Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι παρόμοιο πάθαινα κι εγώ με την etotalk rom. Αλλά το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση χωρίς προφανή λόγο. Οπότε ζητούσε τα pin πάλι. Για να μην μένω με κλειστό το τηλέφωνο είχα βγάλει εντελώς τα pin για να πιάνει σήμα αμέσως και να μην χάνω κλήσεις.

Δες μήπως παθαίνεις κι εσύ το ίδιο.

 

Καλή ιδέα, θα δοκιμάσω αυτό για αρχή.:)

Είδα στο lenovo-forums.ru ότι έχουν ανεβάσει και μια 4.2.2! Ίσως την δοκιμάσω και αυτή κάποια στιγμή αφού πάρω backup.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προδρομε κατεβασα την ROM,αλλα δεν ξερω τι να κανω.Ποιο αρχειο πρεπει να χρησιμοποιησω για το φλασαρισμα.Και ενα δευτερο προβλημα.Πως μπορω να δουλεψω τις επαφες μου(με ποιο προγραμμα) γιατι τι βγαζει μισες και χωρις το Θ και πως μπορω να μεταφερω τις επαφες απο τις SIM στο τηλεφωνο;

 

Στο πρώτο ερώτημα σου απάντησα με PM. Όσον αφορά στο δεύτερο: Πηγαίνεις στην εφαρμογή "Άτομα" -> Μενού -> Εισαγωγή/Εξαγωγή -> Αντιγραφή Επαφών -> SIM -> Τηλέφωνο, ή ακόμα καλύτερα account@gmail.com, ώστε να είναι συγχρονισμένες σε όλες τις συσκευές σου και να μπορείς να τις πειράζεις με το πληκτρολόγιο από https://contacts.google.com/

Από την παραπάνω εφαρμογή, μπορείς επίσης να του πεις ποιες εφαρμογές θέλεις να σου εμφανίζει στην εφαρμογή κλήσεων. Μπορείς να έχεις διπλότυπα δηλαδή, αλλά να μην εμφανίζονται φορές το καθένα(Αυτό συμβαίνει όταν έχεις αντιγράψει επαφές από την SIM στο κινητό/Google και δεν σβήσεις μετά τις πρωτότυπες. Εγώ που τις κρατάω μόνο στο Google και όχι στο κινητό/SIM, τις εμφανίζω όλες αρκεί να έχουν τηλεφωνικό νούμερο, αλλιώς μου εμφανίζει και επαφές Skype/FB κτλ. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να κρατάς κι ένα Backup στην SD σου μια φορά στο τόσο από το Site τις Google, ή από την παραπάνω εφαρμογή, σε περίπτωση που γίνει καμιά πυρηνική καταστροφή στην Αμερική, αν αυτό σε κάνει να νιώθεις πιο ασφαλής ;p).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς έχετε πρόβλημα με τον αποθηκευτικό χώρο κ επειδή πολλές εφαρμογές δεν τις περνάει στην sd πχ.(chrome,facebook), κατεβάστε αυτήν την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.pruss.force2sd_lite κ θα είστε ΟΚ!!!

 

 

Μεταφέρεται ΟΛΕΣ τις εφαρμογές σας στην sd σας..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.Περασα την LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.05.23_0e0be στο τηλεφωνο μεσω TWRP Manager και το τηλεφωνο ειναι κολλημενο στο εικονιδιο της LEWA.Τι μπορω να κανω;Υπαρχει αλλος τροπος να το ξαναφλασαρω για να ξεμπλοκαρει; Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω πάρει το P770 απο Aliexpress. Δούλευε κανονικά εκτός απο το εμπρόσθιο LED που δεν άναβε παρα μόνο κατα την φόρτιση (κόκκινο). Προσπαθόντας να το "φτιάξω" έκανα ξανά εγκατάσταση την εφαρμογή Light τρέχοντας ενα .apk αρχείο που βρήκα κάπου στον φάκελο system (ή sys δεν είμαι σίγουρος). Κάνοντας επανεκίνηση ανακάλυψα ότι δεν πάει παραπέρα απο το λογότυπο με τα κόκκινα γράμματα (....for those who do).

Ψάχνοντας κατάφερα να μπώ σε ενα recovery menu (d.r p770 recovery v3.0 kyle)με οθόνη αφής αλλά είναι στα Κινέζικα. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω άκρη? Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση?

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

inurl:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353936 flashtool

inurl:http://www.myphone.gr flash tool οδηγός

 

Με το Flashtool θα μπορέσετε να εγκαταστήσετε είτε ένα Custom Recovery(εργαλείο που φορτώνει πριν το λειτουργικό και προσφέρει επιλογές Backup/Restore/Εγκατάσταση Λειτουργικών και επιπροσθέτων), είτε ένα ολόκληρο λειτουργικό. Εγώ προτιμώ να περνάω ένα Custom Recovery(Clockwork ή TWRP τα δυο πιο γνωστά/χρήσιμα), να κάνω ένα ολικό Backup(ή αλλιώς Nandroid Backup, από το οποίο μπορούμε να επαναφέρουμε το λειτουργικό μας ακριβώς όπως το αφήσαμε, σε περίπτωση που σβήσουμε κανένα αρχείο συστήματος και δεν ξεκινάει το λειτουργικό, ή που θέλουμε να πειραματιστούμε με άλλες εκδόσεις του Android).

 

* gkpadad λίγο πολύ δοκίμασε ότι σου είπα στο PM

 

* zavaproc δοκίμασε να βάλεις ένα Custom Recovery και να καθαρίσεις την μνήμη Dalvik. Μπορείς γενικά μέσω ADB(τρόπος επικοινωνίας μέσω κονσόλας στα Windows με το κινητό), να πειράξεις APK κτλ, αλλά θα έπρεπε να ξέρω ακριβώς τι ζημιά έκανες για να σε βοηθήσω πιο συγκεκριμένα. Για να δουλέψει το ADB θα χρειαστείς ούτως η άλλως ένα Custom Recovery, αλλά νομίζω ότι από τη στιγμή που δε το πολυκατέχεις, το πιο ανώδυνο αυτή τη στιγμή είναι να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό. Άν θες δοκίμασε την έκδοση του etotalk που ανέβασα παραπάνω. Σίγουρα τα LED δουλεύουν σωστά εκεί.

 

Υ.Γ. 1 Flashtool -> Εργαλείο με το οποίο διαβάζουμε/γράφουμε απευθείας στην εσωτερική μνήμη ενός MTK(ο επεξεργαστής που έχουν τα P770 καλή ώρα) κινητού(Flash Memory). Το εργαλείο αυτό για να δουλέψει σωστά, εκτός από το λειτουργικό χρειάζεται και έναν "χάρτη" διαμόρφωσης(scatter) της εσωτερικής μνήμης(σκεφτείτε αντίστοιχα σε έναν Η/Υ τα Partition του δίσκου C:\;D:\ κτλ). Στο λειτουργικό Android έχουμε άλλο "χώρο"(Partition) για τα αρχεία συστήματος, άλλο για τα αρχεία χρήστη, άλλο για την προσωρινή μνήμη κ.ο.κ.

Υ.Γ. 2 Custom Recoveries -> Προγράμματα στα οποία "κάθονται" σε ειδικό χώρο της εσωτερικής μνήμης του κινητού και τα οποία αντικαθιστούν το κλασσικό Recovery πρόγραμμα της Google, ώστε να μπορούμε να εγκαθιστούμε "ανεπίσημες"(unsigned) εκδόσεις Android. Δουλεύουν ανεξαρτήτως λειτουργικού, και το λειτουργικό αγνοεί εντελώς την ύπαρξη τους. Μπαίνουμε συνήθως σε αυτά, με κάποιον συγκεκριμένο συνδυασμό πλήκτρων κατά την εκκίνηση της συσκευής. Παρόμοια με το BIOS των Η/Υ.

Υ.Γ. 3 Custom Recovery μπορούμε να βάλουμε και μέσα από το Android, χωρίς να δουλέψουμε καθόλου το Flash Tool με διάφορα εργαλεία. Στα κινητά MTK γίνεται μέσω του APP Mobileuncle MTK Tools. Σε άλλα κινητά μέσω του ROM Manager.

Υ.Γ. 4 Πριν κάνετε ερωτήσεις κάντε τον κόπο να ρίξετε τουλάχιστον μια ματιά στο παρών Thread ;).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

Προδρομε καλο μεσημερι.Δοκιμαζω με το Flash Tool,αλλα δεν ξερω τι να περασω.Καταρχην το προβλημα προεκυψε κατα πασα πιθανοτητα οταν περασα την Rom LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.05.23_0e0be.(επρεπε να χρησιμοποιησω το δικο της εργαλειο για Flash).Οριστε που σταματαει.

http://postimg.org/image/hff2lrhlv/

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Προδρομε καλο μεσημερι.Δοκιμαζω με το Flash Tool,αλλα δεν ξερω τι να περασω.

 

Έχεις ήδη εγκατεστημένο ένα Custom Recovery(το TWRP). Απλά μπες σε αυτό, και εγκατέστησε το ROM που κατέβασες ήδη(P770-S128-V6-MOD-by-Dean@etotalk.com). Νομίζω μπαίνεις στο TWRP, εάν έχοντας σβηστό το κινητό πατήσεις το πλήκτρο Power για 1-2 δεύτερα, το αφήνεις(πριν προλάβει να δείξει οτιδήποτε στην οθόνη) και το ξαναπατάς μαζί με τα πλήκτρα VolumeUp+VolumeDown.

 

Υ.Γ. Σου έγραψα ακριβώς τα ίδια στο PM...

Link to comment
Share on other sites

Οριστε που σταματαει.

http://s5.postimg.org/hff2lrhlv/P1000248.jpg

 

Έχεις ήδη εγκατεστημένο ένα Custom Recovery(το TWRP). Απλά μπες σε αυτό, και εγκατέστησε το ROM που κατέβασες ήδη(P770-S128-V6-MOD-by-Dean@etotalk.com). Νομίζω μπαίνεις στο TWRP, εάν έχοντας σβηστό το κινητό πατήσεις το πλήκτρο Power για 1-2 δεύτερα, το αφήνεις(πριν προλάβει να δείξει οτιδήποτε στην οθόνη) και το ξαναπατάς μαζί με τα πλήκτρα VolumeUp+VolumeDown.

 

Υ.Γ. Σου έγραψα ακριβώς τα ίδια στο PM...

Εκανα αυτο που μου εγραψες και βγαινει αυτο.Have been in meta mode,long press the power button and the normal boot

 

Κατορθωσα και μπηκα,τα μενου ομως ειναι στα κινεζικα.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000255_zps90541a5e.jpg

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης --- Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

αν εξακολουθης να εχεις προβλημα με την lewa( επειδη την εχω περαση και εγω) κανε το εξης

περασε την ρομ στην sd ......δες αν ειναι σωστη μονο ...

περασε και το αρχειο...zip P770_recovery_TWR_2500.. ψαχτω ειναι ευκολο να το βρης ΜΕΤΑ

τρεχτω απο recovery πρωτα το TWR KAI ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΡΟΜ

κανε wipe και ξανατρεξε το αρ χειο της lewa μολις τελειωση ....ξανακενε wipe και εισε οκ

Link to comment
Share on other sites

αν εξακολουθης να εχεις προβλημα με την lewa( επειδη την εχω περαση και εγω) κανε το εξης

περασε την ρομ στην sd ......δες αν ειναι σωστη μονο ...

περασε και το αρχειο...zip P770_recovery_TWR_2500.. ψαχτω ειναι ευκολο να το βρης ΜΕΤΑ

τρεχτω απο recovery πρωτα το TWR KAI ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΡΟΜ

κανε wipe και ξανατρεξε το αρ χειο της lewa μολις τελειωση ....ξανακενε wipe και εισε οκ

Γεια σου φιλε μου.Το προβλημα ειναι οτι σταματαει το τηλεφωνο στην φωτογραφια της Rom και δεν προχωραει.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000252_zps5a641caa.jpg.

Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;Αυτη την Rom εχω περασει.LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.05.23_0e0be

 

Απλά εγκατέστησα τη ρομ απ το recovery χωρίς να κανω wipe data-dalvik.Τι μπορω να κανω για να επαναφερω το κινητο;

Παιδια παρακαλω ας βοηθησει καποιος να επαναφερω το κινητο.Θα ειμαι υποχρεωμενος.Απο πανω περιγραφω το λαθος που εκανα κατα την εγκατασταση της ρομ.

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο Ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου εχει για sd0 (αποθηκευτικος χώρος τηλεφώνου) 83 MB μπορούμε να σετάρουμε τις εφαρμογές ν μην κάνουν χρήση αυτό τον χώρο αλλα την εξωτερική κάρτα sd1.(Στην κάμερα πχ αλλάζει η αποθήκευση)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.Το προβλημα ειναι οτι σταματαει το τηλεφωνο στην φωτογραφια της Rom και δεν προχωραει.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000252_zps5a641caa.jpg.

Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;Αυτη την Rom εχω περασει.LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.05.23_0e0be

 

Απλά εγκατέστησα τη ρομ απ το recovery χωρίς να κανω wipe data-dalvik.Τι μπορω να κανω για να επαναφερω το κινητο;

Παιδια παρακαλω ας βοηθησει καποιος να επαναφερω το κινητο.Θα ειμαι υποχρεωμενος.Απο πανω περιγραφω το λαθος που εκανα κατα την εγκατασταση της ρομ.

θα σου στειλω την δικη μου αλλα δεν ξερω που να την ανεβασω ....βοηθησε με λιγο και θα σου δωσω την LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_2013.09.13.Z.JDStar.pl

που μπορω να την ανεβασω να την παρετε ειναι πολυ καλη

edit..... βρηκα την ανεβαζω .............

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

αν θελη καποιος να βοηθηση μπορω να δωσω ling να μεταφρασουμε την lewa 5 εχει μεταφραστη σχεδον το 57 τοις εκατο

ειμαστε η μοναδικη χωρα που εχει μεταφραστη αυτο το ποσοσστο .......αντε ολοι μαζι........

:):):)

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ Sopyster ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Βλεπεις την φωτογραφια που σταματαει το τηλεφωνο.Δεν ξερω τι να κανω.Νομιζω η μονη λυση ειναι το φλασαρισμα με το Flash Tool.Αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω σωστα, γιατι βγαινει μηνυμα λαθους.Θα κοιταξω να βγαλω μια φωτογραφια του λαθους να την ανεβασω.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000259_zps9fe80aba.jpg

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ Sopyster ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Βλεπεις την φωτογραφια που σταματαει το τηλεφωνο.Δεν ξερω τι να κανω.Νομιζω η μονη λυση ειναι το φλασαρισμα με το Flash Tool.Αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω σωστα, γιατι βγαινει μηνυμα λαθους.Θα κοιταξω να βγαλω μια φωτογραφια του λαθους να την ανεβασω.

φιλε μην ανχωνεσε μονο

εχω φαι πολες τετοιες φλασιες ...περιμενε λιγο

αναβαζω την δικη μου ρομ

 

edit.... δες τα προσωπικα σου μυνηματα........

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ Sopyster ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Βλεπεις την φωτογραφια που σταματαει το τηλεφωνο.Δεν ξερω τι να κανω.Νομιζω η μονη λυση ειναι το φλασαρισμα με το Flash Tool.Αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω σωστα, γιατι βγαινει μηνυμα λαθους.Θα κοιταξω να βγαλω μια φωτογραφια του λαθους να την ανεβασω.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000259_zps9fe80aba.jpg

 

Αν το τηλεφωνο μπαινει σε recovery ...περασε στην sd το αρχειο.... zip P770_recovery_TWR_2500 ...που θα βρεις

τρεξτο περασε στην sd και την ρομ που σου εδωσα (προσωπικα μυνηματα δες) αφου κανεις ολα τα wipe και θα εισε ενταξη ..

Link to comment
Share on other sites

Αν το τηλεφωνο μπαινει σε recovery ...περασε στην sd το αρχειο.... zip P770_recovery_TWR_2500 ...που θα βρεις

τρεξτο περασε στην sd και την ρομ που σου εδωσα (προσωπικα μυνηματα δες) αφου κανεις ολα τα wipe και θα εισε ενταξη ..

 

Βαλτην να την παρουμε και εμεις

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Αν το τηλεφωνο μπαινει σε recovery ...περασε στην sd το αρχειο.... zip P770_recovery_TWR_2500 ...που θα βρεις

τρεξτο περασε στην sd και την ρομ που σου εδωσα (προσωπικα μυνηματα δες) αφου κανεις ολα τα wipe και θα εισε ενταξη ..

Δυστυχως δεν μπαινει σε recovery,γιαυτο εχω προβλημα, και ψαχνω αλλος τροπους να το φλασαρω

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπαινει σε recovery,γιαυτο εχω προβλημα, και ψαχνω αλλος τροπους να το φλασαρω

 

1. αυτο που μπορω να δω και να σκεφτω ειναι οτι κατι παιζει με το flash tools αλαξε το

2. αλλαξε θυρα usb

3. εχεις περαση τους driver

4. τι win xρησημοποιης

αυτα μεχρι στηγμης μπορω να σκεφτω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2347546

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

1. αυτο που μπορω να δω και να σκεφτω ειναι οτι κατι παιζει με το flash tools αλαξε το

2. αλλαξε θυρα usb

3. εχεις περαση τους driver

4. τι win xρησημοποιης

αυτα μεχρι στηγμης μπορω να σκεφτω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2347546

Χρησιμοποιω τα Win7 και οι Drivers εχουν περαστει.Αυτο το βλεπω οταν συνδεω το τηλεφωνο.Βγαινει αριθμος σφαλματος 8038

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τα Win7 και οι Drivers εχουν περαστει.Αυτο το βλεπω οταν συνδεω το τηλεφωνο.Βγαινει αριθμος σφαλματος 8038

 

τρεξε το flash tools ......περασε το αρχειο..... Android_scatter_emmc.txt

συνδεσε το κινητο

πηγενε στην διαχειρηση συσκευων και δες αν εχει δει το τηλεφωνο σαν συσκευη ΜΤΚχχχχ

ανεχεις κανει ολα και τα παραπανω μην επιμενεις με το ιδιο flash tools αλαξετο..........και δοκιμασε αλλο

Link to comment
Share on other sites

τρεξε το flash tools ......περασε το αρχειο..... Android_scatter_emmc.txt

συνδεσε το κινητο

πηγενε στην διαχειρηση συσκευων και δες αν εχει δει το τηλεφωνο σαν συσκευη ΜΤΚχχχχ

ανεχεις κανει ολα και τα παραπανω μην επιμενεις με το ιδιο flash tools αλαξετο..........και δοκιμασε αλλο

 

Μπορεις να μου στειλεις το δικο σου Android_scatter_emmc.txt ,μηπως κανω δουλεια

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου στειλεις το δικο σου Android_scatter_emmc.txt ,μηπως κανω δουλεια

[ATTACH]37164[/ATTACH]

ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]37164[/ATTACH]

ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ

Το πηρα,το περασα, αλλα μου εβγαλε σφαλμα.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0_2_zpsb7239774.png

Τι σημαινει without path?

 

Παιδια επειδη δεν εχετε ενδιαφερον να βοηθησετε,μπορειτε τουλαχιστον να μου πειτε τι θα τους γραψω για να το στειλω πισω στην Κινα;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης --- Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...