Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις καλή αλλά επιλεκτική μνήμη. Οτιδήποτε να γράψω σου βρωμάει. Ο Γιώργος είπε παραπάνω κάποια πράγματα αλλά αν τα έλεγα εγώ θα ήμουν μεροληπτικός. Για να τελειώνουμε, πάρτο αλλιώς. Κουράζει. ;)

εγώ είμαι η Δαμανάκη και εσύ η Παπακώστα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. και με λίγο χιούμορ.

 

Χιούμορ έχω και ΟΚ.....το κουράσαμε γενικά! Απλά επειδή μου μίλησες για χαρακτηρισμούς....απάντησα! ;)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Δυτική Κρήτη Σφηνάρι,

στο.. πουθενά (τουλάχιστον για τέλη Οκτώβρη)

Screenshot_20171027-221601.png

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20171029_184145.png

 

Cosmote Θεσσαλονίκη

Κέντρο

Έξω από τον Πύργο του ΟΤΕ

3+7+20 μαζί

Link to comment
Share on other sites

Πηρα καινουργιο κινητο και sim, πιανει 28mbps και 36 σε αλλο τεστ και πανω στην μπαρα γραφει μονο 4G, οχι LTE

Ειναι ενταξει οι ρυθμισεις;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Θεσσαλονίκη δυο μέρες και 4G+ δεν έχει σε σημεία που περίμενα. Και εκεί που έχει, η ταχύτητα είναι από 20 μέχρι 90mbps. Και σε κεντρικοτατα σημεία.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είμαι Θεσσαλονίκη δυο μέρες και 4G+ δεν έχει σε σημεία που περίμενα. Και εκεί που έχει, η ταχύτητα είναι από 20 μέχρι 90mbps. Και σε κεντρικοτατα σημεία.

 

Και στην Αθήνα (Πανόρμου & λεωφόρος Κηφισίας συγκεκριμένα) βλέπεις αυτό το πράγμα... Η μπάντα είναι 2600 με φουλ σήμα (-93 dbm).

 

Όχι ότι είναι κακή ταχύτητα, αλλά μέχρι και η WIND που έχει το ίδιο δίκτυο εδώ και 3 χρόνια, πιάνει περισσότερο... :wacko:

 

 

http://www.speedtest.net/android/3339656395.png

Link to comment
Share on other sites

Προτιμαει την B7 που οταν ειναι πολλοι πανω βγαζει τετοιες ταχυτητες.Λογικα η συσκευη σου δεν υποστηριζει CA ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Και στην Αθήνα (Πανόρμου & λεωφόρος Κηφισίας συγκεκριμένα) βλέπεις αυτό το πράγμα... Η μπάντα είναι 2600 με φουλ σήμα (-93 dbm).

 

Όχι ότι είναι κακή ταχύτητα, αλλά μέχρι και η WIND που έχει το ίδιο δίκτυο εδώ και 3 χρόνια, πιάνει περισσότερο... :wacko:

 

 

http://www.speedtest.net/android/3339656395.png

 

Η Cosmote όμως έχει τους 10πλάσιους πελάτες mobile internet όμως. Η Wind μπροστά της έχει άδειο δίκτυο. Λογικά τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Προτιμαει την B7 που οταν ειναι πολλοι πανω βγαζει τετοιες ταχυτητες.Λογικα η συσκευη σου δεν υποστηριζει CA ετσι?

 

Παρόλο που το υποστηρίζει, στα ελληνικά δίκτυα δεν κάνει CA. Οπότε αυτό το τεστ είναι με απλό 4G από 2600. Ξέχασα να το αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Θεσσαλονίκη δυο μέρες και 4G+ δεν έχει σε σημεία που περίμενα. Και εκεί που έχει, η ταχύτητα είναι από 20 μέχρι 90mbps. Και σε κεντρικοτατα σημεία.

 

Εχει πολλους συνδρομητες,γιατι εχει καλυτερη καλυψη γενικα.Πευκα και Ρετζικι καθως και Νεαπολη στον περιφεριακο παιζει καλυτερα απο τις αλλες και επισης και στα περιχωρα ειναι καλυτερη.Στο σπιτι απο 40 εως 90 εχω με απλο 4G στο iPhone 5s μου.Αν βαλω την καρτα στα xiaomi τα 100+ το εχει για πλακα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πηρα καινουργιο κινητο και sim, πιανει 28mbps και 36 σε αλλο τεστ και πανω στην μπαρα γραφει μονο 4G, οχι LTE

Ειναι ενταξει οι ρυθμισεις;

 

Μια χαρα ειναι,σε xiaomi κινητατο εμφανιζει το LTE ως 4G.Το ιδιο και σε samsung,sony,lg,huawei και iPhone.Σε καποια samsung το εχω δει και ως LTE.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναύπακτος 2CA 3+20

http://www.speedtest.net/my-result/i/2326120451

Από τις τελευταίες μου μετρήσεις, αποχωρώ από το δίκτυο σε 2 εβδομάδες λόγω απαράδεκτης προσφοράς ανανέωσης... :X

Link to comment
Share on other sites

Ναύπακτος 2CA 3+20

http://www.speedtest.net/my-result/i/2326120451

Από τις τελευταίες μου μετρήσεις, αποχωρώ από το δίκτυο σε 2 εβδομάδες λόγω απαράδεκτης προσφοράς ανανέωσης... :X

 

Αυτό είναι. Να έχεις ένα από τα καλύτερα δίκτυα στην Ευρώπη (αν όχι πλέον το γρηγορότερο) και το τμήμα μαρκετινγκ να κάνει χαζά. :shifty:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι. Να έχεις ένα από τα καλύτερα δίκτυα στην Ευρώπη (αν όχι πλέον το γρηγορότερο) και το τμήμα μαρκετινγκ να κάνει χαζά. :shifty:

 

Δεν βγάζει νόημα στο μυαλό μου τι κάνουν. Ελπίζω να βγάζει στο δικό τους. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν σε κραταει σε lte-a αμα δεν χρησιμοποιεις data για εξοικονομιση μπαταριας. Παρατηρηστε το.
Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν σε κραταει σε lte-a αμα δεν χρησιμοποιεις data για εξοικονομιση μπαταριας. Παρατηρηστε το.
Αν και συνήθως σπίτι-δουλειά έχω WiFi και δεν το προσέχω, το κλείνω για να δοκιμάσω και βλέπω στην αναμονή να γράφει 4G+. Μερικές εναλλαγές κάνει, χωρίς να κατεβάζει δεδομένα εκείνη την στιγμή, αλλά την περισσότερη ώρα είναι σε 4G+.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Στο Αριστοτέλειο κολέγιο στη Πυλαία Θεσσαλονίκη πάνω σε μία ερειπωμένη ταβέρνα επιτέλους η cosmote έβαλε καμινάδα και έχει φουλ 4g ενώ παλιότερα με το ζόρι είχες 2g. Προφανώς και ο στόχος τους είναι το σχολείο.

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Αριστοτέλειο κολέγιο στη Πυλαία Θεσσαλονίκη πάνω σε μία ερειπωμένη ταβέρνα επιτέλους η cosmote έβαλε καμινάδα και έχει φουλ 4g ενώ παλιότερα με το ζόρι είχες 2g. Προφανώς και ο στόχος τους είναι το σχολείο.

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πόσα παιδιά πάνε σχολείο εκεί.Ειχε θεμα εκεί πανω,με 2η γενιά ήταν εκεί μόνο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τα off topic που αφορούσαν την απόδοση ξένων δικτύων, μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα στην ενότητα Δικτύων Εξωτερικού.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=459852

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Στις περιοχές που χρησιμοποιεί 128QAM μήπως ξέρει κάποιος τι bit rate έχει?

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Στις περιοχές που χρησιμοποιεί 128QAM μήπως ξέρει κάποιος τι bit rate έχει?

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν υπάρχει προφίλ 128QAM.

Σε 64QAM δίνει 150mbps ανά 20MHz bandwidth

Σε 256QAM δίνει 200mbps ανά 20MHz bandwidth

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προφίλ 128QAM.

Σε 64QAM δίνει 150mbps ανά 20MHz bandwidth

Σε 256QAM δίνει 200mbps ανά 20MHz bandwidth

256 ήθελα να γράψω συγνώμη. Το χρησιμοποιεί κανονικά ή πειραματικά μόνο σε λίγους σταθμούς?

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

256 ήθελα να γράψω συγνώμη. Το χρησιμοποιεί κανονικά ή πειραματικά μόνο σε λίγους σταθμούς?

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι κανονικά production εδώ και 18 μήνες.

Οι σταθμοί άλλαζαν configuration σταδιακά όλο αυτόν τον καιρό. Πιστεύω πλέον πολύ δύσκολα θα πετύχεις σταθμό που δεν έχει 256QAM, έχουμε αναφορές σε αυτό το thread για αναβαθμισμένους σταθμούς σε τελείως άγονες ή αγροτικές περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανονικά production εδώ και 18 μήνες.

Οι σταθμοί άλλαζαν configuration σταδιακά όλο αυτόν τον καιρό. Πιστεύω πλέον πολύ δύσκολα θα πετύχεις σταθμό που δεν έχει 256QAM, έχουμε αναφορές σε αυτό το thread για αναβαθμισμένους σταθμούς σε τελείως άγονες ή αγροτικές περιοχές.

Ωραία ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση :D

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν οι μετρήσεις της P3 για το 2017. Κοιτάξτε πόσο καλυτέρεψαν τα KPI της φωνής λόγω VoLTE.

http://www.p3-networkanalytics.com/wp-content/uploads/2017/11/20171030_CERTIFICATE-Greece_Telekom.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...