi-Fi Calling (μαζί με το VoLTE), επειδή πρέπει να περάσω από κατάστημα να μου κάνουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις. :wacko: :wacko:

 

Όμως η συσκευή μου δεν είναι στις συμβατές της Cosmote. Τώρα τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

χαχα κατι τετοια μου ειπαν κι εμενα, αλλα επεμενα και το ενεργοποιησαν,

πες τους τις εχω τις ρυθμισεις και θα τις κανω μονος μου

Link to comment
Share on other sites

Σε Lg G6 δουλεύει κανονικά το volte που πήρα τηλεφωνο!Δεν έχω βρει την ρύθμιση όμως για το vowifi!

Σε xiaomi redmi 4x παρά την ενεργοποίηση δεν κάνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...