Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

φιλαρακο γινεται ενα που μονο μπορεις να κανεις & που εκανα και εγω ,βαζεις μια καρτα vodafone μεσα ,το βαζεισ στο itunes ,restore με back up .περνει την 6.1 χωρις τον carier της κοσμοτε (περνει ωρα ομως ετσι).μετα βαζεις την καρτα της κοσμοτε ξανα .αν σου ερθει μηνυμα ρυθμισεις δικτυου λες οχιιιιιιιιι.το τηλ εμφανιζει ξανα την επιλογη 3g on/of και οκ.περνεις την 6.1 χωρις την ρυθμιση για μονο 3g ,lte γιατι η βοντα δεν εχει ακομα lte.αυτη η πατατα στις συθμισεις δικτυου της κοσμοτε ειναι της αππλε δεν ξερω εχει ξαναγινει στο 4ς και το αλλαξαν μετα απο παραπονα .ξανααααα μανα τα ιδια .ελεος, σε μια χωρα με λιγοστη και κακη καλυψη 3g 4g δεν αφαιρεις την επιλογη τουλαχiστον να το ανοιγολκεινης οποτε θες το 3g &4g .ενα κουμπακι ειναι ασ το αφηναν

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Με σώνεις. Κάθε β΄ραδυ φορτίζω το κινητό γιατί μου τρώει την μπαταρία :):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι ρε παιδια?Εαν παρω το Samsung Galaxy SIII σε LTE εκδοση απο Γερμανια θα κανει για το LTE δικτυο της Cosmote η τζαμπα τα λεφτα?Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.Ευχαριστω Edited by sonakiasfun
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.speedtest.net/result/2561048000.png

Παιδιά, η Cosmote έφερε το 4G και στο Λιβάδι Αράχωβας! Φοβερή ταχύτητα με full σήμα. Χώρια που μάλλον πάει και παραπάνω, αλλά το modem μου, όντας ασύρματο MiFi 4G δε μπορεί να δώσει πάνω από 30mbps μέσω wifi. Δυστυχώς δεν έχω στικάκι 4G για να δοκιμάσω. H Vodafone αντίστοιχα μπορεί να έχει full σήμα 3G, αλλά η ταχύτητα download είναι 1.5mbps (τρελλή διαφορά)...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εδω και 10 μερες που υπουιθεται πως ενεργοποιησα το 4g στη γραμμη μου δεν εχω δει ουτε μια φορα την ενδειξη να αλλαζει απο 3g. Οπουδηποτε στην Αθηνα και αν βρεθηκα. Ειμαι γκαντεμης ή ειστε κι αλλοι;

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το iphone 5 και έχω κάνει την αναβάθμιση σε 6.1 Επικοινώνησα με cosmote και ζήησα αναβάθμιση σε LTE. Από τότε οι επιλογές μου είναι 3G ή LTE. Το GSM εξαφανίστηκε. Έτσι είναι σε όλους ή μόνο σε μένα; Γιατί αν έχω μονίμως 3G θα μου τρώει την μπαταρία σαν τρελλό. Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το μετάνιωσα μπορώ να ξαναγυρίσω στο παλιό κλασσικο GSM;

 

Ναι, δυστυχώς έτσι είναι: όταν έχει ενεργοποιηθεί το LTE σε iphone 5 έχεις τις εξής επιλογές: απενεργοποίηση δεδομένων οπότε πας σε GSM ή δεδομένα και 3G όταν έχεις το LTE απενεργοποιημένο ή δεδομένα με LTE. Δηλ. με δεδομένα ενεργοποιημένα έχεις αναγκαστικά 3G μόνιμα ενεργοποιημένο. Αυτή η φοβερή υλοποίηση είναι της μηλοεταιρείας και δεν μπορείς να την ξεφορτωθείς εκτός αν βάλεις μέσα sim άλλου δικτύου το οποίο δεν υποστηρίζει LTE...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς έτσι είναι: όταν έχει ενεργοποιηθεί το LTE σε iphone 5 έχεις τις εξής επιλογές: απενεργοποίηση δεδομένων οπότε πας σε GSM ή δεδομένα και 3G όταν έχεις το LTE απενεργοποιημένο ή δεδομένα με LTE. Δηλ. με δεδομένα ενεργοποιημένα έχεις αναγκαστικά 3G μόνιμα ενεργοποιημένο. Αυτή η φοβερή υλοποίηση είναι της μηλοεταιρείας και δεν μπορείς να την ξεφορτωθείς εκτός αν βάλεις μέσα sim άλλου δικτύου το οποίο δεν υποστηρίζει LTE...

 

Aπενεργοποίηση δεδομένων δεν συνεπάγεται και απενεργοποιήση 3G. Απλώς κλείνει η πρόσβαση στο internet μέσω δικτύου κινητής και γίνεται μόνο αν έχεις wifi. Παραμένεις στο δίκτυο 3G με ότι αυτό σημαίνει για τη μπαταρία σου, και ας μην γράφει πάνω 3G.

 

Δυστυχώς με αυτήν την ενημέρωση λογισμικού που ενεργοποίησε το LTE στην Cosmote ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα να απενεργοποιήσεις το 3G και να είσαι σε απλό GSM. Mπορείς να επιλέξεις μόνο μεταξύ LTE και 3G. To αν θα είναι ανοιχτά τα δεδομένα ή όχι είναι άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή με το λογισμικό έχεις; Είναι ενεργοποιημένο το lte ?

 

Iphone 5 εχω με 6.1.3 και ενεργοποιημενο lte! Μα ποτε να μην εχει γραψει lte;!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Iphone 5 εχω με 6.1.3 και ενεργοποιημενο lte! Μα ποτε να μην εχει γραψει lte;!

 

Να υποθεσω οτι εχεις ενεργοποιησει την ..."υπηρεσια" 4ΤΖΙ απο την κοσμοτε

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Αυτά είναι αύριο πάω να βάλω και εγω lte! Φίλε μου που δεν έχεις δει lte το κινητό είναι απο Αμερική; Παίζουν 2 μοντέλα αιφον 5 για Ελλάδα πρέπει να έχεις το Α1429 μοντέλο αν θυμάμαι καλα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω sgs4, έκανα σύνδεση cosmote και μου έδωσαν sim 4g. Πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις για να έχω 4G ή θα μπει αυτόματα μόλις μπω σε περιοχή που πιάνει 4G ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έκανα πρόσφατα σύνδεση και έβαλα έξτρα πακέτο internet on the go 5gb για το λόγο ότι είμαι αρκετά στους δρόμους.

Μου ήρθε και το htc one το οποίο υποστηρίζει 4g. Εγώ δεν έχω νανο σιμ, και θα πάω αύριο να μου δώσουν μία.

Η σιμ που θα μου δώσουν θα υποστηρίζει ήδη 4g? Και εάν ναι εγώ μετά τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι πχ;

Ευχαριστώ.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έκανα πρόσφατα σύνδεση και έβαλα έξτρα πακέτο internet on the go 5gb για το λόγο ότι είμαι αρκετά στους δρόμους.

Μου ήρθε και το htc one το οποίο υποστηρίζει 4g. Εγώ δεν έχω νανο σιμ, και θα πάω αύριο να μου δώσουν μία.

Η σιμ που θα μου δώσουν θα υποστηρίζει ήδη 4g? Και εάν ναι εγώ μετά τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι πχ;

Ευχαριστώ.

Απο την sim θα εισαι οκ.Εσυ πρεπει να καλεσεις την cosmote και να ζητησεις ενεργοποιηση του 4g(πρεπει να εχεις extra πακετο internet ή συμβολαιο με 45 ευρω παγιο και πανω).Μετα το τηλεφωνημα κανεις μια επανεκκινηση του κινητου και εχεις 4g.

Link to comment
Share on other sites

Με Cosmote συμβόλαιο στα Χανιά μια γρήγορη μέτρηση με speedtest σε galaxy S4

 

Test Date: Ιολ 23, 2013 10:32:25 ΜΜ

Connection Type: Lte

Server: Athens

Download: 8742,7 kB/s

Upload: 979,0 kB/s

Ping: 65 ms

Link to comment
Share on other sites

:D

δεν ειναι καλα νουμερακια αυτα!!!για 2 γραμμες 4G

 

Όταν έκανα την μέτρηση είχε 3 γραμμές αλλά δε νομίζω να έχει και πολύ σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...