Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια περασα την S113_Pu_mod συμφωνα με τις πδηγιες στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2220275

 

Δυστυχως ομως ακομα και που εχει το locale 2 εγκατετημενο στα ελληνικα δεν ειναι πληρως εξηλληνισμενη η ROM. Το πιο βολικο που χανω ειναι το sidebar στο contacts στο dialer κλπ.

 

Υπαρχει τροπος να εχω παντου ελληνικά?

 

δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια ρομ(τα locale δεν μπορούν 100% να βάλουν τα ελληνικά , απλά είναι κάτι παραπάνω από το τίποτα)

δες στο needrom.com αν υπάρχει κατί (εγώ το πήρα απόφαση και το γύρισα στα αγγλικά)

 

Για τις επαφες μου ειπε καποιος και κατεβασα το Exdiler&contacs και δουλευει οκ με ελληνικα.

 

ναι αλλά έτσι δεν έχεις πρόβλημα με τη 2η sim ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εμενα στο skype μου κάνει πρόβλημα με την φωνή μου ακούγετε παράσιτο κάπως ρομποτικά. ενώ βλέπω και ακούω κανονικά τον συνομιλητή αν έχει κάποιος να μου δώσει κάποια λύση.:)
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια ρομ(τα locale δεν μπορούν 100% να βάλουν τα ελληνικά , απλά είναι κάτι παραπάνω από το τίποτα)

δες στο needrom.com αν υπάρχει κατί (εγώ το πήρα απόφαση και το γύρισα στα αγγλικά)

 

 

 

ναι αλλά έτσι δεν έχεις πρόβλημα με τη 2η sim ;

 

τι πρόβλημα να έχω με τη 2η sim?... εγω δεν ξέρω πολλά πράγματα.. πήρα το τηλ από minideal ρουταρισμένο... είχα το ίδιο πρόβλημα με τις επαφες... το sidebar.. και επισης στην αναζήτηση , ψάχνει σε όλες τις επαφες, αν και είχα επιλέξει εμφάνιση μόνο από τηλ, και μου εβγαζε την καθε επαφή, 2-3 φορες, από τηλ, sim , gmail,.... κλπ... αφησα εγκατεστημενη την εφαρμοφή που είχε και χρησιμοποιηώ την Exdiler & contacs , δουλεύει ΟΚ... επίσης δεν μου δούλευε και η εφαρμογή για τα e-mail... μου εστελνε ειδοποίηση αλλά όταν πηγαινα να τα ανοίξω μου έλεγε ότι η εφαρμοφή είχε σταματήσει... κατέβασα αλληεφαρμογή , την maildroid, απενεργοποίησα τις ειδοποιήσεις από την δική του εφαρμογή για να μην μου έρχονται διπλες ειδοποιήσεις και επισης δουλεει ΟΚ... Τα ίδια 2 προβλήματα μου έκανε και ενα P-780 που πηρα επίσης από minideal.

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα στο skype μου κάνει πρόβλημα με την φωνή μου ακούγετε παράσιτο κάπως ρομποτικά. ενώ βλέπω και ακούω κανονικά τον συνομιλητή αν έχει κάποιος να μου δώσει κάποια λύση.:)

 

Η μονη εκδοση που παιζει απο οσες δοκιμασα ειανι η 2.9.0.315

Παιζουν τα παντα κανονικα

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

τι πρόβλημα να έχω με τη 2η sim?... εγω δεν ξέρω πολλά πράγματα..

 

ναι μπορείς όμως με το dialer να διαλέξεις από ποια σιμ να καλέσεις κι επίσης όταν σε καλούν λέει σε ποιο αριθμό σε καλούν; Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα με τα 2σιμ , δν υπάρχουν αππς που να υποστηρίζουν 2σιμσ (dialer/sms)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

 

με αμερικάνικες SIM για 3g θα παιξει το Lenovo;

 

ειτε Τ-mobile, ειτε ΑΤ&Τ, ειτε Verizone..

 

συμφωνα με το gsm-arena στη θεση 3G χρησιμοποιουνται τα 2100MHz, ενω συμφωνα με το wikipedia οι provider χρησιμοποιουν και τα 2100MHz για 3G (http://en.wikipedia.org/wiki/Cellular_frequencies)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

 

με αμερικάνικες SIM για 3g θα παιξει το Lenovo;

 

ειτε Τ-mobile, ειτε ΑΤ&Τ, ειτε Verizone..

 

συμφωνα με το gsm-arena στη θεση 3G χρησιμοποιουνται τα 2100MHz, ενω συμφωνα με το wikipedia οι provider χρησιμοποιουν και τα 2100MHz για 3G (http://en.wikipedia.org/wiki/Cellular_frequencies)

Δες εδώ http://maps.mobileworldlive.com/ τις συχνότητες των παρόχων στις ΗΠΑ. To P770 υποστηρίζει σίγουρα 900 και 2100

Link to comment
Share on other sites

καπου προς το τελος λεει T-mobile Inc, 3G 1700/2100.. λογικα αυτο με καλυπτει ε;

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

καπου προς το τελος λεει T-mobile Inc, 3G 1700/2100.. λογικα αυτο με καλυπτει ε;

Νομίζω η T-Mobile στις περισσότερες περιοχές χρησιμοποιεί τη 1700 για 3g. Καλύτερα ψάξε σε αμερικάνικα forum

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς όμως με το dialer να διαλέξεις από ποια σιμ να καλέσεις κι επίσης όταν σε καλούν λέει σε ποιο αριθμό σε καλούν; Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα με τα 2σιμ , δν υπάρχουν αππς που να υποστηρίζουν 2σιμσ (dialer/sms)

 

η επιλογη απο ποια sim θα καλέσεις υπάχει στο μενού του τηλ...αν αν πας διαχείριση sim... φωνητική κλήση... έχει επιλογή "ερώτηση πάντα".... όποτε πας να καλέσεις ένα αριθμό σου βγάζει να διαλέξεις sim... και μάλιστα αν έχεις ξανακαλέσει την ίδια επαφη σου γράφει "προτείνεται" στη sim αυτή.

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

η επιλογη απο ποια sim θα καλέσεις υπάχει στο μενού του τηλ...αν αν πας διαχείριση sim... φωνητική κλήση... έχει επιλογή "ερώτηση πάντα".... όποτε πας να καλέσεις ένα αριθμό σου βγάζει να διαλέξεις sim... και μάλιστα αν έχεις ξανακαλέσει την ίδια επαφη σου γράφει "προτείνεται" στη sim αυτή.

 

ναι αλλά η υλοποίηση δεν είναι πλήρης (αν δεις στο exdialer το λέει κιόλας ότι δεν υπάρχει υποστήριξη dual sim)

 

Π.χ. στο call log σου εμφανίζει από ποια σιμ έγινε η κλήση ;

 

αυτό λέω (και στο μανίσιο dialer της δικιάς μου ρομ μπορείς να αλλάξεις από ποια σιμ μπορεί να γίνει η κλήση , εδώ δε μπορείς μόνο αν το έχεις στο να ρωτάει)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι το μενού του recovery που είναι κανονικά αφής.

http://i296.photobucket.com/albums/mm188/pantelikas/lenovo_p770/P1130052.jpg

 

 

η οθονη του κανει ευκολα γρατζουνιες? ή δν ειναι γρατζουνια αυτο π φαινεται? :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Επεμβαίνω γιατί είναι δική μου η φωτογραφία.

Είναι η αυτοκόλλητη ζελατίνα που ήταν πάνω με την αγορά. Η οθόνη ακόμη δεν έχει αποκτήσει καμία γρατσουνιά.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Μου ήρθε το lenovo κ εμέναν το gps δεν κλειδώνει...Μπήκα root system/etc/ κ εμένα δεν μου έχει καθόλου gps.conf!!!Γιατί έτσι?

Link to comment
Share on other sites

για navigation εκτος απο Sygic εχω καμμια αλλη επιλογη; Navigon δεν παιζει απο οσο ξερω.

 

επισης στο gps.conf υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να κλειδωνει γρηγοροτερα αναλογα με την περιοχη που ειμαι; πχ φυσικα τον περισσοτερο καιρο ειμαι ελλαδα, αλλα σε 1 μηνα θα ειμαι για 3 βδομαδες USA..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Μου ήρθε το lenovo κ εμέναν το gps δεν κλειδώνει...Μπήκα root system/etc/ κ εμένα δεν μου έχει καθόλου gps.conf!!!Γιατί έτσι?

 

για navigation εκτος απο Sygic εχω καμμια αλλη επιλογη; Navigon δεν παιζει απο οσο ξερω.

 

επισης στο gps.conf υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να κλειδωνει γρηγοροτερα αναλογα με την περιοχη που ειμαι; πχ φυσικα τον περισσοτερο καιρο ειμαι ελλαδα, αλλα σε 1 μηνα θα ειμαι για 3 βδομαδες USA..

 

δε το διάβασα όλο (ούτε το δοκίμασα) αλλά δείτε μια αυτό

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981

Link to comment
Share on other sites

για navigation εκτος απο Sygic εχω καμμια αλλη επιλογη; Navigon δεν παιζει απο οσο ξερω.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530&goto=newpost

Link to comment
Share on other sites

Postάρω απλά για να πω, ότι με LEWA OS, φτιάχνει το θέμα με το GPS(μίλησα στο XDA με το παιδί που διατηρεί το ανάλογο thread και μετά απο ένα μικρό donation μου ετοίμασε τις τελευταίες LEWA έκδοσεις dev/stable με ελληνικά). Δεν δοκίμασα ακόμα το σενάριο με το endomondo και την μουσική, αλλά ενώ έπαιζε μουσική το bluetooth, είχα τους χάρτες ανοιχτούς, το GPS Status να τρέχει στο υπόβαθρο, και όσες επανεκκινήσεις κι αν έκανα, κλείδωσα κανονικά χωρίς να κάνω επανεκκίνηση του AGPS και ξανακατέβασμα των δεδομένων υποβοήθησης του. Φαίνεται να του παίρνει λίγο χρόνο παραπάνω(30-45" την πρώτη φορά, και 7-15" κάθε επόμενη), αλλά τουλάχιστον κλειδώνει αξιόπιστα, χωρίς ιδιαίτερη φασαρία. Είχα ένα άλλο θέμα με τον προεπιλεγμένο launcher και τα ελληνικά, και δεν πρόλαβα να δοκιμάσω αν δουλεύουν σωστά οι ειδοποιήσεις LED(έχει ένα patch για το p770, που υποτίθεται πως δουλεύει κανονικά) ή το skype, αλλά σε γενικές γραμμές δείχνει αρκετά καλύτερο από τις εκδόσεις minideal/etotalk, που έχουμε όλοι. Θα ξαναpostάρω μόλις διορθώσω το πρόβλημα, κάνω μερικές δοκιμές και το χρησιμοποιήσω μερικές μέρες κανονικά.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ! Πάλευα μέρες να το φτιάξω να δουλέψει σωστά με ROW 113, ακολούθησα τον οδηγό και δούλεψε αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Postάρω απλά για να πω, ότι με LEWA OS,

 

κι εγώ Lewa έχω αλλά δεν είναι 100% φτιαγμένο το gps (ναι κάποιες φορές θα κλειδώσει αμέσως , άλλες θα πρέπει να κάνο cold/full/agps restart κλπ)

 

με τον JDstar μίλησες ; γιατί δεν βλέπω και πολύ κίνηση στο xda για το P770 , εγώ πάντα την lewa από την επίσημη (κινέζικη) σελίδα τους την κατεβάζω

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ Lewa έχω αλλά δεν είναι 100% φτιαγμένο το gps (ναι κάποιες φορές θα κλειδώσει αμέσως , άλλες θα πρέπει να κάνο cold/full/agps restart κλπ)

 

με τον JDstar μίλησες ; γιατί δεν βλέπω και πολύ κίνηση στο xda για το P770 , εγώ πάντα την lewa από την επίσημη (κινέζικη) σελίδα τους την κατεβάζω

 

Ναι αυτός μου ετοίμασε το ROM με τα ελληνικά. Έχει ένα online repository με τα strings.xml από τα περισσότερα APK μεταφρασμένα. Όπως είπα δεν πρόλαβα να κάνω πολλές δοκιμές(μου έκανε force close ο launcher, αμέσως μόλις το γύρναγα στα ελληνικά, οπότε έβαλα με το χέρι τον Apex και κάθισα να το δω λίγο έτσι). Για ένα μισάωρο πάντως που έκανα επανεκκινήσεις και μπαινόβγαινα στο μπαλκόνι με το bluetooth Να παίζει μουσική, κλείδωνα κανονικά(έχω την εντύπωση με περισσότερο θόρυβο, απ' ότι μετά το κλασσικό A-GPS reset στο άλλο ROM). Θα ξέρω περισσότερα αυτές τις μέρες.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Αγορασα και εγω απο mini deal το p770 και εγκατεστησα μια ρωσικη ρομ και εχει μονο αγγλικα σαν γλωσσα.

Υπαρχει περιπτωση να βρω την official mini deal ROM ωστε να την ξανα βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...