Jump to content

[Επαφές - Δεδομένα] Backup / Restore / Sync / Διαγραφή κτλ


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ το ροομ. Έχω το εξής θέμα/απορία σχετικά με το app sync μέσω itunes:

 

Όταν κατεβάζω ένα οποιοδήποτε app μέσω του itunes (στο pc με win7) και το κάνω sync με το κινητό όλα καλά. Περνάει κανονικά στο κινητό. Το ίδιο και όταν περάσω ένα app μέσω του itunes του κινητού - περνάει αντίστοιχα στο itunes του pc.

 

Όταν όμως θελω να κανω delete ένα app και το κάνω μέσω κινητού, όταν κάνω sync μετά ΤΟ ΑPP ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΤΑΙ στο itunes του pc. Δεν θα πρεπε να γινεται αυτό??

 

iphone 6s, 9.2.1 os, itunes latest version

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ το ροομ. Έχω το εξής θέμα/απορία σχετικά με το app sync μέσω itunes:

 

Όταν κατεβάζω ένα οποιοδήποτε app μέσω του itunes (στο pc με win7) και το κάνω sync με το κινητό όλα καλά. Περνάει κανονικά στο κινητό. Το ίδιο και όταν περάσω ένα app μέσω του itunes του κινητού - περνάει αντίστοιχα στο itunes του pc.

 

Όταν όμως θελω να κανω delete ένα app και το κάνω μέσω κινητού, όταν κάνω sync μετά ΤΟ ΑPP ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΤΑΙ στο itunes του pc. Δεν θα πρεπε να γινεται αυτό??

 

iphone 6s, 9.2.1 os, itunes latest version

Γιατί να σβηστεί; Από που να σβηστεί; Από την βιβλιοθήκη του itunes;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Aπο το My ιphone Αpps tab στο itunes (pc)..Δεν θα πρεπε να σβηστεί?
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Aπο το My ιphone Αpps tab στο itunes (pc)..Δεν θα πρεπε να σβηστεί?

Όχι δεν σβήνει από εκεί η εφαρμογή όταν την διαγράφεις από το κινητό σου και μετά κάνεις συγχρονισμό. Αυτό που βλέπεις εκεί είναι η βιβλιοθήκη του itunes που σου δείχνει τι εφαρμογές έχεις κατεβάσει. Μπορείς να τις σβήσεις εσύ αν θες όμως.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όμως πως στο 4άρι που χα παλιά αυτό γινόταν αυτόματα. Έσβηνα πχ την εφαρμογή στο κινητό και όταν γινόταν sync έσβηνε και απ την βιβλιοθήκη και από παντού. Άρα κάτι κάναν με το νέο ios (ή το νέο itunes). Κρίμα..

 

Και άλλη μια ερώτηση πoυ χει να κάνει με τα updates. Λόγω πολλών MB συνηθίζω τα updates να τα κάνω μέσω του itunes στο pc. Προχτες που κανα 3 μαζί, όταν έκανα sync με το κινητό, ακόμα φαινόταν το νούμερο "3" στο Appstoreτου κινητού (ενώ είχα κάνει updates μου έδειχνε ότι είχα 3 updates τα οποία apps όμως έγραφαν δίπλα open).

 

Και αυτό έτσι πρέπει να ναι??

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όμως πως στο 4άρι που χα παλιά αυτό γινόταν αυτόματα. Έσβηνα πχ την εφαρμογή στο κινητό και όταν γινόταν sync έσβηνε και απ την βιβλιοθήκη και από παντού. Άρα κάτι κάναν με το νέο ios (ή το νέο itunes). Κρίμα..

 

Και άλλη μια ερώτηση πoυ χει να κάνει με τα updates. Λόγω πολλών MB συνηθίζω τα updates να τα κάνω μέσω του itunes στο pc. Προχτες που κανα 3 μαζί, όταν έκανα sync με το κινητό, ακόμα φαινόταν το νούμερο "3" στο Appstoreτου κινητού (ενώ είχα κάνει updates μου έδειχνε ότι είχα 3 updates τα οποία apps όμως έγραφαν δίπλα open).

 

Και αυτό έτσι πρέπει να ναι??

Ποτέ δεν σβηνόταν η εφαρμογή από εκεί που λες. Σβηνόταν η εφαρμογή όταν έβλεπες τις οθόνες του κινητού σου μέσα από το itunes. Αυτό που έχει αλλάξει με το νέο ios είναι ότι πλέον οι εφαρμογές που κατεβάζεις δεν περνάνε μετά από συγχρονισμό στο itunes για να τις βλέπεις στο my apps αλλά μένουν στον λογαριασμό που έχεις στην apple και συνεπώς στο cloud.

 

Είναι οι ίδιες εφαρμογές αυτές που έκανες update στο itunes με αυτές που σου δείχνει στο κινητό; Μήπως είναι άλλες εφαρμογές που θέλουν αναβάθμιση και αυτές; Αν σου δείχνει το 3 χωρίς να σου εμφανίζει κάποια εφαρμογή για αναβάθμιση τότε κάνε το παρακάτω http://www.imore.com/how-clear-your-app-store-cache-and-force-reload, αν δεν πιάσει τότε κάνε επανεκκίνηση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Nαι η ίδια είναι (what's up app). Μου δείχνει available updates => whats's up αλλά δίπλα μου έχει open. Παρόλα αυτά μου δείχνει το νουμερο 1 ως updates. Έκανα και αυτό που μου πες αλλά τπτ..Έκανα και restart..:(
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Nαι η ίδια είναι (what's up app). Μου δείχνει available updates => whats's up αλλά δίπλα μου έχει open. Παρόλα αυτά μου δείχνει το νουμερο 1 ως updates. Έκανα και αυτό που μου πες αλλά τπτ..Έκανα και restart..:(

Για κάνε sign out και ξανά sign in. Λογικά κάποιο κόλλημα είναι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Tπτ..το ίδιο..

 

Με τον μόνο τρόπο που κατάφερα να το βγάλω (τουλάχιστον να μην φαίνεται στο εικονιδιάκι του appstore) ήταν να κάνω disable τα notifications για το appstore. Kαι παλι όμως όταν μπαίνω μέσα, μου βγάζει το νούμερο 1 στο update tab.. Κάποιο bug της 9.2.1 μάλλον θα είναι (ή εγινε με το update του sw την πρώτη φορά που πήρα το κινητό).

 

Ας ελπίσουμε στην 9.3 που βγαίνει εντός ημερών να μην υπάρχει..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Tπτ..το ίδιο..

Τσέκαρε μέσα στην εφαρμογή του whatsapp τι έκδοση είναι και αν είναι ίδια με αυτή που δείχνει στο appstore τότε είναι κάποιο κόλλημα το οποίο λογικά θα φτιαχτεί μόνο του. Αν θες δοκίμασε να κάνεις και reset κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα τα home button και lock button και μόλις εμφανιστεί το μήλο τα αφήνεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μέσα στην εφαρμογή του whatsapp τι έκδοση είναι και αν είναι ίδια με αυτή που δείχνει στο appstore τότε είναι κάποιο κόλλημα το οποίο λογικά θα φτιαχτεί μόνο του. Αν θες δοκίμασε να κάνεις και reset κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα τα home button και lock button και μόλις εμφανιστεί το μήλο τα αφήνεις.

 

Nαι η ίδια version είναι και στις 2 περιπτώσεις. Είδα στο google πως και άλλοι το χουν αυτό το πρόβλημα , μαλλον είναι κάποιο sw bug. Ούτε και με το ρεσετ έγινε κάτι. Ο μόνος τρόπος (έστω και κουτσουρεμένος) είναι αυτός που έγραψα στο previous post:mad:

 

Σ ευχαριστω πάντως!

 

PS Open μου γράφει και σε άλλες συνολικά 5 εφαρμογές που έχω κάνει update..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Tπτ..το ίδιο..

 

Με τον μόνο τρόπο που κατάφερα να το βγάλω (τουλάχιστον να μην φαίνεται στο εικονιδιάκι του appstore) ήταν να κάνω disable τα notifications για το appstore. Kαι παλι όμως όταν μπαίνω μέσα, μου βγάζει το νούμερο 1 στο update tab.. Κάποιο bug της 9.2.1 μάλλον θα είναι (ή εγινε με το update του sw την πρώτη φορά που πήρα το κινητό).

 

Ας ελπίσουμε στην 9.3 που βγαίνει εντός ημερών να μην υπάρχει..

 

Καλησπέρα πήγαινε Ρυθμίσεις > iTunes και App Store > Ενημερώσεις > Άνοιγμα - Κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα παιδια, μου εδωσε μια φιλη να επαναφερω στη ζωη ενα iphone 5c σε λιγο ασχημη κατασταση. Πιο συγκεκριμενα, ειχε ξεχασει τον κωδικο του Apple ID, δεν θυμοταν ερωτησεις ασφαλειας, ουτε ειχε προσβαση στο e-mail που ηταν συνδεδεμενο. Επισης ειχε κανει και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ειχε κλειδωθει εξω απο το τηλεφωνο, αφου ζητουσε τον κωδικο του Apple ID για να το ανοιξει.

 

Οποτε, καναμε τη διαδικασια unlock μεσω της Apple, στειλαμε φωτογραφια την αποδειξη της συσκευης και μετα απο μερικες μερες την ξεκλειδωσαν.

 

Το κυριως ερωτημα που αφορα το νημα ειναι το εξης. Οταν ανοιξα το κινητο μετα το ξεκλειδωμα, επελεξα "Διαμορφωση ως νεο iPhone" και συνδεθηκα με το νεο Apple ID που δημιουργησαμε. Υπαρχει ενα παλιο backup στο itunes της απ'οταν το iphone ηταν συνδεδεμενο με το παλιο Apple ID. Μπορω εγω να επαναφερω απο αυτο το backup με καποιο τροπο μονο φωτογραφιες, επαφες και μηνυματα? Γιατι, απο την υποστηριξη της Apple μου ειπαν οτι αν το κανω, θα μου ξανακλειδωσει τη συσκευη με το παλιο Apple ID.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο κόπο, ίσως να τα καταφέρεις.

 

Σε γενκές γραμμές, η διαδικασία περιλαμβάνει:

  1. Την εξαγωγή των μηνυμάτων από το παλιό αρχείο back-up
  2. Τη δημιουργία ενός νέου back-up
  3. Την ενσωμάτωση των μηνυμάτων (φακέλων) στο back-up που μόλις δημιούργησες
  4. Και τέλος την επαναφορά του νέου back-up στη συσκευή

 

Ακολούθησε τη διαδικασία εδώ.

 

Για το που βρίσκονται τα αρχεία των back-up, διάβασε αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία βοήθεια διότι δεν το κατέχω καθόλου το θέμα iOS. Έχει η σύζυγος ένα iPhone και αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον χώρο του iCloud ο οποίος είναι γεμάτος από τις φώτο εννοείται. Σκέφτηκα να βάλω άλλη υπηρεσία για τις φώτο (OneDrive ή GoogleDrive) και να έχει το iCloud μόνο για backup επαφών, email κτλ.

 

Μπορεί αυτό να γίνει σε βαθμό ευκολίας που γίνεται με το iCloud; Δηλαδή όταν τραβάει μία φώτο αυτή αυτόματα να ανεβαίνει στο άλλο cloud. Επίσης εάν κάνει reset ή πάρει άλλο iPhone να μπορεί να τις κατεβάσει στο κινητό πάλι το ίδιο εύκολα όπως θα γινόταν εάν τις είχε στο iCloud. Γενικότερα είναι άξιοι αντικαταστάτες ή όχι και επίσης ποια από τις δύο υπηρεσίες προτείνετε; Αν δεν κάνω λάθος η Google δίνει 15GB και η MS μόνο 5GB, σωστά;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια διότι δεν το κατέχω καθόλου το θέμα iOS. Έχει η σύζυγος ένα iPhone και αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον χώρο του iCloud ο οποίος είναι γεμάτος από τις φώτο εννοείται. Σκέφτηκα να βάλω άλλη υπηρεσία για τις φώτο (OneDrive ή GoogleDrive) και να έχει το iCloud μόνο για backup επαφών, email κτλ.

 

Μπορεί αυτό να γίνει σε βαθμό ευκολίας που γίνεται με το iCloud; Δηλαδή όταν τραβάει μία φώτο αυτή αυτόματα να ανεβαίνει στο άλλο cloud. Επίσης εάν κάνει reset ή πάρει άλλο iPhone να μπορεί να τις κατεβάσει στο κινητό πάλι το ίδιο εύκολα όπως θα γινόταν εάν τις είχε στο iCloud. Γενικότερα είναι άξιοι αντικαταστάτες ή όχι και επίσης ποια από τις δύο υπηρεσίες προτείνετε; Αν δεν κάνω λάθος η Google δίνει 15GB και η MS μόνο 5GB, σωστά;

Για να ανεβούν αυτόματα θα πρέπει να ανοίγει τις αντίστοιχες εφαρμογές, δεν θα γίνεται το ίδιο αυτόματα όπως με το icloud. Όταν κάνει reset το iPhone θα ξανά κατεβάσει την εφαρμογή και θα αποθηκεύσει τις φωτογραφίες.

 

H google έχει δύο προγράμματα το ένα με απεριόριστο χώρο στο οποίο μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες μέχρι 16mp και 1080p βίντεο και ένα που πάει ανάλογα με τον χώρο που έχεις στο icloud drive και μπορείς να ανεβάσεις σε full ανάλυση φωτογραφίες και βίντεο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση/λύση για το πρόβλημα αυτό; Απλά τα GoogleDrive/OneDrive μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό ως λύση. Από την εμπειρία σας πως λύνεται το πρόβλημα του μικρού χώρου στο iCloud, πέρα το να πληρώνει συνδρομή φυσικά.

 

Επίσης, GoogleDrive και GooglePhotos είναι το ίδιο πράγμα; Με έχει μπερδέψει λίγο. Στο κινητό ποια εφαρμογή θα πρέπει να κατεβάσω;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση/λύση για το πρόβλημα αυτό; Απλά τα GoogleDrive/OneDrive μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό ως λύση. Από την εμπειρία σας πως λύνεται το πρόβλημα του μικρού χώρου στο iCloud, πέρα το να πληρώνει συνδρομή φυσικά.

 

Επίσης, GoogleDrive και GooglePhotos είναι το ίδιο πράγμα; Με έχει μπερδέψει λίγο. Στο κινητό ποια εφαρμογή θα πρέπει να κατεβάσω;

Λύση η οποία να δουλεύει το ίδιο με το icloud όχι δεν υπάρχει, γιατί το icloud είναι υπηρεσία της apple οπότε είναι 100% λειτουργική με το ios. Είναι το ίδιο πράγμα όπως είναι και το google photos με το android, δουλεύει 100% σωστά σε σχέση με το google photos και ios.

 

Το google drive και google photos είναι διαφορετικές υπηρεσίες και εφαρμογές, η πρώτη είναι για διαχείριση αρχείων και η δεύτερη είναι για φωτογραφίες και βίντεο μόνο.

 

Εγώ προσωπικά πληρώνω για 50Gb στο icloud και το google photos το έχω απλά για να κρατάει όλες τις φωτογραφίες μου σαν backup σε περίπτωση που κάτι συμβεί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Υπαρχει δυνατοτητα να μεταφερθουν στοιχεια (επαφες,φωτο ) βασικα καποιο backup απο iphone σε android ??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξερω αν εχει ηδη απαντηθει

Εχω παρει προσφατα ενα εξαρι

εχω περασει τα παντα απο android

στο κινητο ειναι οι επαφες οκ

αλλα στην εφαρμογη icloud οι περισσοτερες επαφες ειναι χωρις ονομα τα τηλεφωνα

δοκιμασα να απενεργοποιησω τον συχρονισμο και ξανα ενεργοποιηση τιποτα

τι μπορω να κανω ωστε να ειναι οκ οι πεαφες μου στο icloud ?

Link to comment
Share on other sites

Το mail που έχω το microsoft outlook μου στέλνει κατά διαστήματα αυτό το mail [One or more folders in your mailbox have name conflicts with others or system reserved names.

 

Folders with these names can't be downloaded by your IMAP e-mail program.

 

Junk

Please connect to your mailbox using your Web browser and rename those folders. Once renamed, those folders will be displayed in your IMAP e-mail application correctly]δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς να κάνω αυτό που μου στέλνει ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα να μεταφερθουν στοιχεια (επαφες,φωτο ) βασικα καποιο backup απο iphone σε android ??

 

Ναι.Με την εφαρμογη Move to iOS την κατεβαζεις στο android κινητο και πανευκολα τα περναει ολα οσα θες στο iphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι τη μετάβαση από Android 9 και με ενδιαφέρουν πολύ τα backups από WhatsApp k κυρίως viber.. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ναι.Με την εφαρμογη Move to iOS την κατεβαζεις στο android κινητο και πανευκολα τα περναει ολα οσα θες στο iphone.

 

 

 

Από ios σε Android θέλει....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...