Jump to content

Jiayu G2


NecroDemonNZXT
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε το κινητό. Εντυπωσιακό για τα χρήματα του.

Με ενοχλεί όμως που δεν έχει ελληνικά γιατί θέλω να το δώσω στον πατέρα μου και δεν ξέρει καλά αγγλικά.

Για να περάσω ελληνικά πρέπει να περάσω άλλη rom;

Στα links που είχε δώσει ένας φίλος πιο πριν δεν βρήκα κάτι, ίσως και λόγω γλώσσας, αφού δεν ήταν στα αγγλικά.

Πάντως root του έκανα πολύ εύκολα. Το πιο εύκολο root που έχω κάνει ποτέ σε Android κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα μου ήρθε το κινητό. Εντυπωσιακό για τα χρήματα του.

Με ενοχλεί όμως που δεν έχει ελληνικά γιατί θέλω να το δώσω στον πατέρα μου και δεν ξέρει καλά αγγλικά.

Για να περάσω ελληνικά πρέπει να περάσω άλλη rom;

Στα links που είχε δώσει ένας φίλος πιο πριν δεν βρήκα κάτι, ίσως και λόγω γλώσσας, αφού δεν ήταν στα αγγλικά.

Πάντως root του έκανα πολύ εύκολα. Το πιο εύκολο root που έχω κάνει ποτέ σε Android κινητό.

 

Μπορεις να βαλεις το morelocale2 απο το play store οπως και ελληνικο πληκτρολογιο εγω εχω το go keyboard greek.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις το morelocale2 απο το play store οπως και ελληνικο πληκτρολογιο εγω εχω το go keyboard greek.

 

Δοκίμασα το morelocale2 και άλλα παρόμοια, αλλά μεταφράζει ένα μέρος μόνο από το μενού. Πχ σε μηνύματα, επαφές και ρυθμίσεις εξακολουθεί να είναι στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το morelocale2 και άλλα παρόμοια, αλλά μεταφράζει ένα μέρος μόνο από το μενού. Πχ σε μηνύματα, επαφές και ρυθμίσεις εξακολουθεί να είναι στα αγγλικά.

 

αν βαλεις ελληνικο πληκτρολογιο θα ειναι στα ελληνικα οι επαφες,επισης τα μυνηματα θα τα στελνει στα ελληνικα οχι greeklish,,μεχρι να βρεις κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ερθει και το δικο μου (της αδερφης μου) και ειναι πραγματι παρα πολυ καλο για τα χρηματα του!

Δεν διαπιστωσα κατι πεμπτο, ποιοτητα μια χαρα, η οθονη λιιιγο μπλεδιζει αλλα ειναι αξιοπρεπεστατη, ηχος μια χαρα, το wifi παει κομματια, το GPS παιζει, το notification led, οι 2 sim, ολα τελεια.

Αναμενομενα κακη-μετρια καμερα και πολυ κακα περιφερειακα (τα ακουστικα τα πεταξα οπως ηταν, και ο ανταπτορας για ευρωπαϊκη πριζα μενει μεσα στη πριζα οταν πας να βγαλεις τον φορτιστη, το δε καλωδιο USB ειναι κοντο και ο φορτιστης μολις 500mah).

Παρολ αυτα, παρα πολυ καλες εντυπωσεις για τα 89 (!!!!) πλεον ευρω που κοστιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με αυτα που διαβαζουμε για ελαφροχεριδες στα Ελτα , θα παμε ολοι στο EMS

 

Εχουν ενημερωσει και σε αλλα τοπικ, οτι κλεβουν στα ΕΛΤΑ και οτι πρεπει πλεον να ανοιγουμε τα δεματα οταν ειμαστε μεσα στο Ταχυδρομειο, πριν υπογραψουμε το χαρτι παραλαβης, και αφου βεβαιωθουμε οτι μεσα στο κουτι, υπαρχει οντως η συσκευη (γιατι κλεβουν μονο τη συσκευη και αφεινουν το κουτι οπως ειναι)

 

στις διαμαρτυρίες του υπαλλήλου και του κοσμου που περιμενει στη ουρα, θα λετε ξερα και απλα, οτι εχει γινει επίσημη ενημερωση απο την Διοικηση των ΕΛΤΑ, οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει αυτος ο ελεγχος, πριν απομακρηνθητε απο το ταμειο, αλλοιως δεν το αναγνωριζουν

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά το κινητό δεν πιάνει με τίποτα δορυφόρους για να κλειδώσει το στίγμα του GPS. Είναι συνηθισμένο πρόβλημα και πως λύνεται;
Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις ρουταρει δοκιμασε τον παρακατω τροπο.

1. Turn off GPS, EPO, A-GPS.

2. Delete the file mtkgps.dat in the directory / data / misc (for example, using RootExplorer).

3. Reboot your phone.

4. We leave an open space (the street without high-rise buildings nearby).

5. Turn on your GPS, EPO, A-GPS (base load EPO, if it was not loaded).

6. We enter the engineering menu through MobileUncle Tools, choose YGPS. On the Information tab click Full, and then Cold, then A-GPS restart.

7. Go to tab Sattelites - and waiting for the signal to be recorded (this may take several minutes to tens of minutes).

8. Exit the menu YGPS and engineering.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό δεν πιάνει με τίποτα δορυφόρους για να κλειδώσει το στίγμα του GPS. Είναι συνηθισμένο πρόβλημα και πως λύνεται;

 

διαβασε τι λεμε σε αυτο το ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357156&page=8 και πιστευω οτι θα εχεις λυση, μιας και τα δυο μοντέλα εχουν πρακτικα το ιδιο τσιπ.

 

Βασικα, η αλλαγη που κανεις ειναι για να καταλαβει οτι ΔΕΝ ειναι πλεον στην Κινα, αλλα στην Ελλαδα, οποτε να ψαχνει να βρει Ελληνικούς (ή Ευρωπαϊκούς) δορυφόρους

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά ανάμεσα σε jiayu G2 και jiayu G2+;

 

η τιμή είναι ίδια.

δε βλέπω να αλλάζει κάτι.

 

Το ενα εχει 512 μνήμη, ενω το αλλο 1GB ;)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και τα 2 εχουν βγει και με 512 και με 1GB.

Πρεπει το + να ειναι το φετινο revision, να εχει καποια μικροαλλαγη στο hardware δηλαδης, γιαυτο και δεν ταιριαζουν οι ROMs. ;)

Edited by GeorgeManim
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντελο εχεις ακριβως?

G2H? G2L? G2N? Στις ρυθμισεις το λεει.

Εχεις καποιο προβλημα με την υπαρχουσα ρομ? Κατι δυσλειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντελο εχεις ακριβως?

G2H? G2L? G2N? Στις ρυθμισεις το λεει.

Εχεις καποιο προβλημα με την υπαρχουσα ρομ? Κατι δυσλειτουργει?

 

Γειά χαρά,

Όχι κανένα πρόβλημα μάλιστα δεν περίμενα ότι με 80 € θα επερνα τόσο καλό τηλέφωνο. Έτσι για πειραματισμό, έχω το G2L. Του πέρασα ήδη τα 4.1.2.

Σ'ευχαριστω

Edited by SV9ANJ
Link to comment
Share on other sites

Η φθηνοτερη ειναι αυτη: http://www.minideal.net/dual-core-popular-version-jiayu-g2-mtk6577-512mb-ram-4gb-rom-4-inch-ips-screen-andriod-4-0-smart-phone-with-5mp-camera.html

Στα ~87 ευρώ. Υπολειπεται απο την "καλη" με το 1GB RAM κατα ~18 ευρώ, εσυ θα κρινεις αν τα αξιζει για τις αναγκες σου. :)

Με τοσα λεφτα πλεον παιρνεις και αλλα κινητα ομως, π.χ. http://www.minideal.net/russian-lenovo-lephone-a800-mtk6577-4-5-inch-ips-screen-android-4-0-1-2ghz-3g-smart-phone.html

http://www.minideal.net/lenovo-lephone-a660-mtk6577-dual-sim-dual-core-waterproof-ip67-5mp-gps-smart-phone.html

http://www.minideal.net/zte-v970-mtk6577-3g-wcdma-android4-0-dual-core-1-0ghz-dual-sim-4-3-qhd-smart-phone.html

Link to comment
Share on other sites

Πλεον τα 4" θεωρουνται μικρα.

Αρα ειναι κανονικα. :)

Προσωπικες προτιμησεις του καθενα βεβαια, αλλα πλεον, ακομα και κινεζικο, δεν μπορεις να βρεις στις 4" καποιο π.χ. 4πυρηνο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση, έλα και ελέγχεις στα ΕΛΤΑ το πακέτο και ανακαλύπτεις ότι το κινητό λείπει.

Τι μπορείς να κάνεις;

Το δίνεις πισω και λες δεν το παραλαμβάνω; και τι έγινε;

Θα πάει πισω το πακέτο, οι κινέζοι θα δουν οτι λείπει και θα πουν, μας στείλατε πισω το πακέτο χωρίς το κινητο. Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ας μου πει καποιος παρακαλω πως θα κανω ροοτ στο κινητο!

επισης ρομ τζελυ μπιν υπαρχει;; εχω το G2LS.

Ευχαριστω!

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Version 4.1.2

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g2-plus-universal/

Ωραίο image αλλά λίγο βαρύ. Έτσι κι αλλιώς το κινητό δεν είναι και ιδιαίτερα δυνατό.

Root με το Root_with_Restore_by_Bin4ry_v28.

Recovery από ότι θυμάμαι πέρασα με mobileuncletools update recovery χρησιμοποιώντας lewa recovery image που είχα πάρει από κάποια lewa rom. Ήταν στα κινέζικα στην αρχή το recovery αλλα μετα την εγκατάσταση είναι στα αγγλικά. Συγγνώμη που δε μπορώ να είμαι πιο ακριβής αλλά δεν εχω εδώ την συσκευή.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γενικα με το gps δυο προβληματα μπορει να συναντησεις.

Το πρωτο ειναι να βρισκει λιγους δορυφορους και να αργει να κλειδωσει. Τις περισσοτερες φορες αυτο ειναι θεμα ρυθμισεων και καποιων αλλαγων σε αρχεια οπως το gps.conf.

Το δευτερο ειναι αφου κλειδωσει να λαμβανει ασθενες σημα απο τους δορυφορους με αποτελεσμα να μην εχει μεγαλη ακριβεια. Αυτο ειναι θεμα hardware πιθανοτατα. Εχω δει σε ξενα φορουμ να κανουν πατεντες με την κεραια του gps σε διαφορα μοντελα κινητων για να εχει καλυτερο σημα. Αυτο δεν ειναι προβλημα μονο με το g2. Πολλα μοντελα κινεζικων κινητων εχουν προβλημα με το gps.

Nα πω εδω οτι εφτασε πριν λιγες μερες ακομη ενα g2 512 που πηρα για φιλο. Το gps ειναι σαφως καλυτερο, εφτασε ακριβεια σε ανοικτο χωρο τα 8μ.

Επισης μετα απο πολλες προσπαθειες εγκατεστησα το navigon (παλι οι ρωσοι βοηθησαν). Αυριο θα το δοκιμασω και στο δρομο.

Για να εχει ελληνικες φωνες παντως απ'οτι καταλαβα πρεπει το τηλεφωνο να εχει ελληνικη γλωσσα.

 

Μπορείς να μας δώσεις οδηγίες για το NAVIGON σε παρακαλώ? Δουλεύει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...