Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλα μπορει να έχει σκαλώσει κάτι μέσα και να θέλει καθαρισμα.

Τεσπα εσυ ξέρεις

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους γράφω πρώτη φορά σε φόρουμ, θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου με την κοινότητα του MyPhone. Τον Ιούλιο έγινα κάτοχος ενος jiayu G4 1.2 το παρήγγειλα και μου το στείλανε σε 15 μέρες απο το minideal σχεδόν 200€. Όταν ήρθε ειχα ενθουσιαστεί. εμφανισιακά το κινητό ηταν πολύ ωραίο με μεγάλη οθόνη μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, ολα τέλεια. αλλα δεν άργησα να βλέπω μερικά μικρά αλλα σημαντικά προβλήματα. το πρώτο ηταν το gps το οποίο έβρισκε σήμα στο 1 λεπτο όμως δεν ηταν αξιόπιστο, με το sygic δεν μπορούσε να κάνει πλοήγηση, προετρεχε η πήγαινε απο το ενα στενό στο αλλο ξαφνικά χωρίς να βρίσκει τη σωστή θέση. Αφού το πηρα απόφαση πως δε θα εχω gps μια ωραία πρωια στις διακοπές άρχισε να μην πιάνει η παρατεταμένη αφή. δεν μπορουσα να μετακινήσω ούτε ενα εικονίδιο, άρχισε παράλληλα να μπερδεύει και τα δύο η τρία δάκτυλα μαζί στην οθόνη χωρίς να μπορω να κανω ζουμ. οταν γύρισα απο τις διακοπές, με εναν φιλο αλλαξα ρομ έχασα τα ελληνικά και εβαλα μια ρομ απο το jiayu eapania που ειχε calibresion και ετσι διορθώθηκε για λιγο το πρόβλημα. κάθε μέρα έκανα 2 με 3 βαθμονομησεις για να μπορεί να πιάνει η παρατεταμένη αφη. τα προβλήματα μου δεν τελείωσαν εκεί. οσο περνούσε ο καιρός πάνω και κάτω απο την οθόνη άρχισε να δημιουργείτε ενα κενο στο οποίο δεν πατιωταν τίποτα στα συγκεκριμένα σημεία, ουτε τέλειες στα κείμενα ουτε κόμματα. εκεί ήταν που αποφάσισα να το στείλω πίσω. ηταν μεσα στην εγγύηση. Χρεώθηκα 15€ μεταφορικά και μετα απο 17 μερες έφτασε το πρώτο Mail που μου στείλανε απο το minideal. έλεγε οτι το κινητό δεν έχει κάποιο πρόβλημα και τους εξήγησα το τι έχει και μου είπαν πως θα το στείλουν για service. πέρασε ενας μηνας χωρίς κινητό και μου ανακοίνωσαν πως θα μου στείλουν αλλο και περίμενα. Σε 14 μερες ακριβώς έλαβα το καινούριο μου κινητό... μόνο που δεν ήταν καινούργιο, ηταν ενα άλλο κινητό μεταχειρισμενο με μπαταρια που δεν άντεχε ουτε μέρα και φυσικά χωρίς καλή αφη. τους έστειλα αμέσως μήνυμα και η απαντηση τους ηταν να τους το στείλω πίσω και φυσικά δεν το εκανα γιατί κουράστηκα να περιμένω και δεν ήμουν σίγουρος για το τι θα μου στέλνανε. έτσι αποφάσισα να το κρατήσω όπως είναι. σήμερα ανακάλυψα πως δεν εστιάζει στις φωτογραφίες. γράφω για να ενημερώσω το forum για να είμαστε πιο προσεκτικοί με το τι αγοράζουμε και απο που. το minideal είναι το μονο Site που έχει 6 μήνες εγγύηση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...΄'ατυχος με ένα από τα πρώτα g4 με τον 1.2....

πάντως το minideal έχει χώρο εδώ στο myphone, δεν θα ήταν καθόλου κακό να άνοιγες έναν δημόσιο διάλογο μαζί τους για το θέμα, να δούμε τι και πως θα προσπαθήσουν να δικαιολογηθούν

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους γράφω πρώτη φορά σε φόρουμ, θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου με την κοινότητα του MyPhone. Τον Ιούλιο έγινα κάτοχος ενος jiayu G4 1.2 το παρήγγειλα και μου το στείλανε σε 15 μέρες απο το minideal σχεδόν 200€. Όταν ήρθε ειχα ενθουσιαστεί. εμφανισιακά το κινητό ηταν πολύ ωραίο με μεγάλη οθόνη μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, ολα τέλεια. αλλα δεν άργησα να βλέπω μερικά μικρά αλλα σημαντικά προβλήματα. το πρώτο ηταν το gps το οποίο έβρισκε σήμα στο 1 λεπτο όμως δεν ηταν αξιόπιστο, με το sygic δεν μπορούσε να κάνει πλοήγηση, προετρεχε η πήγαινε απο το ενα στενό στο αλλο ξαφνικά χωρίς να βρίσκει τη σωστή θέση. Αφού το πηρα απόφαση πως δε θα εχω gps μια ωραία πρωια στις διακοπές άρχισε να μην πιάνει η παρατεταμένη αφή. δεν μπορουσα να μετακινήσω ούτε ενα εικονίδιο, άρχισε παράλληλα να μπερδεύει και τα δύο η τρία δάκτυλα μαζί στην οθόνη χωρίς να μπορω να κανω ζουμ. οταν γύρισα απο τις διακοπές, με εναν φιλο αλλαξα ρομ έχασα τα ελληνικά και εβαλα μια ρομ απο το jiayu eapania που ειχε calibresion και ετσι διορθώθηκε για λιγο το πρόβλημα. κάθε μέρα έκανα 2 με 3 βαθμονομησεις για να μπορεί να πιάνει η παρατεταμένη αφη. τα προβλήματα μου δεν τελείωσαν εκεί. οσο περνούσε ο καιρός πάνω και κάτω απο την οθόνη άρχισε να δημιουργείτε ενα κενο στο οποίο δεν πατιωταν τίποτα στα συγκεκριμένα σημεία, ουτε τέλειες στα κείμενα ουτε κόμματα. εκεί ήταν που αποφάσισα να το στείλω πίσω. ηταν μεσα στην εγγύηση. Χρεώθηκα 15€ μεταφορικά και μετα απο 17 μερες έφτασε το πρώτο Mail που μου στείλανε απο το minideal. έλεγε οτι το κινητό δεν έχει κάποιο πρόβλημα και τους εξήγησα το τι έχει και μου είπαν πως θα το στείλουν για service. πέρασε ενας μηνας χωρίς κινητό και μου ανακοίνωσαν πως θα μου στείλουν αλλο και περίμενα. Σε 14 μερες ακριβώς έλαβα το καινούριο μου κινητό... μόνο που δεν ήταν καινούργιο, ηταν ενα άλλο κινητό μεταχειρισμενο με μπαταρια που δεν άντεχε ουτε μέρα και φυσικά χωρίς καλή αφη. τους έστειλα αμέσως μήνυμα και η απαντηση τους ηταν να τους το στείλω πίσω και φυσικά δεν το εκανα γιατί κουράστηκα να περιμένω και δεν ήμουν σίγουρος για το τι θα μου στέλνανε. έτσι αποφάσισα να το κρατήσω όπως είναι. σήμερα ανακάλυψα πως δεν εστιάζει στις φωτογραφίες. γράφω για να ενημερώσω το forum για να είμαστε πιο προσεκτικοί με το τι αγοράζουμε και απο που. το minideal είναι το μονο Site που έχει 6 μήνες εγγύηση. Ευχαριστώ.

 

 

Γεια σου φιλε. Εγω πήρα συνολικα 4 Jiayu G4 με το που κυκλοφορισαν στο minideal, τρια στα 1,2ghz kαι 1 στα 1,5. Ολα τελεια στην αρχη (εκτος του gps φυσικα) και στους 4 μηνες χαλαει η αφη στα 3 πληκτρα κατω και στο κατω μερος της οθονης. Το στελνω πισω, το δεμα εφτασε εκει σε 5 μερες και αυτοι το παραλαβαν σε 1μιση μηνα! Συνολο σε περιπου 2μιση μηνες πηρα το καινουριο. Οντως ηταν καινουριο αλλα η μπαταρια τελειωνε απο 100% σε 0% σε 7 ωρες εχοντας το κινητο σε αναμονη παρακαλω ουτε κλησεις ουτε προγραμματα ετρεχα. Τους λεω οτι μαλλον μου στειλατε χαλασμενη μπαταρια και θελω να στειλετε αμεσως αλλη και τι με λεει η Katherine; "Δεν ειναι η μπαταρια το προβλημα, ειναι η μητρικη πλακετα". ΘΟΛΩΣΑ και αρχισα να τους βριζω στο τσατ γιατι ημουν πολυ καλος πελατης και στιν τελικη τους εκανα να με στειλουν την ιδια μερα καινουριο χωρις να εχουν παραλαβει αυτο που ειχα. Τα στειλαμε ταυτοχρονα δηλαδη. Μετα απο 3 βδομαδες φτανει το καινουριο και ολα οκ. Στους 6μιση μηνες Χαλαει και το επομενο στο οποιο εβαλα και βιντεο στο youtube (

) και τι μου λενε; Δεν εχει εγγυηση! Κοιταω μια γρηγορα και βλεπω οτι απο 1 χρονο πλεον εχουν εγγυηση 6μηνες. Το καλοκαιρι που τα πηρα ειχαν ενα χρονο και μετα στο minideal.net αποφασισαν ξαφνικα να δινουν μονο 6 μηνες. Το εστειλα και θα πληρωσω για επισκευη εκτος εγγυησης. Τα 2 που δουλευουν ακομα ειναι το ενα στα 1,2 και το αλλο στα 1,5 αν και η αφη τους τρωει κατι τρελα κολληματα μολις ειμαι εξω στο κρυο. Ελεος δηλαδη. Εχω σταματησει το minideal εδω και καιρο, υπαρχουν πολυ καλυτερα sites και ελαχιστα πιο φτηνα. Με ειχαν τρελανει μεχρι να συνενοιθουν να τα φτιαξουν και στιν ουσια τζαμπα μεταφορικα πληρωνα και κινητο να λειτουργει δεν ειχα! Αυτα φιλε, αμα θυμιθω τιποτα αλλο θα σου πω :wacko:
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...΄'ατυχος με ένα από τα πρώτα g4 με τον 1.2....

πάντως το minideal έχει χώρο εδώ στο myphone, δεν θα ήταν καθόλου κακό να άνοιγες έναν δημόσιο διάλογο μαζί τους για το θέμα, να δούμε τι και πως θα προσπαθήσουν να δικαιολογηθούν

 

Εδώ δεν καταλαβαινουν στο skype και στο live chat τους το προβλημα, που εστειλα σε αυτους μεχρι και στο τεχνικο τμημα τους (warehouse) φοτογραφιες (prinscreen) απο engineer mode να δουνε ποια σημεια της οθομης δεν ποιανουν και καναν μια βδομαδα να καταλαβουν και να παραδεχτουν οτι δεν δουλευει, λες να βγαλω συνενοηση απο εδω που θα μιλανε κιαλλοι ταυτοχρονα;

Link to comment
Share on other sites

Domminus λυπάμαι τέτοιο κινητό δε το στέλνεις πίσω!μηδενικο lag!μήπως φταίει η ζελατίνα;

Τρελοί κωδικοί πάντως.ακόμα και ο πιο προχωρημένος χάκερ θα τους ζήλευε :D

Link to comment
Share on other sites

Domminus λυπάμαι τέτοιο κινητό δε το στέλνεις πίσω!μηδενικο lag!μήπως φταίει η ζελατίνα;

Τρελοί κωδικοί πάντως.ακόμα και ο πιο προχωρημένος χάκερ θα τους ζήλευε :D

 

Χαχαχα ναι τρελοί κωδικοι! Την ζελατίνα απλα την ξαναεβαλα για να το πακεταρω, την ειχα βγαλει και βαλει πολλες φορες γιαυτο εχει φουσκαλιτσες απο αερα, ουτε μιση γρατζουνια δεν ειχε το gorilla glass :D

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά φόρτισε άψογα, όλα καλά. Απλά αργεί πολύ να ανεβεί από συγκεκριμένο ποσοστό. Π.χ. από το 14% έκανε 13 λεπτά να πάει στο 15%.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να είμαι κάτοχος του κινητού, αλλά μέχρι πρότινως πιθανώς αγοραστής ( που τελικά δεν πρόκειται με καμία παναγία, μιας και κάθε σελίδα στο φόρουμ είναι και από 1 πρόβλημα), μήπως να απευθυνθείτε απευθείας στη Jiayu και τα 20-30-50 άτομα που είστε μπας και σας εξυπηρετήσουν κάπως?

 

http://www.ejiayu.com/en/Contact.html

 

Για μένα μην αρχίσετε 1 1 να πετάτε mail. Μαζευτείτε από εδώ, ας το συντάξει 1 με όλονων τα προβλήματα μέσα και ας το στείλει.

Edited by Kamui
Link to comment
Share on other sites

Για μένα μην αρχίσετε 1 1 να πετάτε mail. Μαζευτείτε από εδώ, ας το συντάξει 1 με όλονων τα προβλήματα μέσα και ας το στείλει.

 

Καλή ιδέα.Εγώ πάντως είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην έχετε και πολλές ελπίδες...

Ούτε σε δικό μου mail έχουν απαντήσει ποτέ, ούτε και κανέναν άλλον έχω ακούσει που να του έχουν απαντήσει.

 

Φαντάζομαι ο κ. Felix Hao θα είναι κάτι σαν υπεύθυνος επικοινωνίας της εταιρίας και θα απαντάει μόνο αν του στείλει τίποτα καμιά Αρχή (π.χ. κάποια Αρχή/Φορέας Τηλεπικοινωνιών ή κάτι 'μεγάλο' τέλος πάντων).

Κατά τα άλλα (απ' ό,τι γράφουν και σε ξένα fora) η σελίδα 'Contact' και το mail πρέπει να είναι καθαρά... διακοσμητικά!

 

Μη σας κόβω τη φόρα όμως. Μακάρι αν δουν επιστολή από πολλούς παραπονούμενους πελάτες να... φιλοτιμηθούν και να απαντήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε μαζική επιστολή αναγκαστούν να απαντήσουν.

Ξέρει κανείς αν στην Ισπανία λειτουργεί service της jiayu?Πάντως θα βόλευε να τα στέλναμε εκεί(αν και εφόσον λειτουργεί) απ ότι στην κίνα.

Κάτι άλλο.Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ένα poll για να δούμε πόσοι τελικά αντιμετώπισαν έστω και ένα πρόβλημα με το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε μαζική επιστολή αναγκαστούν να απαντήσουν.

Ξέρει κανείς αν στην Ισπανία λειτουργεί service της jiayu?Πάντως θα βόλευε να τα στέλναμε εκεί(αν και εφόσον λειτουργεί) απ ότι στην κίνα.

Κάτι άλλο.Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ένα poll για να δούμε πόσοι τελικά αντιμετώπισαν έστω και ένα πρόβλημα με το κινητό;

 

Καλη ιδεα το poll, γιατι εγω θα ελεγα οτι ειμαι απο τους τυχερους, δυο g4 advanced εχω και τα δυο δεν μου εχουν παρουσιασει (φτου, φτου σκορδα...!!) το παραμικρο προβλημα...!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τους λίγους που το έχω από τον Ιούνιο και δουλεύει ακόμα μια χαρά !!!

 

Φτου φτου μη μας ματιασω, κι εγω πηρα απο Minideal το πρωτο με 1/4 στα 1.2 τον Ιουλιο και μεχρι τωρα ειναι μια χαρα. Προσφατα το εδωσα σε ενα φιλο, και πηρα απο το to2c ενα δευτερο με 2/32. Ελπιζω να μη μου βγαλει τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις παιδιά. Αυτή τη στιγμή έχω την προτελευταία ROM από το Jiayu.es. Για να βάλω την καινούρια πρέπει να κάνω wipe?

Επίσης μιας και στην MIUI βλέπω πολύ μεγάλη κινητικότητα (σε αντίθεση με τις άλλες ROM, θα μου το προτείνατε; και αν ναι ποια από τις 2?)

(άσχετο έχω το κινητό από μέσα σεπτέμβρη και μέχρι τώρα δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα εκτός τους σκαλοπατιού στην φόρτιση)

Link to comment
Share on other sites

Και Εγώ από μέσα Σεπτεμβρίου που το έχω μόνο με το σκαλοπάτι στην μπαταρία έχω θέμα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου μη μας ματιασω, κι εγω πηρα απο Minideal το πρωτο με 1/4 στα 1.2 τον Ιουλιο και μεχρι τωρα ειναι μια χαρα. Προσφατα το εδωσα σε ενα φιλο, και πηρα απο το to2c ενα δευτερο με 2/32. Ελπιζω να μη μου βγαλει τιποτε.

 

να σου πω και εγω σκεφτομαι να το δωσω, για καπιο 8πιρινω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...