Jump to content

Πoιο είναι το καλύτερο/χειρότερο μέλος της ομάδας διαχείρισης [ονόματα!]


PsyGreg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ίσως θεωρείτο "ταμπού" κάτι τέτοιο εδώ, αλλά σε όλα τα μεγάλα φόρουμ υπάρχει κάτι ανάλογο, ώστε να λέει ο καθένας την άποψή του. κι επειδή εμένα δε με νοιάζει η "δήμοσια" εικόνα (φορουμίστικη κοινώς :lol:) την λέω.

 

το καλύτερο είναι ο Nagata. είναι ο μοναδικός που κάνει την δουλειά του και συζητάει με τον κόσμο χωρίς να ρίχνει αυθαίρετες ποινές και χωρίς να σβήνει πόστ επειδή του έκατσε μία λέξη στραβά

 

το χειρότερο είναι ένα μέλος που έχω υποψία ποιός είναι αλλά δεν το λέω γιατί ναι μεν είμαι 99% σίγουρος αλλά όχι 100%. είναι ένα μέλος που λογοκρίνει συνεχώς ότι δεν του αρέσει, κρατάει μονόπλευρες κριτικές, και αν τυχόν του θίξεις την άποψη ρίχνει ποινές αυθαίρετες.

 

επίσης τα υπόλοιπα μέλη λίγο πολύ κάνουν τα βασικά.

ο ιμπρέζας από ένα σημείο και μετά ξεφεύγει , δίχνοντας υπερβάλοντα ζήλο :p , αλλά δεν ξεφεύγει από αυτά που είναι να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ίσως θεωρείτο "ταμπού" κάτι τέτοιο εδώ, αλλά σε όλα τα μεγάλα φόρουμ υπάρχει κάτι ανάλογο, ώστε να λέει ο καθένας την άποψή του. κι επειδή εμένα δε με νοιάζει η "δήμοσια" εικόνα (φορουμίστικη κοινώς :lol:) την λέω.

 

το καλύτερο είναι ο Nagata. είναι ο μοναδικός που κάνει την δουλειά του και συζητάει με τον κόσμο χωρίς να ρίχνει αυθαίρετες ποινές και χωρίς να σβήνει πόστ επειδή του έκατσε μία λέξη στραβά

 

το χειρότερο είναι ένα μέλος που έχω υποψία ποιός είναι αλλά δεν το λέω γιατί ναι μεν είμαι 99% σίγουρος αλλά όχι 100%. είναι ένα μέλος που λογοκρίνει συνεχώς ότι δεν του αρέσει, κρατάει μονόπλευρες κριτικές, και αν τυχόν του θίξεις την άποψη ρίχνει ποινές αυθαίρετες.

 

επίσης τα υπόλοιπα μέλη λίγο πολύ κάνουν τα βασικά.

ο ιμπρέζας από ένα σημείο και μετά ξεφεύγει , δίχνοντας υπερβάλοντα ζήλο :p , αλλά δεν ξεφεύγει από αυτά που είναι να κάνει.

 

Δεν βλεπω να μακροημερευει το συγκεκριμενο θεμα. Μ αρεσει ομως που ανοιγεις θεμα κι ενω για το ευκολο μερος λες την αποψη σου για το δυσκολο κανεις κο κο κο. Ας ειναιΠαντως +1για τον Ναγκατα απο μενα. Για τον Αθανασο επισης.Απο τους διακριτικοτερους και με πολυ μεγαλη υπομονη. Οσον αφορα αυτον με τις πιο περιττες και ανουσιες παρεμβασεις εγω θα βαλω τον σουπεργιουζερ, κι ας το φαω το (μ)πα(ν)γωτακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να μακροημερευει το συγκεκριμενο θεμα. Μ αρεσει ομως που ανοιγεις θεμα κι ενω για το ευκολο μερος λες την αποψη σου για το δυσκολο κανεις κο κο κο. Ας ειναιΠαντως +1για τον Ναγκατα απο μενα. Για τον Αθανασο επισης.Απο τους διακριτικοτερους και με πολυ μεγαλη υπομονη. Οσον αφορα αυτον με τις πιο περιττες και ανουσιες παρεμβασεις εγω θα βαλω τον σουπεργιουζερ, κι ας το φαω το (μ)πα(ν)γωτακι μου.

 

κοκοκο ποτέ δεν κάνω απλά θέλω να είμαι 100% σίγουρος γιατί το να κατηγορήσεις κάποιον στο έτσι είναι άκυρο. εξάλλου δεν μπορείς να μιλήσεις για κοκοκο πίσω από μία οθόνη, αλλά για από κοντά. για το φόρουμ όταν βγαίνουν ποινές δεν λέει ποιός τις ρίχνει.

 

 

Δεν βλεπω να μακροημερευει το συγκεκριμενο θεμα.

 

με αυτό θα σιγουρευτώ 100% ποιός είναι ;)

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα επισήμάνθηκε. Η γνώμη σας έχει σημασία για εμάς, έτσι feel free to express it ;)

 

No bans allowed here :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα μέλη της ομάδας διαχείρισης είναι

ο sakiss γιατί έχει και γ@μώ τα γούστα στη μουσική :D

και ο VeCo γιατί είναι από την παλιά φρουρά και έχουμε συνεργαστεί άψογα στο παρελθόν ως Editors :happy:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μακράν του δευτέρου ο καλύτερος, υπομονετικότερος και πιο συζητήσιμος mod για μένα είναι ο zxr.

Για χειρότερο δεν έχω άποψη καθώς προσπαθώ να τα πηγαίνω καλά με τις Αρχές :p αλλά έχω μερικούς στο μυαλό που μερικές φορές το παρακάνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μενα οι χειροτεροι διαχειριστες ειναι οσοι σβηνουν posts αυθαιρετα χωρις καποιον σοβαρο λογο που να συνιστα παραβιαση των ορων χρησης(π.χ. βρισιες,προσβολες,greeklish,off-topics κ.τ.λ.).Πιστευω οτι οσοι τους σβηνονται posts για καποιον λογο θα επρεπε να ενημερωνονται με προσοπικο μυνημα για τον λογο που τους σβηστηκε το post.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και αν θέλω να είμαι ειλικρινής, είμαι απογοητευμένος

με όλο το Moderating team. Διαφωνώ κάθετα με τον τρόπο που γίνεται

το Moderation. Δέχομαι ότι δεν επιτρέπονται οι πολιτικές/αθλητικές συζητήσεις

και δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό.

 

Από εκεί και πέρα όμως, συχνά, συχνότατα, βλέπουμε να διαγράφονται ποστς ή και ολόκληρα τόπικς χωρίς κανέναν απολύτως λόγο με τους moderators να είναι προκλητικοί και ειρωνικοί. Ποτέ κανείς δεν δίνει εξηγήσεις για ποιον λόγο διαφράφηκε κάτι και η απάντηση αν τολμήσει κανείς να ζητήσει τον λόγο ή άκουσον άκουσον, να κάνει κριτική σε moderator είναι: "Η κριτική απαγορεύεται καθώς και τόπικς που να ζητάς τον λόγο γιατί σβήστηκε κάτι".

 

Υπάρχει μια απίστευτη τάση να συγχωνεύονται θέματα, ακόμα και άσχετα μεταξύ τους, απλά και μόνο επειδή έχουν μια μακρινή σχέση. Σβήνονται συνέχεια χωρίς κανέναν απολύτως λόγο δημοφιλή τόπικς με κίνηση και αν πάει να ανοιχτεί κάποιο καινούργιο, επίσης διαγράφεται.

 

Η τακτική αυτή έχει ως αποτέλεσμα τα 20 τόπικς στην αρχική σελίδα εδώ και ΧΡΟΝΙΑ να είναι τα ίδια 20, με ελάχιστη κίνηση πλέον σε όλα αυτά.

 

Πραγματικά και το λέω με κάθε ειλικρίνεια, δεν καταλαβαίνω τον λόγο που τόπικς που μέσα σε 20-30 λεπτά έχουν δεκάδες απαντήσεις και όλοι μιλάνε ήρεμα και πολιτισμένα κλειδώνονται επειδή...έτσι.

 

Ξαναλέω επειδή το θεωρώ σημαντικό, ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, οι Moderators ειρωνεύονται και γενικά δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους.

 

Προφανέστατα αυτή είναι η πολιτική του site. Από την μία έχουμε το καλό ότι δεν υπάρχουν βωμολοχίες ή εντάσεις στο φόρουμ, από την άλλη έχουμε ένα φόρουμ σχεδόν νεκρό με τα ίδια 20 τόπικς όπως είπα εδώ και χρόνια.

 

Δημοφιλή τόπικς κλείνουν χωρίς λόγο, τόπικς που βοηθάνε τους χρήστες ή που προσελκύουν νέους χρήστες επίσης κλειδώνονται και άσχετα τόπικς συγχωνεύονται με αποτέλεσμα οι χρήστες να μπερδεύονται.

 

Ειδικά στο Chat & Fun προσωπικά θεωρώ ότι η κατάσταση είναι τραγική και μόνο...fun δεν είναι. Λες και υπάρχει μια έχθρα μεταξύ των χρηστών και των Moderators που ψάχνουν να βρουν κάτι να διαγράψουν ή να κλειδώσουν. Υπερβολική αυστηρότητα χωρίς λόγο που αποθαρρύνει κάποιον από το να συνεχίσει να μπαίνει ή να ποστάρει. Έχω δει άτομα να δέχονται παρατήρηση ή να διαγράφονται ποστς τους στο θέμα με τα ανέκδοτα π.χ. ή με τις αστείες φωτογραφίες επειδή "τα συνεχόμενα ποστς απαγορεύονται". Μετά ο άλλος με ποια διάθεση να μπει να ποστάρει κάτι; Ή τι θα έπρεπε να κάνει, να ποστάρει κάποιο ανέκδοτο και να περιμένει να ποστάρει κάποιος άλλος 5 μέρες μετά ώστε να ξαναγράψει κάτι που άκουσε; Ανεξήγητα πράγματα για μένα.

 

Θα πει κανείς και τί κάθεσαι ακόμα τότε, δεν σε αναγκάζει κανείς. Συνήθεια, πλέον ρίχνω μια ματιά απλά, συν το γεγονός ότι κάποιες υποενότητες, π.χ. αυτές που ασχολούνται με την τεχνολογία και τις συσκευές τηλεφώνων είναι όντως εξαιρετικές και βοηθάνε πολύ κόσμο. Αν μιλάμε όμως καθαρά για το c&f και τις υποενότητες του, για μένα θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενοχλήσει πολλές φορές την Ο.Δ του φόρουμ (ψέμα, ο Superuser και ο Mythozz θέλουν να με δείρουν :p) αλλά θεωρώ ότι οι προαναφερθέντες κάνουν εξαιρετική δουλειά και προσφέρουν πολλές πληροφορίες σε όσους είναι αρχάριοι ή το ψάχνουν λίγο παραπάνω. :)

 

Διόρθωση: Ποιο είναι το καλύτερο/χειρότερο μέλος της ομάδας διαχείρισης.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα οι χειροτεροι διαχειριστες ειναι οσοι σβηνουν posts αυθαιρετα χωρις καποιον σοβαρο λογο που να συνιστα παραβιαση των ορων χρησης(π.χ. βρισιες,προσβολες,greeklish,off-topics κ.τ.λ.).Πιστευω οτι οσοι τους σβηνονται posts για καποιον λογο θα επρεπε να ενημερωνονται με προσοπικο μυνημα για τον λογο που τους σβηστηκε το post.

 

Παλια εστελναν προσωπικο μυνημα, τωρα οχι πια. Προσφατο παραδειγμα για μενα αυτο το "θεμα" που μου το κανανε off topic και δεν ξερω γιατι. Αν και ενας συμφορουμιτης μου ειπε οτι " οι κανονισμοί του φόρουμ απαγορεύουν να ποστάρονται sites με παράνομο λογισμικό".. δεν θυμαμαι να σβηστηκαν ποστ τις εποχες που εκανα modding στο w995 η οταν αλλοι χρηστες ηθελαν να βγαλουν το Vodafone live απο το κινητό τους..:shifty:

 

Ο Νικος S3 για μενα- σορυ φιλε αλλα εσενα σε συγκρατησα απο παλια και μου μεινες:lol:!

Link to comment
Share on other sites

από την μία είναι καλό να υπάρχουν κανονισμοί και να τηρούνται γιατί αν σας αφήσουν εδώ μέσα θα τρώγεστε σαν τα κοκόρια.:p

από την άλλη να σβήνεις πόστ που δεν είναι υβριστικό ούτε εκτός θέματος και να γράφεις στο πμ Διέγραψα το παραπάνω post σου για τους γνωστούς λόγους το θεωρώ επιεικώς άκυρο. οπότε η αρνητική μου πάει στον gianpithio.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

λίγο πολύ κάθε topic θα έχει posts εκτός θέματος.

θα πρέπει να υπάρξει μία πιο ελαστική αντιμετώπιση επί τούτου. εννοώ να μην σβήνεται ΚΑΘΕ off topic που ούτως ή άλλως θα υπάρξει. δύσκολο βέβαια να επιτευχθεί. η άλλη λύση είναι να σβήνεται κάθε off topic posts που όμως θα νεκρώσει όλα τα topics. θα πρέπει να βρεθεί μία χρησή τομή. μία ανασκόπηση να κάνεται στα περισσοτέρα topics στο My News θα δείτε για διαγραφές posts

Link to comment
Share on other sites

Για μενα τα καλυτερα μελη της ΟΔ (δεν μπορω να ξεχωρισω μονο ενα) ειναι:

 

athanaso77

Tyxerakias

sakiss

Superuser

zxr

mindfield

m7ixalis

(η σειρα ειναι τυχαια)

Με αυτα τα παιδια ειχα/εχω παρε δωσε και τους αναφερω.

Σιγουρα υπαρχουν και αλλα καλα μελοι στην ΟΔ που απλα δεν γνωριζω τι καπνο φουμαρουν :lol: :p

 

Τα χειροτερα:

 

vlachaquito

Mythozz

 

Καλοι στην δουλεια τους, αλλα αρκετες φορες ειρωνικοι. Οχι παντα βεβαια. Επισης ο vlachaquito, το 99% των περιπτωσεων δεν δεχεται αλλη αποψη περα απο τη δικη του.

Αλλο να εισαι μελος και να εχεις τετοια συμπεριφορα και αλλο να εισαι στην ομαδα διαχειρισης.

Τι να σου πει το μελος δηλαδη? Θα απαντησω σε ειρωνικο ποστ (η εστω σε κατι που δεν μου αρεσει) απο εναν mod/admin και θα περιμενω να δω αν φαω μπαν? Φυσικα και οχι.

Το θεμα ειναι να σε σεβονται, οχι να σε φοβουνται.

Και σε μενα αρεσει η ειρωνεια ωρες ωρες, το χαβαλε κλπ. Στη δουλεια μου ομως μιλαω με τροπο ακομα και στον "τελευταιο" (που λεει ο λογος). Στον καφε θα μιλησω οπως θελω.

 

Μπορει να κανω και λαθος γιατι ακομη και σαν μελος ωρες ωρες αγανακτω με καποιους.

Δεν ξερω τι θα εκανα κι εγω σε αναλογες περιπτωσεις δηλαδη..

 

anyway,

Τη γνωμη μας λεμε, δε στησαμε και κανεναν στον τοιχο ;)

 

@PsyGreg

Ασε τα τρελα σου..!

Αφου ζητας ονοματα, θα πεις ονοματα! ;) :p

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

@PsyGreg

Ασε τα τρελα σου..!

Αφου ζητας ονοματα, θα πεις ονοματα! ;) :p

 

τον Μύθο έλεγα, αλλά επειδή ακριβώς έχω παρατηρήσει κι ανάλογες συμπεριφορές από άλλους (όπως λες δεν σηκώνουν άποψη άλλη από την δική τους) δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αυτός.

 

πάντως στο μοναδικό Ban που είμαι σίγουρος ότι ήταν δικό του, έγινε όταν έγραψα χαρακτηριστικά "γιατι δεν κάνει καποιος που έχει ANdroid review στο Iphone 5?" επειδή ο Μυθος έκανε review σε WP κινητό, και με συνοπτικές διαδικασίες, και με έκραξε (στο λόγο που βάζουν όταν σε μπανάρουν) και έφαγα Ban 7 ημερών. εντελώς φασιστικό δηλαδή.

 

για τα υπόλοιπα Ban δεν είμαι σίγουρος ποιός είναι , άσχετα αν νομίζω πως είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

τον Μύθο έλεγα, αλλά επειδή ακριβώς έχω παρατηρήσει κι ανάλογες συμπεριφορές από άλλους (όπως λες δεν σηκώνουν άποψη άλλη από την δική τους) δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αυτός.

 

Ηθελες κυριολεκτικα το χειροτερο δηλαδη :p

Εγω εγραψα την αποψη μου στην ουσια για μερικα ατομα. Οχι κυριολεκτικα/απολυτα τα "καλυτερα-χειροτερα" :)

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα πολύ πριν γράψω, βλέπετε τα περνάω «στο ντούκου» όλα: διαμάχες, ban, παρατηρήσεις. Όχι επειδή δεν είναι δουλειά μου, αλλά γιατί δεν με απασχολούν. Θα σας πάω πίσω στο 2011, πριν γίνω editor και μπω στην Ομάδα Διαχείρισης...

 

Τότε, ήμουν μέσα στους «off-topicιανούς» του Νοσταλγία. Θυμάμαι άπειρα PM από τον impreza_sti που μου έλεγε «Σταματήστε το, δεν είναι chat εκεί μέσα» και άλλα παρόμοια. Μπορώ να πω πως καμιά φορά ένιωθα πως με κοιτάνε με κακία, επειδή θέλω να πω το κάτι παραπάνω. Ερχόμενος μάλιστα από πολύ χαλαρά σε κανονισμούς forum, θεώρησα πως μπορώ να είμαι κι εδώ κάπως έτσι. Όπως νιώθετε ορισμένοι τώρα, ένιωσα κι εγώ. Δεν έχω λόγο ούτε να πω ψέμματα, ούτε να το κρύψω.

 

Σαν Editor πλέον, αλλά και λόγω προσωπικής γνωριμίας με πολλούς Mods, Editors αλλά και με τακτική επικοινωνία με όσους δεν έτυχε ακόμα να μιλήσουμε από κοντά (πχ Mythozz ή Vlachaquito), μπορώ να πω πως τα παιδιά ξέρουν τι κάνουν και γιατί. Δεν μπορεί πχ ένας plankton69 να μπαίνει σε ένα θέμα, να βρίζει 5-6, να ποστάρει όπου να 'ναι, να βάζει παράνομα links και να «βγαίνει λάδι». Μετά από συζήτηση με τον impreza, κατάλαβα τα φάουλ μου και γιατί τρελαινόταν τότε.

 

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες που αποδέχθηκα στην εγγραφή μου και πρέπει να τηρώ. Το να τους παραβαίνω, επηρεάζει και κάτι. Παράδειγμα: βλέπω πως πολλοί γράφουν έτσι «κ τι έγινε στην τλκ, δν μας λες και τπτ σπουδαίο». Δεν κουράζει η ανάγνωση του; Ή το να βρίζει κάποιος κάποιον δημόσια... Σιγά, υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας για την Nokia, την Apple ή την κάθε εταιρία που είμαστε ΠΕΛΑΤΕΣ της; Δεν νομίζω...

 

Κλείνω εδώ, λέγοντας το εξής: κανείς δεν είναι χειρότερος ή καλύτερος. Ο καθένας ξέρει τι κάνει και γιατί. Ακόμα κι αν κάνω κι εγώ βλακεία που είμαι στην ίδια ομάδα, ξέρω πως θα μου γίνει παρατήρηση, η οποία θα είναι και ορθή. Δεν θα σηκωθεί ο Mythozz πρωί-πρωί έχοντας στο νου του να κυνηγάει εμένα... Προκάλεσα, κάποιος το είδε, το ανέφερε και θα πρέπει να ληφθούν μέτρα. Απλά πράγματα... :)

Edited by Mythozz

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην μέλος της Ο.Δ. να πω πως οι χειρότεροι Mods είναι του Chat and fun γιατί πραγματικά εκεί είναι οι χειρότεροι χρήστες. :lol:

 

Οι καλύτεροι mods πάλι είναι στα αντίστοιχα φόρα κυρίως των συσκευών που ως γνωστόν βοηθάνε όσο και όποτε μπορούνε.

 

Προσωπικά πάντως ο αγαπημένος μου μοντ είναι το bot. (Όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν.. ;))

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο kollatos ποση υπομονη εχει το παιδι; ειδικα με νεα μελη/χρηστες κινητων..ειλικρινα δε θα αντεχα. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα πολύ πριν γράψω, βλέπετε τα περνάω «στο ντούκου» όλα: διαμάχες, ban, παρατηρήσεις. Όχι επειδή δεν είναι δουλειά μου, αλλά γιατί δεν με απασχολούν. Θα σας πάω πίσω στο 2011, πριν γίνω editor και μπω στην Ομάδα Διαχείρισης...

 

Τότε, ήμουν μέσα στους «off-topicιανούς» του Νοσταλγία. Θυμάμαι άπειρα PM από τον impreza_sti που μου έλεγε «Σταματήστε το, δεν είναι chat εκεί μέσα» και άλλα παρόμοια. Μπορώ να πω πως καμιά φορά ένιωθα πως με κοιτάνε με κακία, επειδή θέλω να πω το κάτι παραπάνω. Ερχόμενος μάλιστα από πολύ χαλαρά σε κανονισμούς forum, θεώρησα πως μπορώ να είμαι κι εδώ κάπως έτσι. Όπως νιώθετε ορισμένοι τώρα, ένιωσα κι εγώ. Δεν έχω λόγο ούτε να πω ψέμματα, ούτε να το κρύψω.

 

Σαν Editor πλέον, αλλά και λόγω προσωπικής γνωριμίας με πολλούς Mods, Editors αλλά και με τακτική επικοινωνία με όσους δεν έτυχε ακόμα να μιλήσουμε από κοντά (πχ Mythozz ή Vlachaquito), μπορώ να πω πως τα παιδιά ξέρουν τι κάνουν και γιατί. Δεν μπορεί πχ ένας plankton69 να μπαίνει σε ένα θέμα, να βρίζει 5-6, να ποστάρει όπου να 'ναι, να βάζει παράνομα links και να «βγαίνει λάδι». Μετά από συζήτηση με τον impreza, κατάλαβα τα φάουλ μου και γιατί τρελαινόταν τότε.

 

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες που αποδέχθηκα στην εγγραφή μου και πρέπει να τηρώ. Το να τους παραβαίνω, επηρεάζει και κάτι. Παράδειγμα: βλέπω πως πολλοί γράφουν έτσι «κ τι έγινε στην τλκ, δν μας λες και τπτ σπουδαίο». Δεν κουράζει η ανάγνωση του; Ή το να βρίζει κάποιος κάποιον δημόσια... Σιγά, υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας για την Nokia, την Apple ή την κάθε εταιρία που είμαστε ΠΕΛΑΤΕΣ της; Δεν νομίζω...

 

Κλείνω εδώ, λέγοντας το εξής: κανείς δεν είναι χειρότερος ή καλύτερος. Ο καθένας ξέρει τι κάνει και γιατί. Ακόμα κι αν κάνω κι εγώ βλακεία που είμαι στην ίδια ομάδα, ξέρω πως θα μου γίνει παρατήρηση, η οποία θα είναι και ορθή. Δεν θα σηκωθεί ο Mythozz πρωί-πρωί έχοντας στο νου του να κυνηγάει εμένα... Προκάλεσα, κάποιος το είδε, το ανέφερε και θα πρέπει να ληφθούν μέτρα. Απλά πράγματα... :)

 

Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς στο ότι δεν πρέπει να βρίζουμε, να ποστάρουμε links από σελίδες με παράνομα downloads ή ότι αν κάποιος προκαλεί γενικώς δεν πρέπει να τιμωρείται. Αυτά είναι αυτονόητα. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, το ότι το MyPhone δεν ανέχεται τέτοιες συμπεριφορές και είναι καθαρό φόρουμ είμαστε όλοι εδώ μέλη.

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχει η υπερβολή. Στο προηγούμενο ποστ μου, αν το διάβασες, ανέφερα πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα και πολλοί ακόμα users επαναλαμβάνουν τα ίδια πράγματα.\

 

1. Διαγραφή νέων τόπικς. Δεν μιλάω για κάτι τελείως αστείο που όντως δεν κολλάει, π.χ. "ποια είναι η αγαπημένη σας γεύση παγωτό", αλλά για ενδιαφέροντα τόπικς που προσελκύουν κόσμο.

 

2. Διαγραφή ή κλείδωμα παλιών τόπικς με κίνηση.

 

3. Διαγραφή ποστς χρηστών χωρίς καμιά εξήγηση επειδή "απαγορεύονται τα συνεχόμενα ποστς", "off topic", "εδώ δεν είναι chat". Κατά την γνώμη μου η Moderating ομάδα κοιτάει συνέχεια το δέντρο και χάνει το δάσος. Δεν υπάρχει τόπικ που να μην ξεφύγει έστω και λίγο για 3-4 ποστς εκτός θέματος, αλλά πολλές φορές αυτό λειτουργεί θετικά. Μιλάμε π.χ. στο τόπικ μιας σειράς, κάποιος την συγκρίνει με μια άλλη και γιατί είναι καλύτερη/χειρότερη, βλέπεις έντονο ενδιαφέρον από τους χρήστες και την άλλη μέρα έχουν διαγραφεί 20 ποστς. Γιατί;;

 

4. Ειρωνεία από Moderators και γενική αρνητικότατη συμπεριφορά. Έχω πολλές φορές υπερασπιστεί χρήστες που ρωτάνε οι άνθρωποι με απορία γιατί σβηστήκανε τόπικς τους ή posts τους. Η απάντηση ΠΑΝΤΑ είναι ειρωνική ή του στυλ "έτσι γουστάρω, αν δεν σ'αρέσει σήκω φύγε". Νιώθεις γενικά τον Moderator απέναντι σου αντί να τον νιώθεις ότι επιτελεί κάποιον χρήσιμο ρόλο.

 

5. Καμιά επικοινωνία μεταξύ χρηστών και Moderating team. "Όταν γράφτηκες μέλος, αποδέχτηκες κάποιους όρους. Απαγορεύεται να κρίνει τις πράξεις των Moderators". "Απαγορεύεται η δημιουργία τόπικς για να ρωτήσεις για ποιον λόγο έγινε αυτό ή το άλλο". "Απαγορεύονται τα συνεχόμενα ποστς". Απαγορεύεται αυτό, εκείνο, το ένα, το άλλο, ούτε στον στρατό να 'μασταν. Όταν ο άλλος σου μιλάει ευγενικά και ψύχραιμα, για ποιον λόγο απαξιεί το Moderating Team να δώσει έστω και μια βασική εξήγηση για ποιον λόγο σβήστηκαν τα ποστς του, ειδικά αν έκανε και κάποια ώρα να τα γράψει; Αυτό το "αποδέχτηκες κάποιους όρους" είναι σαν σφαλιάρα στο πρόσωπο, απαξιώ, "άντε και ....είμαι Moderator".

 

Γενικά νομίζω ότι το επίπεδο των χρηστών του MyPhone είναι αρκετά υψηλό. Ούτε βρισιές βλέπουμε, ούτε αντιδικίες έντονες, ούτε ανόητα τελείως τόπικς, ειδικά από τους πιο παλιούς χρήστες. Για ποιο λόγο λοιπόν τέτοια έντονη λογοκρισία; Μαζί σας 100% όταν κάποιο νέο μέλος ανοίξει κάποιο άχρηστο τόπικ και σβηστεί, αν και εκεί πρέπει να δοθεί μια εξήγηση στο μέλος κατά την γνώμη μου. Αλλά όταν ο άλλος π.χ. ανοίγει κάτι που προσελκύει το ενδιαφέρον και υπάρχει κινητικότητα από τους χρήστες, γιατί να σβηστεί; Όχι δεν δίνουμε συμβουλές για τον στρατό, όχι δεν δίνουμε ιατρικές συμβουλές, όχι δεν δίνουμε νομικές συμβουλές, όχι αυτό είναι αστείο και δεν έχει νόημα, όχι το άλλο είναι πολιτικό, όχι είναι αθλητικό...και τελικά 8 χρόνια γράφουμε για το Κωνσταντίνου και Ελένης και για το "ποιο ρολόι φοράτε".

 

Αυτό δεν προβληματίζει κανέναν; Το ότι πλέον υπάρχει φόβος να δημιουργήσει κάποιος νέο τόπικ ή το ότι όποια διάθεση είχε κάποιος, του έχει φύγει;

 

Edit: Ξέχασα και το άλλο: Η μανία με την συγχώνευση θεμάτων. Λες και πάντα πρέπει συνολικά να έχει 25 θέματα το C&F. Έχω χάσει το μέτρημα πόσοι χρήστες το έχουν αναφέρει και ρωτάνε με απορία (πάντα φυσικά σβήνονται τα ποστς λίγη ώρα μετά.) Αν υπάρχει έστω και 1% σχέση του ενός θέματος με κάποιο άλλο, βάλτα εκεί μαζί και άσε με τον χαμό που δημιουργείται να βρει άκρη ο χρήστης. Για ποιον λόγο; Τί κερδίζουμε με αυτό;

Edited by Baator
Link to comment
Share on other sites

Baator θα συμφωνησω με τα περισσοτερα αν οχι ολα οσα λες αν και δεν διαβαζω σχεδον καθολου το chat and fun (τωρα μου πεταει το tapatalk το θεμα πρωτο πρωτο γιαυτο το διαβαζω)

 

Να επισημανω οτι πολλες φορες απο απαντησεις καποιων συγκεκριμενων ανθρωπων στην Ο.Δ. μου δινεται η εντυπωση οτι η απαντηση ειναι λιγο "ειναι τιμη σου που γραφεις στο myphone"..

Αυτο με στενοχωρει αρκετα καθως πριν μερικα χρονια τα παντα ηταν πιο συζητησιμα και πιο φιλικα. Αλλα απο την μια καταλαβαινω και τετοιες νοοτροπιες οταν ο αλλος δεν καταλαβαινει, θα του απαντησεις και αναλογα. Ειδικα σε κατι θεματα που αφορουν την apple και γινεται ο χαμος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με στενοχωρει αρκετα καθως πριν μερικα χρονια τα παντα ηταν πιο συζητησιμα και πιο φιλικα

 

Δε θα το έλεγα...

Ως "δεινόσαυρος" του forum, θυμάμαι ότι από τότε που ξεκίνησα να παρακολουθώ το MyPhone και έπειτα γράφτηκα σε αυτό, υπήρχαν θέματα τα οποία μεν ανοίγονταν αλλά εκτροχιάζονταν σχεδόν αμέσως και ιδιαίτερα το chat and fun ήταν πάντα γεμάτο "[offtopic]", "μεταφέρθηκε" κτλ. Για να μη μιλήσω για όλα τα θέματα που κλειδώνονταν για να ηρεμήσουμε ή κάποια άλλα που απλά δεν ξανάνοιγαν. Ποτέ δεν ήταν πιο "συζητήσιμα" τα πράγματα. Απλά ίσως ο έλεγχος να ήταν λίγο πιο λάσκα.

 

Η αλήθεια είναι (και ειλικρινά δεν έχω κανένα λόγο να το παίξω συνήγορος των mods, άλλωστε τους μισούς και βάλε πλέον δεν τους ξέρω) ότι όντως δεχτήκαμε κάποιους όρους όταν γραφτήκαμε στο site και είναι λογικό ότι κάποια posts μας που εκτροχιάζουν μια συζήτηση ή πάνε τη συζήτηση κάπου εκτός Ο.Π.Χ. θα σβηστούν.

 

Όσο για την ειρωνεία που λέτε - και μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν να μου απαντήσουν ειρωνικά - την κατανοώ...

Και εγώ ειρωνεύομαι και προσπαθώ να το ελέγχω όσο μπορώ, αλλά όταν ο ίδιος χρήστης ανοίξει το ίδιο θέμα 20η φορά ενώ του έχεις επανειλημμένως πει να μην το κάνει ή ότι υπάρχει άλλο θέμα σχετικό, ε...άνθρωποι είναι και αυτοί. Τους σπάνε τα νεύρα.

(όχι βέβαια ότι και εμένα δε μου την έχει δώσει όταν μου έχουν απαντήσει ειρωνικά, αλλά το κάνω και εγώ και δε μπορώ να ζητήσω τα ρέστα, γιατί το καταλαβαίνω... είναι η άμυνά τους στα τρελά που βλέπουν)

 

Εκεί πάντως που συμφωνώ απόλυτα είναι ότι υπάρχει μια μανία με την ένωση θεμάτων.

Κατανοώ την ανάγκη για συνοχή, για "λίγα και καλά" θέματα που συγκεντρώνουν όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος για το θέμα, αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που οι mods ενώνουν θέματα που λίγη σχέση έχουν μεταξύ τους.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Σαν τον προθυμότερο, με την περισσότερη υπομονή και ενίοτε και καμία πλάκα στο φόρουμ θα βάλω τον zxr. Ειδικά τότε που ήταν στο φόρτε του το Neo V και γινόταν χαμός στο θέμα του, πάντα έλεγχε τα πράγματα και έδινε και λύσεις!

Μια φορά με είχε νευριάσει ο VeCo αλλά δε θυμάμαι γιατί. :p

Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο θέμα με κανέναν! Ούτε με τον VeCo έχω αλλά έτυχε μια φορά και αυτό το περιστατικό!

Link to comment
Share on other sites

Όπως νιώθετε ορισμένοι τώρα, ένιωσα κι εγώ. Δεν έχω λόγο ούτε να πω ψέμματα, ούτε να το κρύψω

 

δεν παίζει διότι δεν μιλάμε για περιπτώσεις που είναι ξεκάθαρες (π.χ. αν μπινελικώσεις κάποιον , ναι θα φας ποινή) αλλά άλλες. εκτός αν σου συνέβει κάτι παρόμοιο με αυτό που ανάφερα και χωρίς λόγο στην κυριολεξία, σε μπάναραν. δεν λέω, λάθη γίνονται, αλλά μερικά λάθη βγάζουν μάτι. όταν παράδειγμα έβρισα τον ddr2 επειδή είχα μία αντιμαχία κάποια περίοδο, έφαγα μπαν, και δεν είπα τίποτα, γιατι δικαίως μου δόθηκε ποινή. όταν όμως λέω γιατί δεν γίνεται το τάδε πράγμα π.χ. και δέχομαι ποινή, ε κάτσε ρε .... όχι δεν έχεις "νοιώσει" έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κρινω καλυτερο και χειροτερο μελος της Ο.Δ. γιατι συνηθως ο καθενας εχει τον τομεα διαχειρισης του.

Ετσι καποιος που ειναι στα Sony Ericsson δεν εχω ιδεα πως συντονιζει αφου δεν μπαινω καν να διαβασω.

Τον Athanaso77 αν επρεπε να διαλεξω ως καλυτερο οπωσδηποτε θα διαλεγα αφου ειναι λιγο πολυ σε ολα τα θεματα και παντα βοηθαει.Δεν πεταγεται αν δεν ξερει κι ειναι διακριτικος.

Επισης κι ο Nagata μ'αρεσει αν και πιο πολυ ενημερωτικος ο ρολος του.

Tyxerakias και StratosGr για τις γνωσεις τους στα Samsung και στο Android θα ξεχωριζα.Οσο μπορουν βοηθανε και δεν απαντανε αν δεν ξερουν.

Χειροτερο δεν εχω να πω την αληθεια,κι οσες φορες μου σβηστηκε ποστ υπηρχε λογος.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...