Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά με το κινέζικο recovery και και την τελευταία έκδοση του flash tool κατάφερα και το πέρασα. Παιδεύτηκα λίγο μετά στον συγχρονισμό για να μπω στο recovery αλλά τα καταφερα και έβαλα το root.

Μετά άνοιξα κι έφαγα το ξενέρωμα γιατί είχα να βγάλω όλες τις κινεζιές και δεν δούλευε και το play store, οπότε άλλαξα στρατηγική και κατέβασα τη life rom απ' τους Ρώσους,

τη φλάσαρα με το flash tool 3.1222 (με τα άλλα μου έλεγε incorrect scatter file format) και βρήκα την υγειά μου.

Αν κάποιος έχει υπομονή και γνώση μπορεί να κάτσει να καθαρίσει την official και να εγκαταστήσει τις εφαρμογές της google, εγώ δεν τα κατάφερα, λύγισα... :lol:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και την υποστήριξη

Εγώ έβαλα αγγλικό twrp recovery, φλάσαρα το root, και καθάρισα την στοκ ρομ και πέρασα googleservices kai play store, και ήταν μια χαρά, κι ούτε μπλέξιμο με άλλες ρομ :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν κάποιος έχει υπομονή και γνώση μπορεί να κάτσει να καθαρίσει την official και να εγκαταστήσει τις εφαρμογές της google, εγώ δεν τα κατάφερα, λύγισα... :lol:

 

Το MTKdroidTools το κάνει αυτόματα το καθάρισμα των κινέζικων, όπως επίσης και διάφορα άλλα κολπάκια(προσωρινό Root, Backup IMEI, Backup χωρίς την χρήση του Recovery κτλ).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Το MTKdroidTools το κάνει αυτόματα το καθάρισμα των κινέζικων, όπως επίσης και διάφορα άλλα κολπάκια(προσωρινό Root, Backup IMEI, Backup χωρίς την χρήση του Recovery κτλ).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

τώρα βολεύτηκα, μη πάτε να με τουμπάρετε, τόσο παίδεμα έφαγα...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω με τιποτα να κανω το gps να πιανει κανει να πιασει 40 λεπτα!!!!!ξερει κανεις κανα τροπο!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum αν και το παρακολουθώ καιρό. Εξετάζω την αγορά του p770 και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα και να διευκρινίσω κάποιες απορίες που έχω. Το post αναμένεται να είναι λίγο μεγάλο για αυτό ζητάω συγγνώμη.

 

Πρώτα από όλα τα κινητό το θέλω γιατί η δουλειά είναι μακριά και παίρνω μετρό και ηλεκτρικό(22 στάσεις), οπότε θέλω κάτι για να απασχολούμαι αυτή την ώρα. Δεύτερον γιατί η δουλειά μου περιλαμβάνει και νυχτερινές βάρδιες που όμως δεν έχω όλες τις ώρες να κάνω κάτι. Αρα το να έχω ιντερνετ ή παιχνίδια ή ταινία θα με βοηθήσει να παραμείνω ξύπνιος. Τριτος λόγος είναι ότι έχω ξεμείνει με το LG GT505 και θα ήθελα να δω και το android. Είμαι καλυμμένος από το κινητό και αν δεν έβρισκα αυτή την δουλειά θα καθυστερούσα ακόμα να το αλλάξω αλλά (ευτυχώς :p ) θα αλλάξω.

 

Θα μου πείτε και τι το θες τώρα αυτό; Πάρε ένα με 130-150 ευρώ και πάλι θα την κάνεις την δουλειά σου. Είμαι γενικός φαν της τεχνολογίας και καλώς ή κακώς δεν αρκούμε σε ένα αδύναμο κινητό. Δεν έχω άλλη επαφή με το android αλλά είμαι άνθρωπος της υπομονής και δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβάσω για να το φέρω στα μέτρα μου. Ήδη έχω κάνει την μετάβαση από windows σε linux εδώ και περίπου 1,5 χρόνο οπότε όπως καταλαβαίνετε οι δυσκολίες δεν με πτοούν.

 

Φτάνει το know-us-better και πάμε στο ψητό.:lol:

 

Διάβασα όλο το νήμα. Αν μπορείτε να μου απαντήσετε και οι απαντήσεις με καλύψουν ως προς τις απαιτήσεις που έχω από το κινητό θα προχωρήσω στην αγορά και μετά θα σας πρήξω λίγο περισσότερο. Έχω τις εξής απορίες.

1. Υπάρχει κάτι πιο φθηνό από την τιμή του merimobile(187 ευρώ) αυτή την στιγμή;

2. Ξέρουν πως να το στείλουν για να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες του τελωνείου και πως τους το λέμε;

3. Θα αγοράζατε και άλλη μία μπαταρία;

4. Το κινητό λέω να το πάρω χωρίς root. Rootαρετε η μαμά rom εύκολα για να μπει play και λοιπά ή θα πρέπει να πάω υποχρεωτικά στην ρώσικη rom;

5. Αν τελικά φτιάξω το google play. Με τις εφαρμογές δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα;

6. Υπάρχει οδηγός βήμα βήμα για rootαρισμα; Γενικά πόσο δύσκολο είναι να το καταφέρει ένας αρχάριος;

7. Με τις αναβαθμίσεις τι γίνεται; Αν μείνουμε με την μαμά μετά από κάθε αναβάθμιση φτου και από την αρχή; Η ρώσικη rom παίρνει αναβαθμίσεις;

8. 4.2 δεν έχει πάρει η συσκευή;

9. Οι sim είναι και οι δύο mini-sim;

 

Αυτά για αρχή και ελπίζω να μπορείτε να μου απαντήσετε. Έχω διαβάσει κατά καιρούς τους βασικούς όρους στην ορολογία του android αλλά οποιοδήποτε link για να μπω στο πνεύμα είναι ευπρόσδεκτο.

 

Αν υπάρχει κάποιος αθήναιος που μπορεί και έχει την διάθεση να τον κεράσω καφέ και να φέρει το κινητό για να το δω live ας μου στείλει ένα pm. Μπορώ κέντρο και νότια προάστια.

 

Σας ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να το διαβάσετε.

Edited by mask2011
συμπλήρωση ερωτήσεων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. Μόλις παρέλαβα κι εγώ το P770 (σε άσπρο :)) από το minideal με singapore post.

 

Μου ήρθε rootαρισμένο και με play store προεγκατεστημένο. Η μπαταρία είναι κυριολεκτικά τεράστια, αλλά γενικά το τηλεφωνάκι είναι πανέμορφο και πολύ πιο κομψό από ότι φαινόταν στις φωτογραφίες.

 

Οι τύποι στο minideal άψογοι στη συνεννόηση (μέσω skype) και γρηγορότατοι. 19/2 το παράγγειλα, 20 το στείλανε, και σήμερα το παρέλαβα από το ταχυδρομείο.

 

Μόλις το φορτίσω και προλάβω να παίξω λίγο μαζί του, θα γράψω και εντυπώσεις.

 

Εδώ φαίνεται δίπλα στο ZTE Blade:

[ATTACH]31302[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω με τιποτα να κανω το gps να πιανει κανει να πιασει 40 λεπτα!!!!!ξερει κανεις κανα τροπο!!!!!

 

Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε μόνιμη λύση, όμως να ξέρεις ότι κλειδώνει σε 10sec το πολύ, αν κάνεις Full Boot του GPS από το YGPS/LocationBasedServices(mobileuncletools -> mtk engineer mode) κάτω από καθαρό ουρανό. Σε Hot/Warm κλείδωμα δεν κλειδώνει με τίποτα σε 'μένα και βλέπει μόνο 2-3 δορυφόρους με σήμα κάτω από 40%(θέλεις από 40-100% για κλείδωμα). Στο Full Boot βλέπει αμέσως 12-13 δορυφόρους και κλειδώνει σε δευτερόλεπτα. Μετά από μία Full όλα δουλεύουν ρολόι. Ίδια συμπεριφορά ακριβώς έχουν όλα τα κινέζικα που έχω πιάσει στα χέρια μου(με MTK CPUs).

 

Καλησπέρα παιδιά.

1. Υπάρχει κάτι πιο φθηνό από την τιμή του merimobile(187 ευρώ) αυτή την στιγμή;

2. Ξέρουν πως να το στείλουν για να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες του τελωνείου και πως τους το λέμε;

3. Θα αγοράζατε και άλλη μία μπαταρία;

4. Το κινητό λέω να το πάρω χωρίς root. Rootαρετε η μαμά rom εύκολα για να μπει play και λοιπά ή θα πρέπει να πάω υποχρεωτικά στην ρώσικη rom;

5. Αν τελικά φτιάξω το google play. Με τις εφαρμογές δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα;

6. Υπάρχει οδηγός βήμα βήμα για rootαρισμα; Γενικά πόσο δύσκολο είναι να το καταφέρει ένας αρχάριος;

7. Με τις αναβαθμίσεις τι γίνεται; Αν μείνουμε με την μαμά μετά από κάθε αναβάθμιση φτου και από την αρχή; Η ρώσικη rom παίρνει αναβαθμίσεις;

8. 4.2 δεν έχει πάρει η συσκευή;

9. Οι sim είναι και οι δύο mini-sim;

 

Αν και τα περισσότερα έχουν ήδη απαντηθεί παραπάνω:

 

2. Από πολύχρονη προσωπική εμπειρία αγορών από έξω, βοηθάει πάντα από χώρες εκτός Ε.Ε. να χρησιμοποιείς συστημένο απλό ταχυδρομείο με εγγύηση δέματος(ας πούμε από αμερική registered airmail με warranty από USPS αντί UPS/DHL/Fedex κτλ). Οι υπάλληλοι στο τελωνείο έχουν την τάση να ελέγχουν δέματα των ιδιωτικών μεταφορικών περισσότερο. Δύσκολα μπαίνουν στη διαδικασία να ελέγξουν μικρό πακετάκι σε χαρτόκουτο, που έχει αποσταλεί με απλό ταχυδρομείο

3. Εγώ πήρα για κανένα ταξίδι κτλ, αλλά το κινητό αντέχει άνετα 8 ώρες συνεχούς χρήσης με αναπαραγωγή βίντεο, youtube, web-surfing, μουσική και κλήσεις(μια και το θες για την νυχτερινή σου βάρδια)

4. Ναι

5. Ναι, πέραν του ημερολογίου, αν δεν απατώμαι(εγώ δουλεύω το Google Calendar μέσω της εφαρμογής Jorte)

6. Έδωσαν συνδέσμους παραπάνω. Καλά είναι κάποιος φίλος να σου δείξει 10 πράγματα για Android/Smartphones πριν κάνεις την μετάβαση

7. Όταν και αν βγάλει η Lenovo αναβάθμιση θα περαστεί από πάνω χωρίς να χάσεις τίποτα. Αν είμαστε τυχεροί θα αναλάβει κανένα κινητό με τον MTK65xx η Cyanogen και στη συνέχεια κάποιος θα βγάλει έκδοση και για το δικό μας. Στη χειρότερη θα έχουμε καμιά Custom ρώσικη ROM, όταν το Android πάει στην 5άρα.

8. Όχι

9. Ναι

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

απο GPS τι χρησιμοποιειτε; ποιο εχετε βαλει με offline χαρτες; εχω δοκιμασει ενα Navigon Europe αλλα δεν παιζει. το ειχα στο tablet μου (Aoson M19).

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είχα ξαναασχοληθεί με ρουταρισμα κλπ παιδεύτηκα πολύ και μετάνιωσα που δεν το πήρα ρουταρισμένο. Τελικά όπως έγραψα και πιο πάνω έβαλα τη ρώσικη ρομ και είμαι ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είχα ξαναασχοληθεί με ρουταρισμα κλπ παιδεύτηκα πολύ και μετάνιωσα που δεν το πήρα ρουταρισμένο. Τελικά όπως έγραψα και πιο πάνω έβαλα τη ρώσικη ρομ και είμαι ικανοποιημένος.

 

Υπάρχει περίπτωση να μου δώσεις σε pm ακριβείς οδηγίες για να το κάνω και εγώ; Θα με διευκόλυνες όσο δεν φαντάζεσαι μιας και δεν θέλω να τα σκάσω για το rootαρισμα αλλά ούτε και εγώ έχω ξανασχοληθεί. Θα μου ήταν πιο εύκολο να το αγοράσω μιας και δεν μου περισσεύουν κιόλας αλλά ειλικρινά δεν παλεύεται βράδυ στην δουλειά χωρίς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

όλοι εσείς με τα λενοβο σας θα μπορείτε να με διαφωτίσετε..

σκέφτομαι να αγοράσω αυτό:

http://www.etotalk.com/lenovo-a820-android-41-jelly-bean-quad-core-12ghz-dual-sim-45-inch-qhd_p3758.html?zenid=58cliq5k6g0bpgaieoahghun16

καμμία γνώμη?

η λενόβο γενικά καλή είναι σαν εταιρία smartphones?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

όλοι εσείς με τα λενοβο σας θα μπορείτε να με διαφωτίσετε..

σκέφτομαι να αγοράσω αυτό:

http://www.etotalk.com/lenovo-a820-android-41-jelly-bean-quad-core-12ghz-dual-sim-45-inch-qhd_p3758.html?zenid=58cliq5k6g0bpgaieoahghun16

καμμία γνώμη?

η λενόβο γενικά καλή είναι σαν εταιρία smartphones?

 

Μια χαρα εταιρεια ειναι,το κινητο δεν εχει μπροστινη καμερα η φλας,κατα τ αλλα μια χαρα ειναι απο σπεκς

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εταιρεια ειναι,το κινητο δεν εχει μπροστινη καμερα η φλας,κατα τ αλλα μια χαρα ειναι απο σπεκς

 

Ναι έχεις δίκιο.Αλλά και πίσω κάμερα να μην είχε καθόλου δεν με νοιάζει.

Θέλω δυνατό επεξεργαστή και κάρτα γραφικών σε καλή τιμή.

Άρα λογικά αποτελεί καλή επιλογή ε?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω σταμπάρει το A820 από etotalk με custom rom απλά φοβάμαι μήπως η οθόνη δεν έχει γυαλί και χαράζεται ή σπάει εύκολα.

Δεν είδα πουθενά gorilla glass..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω σταμπάρει το A820 από etotalk με custom rom απλά φοβάμαι μήπως η οθόνη δεν έχει γυαλί και χαράζεται ή σπάει εύκολα.

Δεν είδα πουθενά gorilla glass..

Πάρτε το απο minideal, πολύ φθηνότερα. Το Etotalk ειναι πανάκριβο. Και στο minideal περνάνε ρομ rooted και μ όλες τις γλώσσες, τσάμπα. Δεν ειναι gorilla glass, πάντως μια χαρά ανθεκτική θα είναι, και βάζεις μεμβράνη κι είσαι ήσυχος

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε το απο minideal, πολύ φθηνότερα. Το Etotalk ειναι πανάκριβο. Και στο minideal περνάνε ρομ rooted και μ όλες τις γλώσσες, τσάμπα. Δεν ειναι gorilla glass, πάντως μια χαρά ανθεκτική θα είναι, και βάζεις μεμβράνη κι είσαι ήσυχος

 

Οκ φίλε μου στο minideal το έχει πιο ακριβά το συγκεκριμένο μοντέλο σαν μονάδα αλλά από ότι βλέπω τώρα έχει και δωρεάν μεταφορικά αλλά και θήκη σιλικόνης..Τελικά μάλλον από εκεί θα το πάρω..

Αλλά να ρωτήσω εκτός από EMS υπάρχει και η επιλογή: SG Post- Registered Airmail

Αυτό είναι αξιόπιστο?Περνάει τελωνείο?

Επίσης τους ζητάω να γράψουν πχ. 20$ mp3 player ή ξέρω γω return from service?

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου στο minideal το έχει πιο ακριβά το συγκεκριμένο μοντέλο..

Δεν νομίζω, το minideal έχει δωρεάν μεταφορικά και στο στέλνει rooted και με screen protector + θήκη χωρίς χρέωση, ενώ στο etotalk σου χρεώνει και το root, αλλά και τα μεταφορικά έχουν +39$. Ψάχτο λίγο καλύτερα...

 

Εγώ από minideal πήρα το P770 και είμαι απολύτως ευχαριστημένος και από την τιμή αλλά και από την επικοινωνία μαζί τους. Μου είχαν εγκατεστημένο και Play Store και root.

 

Με SGPost το έχεις σε 10 μερούλες σπίτι σου και με tracking number (χωρίς τελωνεία βέβαια). Επικοινώνησε όμως μαζί τους πρώτα στο chat ή στο skype για να επιβεβαιώσεις αν το έχουν διαθέσιμο.

 

Γράφουν από μόνοι τους "Home and Garden" και αξία 10$ :)

Edited by jtzig
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

απο GPS τι χρησιμοποιειτε; ποιο εχετε βαλει με offline χαρτες; εχω δοκιμασει ενα Navigon Europe αλλα δεν παιζει. το ειχα στο tablet μου (Aoson M19).

 

Καλησπέρα. Στους περισσότερους από εμάς το Navigon έβγαλε πρόβλημα (μάλλον θα υπάρχει κάποιο θέμα με το ΙΜΕΙ). Εγώ έχω το sygic και δουλεύει άψογα :)

Link to comment
Share on other sites

Το Navigon θέλει πατεντα για να δουλέψει σε Dual Sim κινητά. Κάπου στο θέμα του Newman N1 ένας είχε δώσει οδηγίες
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε το απο minideal, πολύ φθηνότερα. Το Etotalk ειναι πανάκριβο. Και στο minideal περνάνε ρομ rooted και μ όλες τις γλώσσες, τσάμπα. Δεν ειναι gorilla glass, πάντως μια χαρά ανθεκτική θα είναι, και βάζεις μεμβράνη κι είσαι ήσυχος

 

Δηλ είναι πλαστικό ή είναι γυαλί όχι τόσο ανθεκτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ είναι πλαστικό ή είναι γυαλί όχι τόσο ανθεκτικό?

δεν υπάρχει γυαλί, πλαστικό είναι, δεν χαράζεται εύκολα πάντως. Η μεμβράνη ειναι απαραίτητη ωστόσο

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.Αλλά και πίσω κάμερα να μην είχε καθόλου δεν με νοιάζει.

Θέλω δυνατό επεξεργαστή και κάρτα γραφικών σε καλή τιμή.

Άρα λογικά αποτελεί καλή επιλογή ε?

 

Ναι μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αύριο θα παραγγείλω 2 lenovo a820 από minideal.

Βασικά πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους για να ρωτήσω αν μπορούν να μου στείλουν και εξτρα μπαταρία και ζελατίνες.

Λέτε να έχω θέμα με τελωνείο επειδή το δέμα μου θα είναι μεγαλύτερο λόγω της ύπαρξης 2 αντι για 1 συσκευής?

Επίσης από ότι βλέπω είναι ξεκλείδωτο άρα δεν θα έχω πρόβλημα με τις ελληνικές sim σωστά?Γιατί κάτι λέει για συχνότητες και δεν ξέρω ποιες είναι και στην Ελλάδα.

Mόλις παραλάνβω θα ανοίξω και δικό του thread για να σας κάνω ένα review της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπάω και γώ απο κεί!!

 

Φίλε μου σήμερα παρήγγειλα 2 κομμάτια!

Μόλις έρθει θα ανοίξω δικό του thread.

Παιδιά τελικά 2 συσκευές με δώρο θήκη σιλικόνης και ζελατίνα και τα μεταφορικά βγήκαν 312 ευρώ!

Και μιλάμε για quadcore μοντέλο που βγήκε πρόσφατα!

Θεωρώ πως για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κάμερα λόγω έλλειψης φλας και μπροστινής κάμερας αποτελεί πάρα πολύ καλή επιλογή για κάτω από 5 ίντσες και κάτω από 200 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...