Jump to content

XS++ Guide For Sony Ericcson Phones


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί πλέον να μην έχουν κοινό ως συσκευές, μπορεί η Sony (πλέον, παλιότερα Sony Ericsson) να σταμάτησε να βγάζει feature phones όπως παλιότερα, υπάρχουν ακόμα όμως πολλά εργαλεία που με το κατάλληλο ψάξιμο μπορούν να κάνουν το παλιό σας K, C ή και W series SE να... πετάει! Ένα από αυτά, που θα δούμε και σ'αυτό τον οδηγό είναι το XS++.

 

:!: Προσοχή: Δεν ευθύνομαι για προβλήματα σε συσκευές, κάθε βήμα πρέπει να γίνετε με απόλυτη προσοχή. Χρησιμοποιείτε τον οδηγό με δική σας ευθύνη.

 

Που απευθύνεται;

 

Το XS++ μπορεί να λειτουργήσει με τα εξής codes συσκευών:

 

- DB2000: CID36, CID49

- DB2010: CID36, CID49

- DB2020: CID49, CID51, CID52

 

(Προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε Sony Ericsson K800i, K800iv, C905, W900i και συνεργάζονται κανονικά)

 

Τι μπορεί να μου προσφέρει;

 

Το XS++ διαθέτει πολλές δυνατότητες. Μπορείτε να επαναφέρετε μια νεκρή από flashάρισμα συσκευή μέσω αλλαγής firmware ή reflash, να αναβαθμίσετε με απλό η τροποποιημένο firmware, να περάσετε άλλες γλώσσες, να την ξεκλειδώσετε από τα firmware των εταιριών με τοποθέτηση επίσημου firmware, να μετατρέψετε τη συσκευή σας σε άλλη (πχ το K800i σε K810i), να περάσετε διάφορα mods (άλλες εικόνες έναρξης/τερματισμού, εικονίδια μενού, οδηγούς ήχου, κάμερας, οθόνης κ.α), αλλά και να επεξεργαστείτε στο έπακρο το σύστημα το κινητού σας.

 

Που το βρίσκω;

 

Το XS++ v3.1, μαζί με διάφορα mods για K800i, το οποίο τροποποιώ εγώ, υπάρχουν στον φάκελο του DropBox που δημιούργησα και που θα βρείτε link του παρακάτω. Mods, firmwares αλλά και εικονίδια μενού μπορείτε να βρείτε σε διάφορα sites στο Internet, με μια απλή αναζήτηση στο Google.

 

Το κατέβασα! Τώρα

 

Το αποθηκεύετε όπως σας το δίνω στον υπολογιστή σας και «τρέχετε» το .exe αρχείο. Ανοίγοντας το, σας λέει πως είναι έτοιμο και πρέπει να συνδέσετε τη συσκευή σας. Φροντίζετε αρχικά να έχετε πάνω από 50% μπαταρία για παν ενδεχόμενο. Κλείνετε τη συσκευή, αφαιρείτε την μπαταρία και την επανατοποθετείτε, δεν ανοίγετε τη συσκευή, πατάτε «Connect» στο XS++ και συνδέετε τη συσκευή μέσω USB στον υπολογιστή, ενώ παράλληλα κρατάτε πατημένο το «C», μέχρι να την δει το XS++.

 

Εφόσον την είδε το πρόγραμμα, βλέπετε αυτή την οθόνη στα αριστερά σας:

 

http://img18.imageshack.us/img18/6100/47472803.jpg

 

Πάμε λοιπόν να δούμε τι σημαίνουν αυτά, αλλά και τι πρέπει να προσέξουμε:

 

http://img18.imageshack.us/img18/7787/63926125.jpg

 

:!: Platform: Έστω πως θέλουμε να περάσουμε στη συσκευή μας κάποιο mod. Θα πρέπει να ανήκει σε αυτή την πλατφόρμα (στην προκειμένη για το K800i είναι η DB2020), αν περάσουμε άλλης πλατφόρμας δεν θα δουλέψουν και οι συνέπειες είναι άγνωστες. Προσοχή λοιπόν.

 

:!: EROM CID και EROM COLOUR: Τα στοιχεία του firmware μας. Θα πρέπει το firmware που θα κατεβάσετε να είναι για αυτά τα στοιχεία και μόνο. Υπάρχει κίνδυνος ζημιάς αν περάσετε λάθος λογισμικό. Αν έχετε την RED52 πχ, όπως εγώ, ψάχνετε γι'αυτή και μόνο!

 

FSX - Τι κάνω εδώ;

 

Εδώ λοιπόν μπορείτε να διαχειριστείτε, αλλά και να περάσετε διάφορα mods στη συσκευή σας. Στα αριστερά υπάρχει ενημέρωση για κάθε βήμα σας, καλό είναι να ρίχνετε μια ματιά μήπως πάει κάτι στραβά.

 

Κάτω δεξιά, υπάρχουν οι εξής εντολές:

 

http://img547.imageshack.us/img547/2420/40826012.jpg

 

- Stary FSX: Ανοίγετε το σύστημα σας.

 

- Upload: Ανεβάζετε αρχεία στον επιλεγμένο φάκελο στο σύστημα σας.

 

- Download: Δεν το έχω δοκιμάσει, προφανώς κατεβάζει στο PC σας αρχεία του συστήματος σας.

 

- Delete: Σβήνει αρχεία από φακέλους του συστήματος σας.

 

- Make Dir: Δημιουργεί φακέλους στο σύστημα σας.

 

-Shutdown: Κλείνει το σύστημα σας. ΠΡΟΣΟΧΗ: Πριν αποσυνδέσετε το κινητό σας μετά από οποιαδήποτε ενέργεια σας στο FSX Menu, πρέπει να πατήσετε «shutdown» για την αποφυγή προβλημάτων.

 

Χάρτης του FSX

 

Πάμε να δούμε τώρα που πάει τι (Credits to tfa!) Όλα τα βήματα γίνονται μέσω drag&drop.

 

- Drivers ήχου (acoustics): Πάνε στο εξής σημείο >>> /ifs/settings/acoustic

 

- Drivers κάμερας: Πάνε στο εξής σημείο >>> /ifs/settings/camera (προσοχή, ανεβάζετε μόνο το αρχείο camdriver0.dat, δεν διαγράφετε το άλλο που θα βρείτε)

 

- Flash Menus: Μιλάμε για πιο διαδραστικά μενού από τα εργοστασιακά. Πάνε στο εξής σημείο >>>/tpa/preset/system/desktop/flash (Σε πολλά μαζί θα κολλήσει λίγο στην αρχή, αλλά μετά στρώνει. Τα βάζετε μετά, όπως βάζετε κανονικά θέματα στη συσκευή σας.)

 

- Διαγραφή προεγκατεστημένων java εφαρμογών: Τα βρίσκετε στα εξής σημεία >>> /tpa/preset/system/ams και /tpa/preset/default/java

 

- Διαγραφή εργοστασιακών εικόνων και ήχων: Τα βρίσκετε εδώ >>> /tpa/user/audio, /tpa/user/audio/Ringtones, /tpa/user/image και /tpa/preset/default/image

 

- Αλλαγή εικόνων/ήχων εκκίνησης/τερματισμού: Τα αλλάζετε από εδώ >>> /fs/tpa/preset/system/settings

 

SPLASH: Η εικόνα που εμφανίζεται στην αρχή το σήμα της SE (την αλλάζετε με ίδιας ανάλυσης, για το K800i με 240 x 320

SESTARTUP_SOUND_SEMC.mp3 : Ήχος εκκίνησης

SHUTDOWN_IMAGE_SEMC : Ήχος τερματισμού

 

- Διαγραφή ήχων κάμερας: Φεύγουν από εδώ >>> /tpa/preset/system/sound

 

Σβήνετε τα εξής: camerashutter.3gp, cameraburst.3gp, cameraburst.mid και cameratimer.mid

 

- Αλλαγή των Menu Icons: Αλλάζει την εμφάνιση του μενού σας, χωρίς να είναι απαραίτητα flash menu. Περνάτε το menu.ML και τα εικονίδια εδώ >>> /tpa/preset/system/menu

 

- Διαγραφή του logo εταιρίας: Ψάξτε λίγο προς τα κάτω που να λέει «StatusIndication» και όταν το βρείτε, αλλάξτε την τιμή που έχει από 1 σε 4 και είστε ok, αν όχι κάνατε κάποιο λάθος. Αφού τελειώσετε το ανεβάζετε εδώ >>> /tpa/system/layout

 

GDFS Menu

 

Η παρακάτω εικόνα σας δείχνει τι κάνει κάθε επιλογή:

 

http://img689.imageshack.us/img689/2846/78447709.jpg

 

Αρχεία

 

Το XS++, αλλά και τα mods που σας υποσχέθηκα για το K800i θα τα βρείτε εδώ. Υπάρχουν διάφορα sites στο Internet με mods και firmwares, ένα απλό Googlάρισμα θα σας οδηγήσει σε αυτά!

Edited by athanaso77
Ενημέρωση

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
γεια σου φιλε.εχω προβλημα με την συνδεση.δεν βλεπει το κινητο.εχω to w300i.

μπορεις να βοηθησεις?

 

ευχαριστω

 

Αν δεν κάνω λάθος, το W300i δεν περιλαμβάνεται στα υποστηριζόμενα CIDs. Δεν έχω και κάποιο πρόχειρο δυστυχώς να δοκιμάσω, δεν ξέρω αν είναι και ίδιο με το Z530 που έχω...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σου φιλε.εχω προβλημα με την συνδεση.δεν βλεπει το κινητο.εχω to w300i.

μπορεις να βοηθησεις?

 

ευχαριστω

 

Αν δεν κάνω λάθος, το W300i δεν περιλαμβάνεται στα υποστηριζόμενα CIDs. Δεν έχω και κάποιο πρόχειρο δυστυχώς να δοκιμάσω, δεν ξέρω αν είναι και ίδιο με το Z530 που έχω...

 

Δοκίμασα με το Z530 που έχω πρόχειρο τελικά και δεν το είδε ούτε σε εμένα. Ίσως να μην το υποστηρίζει αυτή η έκδοση του XS++ και χρειάζεται παλιότερη... :confused:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα, για ένα Κ810 CID53 τι κάνω; Το XS++ δεν το φλασάρει λέει πως δεν το υποστηρίζει και σταματάει την διαδικασία πριν καν ξεκινήσει... :( Θέλω να το φλασάρω για να βάλω κάποιο άλλο λογισμικό με ελληνικά, γιατί το συγκεκριμένο μου το στείλανε από Γερμανία και δεν έχει ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για ένα Κ810 CID53 τι κάνω; Το XS++ δεν το φλασάρει λέει πως δεν το υποστηρίζει και σταματάει την διαδικασία πριν καν ξεκινήσει... :( Θέλω να το φλασάρω για να βάλω κάποιο άλλο λογισμικό με ελληνικά, γιατί το συγκεκριμένο μου το στείλανε από Γερμανία και δεν έχει ελληνικά.

 

Είχα ένα VF branded K800i, το οποίο δεν μπορούσα να φλασάρω. Υπάρχουν προγράμματα που επιτρέπουν flashing σε CID53, αλλά είναι ρίσκο (παίζει να brickάρει).

 

Στη θέση σου, θα το άφηνα όπως είναι... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Άργησες το πείραξα ήδη :lol: (δε γινόταν να το αφήσω έτσι γιατί προορίζεται για τον πατέρα μου)

Με FAR manager με JDFlasher plugin μια χαρά φλασάρει. Μάλιστα βρήκα και ελληνικά (έβαλα R8BA024 MAIN GENERIC με το αντιστοιχο FS MEDITERR).

 

Αλλά! Μόλις πληκτρολογώ το PIN πλέον δε μπαίνει μέσα και λέει κατι για Network Error. Γκουγκλαρω βρισκοντας διαφορες λυσεις αλλα δε ξερω τι να δοκιμασω. Ακομα και φλασαρισμα με SEUS πηγα να κανω αλλα στην νεα εκδοση εχουν αφαιρεσει αυτη τη συσκευη! :X

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Αλλά! Μόλις πληκτρολογώ το PIN πλέον δε μπαίνει μέσα και λέει κατι για Network Error. Γκουγκλαρω βρισκοντας διαφορες λυσεις αλλα δε ξερω τι να δοκιμασω. Ακομα και φλασαρισμα με SEUS πηγα να κανω αλλα στην νεα εκδοση εχουν αφαιρεσει αυτη τη συσκευη! :X

 

Αν βλέπεις αυτό (Mobile Error Configuration error Please Contact Your Network Oppertor Or service Centre), ρίξε μια ματιά στον οδηγό εδώ. Αν όχι, δες μήπως ήταν κλειδωμένο σε δίκτυο, ή κάτι τέτοιο.

 

Αν δεν είναι το πρώτο, δεν μπορώ να αναπαράγω το πρόβλημα στο δικό μου. Ακόμα παίζει ρόλο ψηφιακής... :lol:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι! Ναι τον είδα τον οδηγό αλλά αφού το XS++ δε παιζει με CID53 θα πρεπει να περασω το custom file με FAR manager. Τωρα το παλεύω!

 

Ρόλο ψηφιακής; Αν καταλαβα καλά για φωτογραφίες το έχεις δηλαδή ε; Τι γίνεται με custom drivers για camera? Υπάρχουν, βελτιώνουν κάτι; Σορρυ που ειμαι εκτος θέματος απλα δε ξερω που αλλου να ρωτήσω! Σε ξένα φορουμς ειναι πεθαμένα τα threads εδω και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ρόλο ψηφιακής; Αν καταλαβα καλά για φωτογραφίες το έχεις δηλαδή ε; Τι γίνεται με custom drivers για camera? Υπάρχουν, βελτιώνουν κάτι; Σορρυ που ειμαι εκτος θέματος απλα δε ξερω που αλλου να ρωτήσω! Σε ξένα φορουμς ειναι πεθαμένα τα threads εδω και χρόνια.

 

Για φωτογραφίες, ναι. Κάνει πολύ καλά τη δουλειά του ακόμα... ;)

 

Είχα βρει κάτι ψιλά, αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Πιο πολύ για macro κλπ, είχα κάνει κι εγώ τροποποιήσεις, αλλά μέτρια πράγματα. Σχεδόν stock το έχω πλέον...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το ελληνικό. Δουλεψε! :happy: ευχαριστώ αν και δεν χρησιμοποιήσα το XS++ με βοήθησε ο οδηγός σου σε μερικά σημεία :p και κυρίως με κούλαρε όταν είδα για το Mobile Error Configuration.

 

'Σχεδόν' στοκ ε; anyway άστο δε πειράζει. Να πειραματιστώ ήθελα αλλά αφού θα πάει στον πατέρα μου η συσκευή το αφήνω όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλησπερα αλανια,για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,παιζει να εχει κανεις αρχεια fw για το w810?

εχω θεμα με χαμηλη ενταση στο ακουστικο κ διαβασα οτι διορθωνεται..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα αλανια,για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,παιζει να εχει κανεις αρχεια fw για το w810?

εχω θεμα με χαμηλη ενταση στο ακουστικο κ διαβασα οτι διορθωνεται..

 

Καλημέρα, πόσο παλιά με πάει το συγκεκριμένο thread :)

Τι CID είναι το κινητό σου, ξέρεις; Τι έκδοση φοράς; Ψάξε να βάλεις την R4EA031 γιατί είναι αυτή με τα περισσότερα patches. Από εκεί και μετά θυμάμαι να υπάρχει όντως patch για αυτό που θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πόσο παλιά με πάει το συγκεκριμένο thread :)

Τι CID είναι το κινητό σου, ξέρεις; Τι έκδοση φοράς; Ψάξε να βάλεις την R4EA031 γιατί είναι αυτή με τα περισσότερα patches. Από εκεί και μετά θυμάμαι να υπάρχει όντως patch για αυτό που θέλεις

 

και εγω πριν πολλα χρονια ειχα φαει ολο το ιντερνετ ενα βραδυ για να φλασαρω το κ750 μου :)

φοραει την r4ea031, δεν ξερω πως να δω το cid.

δε μπορω να βρω οδηγους για το w810 ομως πουθενα..

στο μεταξυ προσπαθω ολη νυχτα να συνδεσω το pc companion κ οταν επιτελους τα καταφερα να δει το κινητο,δεν το ειχε στη λιστα αναβαθμισης,που να τους παρει και να τους σηκωσει.

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια?

 

Έχεις PM! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...