Jump to content

Κινητό για το στρατό


KostasMD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι εγώ προσωπικά πήγα με 4 κινητά στο κέντρο...Samsung E1200,Nokia Asha 206,Nokia X2 και Lumia 920.Εντάξει βλακεια μου γιατί ήθελα να εχω μπαταρία και να μην φορτίζω αλλα τα γλύτωσα όλα και τα φορτιζαμε και πάνω στο τραπέζι που κάναμε θαλαμοφύλακες και δεν μας έλεγαν τίποτα.Την 1η μερα τα 3 που είχαν κάμερα τα είχα στην μέσα τσέπη του μπουφάν και δεν με ρώτησαν καν.Ουτε σάκο άνοιξαν,απλα με ρώτησαν αν έχω αιχμηρά αντικείμενα.Στο κέντρο μην παίρνετε για δικο σας καλο και οχι μήπως σας πιάσουν.Στη μονάδα δεν έχετε θέμα ακομα και τα στελέχη ασχολούνται άμα δούνε κανένα καλο κινητό ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 356
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλα εμάς από το κέντρο πιάνανε κουβέντα όταν βλέπανε καλό κινητό. (Θηβάρα ρε φίλε).

 

Έτσι κι εμείς φορτίζαμε χύμα στον θαλαμοφύλακα. Υπήρξε 6απλό πολύμπριζο-σε-πολύμπριζο. Πώς δεν κάψαμε την πρίζα ακόμα αναρωτιέμαι.

 

Συμβουλή μου: πάρτε το ένα κινητό σας και μην ξοδεύετε λεφτά ούτε σε φτηνό χωρίς κάμερα. Προσωπικά μόνο σαν ράδιο το χρησιμοποιούσα. Αξιοποιήστε τα λεφτά σας σε δύο powerbanks. Ένα να φορτίζει το κινητό σας και ένα να φορτίζεται όλο το βράδυ γιατί θέλει και κανα 5ωρο το 10000mAh...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά σε ένα μήνα παρουσιάζομαι. Ρίχτε καμία καλή πρόταση για κινητό με ίντερνετ χωρίς κάμερα..
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

ολοι πανε με 2 κινητα και εσυ θα πας με 1 μονο; :lol:

περα απ τη πλακα, παρε ενα απλο για κλησεις/σμσ/ραδιο και το κανονικο σου (φυσικα στο κεντρο θα το χεις παντα πανω σου, στη μοναδα αν ειστε λιγοι, μη φοβασαι, να εισαι καχυποπτος ομως) για ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Nokia 130+Samsung J5+2 powerbanks. Εγώ έτσι την έβγαλα στο κέντρο. Στη μονάδα πλέον είμαστε όλοι με τα κανονικά κινητά μας χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το φοβάμαι λίγο το κινητό να το πάρω μαζί. Καλύτερα να έχω ένα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καλύτερα...
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μπει το Νοέμβριο για 1 μέρα και μετά πήρα αναβολή. :lol: Είχα δει πως κάποιοι είχαν πάρει smartphones κι εκοβαν βόλτες άνετα μέσα και έξω από το λοχο, ακόμα και iPhone είχαν κάποιοι! Αλλος είχε φέρει ολόκληρο ταμπλετ! Εγώ είχα πάρει ένα σάπιο Alcatel Smartphone και είχα βάλει αυτοκόλλητο στην πίσω κάμερα! Κανείς δε μας είπε τίποτα, τουλάχιστον τις πρώτες 2 μέρες που ήμουν εκεί (τη δεύτερη απόγευμα έφυγα). Απλά ότι απαγορεύονται να τα έχουμε μαζί εν ώρα υπηρεσίας και μόνο στο αθόρυβο.

 

Είναι δύσκολο να βρω ένα Dual SIM χωρίς κάμερα, ακόμα και απόαΚινεζομαγαζα που κοιτούσα (Νοέμβριο του 16 μπαίνω πάλι).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάρω κανένα μεταχειρισμένο νοκια της λίγο πιο παλιάς σχολής (είναι διαφορετικό το λογισμικό σε σχέση με τα τωρινά nokia dumbphones) και λογικα θα μου φέρουν τον κινέζο μου στο πρώτο επισκετήριο. Απο powerbank ένα 8.000mah απο το eshop με φακό κ 2 εξόδους usb θα με καλύψει λέτε;;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάρω κανένα μεταχειρισμένο νοκια της λίγο πιο παλιάς σχολής (είναι διαφορετικό το λογισμικό σε σχέση με τα τωρινά nokia dumbphones) και λογικα θα μου φέρουν τον κινέζο μου στο πρώτο επισκετήριο. Απο powerbank ένα 8.000mah απο το eshop με φακό κ 2 εξόδους usb θα με καλύψει λέτε;;

 

Αν έχεις μόνο μία κάρτα SIM, πάρε αυτό το Samsung χωρίς κάμερα. Οι περισσότεροι αυτό εδώ θα έχουν.

 

http://www.skroutz.gr/s/2119391/Samsung-E1200.html

Link to comment
Share on other sites

Με 20€ παίρνω nokia της προκοπής και απλά σπάω την κάμερα ;)

Μπαίνω και φβ, ακούω και μουσικούλα...

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μπει με το νοκια 100 ds και το htc desire z.

Το δεύτερο το χρησιμοποιησα 2 φορες. Πάντα εβρισκα κατι αλλο να κανω απ το να μπω παλι στο νετ. Πιρι πιρι με συφανταρους, τηλεφωνο με κοπελια/φίλους/οικογενεια και αλλα...

Μια χαρα θα σε καλυψει! Αν κι ο φακος είναι προτιμοτερος στο κινητο ή αυτόνομος

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπαίνω μετά το Καλοκαίρι, αλλά μάλλον θα τσιμπήσω από τώρα το "Μπακατελ" One Touch 1016D. Έχω δύο κάρτες SIM, μια WIND (που χρησιμοποιώ αρκετά) και μία Vodafone να κάθεται (έχω δωρεάν ΜΒ όμως γιατί είναι ακόμα φοιτητικο) οπότε το κινητό θα με βόλευε, γιατί είναι Dual SIM. Έχει και φακό επίσης και δεν έχει κάμερα. Μια χαρά είναι για τον πρώτο μήνα ή την πρώτη εβδομάδα στο στρατό. Έχει λίγο μικρή μπαταρία, δεν παίρνει κάρτα μνήμης και δεν παίζει τραγούδια, αλλά δεν πειράζει. Δε θέλω να δώσω παραπάνω λεφτά για ένα κινητό που θα μου είναι ουσιαστικά άχρηστο. Για 15€ μια χαρά είναι, θα το πάρω και από μαγαζι στην Αθήνα, να το παραλάβω από εκεί χωρίς μεταφορικά. Το πιο πιθανό είναι πως θα βγάλω τη θητεία με Κινέζικο Smartphone που έχω σαν δεύτερο, αξίας 37€, που είναι και τούμπανο (4πυρηνο, 1GB RAM, 8GB ROM) και έχει 3G. Το κανονικό μου 4G κινητό, θα μείνει σπίτι για πολύ καιρό. :( :p Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά πήρα το Nokia 105 Dual στα 16,90€! Χρώμα μπλε. Πλάκα έχει το μικρούλι μέγεθος, έχει δόνηση, δυνατό ηχείο (στο αθόρυβο θα το έχουμε στο στρατό), ραδιόφωνο (θέλει ακουστικά), φακός (όχι πολύ δυνατός αλλά κάνει δουλειά), 2 δωρεάν παιχνίδια, σχετικά μεγάλη μπαταρία (για το μέγεθός του) και παίρνει και τις 2 κάρτες SIM που έχω.

 

Πήγα σε κατάστημα και το πήρα, αφού πρώτα το παρήγγειλα από το ίντερνετ να το έχουν έτοιμο, για να γλιτώσω τα μεταφορικά και την αντικαταβολή (μερικά αλλά ίσως τη χρεώνουν όμως). Το προτίμησα έναντι του Alcatel 1016D, για τη Διπλάσια μπαταρία που έχει, αλλά και γιατί η "Μπακατελ" είναι μούφα σαν μάρκα γενικά (παθώντας με 2 smartphone)... Θα ήθελα το κινητό όμως να είχε και MP3 Player μαζί με κάρτα SD για να βάζω δικά μου τραγούδια μέσα, αλλά και Browser, για πλοήγηση έστω και με το αργό 2G... Αλλά δεν πειράζει, θα πάρω κι ένα μικρό 3G Smartphone μαζί και θα βάλω αυτοκόλλητα στις κάμερες. Θα το καταλάβουν φυσικά, αλλά τουλάχιστον δε θα προκαλώ... ;)

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να δεις το νοκια 130 με λιγα ευρω παραπανω, ωστε να εχεις και μουσικη στην καρτα μνημης ;)
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να δεις το νοκια 130 με λιγα ευρω παραπανω, ωστε να εχεις και μουσικη στην καρτα μνημης ;)

 

Δεν πειράζει, έψαχνα για το καλύτερο φθηνό και το πήρα με το σκεπτικό ότι στην ουσία θα είναι αχρειαστο, ειδικά αν μπω σε μονάδα που αδιαφορουν για τα smartphones... Άσε που έχω ήδη ένα μικρούλι Mp3 player από Κίνα μεριά με 3€, που παίρνει και SD, οπότε κάνω τη δουλειά μου... ;)

 

Το να δώσω 22€ για Stupid phone και με 37 να παίρνω "τούμπανο" Smartphone από Κίνα, μου φαίνονται πολλά... :p Δυστυχώς, δε βρήκα κανένα Stupid phone από Κίνα χωρίς κάμερα και Ελληνικά, ενώ ξεκινούν από 9-10€ με δωρεάν μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

αν πηγαινα τωρα φανταρος, θα επαιρνα το smartphone μου (οκ, οχι το καλο, το προηγουμενο) και ενα παλιο, ισα ισα για το φαινεσθαι
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κέντρο με κέντρο και μονάδα με μονάδα διαφέρουν στις "τακτικές" τους περί τηλεφώνων. Εγώ π.χ. στη Θήβα (Θηβάρα <3 ) δεν είχα θέμα με smartphone. Γυρνάγαμε στο στρατόπεδο σχεδόν με το κινητό στο χέρι. Στη μονάδα, πλέον, το ίδιο.

 

Αλλά έχω ακούσει και στρατόπεδα πιο αυστηρά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κέντρο με κέντρο και μονάδα με μονάδα διαφέρουν στις "τακτικές" τους περί τηλεφώνων. Εγώ π.χ. στη Θήβα (Θηβάρα <3 ) δεν είχα θέμα με smartphone. Γυρνάγαμε στο στρατόπεδο σχεδόν με το κινητό στο χέρι. Στη μονάδα, πλέον, το ίδιο.

 

Αλλά έχω ακούσει και στρατόπεδα πιο αυστηρά.

 

Αυτό ακριβώς που είπες... Κέντρο από κέντρο διαφέρει... Και εγώ Θήβα ήμουν, πρόσφατα και δεν υπήρχε θέμα με τα smartphones... Όλοι είχαμε και δεν έλεγε κανένας τίποτα... Στις μονάδες δεν έχω ακούσει πάντως περιπτώσεις να μην επιτρέπονται... Στα κρυφά πάντα... Εγώ πάντως αν ξαναπήγαινα, σε κέντρο τουλάχιστον θα έπαιρνα απλό (όπως είχα πάρει) και οχι smartphone... Οχι γιατί δεν επιτρέπεται ή μη μου το κλέψουν... Αλλά γιατί ειδικά στα κέντρα υπάρχει συνήθως μεγάλο θέμα με τις πρίζες και θα είχα σοβαρότερα θέματα στο μυαλό μου να ασχολούμαι, από το να κυκλοφορώ με έναν φορτιστή στο χέρι και να ψάχνω πρίζα... :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που είπες... Κέντρο από κέντρο διαφέρει... Και εγώ Θήβα ήμουν, πρόσφατα και δεν υπήρχε θέμα με τα smartphones... Όλοι είχαμε και δεν έλεγε κανένας τίποτα... Στις μονάδες δεν έχω ακούσει πάντως περιπτώσεις να μην επιτρέπονται... Στα κρυφά πάντα... Εγώ πάντως αν ξαναπήγαινα, σε κέντρο τουλάχιστον θα έπαιρνα απλό (όπως είχα πάρει) και οχι smartphone... Οχι γιατί δεν επιτρέπεται ή μη μου το κλέψουν... Αλλά γιατί ειδικά στα κέντρα υπάρχει συνήθως μεγάλο θέμα με τις πρίζες και θα είχα σοβαρότερα θέματα στο μυαλό μου να ασχολούμαι, από το να κυκλοφορώ με έναν φορτιστή στο χέρι και να ψάχνω πρίζα... :p

 

Η λύση είναι μια:

 

ένα 10000mAh powerbank για να φορτίζεις μέσα στη μέρα, και ένα ακόμη για να φορτίζει περιμένοντας να αδειάσει το πρώτο. Έτσι δεν μένεις χωρίς powerbank ποτέ.

 

Επίσης, στο θαλαμοφύλακα είχαμε κάνει το θεϊκό "πολύπριζο σε πολύπριζο σε πολύπριζο σε πολύπριζο σε πολύπριζο σε πολύπριζο" (και ούτω καθ' εξής), οπότε λίγο πολύ, μια πρίζα για το βράδυ, την έβρισκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Μιας και δε βλέπω πρόσφατη κίνηση, να ρωτήσω κι εγώ. Τι προτείνετε?

Υπάρχει κάτι με κανένα MP3 έστω? Ίντερνετ? :) :)

 

(περισσότερο για το κέντρο γιατί φαντάζομαι/ελπίζω μετά να έχω το κανονικό)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...