Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοφάδες Καρδίτσας η κάλυψη 4ης είναι χειρότερη σε σχέση με πέρυσι μέσα στο σπίτι μου. Οι ταχύτητες περίπου το ίδιο.

Μήπως υπάρχει κάποια βλάβη;1f6c31302289911d69653b0d47856637.jpg

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Λιμάνι Ραφήνας

 

http://www.speedtest.net/android/4148919807.png

 

4G+ με τις 3 μπάντες μαζί

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Από echo στην ομιλία πώς τα πάτε; Επειδή μίλησα αρκετά το καλοκαίρι, σα να αυξήθηκαν τα ποσοστά αντιλαλου, με αποκορύφωμα σήμερα που ακόμα και στο Bluetooth μου άκουγα σχεδόν όλη τη φράση διπλή. Είναι θέμα κινητού ή γραμμής; Και υποτίθεται μιλάω με VoLTE...
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί να έχεις VoLTE. Ο άλλος όμως; ειδικά αν είναι να αριθμό άλλης εταιρείας, μπορεί να ακούγεται καμία φορά αρκετά χάλια.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Από echo στην ομιλία πώς τα πάτε; Επειδή μίλησα αρκετά το καλοκαίρι, σα να αυξήθηκαν τα ποσοστά αντιλαλου, με αποκορύφωμα σήμερα που ακόμα και στο Bluetooth μου άκουγα σχεδόν όλη τη φράση διπλή. Είναι θέμα κινητού ή γραμμής; Και υποτίθεται μιλάω με VoLTE...

 

Επειδη κινουμαι αναμεσα σε Ημαθια-Πιερια-Θεσσαλονικη κανενα θεμα σε ομιλια.Απο E μεχρι 4G VoLTE ο ηχος ειναι οκ.

Με Redmi 5 Plus

Και κλησεις βγαζω και προς κοσμοτε αλλα κυριως προς βοντα και γουιντ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και με σταθερά είχα θέμα, πχ στο Bluetooth σήμερα το έπαθα με σταθερό τηλέφωνο. Παίζει να είναι θέμα κινητού; Αλλά γιατί να το κάνει και στο Bt?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι θέμα συνδυασμού συσκευής.

Π.χ. όταν καλώ τη μάνα μου που έχει Vodafone και ένα moto e4, κάποιες φορές ακούγεται με παραμόρφωση. Σαν να είναι πάρα πολύ δυνατά, λες και παρεμβάλλεται ένα πετάλι overdrive κιθάρας. Και η πλάκα είναι πως ακούγεται έτσι από τον τόνο της αναμονής πριν το σηκώσει. Αν κλείσω και καλέσω ξανά ακούγεται πεντακάθαρα. Εγώ έχω volte έτσι κι αλλιώς, αλλά μάλλον δεν έχει να κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και με σταθερά είχα θέμα, πχ στο Bluetooth σήμερα το έπαθα με σταθερό τηλέφωνο. Παίζει να είναι θέμα κινητού; Αλλά γιατί να το κάνει και στο Bt?

 

Ποια συσκευή έχεις;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα Galaxy S7

 

Στο κάνει μόνο σε volte???

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει μόνο σε volte???

 

 

 

Δε το έχω παρατηρήσει καθώς πάντα το έχω ενεργοποιημένο, αλλά καμιά φορά το ρίχνει και σε 3G από μόνο του κι ας έχει σήμα. Δε έχω διαχωρίσει όμως τις περιπτώσεις. Έχω και ένα iPhone 6s και δε θυμάμαι να το έχω πάθει. Απλά χθες μου έκατσε γιατί το έκανε ακόμα και στο Plantronics Bt που ήταν συνδεδεμένο στο S7

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω παρατηρήσει καθώς πάντα το έχω ενεργοποιημένο, αλλά καμιά φορά το ρίχνει και σε 3G από μόνο του κι ας έχει σήμα. Δε έχω διαχωρίσει όμως τις περιπτώσεις. Έχω και ένα iPhone 6s και δε θυμάμαι να το έχω πάθει. Απλά χθες μου έκατσε γιατί το έκανε ακόμα και στο Plantronics Bt που ήταν συνδεδεμένο στο S7

 

Όταν καλείς σταθερά είναι πιο πιθανό να το παθαίνεις αν γίνεται κάποια μετατροπή του codec και υπάρχει μικρή καθυστέρηση. Επιπλέον το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο αν το άλλο άκρο έχει ανοιχτή ακρόαση. Δε νομίζω ότι φταίει η συσκευή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν καλείς σταθερά είναι πιο πιθανό να το παθαίνεις αν γίνεται κάποια μετατροπή του codec και υπάρχει μικρή καθυστέρηση. Επιπλέον το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο αν το άλλο άκρο έχει ανοιχτή ακρόαση. Δε νομίζω ότι φταίει η συσκευή.

 

Εμένα μου έκαναν Echo τα bluetooth ακουστικά εάν ήμουν σε μέρος με πολλή WiFi κίνηση (παίζουν στις ίδιες συχνότητες και κάτι περίεργο γινόταν).

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη εσυ ποια συσκευη εχεις ?

 

Huawei Mate 9 Pro / Samsung galaxy a5 2017. Έχω δύο. Και τα δύο υποστηρίζουν VoLTE, αλλά σε περισσότερα δίκτυα το Σάμμυ. Αγαπώ υποστήριξη Σάμμυ.

 

Γιώργο ακόμα και έτσι θα έλεγα ότι δε φταίει η συσκευή αλλά η υλοποίηση csma. Η κόσμο φαίνεται καθαρή από εμένα για δίκτυο. Δύσκολα να φταίει η Κοσμοτε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χανια κεντρο 2CA ~130Mbit down, στο παλαιο λιμάνι δεν έχει CA αλλά η B3 φτάνει 100Mbit.

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/4151505565

 

Και

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/4151500212

Link to comment
Share on other sites

Το 256qam αν έχεις καλό σήμα σου δίνει plus 33% επιδοση στο downlink. Κάποιες φορές είναι σαν να έχεις aggregation ειδικά με 20mhz φάσμα. Στην Ελλάδα από ότι έχω καταλάβει μόνο η κόσμο το έχει ενεργοποιήσει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μόνο στην cosmote έχω δει 256qam και σε band 3 ή 7. Στις 20αρες κεραίες φτάνει μέχρι 64qam. Και το 256 έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει συνέχεια ενεργοποιημένο. Σε idle mode παίζει σε 16 ή 64 και μόλις υπάρξει απαίτηση για μεγαλύτερη ταχύτητα τότε δίνει τα 256 και το up παίζει στα 16 και μόλις χρειαστεί φτάνει μέχρι τα 64 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μόνο στην cosmote έχω δει 256qam και σε band 3 ή 7. Στις 20αρες κεραίες φτάνει μέχρι 64qam. Και το 256 έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει συνέχεια ενεργοποιημένο. Σε idle mode παίζει σε 16 ή 64 και μόλις υπάρξει απαίτηση για μεγαλύτερη ταχύτητα τότε δίνει τα 256 και το up παίζει στα 16 και μόλις χρειαστεί φτάνει μέχρι τα 64

 

Μπορεί τα radios Β20 της Cosmote να μην το υποστηρίζουν. Συνήθως Oι σειρές RRUL της /// είναι legacy.

Για τα άλλα που λες εξαρτάται από το resource block size. Αν θες πολλά δεδομένα τότε δεσμεύει μεγαλύτερο PRB και για αυτό μπαίνεις σε υψηλότερο modulation.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τα radios Β20 της Cosmote να μην το υποστηρίζουν. Συνήθως Oι σειρές RRUL της /// είναι legacy.

Για τα άλλα που λες εξαρτάται από το resource block size. Αν θες πολλά δεδομένα τότε δεσμεύει μεγαλύτερο PRB και για αυτό μπαίνεις σε υψηλότερο modulation.

Στις 3CA κεραίες της Cosmote παίζει κανονικά 256QAM και σε B20

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εδώ πάνω θέμα με την ομιλία αν και πριν δύο εβδομάδες είχα 3 με 4 κλήσεις που δεν με ακουγανε ή τους ακουγα..

Επανήλθε πάλι το 2ca Ασπροβάλτα και η ταχύτητες είναι 50/10 παρά τον κοσμο...χαμηλές σε σχέση με.πέρσι

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Almira Beach Bar, Παραλία Κατερίνης. 4G.

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/4153642155

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Πάρκο Κατερίνης. Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/4154004333
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/a/4154748713.png

LoS 3CA, 256QAM με κόσμο. Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο νούμερο.

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/a/4154748713.png

LoS 3CA, 256QAM με κόσμο. Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο νούμερο.

Πολύ καλά. Με πελάτες που δουλεύουμε LAA βλέπουμε τέτοια ταχύτητα... σε πραγματικές συνθήκες. Γιατί στο εργαστήριο φτάνουμε 1gbps για πλακα πλέον... Ωραία θα ήταν να δούμε και λίγο TDD από Cosmote. Έχουνε 20mhz νομίζω. Κρίμα είναι.

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...