Jump to content

Πoιο είναι το καλύτερο/χειρότερο μέλος της ομάδας διαχείρισης [ονόματα!]


PsyGreg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν είπες συνήθως.

Όπως βλέπεις διαβάζοντας και τα post εδώ μέσα, διαφωνούν με τους κανόνες, αυτούς καθαυτούς.

Είπα συνήθως γιατί δεν είμαι πανταχού παρών.:p

Διαβάζοντας τα μηνύματα εδώ, βλέπω να κρίνονται κάποιοι moderators.

 

Για το δεύτερο σκέλος τώρα, όλοι αισθάνονται αθώοι και όλοι θεωρούν ότι αδικήθηκαν.

Η τήρηση των κανόνων όμως κρίνεται από την ομάδα διαχείρισης.

Και αυτό είναι μέσα στους κανόνες που συμφώνησαν.

Αλλά, όλοι ήταν ένοχοι, ε? :D

Αυτό που μένει λοιπόν ειναι, οι κανόνες να είναι πιο ξεκάθαροι, ώστε να μην ερμηνεύονται διαφορετικά από τον ιδιοκτήτη του forum που τους γράφει και διαφορετικά από τον χρήστη που τους διαβάζει.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εννοώ κυριολεκτικά και με την νομική του έννοια. Εννοώ ότι αυτοί που "ανεβάζουν" ή "κατεβάζουν" sites/forum είναι οι χρήστες κάτι αντίστοιχο με το αυτοί που ανεβάζουν τις πωλήσεις ενός περιοδικού/εφημερίδας είναι οι αναγνώστες.

 

Αν οι moderators απλά γράφουν ειδήσεις και δεν υπάρχει κανένας να διαβάζει αλλά και σχολιάζει, αν τα νήματα μείνουν άδεια από δημοσιεύσεις, αν σταματήσουν οι χρήστες να γράφουν/βοηθούν ο ένας τον άλλον τότε τι μένει;

 

Όπως είπε σωστά ο enigma84 "αν ο "θεός" μείνει από πιστούς τότε δεν έχει λόγο ύπαρξης".

 

Συμφωνώ επίσης με το "συνήθως δεν διαφωνούν με τους κανόνες με τους οποίους συμφώνησαν αλλά, διαφωνούν στο ότι παραβίασαν αυτούς τους κανόνες και αμφισβητούν τους διαχειριστές για την ορθή εφαρμογή των Ο.Π.Χ" του siciliano.

 

Επίσης δεν είδα ΠΟΤΕ ένας moderator/administrator να ζητάει συγνώμη για ένα ban. Ποτέ! Μα πάντα δίκιο έχετε; Δεν είστε ποτέ αλάνθαστοι;

 

Για το ένα και μοναδικό μου ban ΔΕΝ υπήρξε καν ένα pm, καν μια συνεννόηση. Αποφασίζουμε και διατάζουμε. Αυτό είναι που με ενοχλεί. Και παρακαλώ πολύ να παρατεθεί το σχόλιο μου τότε να δούμε σε τι ύφος ήταν. Γιατί ήταν κόσμιο και τεκμηριωμένο.

 

Τέλος σαν άνθρωποι που είμαστε όλοι συνήθως οι αποφάσεις είναι μετά από υποκειμενικές γνώμες και πολύ σπάνια από αντικειμενικές.

 

Ψάξτε το λίγο.

 

Είναι πολύ προφανές από αυτά που γράφεις ότι διαφωνείς με τους κανόνες και ας μη το πιστεύεις.

Το αποφασίζουμε και διατάσουμε είναι ακριβώς οι κανόνες.

Τι ήθελες δηλαδή να προβλέπεται στους κανόνες; Ανοιχτή "δίκη"; Να τεθεί σε ψηφοφορία το αν θα φας ποινή ή όχι;

Τι συνεννόηση να υπαρξει για το ban;;;;;

Και pm να σταλεί (που δεν είναι απαραίτητα κακό) τι θα βγει; Απλά ατέρμονες αντεγκλήσεις μέσα από μηνύματα.

Έχω στείλει εγώ pm για ban και τι έλαβα; λούσιμο χωρίς ultrex :p

Ξανατονίζω εδώ, ότι οι moderators δεν έχουν δικαίωμα ban.

Μπορούν να κάνουν αναφορά, όπως και όλοι οι χρήστες.

Και επειδή μιλάς για αντικειμενικότητα.

Σε μια αναφορά για κάποια ανάρτηση, ποιος είναι ο αντικειμενικός;

Αυτός που το γράφει (και προφανώς δε διαφωνήσει σε περίπτωση τιμωρίας του), ή ένας τρίτος που κρίνει;

Και για να παίξουμε με την κολοκυθιά λίγο :p τους πιστούς τους δημιούργησε ο θεός!

Και όπως βλέπετε ο θεός δεν έχει ξεμείνει από πιστούς. ( σλουρπ σλουρπ myphone :D )

 

Είπα συνήθως γιατί δεν είμαι πανταχού παρών.:p

Διαβάζοντας τα μηνύματα εδώ, βλέπω να κρίνονται κάποιοι moderators.

Αλλά, όλοι ήταν ένοχοι, ε? :D

Αυτό που μένει λοιπόν ειναι, οι κανόνες να είναι πιο ξεκάθαροι, ώστε να μην ερμηνεύονται διαφορετικά από τον ιδιοκτήτη του forum που τους γράφει και διαφορετικά από τον χρήστη που τους διαβάζει.;)

 

Οι κανόνες είναι ξεκάθαροι.

Στο αν όλοι ήταν "ένοχοι" ή όχι, στο απάντησα στο προηγούμενο ποστ.

Έτσι κρίθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι ενδεικτικό της συμπεριφοράς της διαχείρισης τον τελευταίο καιρό, παραθέτω κάτι πολύ πρόσφατο.

 

Σε αυτό το thread, που είναι εντελώς αναμενόμενο να δημιουργηθεί flame λόγω της γνωστής διαμάχης "iPhone vs the world" και λόγω του ότι πολλοί χρήστες κατηγορούν ανοιχτά τη διαχείριση για ευνοϊκή μεταχείριση της πλατφόρμας της Apple και των χρηστών της, γίνονται σχόλια περί προβάτων κλπ κλπ, ακολουθούν τα γνωστά ban από τον administrator, και αυτό το post.

Και φυσικά έρχεται αυτό, που προέρχεται από ιδιοκτήτη iPhone. Το περιεχόμενο του post άκρως ρατσιστικό, κι αν θέλετε τη γνώμη μου, είναι πολύ χειρότερο από οποιοδήποτε "μπε" ή "γαβ" ή "νιάου" ή "κικιρίκου". Όταν ο άλλος λέει κατάμουτρα ότι "είστε φτωχοί, είστε οικονομικά ανήμποροι και γι΄αυτό σχολιάζετε το iPhone", και το thread απλά κλειδώνεται, χωρίς καμία απολύτως συνέπεια προς το δημιουργό του flame και των ρατσιστικών σχολίων, ό,τι και να πεις περιττεύει.

 

Σόρρυ αν γίνομαι δυσάρεστος, αλλά κάποιος πρέπει να πει την αλήθεια. Αγαπάω αυτό το site, τα τελευταία 8 χρόνια έχω μάθει πολλά εδώ μέσα και έχω γνωρίσει πολλά ενδιαφέροντα άτομα, και δε μου αρέσει να υποβιβάζεται λόγω λάθος πολιτικών.

 

Αυτά τα ολίγα απο μένα και καλό απόγευμα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και όπως βλέπετε ο θεός δεν έχει ξεμείνει από πιστούς. ( σλουρπ σλουρπ myphone :D )

 

Really dude??

Κάπως έτσι σκεφτόταν εταιρείες με δισεκατομμύρια στην άκρη και πήγαν απάτες.

Ένα site θα αργήσει να εξαφανιστεί;

 

Αναφέρομαι μόνο στην παράθεση.

Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε οπότε δεν παίρνω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αναφορά για κάποια ανάρτηση, ποιος είναι ο αντικειμενικός;

Αυτός που το γράφει (και προφανώς δε διαφωνήσει σε περίπτωση τιμωρίας του), ή ένας τρίτος που κρίνει;

Οι κανόνες, που είναι ξεκάθαροι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Really dude??

Κάπως έτσι σκεφτόταν εταιρείες με δισεκατομμύρια στην άκρη και πήγαν απάτες.

Ένα site θα αργήσει να εξαφανιστεί;

 

Αναφέρομαι μόνο στην παράθεση.

Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε οπότε δεν παίρνω μέρος.

 

Μιλάς υποθετικά.Τι μπορεί να γίνει.

Εγώ μιλάω με την πραγματικότητα.

Και η πραγματικότητα είναι αυτή.

Το μέλλον δεν το ξέρει κανείς.Η πορεία στο χρόνο όμως δικαιώνει την διαχείρηση του site.

 

Οι κανόνες, που είναι ξεκάθαροι.

 

Η ερώτησή σου δεν είναι ξεκάθαρη.Όχι οι κανόνες.

Πες μου ποιον κανόνα δε κατάλαβες να στον εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον δεν το ξέρει κανείς.Η πορεία στο χρόνο όμως δικαιώνει την διαχείρηση του site.

Αυτό μένει να φανεί. Θεωρώ ότι είναι λάθος τακτική. Το τρολλάρισμα είναι σαφέστατα ανεπιθύμητο και κατακριτέο. Θα ήταν όμως πιο δίκαιο να βλέπεις ίδιες τιμωρίες σε Apple και non-Apple trolls. Έχει αρχίσει να γίνεται κάτι παραπάνω από εμφανής η συγκεκριμένη εύνοια. Λέμε κάτι πολύ συγκεκριμένο, επικεντρωθείτε σ' αυτό. ;)

 

Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ, φαντάσου ότι αύριο-μεθαύριο μου αναθέτουν τη διαχείριση ενός site για αυτοκίνητα. Εγώ λοιπόν που έχω BMW τιμωρώ εξαντλητικά όλα τα δυσμενή σχόλια για την εταιρία που γουστάρω και περνάω στα ψιλά τα δυσμενή σχόλια των οπαδών της εταιρίας που έχουν την ίδια προτίμηση με μένα. Κάνε τις αντιστοιχίσεις και θα καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ για το myphone, αν δεν το ξέρεις ήδη. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οι Moderators, Super moderatros, Administrators και οτιδήποτε άλλο υπάρχει, είναι ότι το forum δεν είναι αυτοί, αλλά οι (εγγεγραμμένοι) χρήστες κυρίως και οι επισκέπτες. Δεν είναι Θεοί

 

Kαποιοι απο αυτους ειναι για μενα Θεοι, και μονο να σκεφτεις οτι εχουνε γραψει ολα τα παρακατω θεματα και εχουν δωσει λυσεις σε πολλους. Αφορα στους "Οδηγούς", και εχουν γραφτει και απο μελη και απο αυτους

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=157

Μονο και μονο για αυτην την ενοτητα, το site πιστευω, ειναι πολυ υψηλα στην προτιμηση του κοσμου. Ασχετα αν εγω εγω προσωπικα, δεν εχω ασχοληθει ποτε με τα συγκεκριμενα.

Επισης τι ειναι ενα φορουμ κυριως; Ενας τοπος που ο καθενας λεει κυριως τα προβληματα του και γραφει γενικα τον αρνητισμο του για κατι. Σπανια θα μπει για να βοηθησει. Σε αυτη την κατηγορια ειναι τα απλα μελη κυριως, οποτε καλα παθαινουν και τρωνε ban μερικες φορες(+γω).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μένει να φανεί. Θεωρώ ότι είναι λάθος τακτική. Το τρολλάρισμα είναι σαφέστατα ανεπιθύμητο και κατακριτέο. Θα ήταν όμως πιο δίκαιο να βλέπεις ίδιες τιμωρίες σε Apple και non-Apple trolls. Έχει αρχίσει να γίνεται κάτι παραπάνω από εμφανής η συγκεκριμένη εύνοια. Λέμε κάτι πολύ συγκεκριμένο, επικεντρωθείτε σ' αυτό. ;)

 

Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ, φαντάσου ότι αύριο-μεθαύριο μου αναθέτουν τη διαχείριση ενός site για αυτοκίνητα. Εγώ λοιπόν που έχω BMW τιμωρώ εξαντλητικά όλα τα δυσμενή σχόλια για την εταιρία που γουστάρω και περνάω στα ψιλά τα δυσμενή σχόλια των οπαδών της εταιρίας που έχουν την ίδια προτίμηση με μένα. Κάνε τις αντιστοιχίσεις και θα καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ για το myphone, αν δεν το ξέρεις ήδη. ;)

 

Κακώς τόση ώρα συζητούμε τους κανόνες, αν δε σου αρέσει κάποια απόφαση μπορείς να στείλεις ένα pm με αυτά που θες να πεις.

Δεν είναι δυνατόν να γίνεται δημόσια συζήτηση για κάθε απόφαση της ομάδας και απαγορεύεται για πολύ προφανείς λόγους.

Δεν είναι και πάλι όμως συζητήσιμο.Οι κανόνες είναι αυτοί και οφείλουμε να τους ακολουθούμε.

Όποιος δε θέλει να τους ακολουθεί...

Κακώς κατέληξε έτσι το θέμα.

Γενικό ντου στη διαχειριστική όμάδα και τους κανόνες.

Αυτά είναι δεδομένα.

Στο θέμα μας τώρα...

Ψηφίστε :cool:

 

 

Kαποιοι απο αυτους ειναι για μενα Θεοι, και μονο να σκεφτεις οτι εχουνε γραψει ολα τα παρακατω θεματα και εχουν δωσει λυσεις σε πολλους.

 

Οι γνώσεις δεν έχουν να κάνουν με τη συμπεριφορά.

 

-------------------------------------

 

Μερικοί μου χώνουν τώρα από μέσα τους, αλλά όπως όλοι έχω το θάρρος της γνώμης μου και την υπερασπίζομαι.

Ας επιστρέψει τώρα η συζήτηση εκεί που ξεκίνησε.

 

Πoιο είναι το καλύτερο/χειρότερο μέλος της ομάδας διαχείρισης [ονόματα!]

Link to comment
Share on other sites

StratosGR: Κατ' αρχάς, οι κανόνες είναι σεβαστοί, ειδάλλως δε θα ήμασταν εδώ. Προσωπικά σέβομαι ακόμα και παράλογους κανόνες, όπως π.χ. το ότι δεν επιτρέπεται να σχολιάζουμε τα της διαχείρισης και τον τρόπο με τον οποίο αυτή ασκείται (αν και δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο ένα τόσο δημοφιλές σάιτ χρειάζεται κανόνες που παραπέμπουν σε άλλες ζοφερές εποχές), όταν οι κανόνες αυτοί εφαρμόζονται κατά το δοκούν, ε εκεί θα μιλήσουμε. Και μιλάω συγκεκριμένα για το προαναφερόμενο παράδειγμα. Εφόσον το trolling απαγορεύεται (και καλώς απαγορεύεται), δε θα έπρεπε να εφαρμόζεται εξίσου και ισότιμα προς πάσα κατεύθυνση; Δηλαδή όταν ένας μηλο-hater βγάζει κιχ τον εξαφανίζουμε, όταν ένας μηλο-fan λέει τους υπόλοιπους "οικονομικά ανήμπορους", δεν τον αγγίζει κανένας, και αντί να φάει ban, κλειδώνεται το θέμα.

 

Όπως έχεις καταλάβει φίλε Στράτο, το γενικό συμπέρασμα που βγαίνει απ' το παρόν thread δεν είναι τα πρόσωπα, αλλά η ίδια η πολιτική. Κι εφόσον το thread διατηρήθηκε και δεν κλειδώθηκε, αυτό σημαίνει ότι τη διαχείριση την ενδιαφέρει τι πιστεύουν οι χρήστες του myphone. Ελπίζω να ληφθούν υπόψη τα λεγόμενα των απλών χρηστών, γιατί αν το συγκεκριμένο νήμα υπάρχει μόνο για το θεαθήναι, τσάμπα γράφουμε και χαλάμε και τις καρδιές μας. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Really dude??

Κάπως έτσι σκεφτόταν εταιρείες με δισεκατομμύρια στην άκρη και πήγαν απάτες.

Ένα site θα αργήσει να εξαφανιστεί;

 

Αναφέρομαι μόνο στην παράθεση.

Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε οπότε δεν παίρνω μέρος.

 

Κύριοι ιδιοκτήτες, θεοί κ.λ.π. πόσο πιο απλά να σας το γράψει κάποιος.

 

Άσχετο, θα μπορούσε να υπάρχει ένα θέμα, χωρίς δυνατότητα σχολιασμού μόνο για ανάγνωση δηλαδή, στο οποίο θα γράφεται πιο μέλος πήρε πόδι, προσωρινά ή μόνιμα και το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

O StratosGR ειναι το χειροτερο μελος της ομαδας διαχειρισης απο δυο αποψεις:

1) Λεει ελλε'ι'να ανεκδοτα με προσφατο το τελευταιο στο "Ανέκδοτα και αστεία!" :D

2) Παιζει να ειναι το μοναδικο μελος της ομαδας διαχειρησης που θα φαει ban απο τα αλλα μελη της ομαδας διαχειρισης. Αντι να διαγραψει post οπως ολοι οι καλοι της ομαδας, συνεχισε την συζητηση..:p

 

Οι γνώσεις δεν έχουν να κάνουν με τη συμπεριφορά. Δεν ειπα αυτο και ουτε με νοιαζει προσωπικα. Εγω να βοηθηθω θελω, και ας με βριζει μεχρι να μαθω ο αλλος..:)

 

Στον αντιποδα, καποια μελη ομως κανουν την τριχα τροχια. Για μια φραση που ειπε ενας που δεν εχει στο ιστορικο του ουτε 50 μυνηματα γινεται ολοκληρος ντορος. Το μελος που ειπε την φραση "οικονομικά ανήμπορους", αν διαβασει κανεις τα μυνηματα του στο ιστορικο του προφιλ του, θα δειτε οτι εψαχνε να αγορασει το galaxy s3 απο το σκρουτζ/εξωτερικο οσο πιο φτηνα γινεται! Ειχε και αυτος android. Δεν ηταν ουτε αυτος ισως οικονομικα οκ. Μπορει να το ειπε για πλακα. Πολλα πραγματα εδω μεσα λεγονται για πλακα, για να συνεχιζεται το τρολιγκ, και να εχει ενδιαφερον ολο αυτο.

 

Επισης, ΟΠΧ 4.2:

1) Απαγορεύεται η ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα.

 

8) Οι δημοσιεύσεις δεν θα πρέπει να περιέχουν απόψεις οι οποίες ενδέχεται να προκαλέσουν αντιδράσεις σε μια μεγάλη ομάδα χρηστών/επισκεπτών του myphone.gr.

 

Το 1) σιγουρα δεν ισχυει παντα, και αν ισχυει, δεν ισχυει για τα παιδια την ομαδας διαχειρισης. Διοτι αλλιως, θα επρεπε να κλειδωθει το παρων θεμα. Δεν ειναι δηλαδη καλο, τουλαχιστον για μενα, να ειμαι ο nikos s3, και να βλεπω εδω μεσα οτι ολοι τους με θεωρουν κακο διαχειριστη. Για το 8) μαλλον μιλαει περισσοτερο για την πολιτικη/αθλητικα/θρησκευτικα. Οποτε το να ειπωθει σε καποιον οτι δεν εχει στον ηλιο μοιρα, τουλαχιστον θα πρεπει να γινει με εμμεσο τροπο και οχι ωμα. :p

Link to comment
Share on other sites

Νταξει εισαι αδικος.

Και το χιουμορ καλο ειναι να υπαρχει στη ζωη μας.Αλλωστε ο Στρατος δεν το κανει ουτε ειρωνικα,ουτε προσβαλλει.

Τωρα αν δεν σ'αρεσει το χιουμορ του δεν ειναι λογος για αρνητικη ψηφο.

Εχει γνωσεις κι εχει βοηθησει αρκετα παιδια εδω μεσα ειτε δημοσια ειτε σε π.μ.(προσωπικα εμενα πολλες φορες).

Εκτος κι αν προτιμας τους συντονιστες ρομποτ να απαντανε σαν τα ηχογραφημενα μυνηματα των εταιρειων κινητης :lol:

 

Βεβαια αν κανεις χιουμορ δικαιολογεισαι με,μολις σχολασα απο τη δουλεια κι ειμαι κουρασμενος :p

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε για ψήφους, κρατάει κάποιος λογαριασμό ποιος έχει τις περισσότερες αρνητικές; Μήπως να μπει και δημοσκόπηση να δούμε ποιος θα αποχωρήσει; :p
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να πω και εγώ κάτι.

Το κυριότερο πρόβλημα που υπάρχει κατά την προσωπική μου άποψη είναι ένα, ότι οι περισσότεροι κρίνουν την Ο.Δ. χωρίς οι ίδιοι να κάνουν κάτι για να βοηθήσουν.

Να εξηγήσω τι εννοώ. Όταν βλέπετε ένα σχόλιο που είναι αντίθετο με τους Ο.Π.Χ. δεν μπαίνετε στη διαδικασία να κάνετε μία αναφορά ώστε να βοηθήσετε. Αντιθέτως δεν γίνεται καμία αναφορά και ξεκινούν προσωπικές αντιπαραθέσεις που οδηγούν στα αποτελέσματα που κατηγορείτε.

Το myphone αποτελείται από χιλιάδες μέλη και μόλις μερικές δεκάδες άτομα της Ομάδας Διαχείρισης. Φυσικά και δεν γίνεται να είμαστε πάνω από κάθε μήνυμα που γράφετε οπότε λογικό να ξεφεύγουν μερικά. Αν δείτε κάποιο τέτοιο μήνυμα κάντε το αναφορά ώστε να προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες αντί να μας στήνετε στο τοίχο επειδή μας ξέφυγε.

Αν όλα τα μέλη προσπαθούσαν να βοηθήσουν με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα ήταν καλύτερα και τα παράπονα λιγότερα.

 

Επίσης για να μην είμαι τελείως Off Topic θα ψηφίσω.

Καλύτερο μέλος της Ο.Δ. είμαι εγώ όταν έχω τις καλές μου! Χειρότερο μέλος της Ο.Δ. είμαι πάλι εγώ όταν έχω τις κακές μου!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Επίσης για να μην είμαι τελείως Off Topic θα ψηφίσω.

Καλύτερο μέλος της Ο.Δ. είμαι εγώ όταν έχω τις καλές μου! Χειρότερο μέλος της Ο.Δ. είμαι πάλι εγώ όταν έχω τις κακές μου!:p

 

 

Αν η αντικειμενικότητά μας πηγαίνει αναλόγως της διάθεσής μας τότε πρέπει να σκεφτούμε ότι ίσως δε κάνουμε για τη θέση που μας έχει δωθεί.

 

Φυσικά και δε σου επιτίθεμαι αλλά χρησιμοποιώ το ποστ σου ως αφορμή.

:)

 

Οσο για το θέμα της αναφοράς πόστ που είναι προκλητικά, κάτι μου λέει πως ακόμα κι αν γίνονται αναφορές από μέλη κάποια παραβλέπονται αναλόγως του αναφερόμενου και ίσως και του αναφέροντος. :)

 

Με λίγα λόγια. Αdmins, moderators κ.λ.π., αποφασίστε αν θα διαχειρίζεστε με τους κανόνες κατά γράμμα ή αναλόγως τη περίπτωση και αυτό που θα αποφασιστεί, όποιο κι αν είναι, να τηρηθεί απολύτως. Διαφορετικά άκρη δε θα βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα έβαλα τη συγκεκριμένη φάτσα στο τέλος ώστε να δείξω ότι αστειεύομαι αλλά προφανώς δεν έγινε αντιληπτό.

 

Όσον αφορά το θέμα των αναφορών τώρα. Όλες οι αναφορές εξετάζονται ασχέτως του ποιος την έκανε και σε ποιον αναφέρονται. Αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την απόφαση που θα παρθεί! Δεν γίνεται όμως να ανατρέχουμε σε προδεδικασμένα ώστε να δούμε αν η απόφαση που πήραμε τώρα σε μία περίπτωση είναι η ίδια ακριβώς με μία άλλη που πήραμε στο παρελθόν. Κάτι τέτοιο πιστεύω να καταλαβαίνετε πως είναι αδύνατον. Προσπαθούμε ωστόσο να είμαστε όσο αντικειμενικότεροι γίνεται και οι αποφάσεις να ταιριάζουν με αντίστοιχες περιπτώσεις του παρελθόντος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κατα καιρους εχουν υπαρξει αρκετα "περιεργα" bans, απλα λογω αντιπαραθεσης με συγκεκριμενο μελος, που ενω εφτασαν και οι 2 στα ακρα με υπαιτιοτητα του 2ου, διαγραφτηκε μονο ο 1ος... Και διαγραφτηκε ξανα 2ος λογαριασμος αυτου του μελους που απλα βοηθουσε σε συγκεκριμενο θεμα και δε συμμετειχε καν σε αλλες συζητησεις, απλα και μονο γιατι τον "ανακαλυψαν"....

 

Ατομο με περισσιες γνωσεις επι του αντικειμενου που βοηθουσε.... και δεν ειναι ο μονος, υπαρχουν αρκετα παραδειγματα... τον συγκεκριμενο mod/admin (δε λεω :p) τον θεωρω τουλαχιστον κολλημενο και ειδικα για το 2ο ban...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να πω και εγώ κάτι.

Το κυριότερο πρόβλημα που υπάρχει κατά την προσωπική μου άποψη είναι ένα, ότι οι περισσότεροι κρίνουν την Ο.Δ. χωρίς οι ίδιοι να κάνουν κάτι για να βοηθήσουν.

Να εξηγήσω τι εννοώ. Όταν βλέπετε ένα σχόλιο που είναι αντίθετο με τους Ο.Π.Χ. δεν μπαίνετε στη διαδικασία να κάνετε μία αναφορά ώστε να βοηθήσετε. Αντιθέτως δεν γίνεται καμία αναφορά και ξεκινούν προσωπικές αντιπαραθέσεις που οδηγούν στα αποτελέσματα που κατηγορείτε.

Το myphone αποτελείται από χιλιάδες μέλη και μόλις μερικές δεκάδες άτομα της Ομάδας Διαχείρισης. Φυσικά και δεν γίνεται να είμαστε πάνω από κάθε μήνυμα που γράφετε οπότε λογικό να ξεφεύγουν μερικά. Αν δείτε κάποιο τέτοιο μήνυμα κάντε το αναφορά ώστε να προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες αντί να μας στήνετε στο τοίχο επειδή μας ξέφυγε.

Αν όλα τα μέλη προσπαθούσαν να βοηθήσουν με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα ήταν καλύτερα και τα παράπονα λιγότερα.

 

Θα μου επιτρέψεις να πω πως "όλως τυχαίως" όταν πρόκειται για θέματα iPhone ή αντιπαράθεσής iPhone/Samsung και iOS/android η ομάδα διαχείρισης με το ένα χέρι είναι στο delete και με το άλλο στο ban.

Θα μου ξανά επιτρέψεις να πω ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΆ.

Δεν δέχεται αμφισβήτηση αυτό ότι και να λέτε.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να πω πως "όλως τυχαίως" όταν πρόκειται για θέματα iPhone ή αντιπαράθεσής iPhone/Samsung και iOS/android η ομάδα διαχείρισης με το ένα χέρι είναι στο delete και με το άλλο στο ban.

Θα μου ξανά επιτρέψεις να πω ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΆ.

Δεν δέχεται αμφισβήτηση αυτό ότι και να λέτε.

 

Aν θέλετε να συνεχίσει να μένει ανοιχτό το θέμα, να μείνετε στο θέμα και να σταματήσετε να κυνηγάτε ανεμόμυλους.

Αυτό δε δέχεται αμφισβήτηση ότι και να λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλετε να συνεχίσει να μένει ανοιχτό το θέμα, να μείνετε στο θέμα και να σταματήσετε να κυνηγάτε ανεμόμυλους.

Αυτό δε δέχεται αμφισβήτηση ότι και να λέτε.

 

Το να μην υπάρχει ένα thread για να μπορούμε να λέμε τα παράπονα μας κόσμια και να είναι ΜΟΝΟ γι' αυτό νομίζω αντίκειται στα θεμελιώδη της δημοκρατίας που υποτίθεται γεννήθηκε σε αυτή τη χώρα.

 

Μπορείς να το κλειδώσεις αλλά να ξέρεις αυτό δεν μπορεί να αλλάξει τα γεγονότα ούτε κάνει κάποιους από εσάς καλύτερους (ούτε και από εμάς φυσικά).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παντως κατα καιρους εχουν υπαρξει αρκετα "περιεργα" bans, απλα λογω αντιπαραθεσης με συγκεκριμενο μελος, που ενω εφτασαν και οι 2 στα ακρα με υπαιτιοτητα του 2ου, διαγραφτηκε μονο ο 1ος... Και διαγραφτηκε ξανα 2ος λογαριασμος αυτου του μελους που απλα βοηθουσε σε συγκεκριμενο θεμα και δε συμμετειχε καν σε αλλες συζητησεις, απλα και μονο γιατι τον "ανακαλυψαν"....

 

Ατομο με περισσιες γνωσεις επι του αντικειμενου που βοηθουσε.... και δεν ειναι ο μονος, υπαρχουν αρκετα παραδειγματα... τον συγκεκριμενο mod/admin (δε λεω :p) τον θεωρω τουλαχιστον κολλημενο και ειδικα για το 2ο ban...

Είχε Ν900;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το να μην υπάρχει ένα thread για να μπορούμε να λέμε τα παράπονα μας κόσμια και να είναι ΜΟΝΟ γι' αυτό νομίζω αντίκειται στα θεμελιώδη της δημοκρατίας που υποτίθεται γεννήθηκε σε αυτή τη χώρα.

 

Μπορείς να το κλειδώσεις αλλά να ξέρεις αυτό δεν μπορεί να αλλάξει τα γεγονότα ούτε κάνει κάποιους από εσάς καλύτερους (ούτε και από εμάς φυσικά).

 

Ποια δημοκρατία; Έχετε μπερδέψει τα πράγματα.

Είναι η ιδιοκτησία κάποιου που την εκμεταλεύεται όπως θέλει και βάζει αυτός τους κανόνες.

Θες να μείνεις; Τους υπακούς. Δε θες; φεύγεις.

Πάλι τα αυτονόητα λέμε.

Και το θέμα μας εδώ είναι άλλο.

"Πoιο είναι το καλύτερο/χειρότερο μέλος της ομάδας διαχείρισης [ονόματα!]"

Αν μπορείς να γράψεις κάτι για το θέμα καλώς.

Αν όχι μη γράφεις.

Τα παράπονά σου μπορείς να τα κάνεις στέλνοντας ένα μήνυμα στους αρμόδιους.

Εσείς το γυρίσατε σε ευθεία δημόσια επίθεση κατά της ομάδας διαχείρισης κατά παράβαση των Ο.Π.Χ.

Εντάξει το αφήσαμε λίγο, αλλά το παρακάνετε και το πήρατε ως ευκαιρία να ξεσπαθώσετε.

Τόσο δύσκολο είναι πια να να σέβεστε του κανόνες του φόρουμ;

Μετά αν κάποιος φάει ποινή, θα λέτε άλλα.

Έχει τίτλο και ερώτηση το θέμα.

Αν σβήσουμε τώρα ότι δεν έχει σχέση με το τίτλο, δε θα μείνει σχεδόν κανένα μήνυμα.

ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή στα φόρα του myphone είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα από τη στιγμή που προσφέρονται δωρεάν. Εφόσον δεν έχετε πελατειακή σχέση με το myphone δεν μπορείτε να απαιτείτε κάτι. Η Ομάδα Διαχείρισης θα κατευθύνει τα φόρα όπως νομίζει αυτή καλύτερο. End of story.

 

Μια και ασχολούμαι με τα φόρα του myphone (πρώην unwired.gr, πρώην delphi forum, πρώην gsm.eos.gr) σχεδόν από τη δημιουργία του (δηλαδή πριν ~ 15 χρόνια) η εμπειρία, μου έχει διδάξει ότι όλοι οι χρήστες που "κόπτονται" για τη Δημοκρατία και τα δικαιώματα, είναι οι χειρότεροι δικτατορίσκοι όταν ανοίγουν δικό τους "μαγαζάκι".

 

Και μην ξεχνάτε...

http://img209.imageshack.us/img209/1456/2yag.jpg

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή στα φόρα του myphone είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα από τη στιγμή που προσφέρονται δωρεάν. Εφόσον δεν έχετε πελατειακή σχέση με το myphone δεν μπορείτε να απαιτείτε κάτι. Η Ομάδα Διαχείρισης θα κατευθύνει τα φόρα όπως νομίζει αυτή καλύτερο. End of story.

 

Μια και ασχολούμαι με τα φόρα του myphone (πρώην unwired.gr, πρώην delphi forum, πρώην gsm.eos.gr) σχεδόν από τη δημιουργία του (δηλαδή πριν ~ 15 χρόνια) η εμπειρία, μου έχει διδάξει ότι όλοι οι χρήστες που "κόπτονται" για τη Δημοκρατία και τα δικαιώματα, είναι οι χειρότεροι δικτατορίσκοι όταν ανοίγουν δικό τους "μαγαζάκι".

 

Και μην ξεχνάτε...

 

Νομίζω τα είπες όλα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι και ο καθένας βγάζει τα συμπέρασμά του. Ειδικά στο σκέλος δημοκρατία-"δικτακτορίσκοι."

 

Και να μην ξεχνάμε, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

Επίσης να θυμάστε, ο πελάτης και τίποτα να μην ψωνίζει, τη σκόνη από τα παπούτσια του να αφήσει, είναι κέρδος για το μαγαζί.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...