Jump to content

myphone POLL: Πόσα λεφτά ξοδεύετε για να αγοράσετε apps;


DJDB
 Κοινοποίηση

Κατά μέσο όρο, πόσα λεφτά ξοδεύετε μηνιαίως για αγορές apps;  

760 members have voted

  1. 1. Κατά μέσο όρο, πόσα λεφτά ξοδεύετε μηνιαίως για αγορές apps;

    • Έως 5 ευρώ το πολύ
      270
    • Πάνω από 5 αλλά κάτω από 10 ευρώ
      85
    • Πάνω από 10 αλλά κάτω από 20 ευρώ
      27
    • Πάνω από 20 ευρώ
      19
    • Τίποτα, δεν αγοράζω καθόλου apps
      340
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      19


Recommended Posts

Τα ηλεκτρονικά καταστήματα εφαρμογών έχουν γίνει πλέον μια από τις αγαπημένες συνήθειες όλων των χρηστών smartphone, οι οποίοι τα επισκέπτονται για να βρουν, να κατεβάσουν ή ακόμη και να αγοράσουν τις εφαρμογές της αρεσκείας τους. Κάθε πλατφόρμα για «έξυπνες» συσκευές διαθέτει πλέον και το δικό της app store, μέσω του οποίου κάθε ενδιαφερόμενος developer μπορεί να δημοσιεύσει την δημιουργία του και να αποκομίσει (σε αρκετές περιπτώσεις) ένα σημαντικό χρηματικό όφελος.

 

Οι εφαρμογές που μπορεί κανείς να βρει στα συγκεκριμένα ηλεκτρονικά καταστήματα είναι πλέον χιλιάδες. Σύμφωνα με το σχετικό άρθρο της Wikipedia, το App Store της Apple διαθέτει 775.000 εφαρμογές, το Nokia Store 120.000, το App World της RIM 99.500, το Google Play του Android 700.000 apps και το Windows Phone Store της Microsoft 150.000 εφαρμογές (όπως είναι φυσικό, οι συνολικοί αριθμοί ανεβαίνουν κάθε μέρα με γεωμετρικούς ρυθμούς, οπότε ο πραγματικός αριθμός είναι σίγουρο πως θα διαφέρει). Αυτά είναι άλλωστε και τα σημαντικότερα ηλεκτρονικά καταστήματα με εφαρμογές (από τα δημοφιλέστερα λειτουργικά συστήματα) που απευθύνονται σε κινητές τηλεφωνικές συσκευές. Εμείς όμως δεν θα μείνουμε σε αυτό και θα πάμε λίγο παρακάτω: στις εφαρμογές που παρέχονται επί πληρωμή.

 

Εκατομμύρια χρήστες αγοράζουν κάθε μέρα εφαρμογές, τις οποίες ο δημιουργός τους έχει προτιμήσει να διαθέσει έναντι κάποιου χρηματικού αντιτίμου. Παρόμοιο αντίτιμο καλούνται κάποιες φόρες να πληρώσουν οι χρήστες και για να αποκτήσουν πρόσβαση σε πιο εξειδικευμένες λειτουργίες κάποιου app ή για να αγοράσουν μια πιο «προχωρημένη» έκδοση αυτού. Πολλά λεφτά διακινούνται καθημερινά και είναι σίγουρο πως τα ηλεκτρονικά καταστήματα αποτελούν ένα τεράστιο κέρδος για κάποιους και μια πηγή ενός αξιοπρεπούς χαρτζιλικιού για κάποιους άλλους.

 

Σήμερα λοιπόν θελήσαμε να δούμε πόσα λεφτά ξοδεύει ο καθένας μας σε μηνιαία βάση για να αποκτήσει τις εφαρμογές της προτίμησης του μέσω ενός ηλεκτρονικού καταστήματος όπως αυτά που αναφέραμε μερικές γραμμές πιο πάνω. Για αυτό λοιπόν σήμερα σας καλούμε να μας απαντήσετε σε αυτό το ερώτημα, αναφέροντας παράλληλα με σχόλιο σας και τι είδους εφαρμογές προτιμάτε, αν συνηθίζετε να αγοράζετε φθηνότερες ή ακριβότερες εφαρμογές αλλά και ποιο είναι το ηλεκτρονικό κατάστημα που χρησιμοποιείτε (και άρα και το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιεί το store αυτό).

 

Παράλληλα, άξιο αναφοράς θα είναι και το αν βρίσκετε τις εφαρμογές που αγοράζετε ακριβές ή φθηνές.

 

Ο λόγος σε εσάς!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βολευομαι και με τις Free ! Ευτυχώς βρίσκεις παρα πολλές ποιοτικές εφαρμογές σε Android & iOS.
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

ΦΤΟΥ ειμαι στο 4%.Δηλαδη πανω απο 20 ευρω.

Η γνωμη μου για τις εφαρμογες ειναι η εξης. Δεν μπορει να αγοραζεις smartphone 100-700 ευρω (εγω ειμαι στο 700) και να το κανεις jailbrake ή Root για να βαλεις μονο και μονο δωρεαν και σπασμενες εφαρμογες.Απο την αλλη οι καλες εφαρμογες τα αξιζουν τα λεφτα τους,δεν εχουν διαφημισεις,δουλευουν καλυτερα και εχουν και καλυτερη υποστιριξη αν εχουν bug.Το να δωσει καποιος 20-30 η και 50 ευρω για καλες εφαρμογες σε ενα ακριβο smartphone ειναι λογικο.Αλλωστε δεν χανονται ποτε.Μπορεις να τις χρησιμοποιεις για ολη σου την ζωη σε 1,2-10 επομενα κινητα που θα αγορασεις.Αξιζει.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα symbian ξόδευα 0 ευρώ, με το iPod Touch 2G και το iPhone 4 ξοδεύω 1-2 ευρώ το μήνα σε κάποια παιχνίδια όπως angry birds, monkey island, κ.α. και κάποιες εφαρμογές γραφείου (ψιλοαχρείαστες τελικά)... Απλώς παρατήρησα ότι υπάρχει και πολύ σαβούρα που κοστίζει ακριβά...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεχρι πριν απο 1,5 με 2 χρονια , στο τιποτα ημουν. Αλλα το ξανασκεφτηκα , οι περισσοτερες ςφαρμογες ειναι απο 0,80€ εως 1,50€ , ουτε ενα πακετάκι τσιχλες δηλαδη ή το φιλοδωρημα που αφηνεις σηνυθως σε μια ταβέρνα ή στον delivery . E γιατί να μην στηρίξω λοιπών ένα developer , που θα του δώσεις ετσι το κινητρο να δουλέψει για νέες εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου περισσευει ουτε 1 ευρω για πεταμα

Μονο τις δωρεαν μια χαρα κανουν την δουλεια τους

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 5-10 ευρώ αλλά δεν είναι απόλυτο. Μπορεί να τύχει να μην αγοράσω τίποτα ένα μήνα ή περισσότερα τον άλλο. Γενικά αν μια εφαρμογή αξίζει και τη χρειάζομαι τότε χαίρομαι να την πληρώσω (δεδομένου ότι είναι φυσιολογικά τιμολογημένη) ώστε να υποστηρίξω και το δημιουργώ της. Είχα αυτή τη λογική από τη μέρα που άρχισα να κάνω download τραγουδιών και την εφαρμόζω πλέον και στις εφαρμογές του κινητού μου.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεχρι πριν απο 1,5 με 2 χρονια , στο τιποτα ημουν. Αλλα το ξανασκεφτηκα , οι περισσοτερες ςφαρμογες ειναι απο 0,80€ εως 1,50€ , ουτε ενα πακετάκι τσιχλες δηλαδη ή το φιλοδωρημα που αφηνεις σηνυθως σε μια ταβέρνα ή στον delivery . E γιατί να μην στηρίξω λοιπών ένα developer , που θα του δώσεις ετσι το κινητρο να δουλέψει για νέες εφαρμογές.

 

Πέστα,πέστα

Εγώ κάνω donate kai σε δωρεάν εφαρμογές που χρησιμοποιώ πολύ.

 

Δεν μου περισσευει ουτε 1 ευρω για πεταμα

Μονο τις δωρεαν μια χαρα κανουν την δουλεια τους

 

Αν δεν σου περισσεύει το smartphone τι το θες;

Και γιατί "για πέταμα" τα ευρώ στους ανθρώπους που πονοκεφαλιάζουν για να κάνουμε εμείς τη δουλειά μας;

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα και η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αν δεν δοκιμάσεις μία εφαρμογή δεν μπορείς να ξέρεις αν σε καλύπτει στο 100% και από μερικά screen shot η από μία απλή περιγραφή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, προσωπικά, προτιμώ αν υπάρχει free έκδοση να εγκαθιστώ τη free να «παίζω» μαζί της και μετά να αγοράζω την κανονική. Υπάρχουν περιπτώσεις που και η free με κάλυπτε και δεν έκανα ποτέ την αγορά.
Gkan
Link to comment
Share on other sites

5-10€ το μήνα, μερικές φορές και σε apps που κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με τη δωρεάν έκδοση για να στηρίξω τον dev που έβγαλε κάτι που μου κάνει τη ζωή ευκολότερη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν αγοράζω πολλές εφαρμογές ( ειδικά παιχνίδια). πάντως για μια εφαρμογή που θα με βοηθήσει στη δουλειά μου εννοείται πως δεν θα τσιγκουνευτώ τα πέντε δέκα ευρώ.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αν δεν δοκιμάσεις μία εφαρμογή δεν μπορείς να ξέρεις αν σε καλύπτει στο 100% και από μερικά screen shot η από μία απλή περιγραφή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, προσωπικά, προτιμώ αν υπάρχει free έκδοση να εγκαθιστώ τη free να «παίζω» μαζί της και μετά να αγοράζω την κανονική. Υπάρχουν περιπτώσεις που και η free με κάλυπτε και δεν έκανα ποτέ την αγορά.

 

 

Παλίοτερα σου εδιναν την επιλογη μετα απο 24 ωρες αν δεν σου κανει η εφαρμογη να ζητησεις επιστροφη χρημάτων.

Τώρα το έχουν κάνει 15 λεπτα . Πιστεύω οτι αν το πανε στις 1 με 2 ωρες ειναι αρκετός χρονος , για να δεις αν σου κάνει κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πετυχει μια πετυχει μια εφαρμογη που να κανει την διαφορα σε σχεση με τις δωρεαν... Αν ηταν μια αρκετα επαναστατικη μπορει και να την πληρωνα... Παραδειγμα το skyfire εχει ενα προσθετο που συμπιεζει το streaming και μπορεις να βλεπεις το βιντεο και σε κινητα που δεν εχουν φλας αλλα και συμπιεζει και τον ογκο των δεδομενων! Για τετοια εφαρμογη (δεν εχω βρει παρομοια free) κατι θα εδινα αλλα οχι τα 10ρια και τα 20ρια που ζητανε... Αλλα στο μαρκετ δεν μπορω να το βρω παρα μονο στο ιντερνετ σε .apk. Αν το βλεπετε απο την μορφη επιβραβευσης του δημιουργου, συγνωμη αλλα δεν μου περισευουν και μην ακουσω για καφεδες κτλ διοτι μερικοι δεν βγαινουν καν για καφε πλεον... Και για να απαντησω στον φιλο απο πανω, που ρωτα τι το θελω τοτε το σμαρτφον, για αυτο ακριβως παιρνω ενα σμαρτφον που να μπορω να βαζω εφαρμογες δωρεαν, αν ηταν αποκλειστικα επι πληρωμη δεν θα το αγοραζα καν, ή απλα θα το αγοραζα και θα το αγοραζα και θα το ειχα οπως το 90% των χρηστων αηφον για μηνηματα-κλησεις-σερφαρισμα...

 

Φανταστειτε οτι υπαρχει επιλογη 20 ευρω/μηνα, θα προτιμουσες απο το να εχεις συνδεση Dsl στο σπιτι ή και να μιλας 300-500 λεπτα παραπανω, το να παιζεις angry birds???

Edited by TIM-RANGER
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατεβάζω αρκετές δωρεάν και σπασμένες και αν δω ότι κάποια εφαρμογή αξίζει την αγοράζω, πχ titanium backup, adobe Photoshop touch κτλπ, αλλά συνήθως δεν ξεπερναω τα 5 ευρώ τον μήνα.
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν θέλω κάτι. Πχ για το macbook έχω αγοράσει και ακριβές εφαρμογές. Για τα nexus ανάλογα το μήνα :p Συνήθως στα 5-10 ευρώ. Ποτέ σπασμένες, γιατί εκτιμώ τον κόπο του developer.
Samsung Galaxy Nexus (i9250) & Asus Nexus 7 (soon)
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 5 ευρώ εγώ. Βολεύομαι με αρκετές free όμως όταν μου αρέσει κάποια εφαρμογή/παιχνίδι επι πληρωμή τότε αγοράζω. Να ενισχύουμε και λίγο τους developers.

Υπήρχε και μήνας που ξεπέρασα τα 5€.

Edited by Fireman1234
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 5-10 ευρώ αλλά δεν είναι απόλυτο. Μπορεί να τύχει να μην αγοράσω τίποτα ένα μήνα ή περισσότερα τον άλλο. Γενικά αν μια εφαρμογή αξίζει και τη χρειάζομαι τότε χαίρομαι να την πληρώσω (δεδομένου ότι είναι φυσιολογικά τιμολογημένη) ώστε να υποστηρίξω και το δημιουργώ της.

 

ακριβως αυτο! και εγω το ιδιο! αν αξιζει μια εφαρμογη (σαν και προγραμματιστης) πληρωνω για να ενυσχισω. σαφως η εφαρμογη να αξιζει και την τιμη της! ποτε δεν θα εδινα πχ 70 ευρω για ενα προγραμμα πλοηγησης!

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω εφαρμογές για όλα τα τηλέφωνα ή Tablets που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Και παρ' όλο που αλλάζω συχνά πλατφόρμες.

Αν κάτι το χρειάζομαι, το πληρώνω. Δεν θα κλέψω τον κόπο του άλλου για μισό σουβλάκι. Και φτηνές είναι οι περισσότερες, και εύκολη η αγορά, και εύκολη η επανεγκατάσταση σε περίπτωση αλλαγής συσκευής.

Αγοράζω πάντα και GPS προγράμματα, παρ' όλη τη, σχετικά υψηλή, τιμή τους. Αν συνυπολογίσουμε και αυτό, βγαίνει γύρω στα 5 ευρώ κατά μέσο όρο το μήνα.

Παλιότερα δοκίμαζα σπασμένες και αν μου άρεσαν και τις χρησιμοποιούσα, τις αγόραζα. Αλλά βαρέθηκα τη διαδικασία συν ότι όλο και περισσότεροι developers δίνουν lite ή trial εκδόσεις.

Παράπονο, λόγω της συχνής αλλαγής λειτουργικών, το ότι δεν υπάρχει κάποια έκπτωση για όσους έχουν ήδη αγοράσει την ίδια εφαρμογή για άλλη πλατφόρμα και το ότι συχνά χρεώνονται και οι εκδόσεις για τάμπλετ και οι εκδόσεις για κινητό.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα κανενα μα κανενα ευρω ουτε στο android ουτε στα wph αλλα ουτε στο ipad.

Θεωρω οτι οταν δινω τα χρηματα μου για μια συσκευη τα μονα επιπλεον χρηματα που θα δωσω ειναι στον παροχο.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 5 ευρώ το πολύ γιατί υπάρχουν πολλές ωραίες εφαρμογές δωρεάν... για μενα το google play είναι φοβερό!

 

Για παράδειγμα αγόρασα ένα παιχνίδι και το έκανα εγκατάσταση και στο ταμπλετ μου και στο κινητό μου! Αυτό είναι ένα απ τα υπέρ... μόνο με 1 δολάριο.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Αλλα το ξανασκεφτηκα , οι περισσοτερες ςφαρμογες ειναι απο 0,80€ εως 1,50€ , ουτε ενα πακετάκι τσιχλες δηλαδη ή το φιλοδωρημα που αφηνεις σηνυθως σε μια ταβέρνα ή στον delivery . E γιατί να μην στηρίξω λοιπών ένα developer , που θα του δώσεις ετσι το κινητρο να δουλέψει για νέες εφαρμογές.

Θα το κάνω quote και γω αυτό, μια και το κάθε λειτουργικό συνδέεται άμεσα με τις εφαρμογές που διατίθενται.

Βέβαια στα "smarts" τα περιθώρια κέρδους είναι πολύ μικρά, δεδομένου ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές και εξ' αρχής το 30-40% πάει στο Marketplace. Για το λόγο αυτό θεωρώ αστείο να ψάξω να βρω μια εφαρμογή σπασμένη, με αμφίβολα αποτέλεσμα. Από κει και μετά, ισχύει αυτό: http://theoatmeal.com/blog/apps

Έχω GPS navigation και πολλά άλλα apps, τα οποία δεν έχουν και διαφημίσεις που καταναλώνουν πόρους και μέρος της οθόνης. Κάποιες τις χρησιμοποίησα περισσότερο και κάποιες λιγότερο, όπως όλα τα καταναλωτικά αγαθά λίγο-πολύ...

Link to comment
Share on other sites

λυστε μου μια απορια...πως ειναι δυνατον καποιοι να ξοδευουν τοσα λεφτα για συσκευη και μετα δεν εχουν cents για applications?

..δινουν 500ευρω+ για τηλεφωνο και μετα 10 ευρω για συνολικα ολες πραγματικα χρησιμες εφαρμογες ειναι πολλες και δεν εχουν να δωσουν...μου θυμιζει κατασταση παιρνω porsche αλλα δε βαζω βενζινη γιατι καιει. ειναι κλασσικη νοοτροπια στη χωρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...