Jump to content

myphone.gr @ Ανασκόπηση 2012 Μέρος Α'


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι του myphone.gr, καλώς ήρθατε στην ανασκόπηση του 2012!

 

Όπως κάθε ενημερωτικό μέσο που σέβεται τον εαυτό του, έτσι και εμείς ξεκινάμε από σήμερα την παρουσίαση του 2012 όπως την ζήσαμε μέσα από τις σελίδες του αγαπημένου μας φόρουμ. Μπροστά μας θα «παρελάσουν» φήμες, παρουσιάσεις και διαξιφισμοί της πιο συναρπαστικής ίσως τεχνολογικής χρονιάς που έχουν δει τα μάτια μας.

 

Σήμερα ξεκινάμε με το πρώτο τετράμηνο, που έχει λίγο απ όλα. MWC, Elop, Galaxy S3 και ότι άλλο τραβά η όρεξη σας. Ξεκινάμε λοιπόν!

 

Ιανουάριος

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9824/images.jpg

 

Ο μήνας της χώνεψης της γαλοπούλας και του άδειου πορτοφολιού (ενώ οι άλλοι είναι του παχυλού) είναι και ο μήνας των πρώτων φημών. Την τιμητική τους είχε φυσικά το S3 με τις φήμες να μας το παρουσιάζουν τον Φεβρουάριο στην MWC (not), 12 MP κάμερα (not) και να τρέχει Tizen. Yeap, καλά ακούσατε, Tizen.

 

H Samsung συνεχίζει να μας απασχολεί, είτε μέσω της κόντρας των διαφημίσεων με την Apple είτε μέσω του Galaxy S που δεν θα πάρει ποτέ την ICS.

 

Στην Nokia πάλι, τα πράγματα δεν πάνε καλά. Μειώσεις τιμών για τα Lumia (και που είσαι ακόμα) την ίδια στιγμή που το Symbian κέρδιζει την πρώτη θέση στην καρδιά μας και στην παγκόσμια κατάταξη πωλήσεων Smartphone για το 2011.

 

Φεβρουάριος

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9825/nothing-steve-jobs-ever-creates-could-fully-replace-you-in-my-life.png

 

Ο μήνας των ερωτευμένων και των γενεθλίων μου είναι ο μήνας της MWC στην Βαρκελώνη. Και φυσικά, ποιο ήταν το κινητό που κλέβει την παράσταση; Μα ποιο άλλο, το Nokia 808 PureView. Πέφτουν οι σερβερ κατά την παρουσίαση του, ότι έγινε και με την κυκλοφορία της αναβάθμισης Belle για τα Smartphone Symbian. Την τιμητική της η Nokia με την Sony να την ακολουθεί σε ενδιαφέρον, παρουσιάζοντας ανανεωμένη σειρά μοντέλων στην MWC, ενώ το myphone.gr σας παρουσίασε πρώτο το Xperia S στην Ελλάδα μαζί με την τσουχτερή τιμή του. Στα άλλα θέματα του μήνα, ο γλυκύτατος Elop μας ορκίζεται ότι η Nokia βρίσκεται στον σωστό δρόμο, το Galaxy SII περνά τα 20 εκ. πωλήσεως παγκοσμίως (boring) και η Apple ετοιμάζεται να παρουσιάσει το καινούργιο iPad. Προσοχή, όχι το καινούργιο καινούργιο iPad, ούτε το καινούργιο μικρό iPad. Το καινούργιο. Κοφτά.

 

Μάρτιος

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9826/16329-the-human-revolution.jpg

 

Ο μήνας γδάρτης και της επανάστασης, από την οποία μάλλον εμπνεύστηκε η Apple και μας παρουσίασε το καινούργιο iPad3. Βλέποντας τις καινοτομίες του iPad3, μάλλον από την επανάσταση του… Step up πήρε την έμπνευση η εταιρία από το Cupertino. Πάντως σίγουρα δεν ήταν αυτό το θέμα που κυριάρχησε τον Μάρτιο, αλλά η δήλωση του.. πανέξυπνου Elop ότι τα πολυπύρηνα κινητά είναι άχρηστα.. Και πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρεις (μήνες)… Συναρπαστική επίσης είναι η κόντρα του Nokia 808PureView με οτιδήποτε βγάζει φωτογραφία στον πλανήτη. Από κάμερες της τροχαίας μέχρι DSLR όλες υποκλίνονται στο διαμάντι του Symbian, με τους αντιπάλους να σκάνε από την ζήλια τους. Νικητής όμως του Μαρτίου ήταν το SII όπου είδε επιτέλους να δέχεται και αυτό την ICS. Ουφ, είχα ένα άγχος.

 

Απρίλιος

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9827/april-fools-day.jpg

 

Ο μήνας του ψέματος και της Άνοιξης, στο myphone.gr ήταν ο μήνας του S3, αν και η παρουσίαση του θα γινόταν τον.. Μάιο. Είχαμε όμως παραδοσιακά.. διαρροές, προπαραγγελίες και teaser video. Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείψει και η Nokia, με τα Lumia να μην τα αγαπάν ούτε οι πάροχοι, το PureView να ετοιμάζεται να βγει στα 599 ευρώ (και κάπου εδώ τελείωσε το όνειρο) ενώ ο φίλτατος κ. Davis μας παρουσιάζει τον κ. Elop σαν ιδιοφυΐα, χωρίς να μας εξηγεί αν είναι στην κινητή τηλεφωνία ή στο διπλό ποδαράκι με βελονάκι. Τέλος το myphone έχει άλλη μια αποκλειστικότητα τεστάρωντας το Htc One X.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω κάτι να γελάσουμε,και ας είναι και off topic.

Εμπλεξα μαζί σας,όπως έπαθα και με το head-fi.org.Μ´αυτους,αγόρασα ακουστικά για νάχουν και οι κληρονόμοι μου,με εσάς δε, εμπλέξει με τα κινητά,και αγόρασα σε 6 μήνες,δυο ακριβά τηλέφωνα,το S3,και το Note II,πράγμα αδιανόητο για μένα,που ήμουν πολύ συντηρητικός και τα άλλαζα αραιά και που.

Βέβαια,δεν είμαι παραπονεμένος για αυτό.Ισα ίσα,μια χαρά νοιώθω,και νάστε καλά.

Χρόνια πολλά,και ευτυχές το νέο έτος.:p

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω κάτι να γελάσουμε,και ας είναι και off topic.

Εμπλεξα μαζί σας,όπως έπαθα και με το head-fi.org.Μ´αυτους,αγόρασα ακουστικά για νάχουν και οι κληρονόμοι μου,με εσάς δε, εμπλέξει με τα κινητά,και αγόρασα σε 6 μήνες,δυο ακριβά τηλέφωνα,το S3,και το Note II,πράγμα αδιανόητο για μένα,που ήμουν πολύ συντηρητικός και τα άλλαζα αραιά και που.

Βέβαια,δεν είμαι παραπονεμένος για αυτό.Ισα ίσα,μια χαρά νοιώθω,και νάστε καλά.

Χρόνια πολλά,και ευτυχές το νέο έτος.:p

 

Να'σαι καλά, το έχουμε αυτό. Είμαστε κολλητική ασθένεια, από τις καλές όμως :p

 

Ηρακλή (vlachaquito) με τελειώνεις με τα κείμενά σου... λιώνω :) :lol:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ανασκόπηση!

Εν αναμονή και των υπολοίπων.:)

Link to comment
Share on other sites

πωπω πως περασε ρε παιδια ο χρονος... :blink::X:cry:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

vlachaquito τα κείμενα σου είναι πραγματικά απίστευτα, το εννοώ.

Αυτό που μου μεινε βέβαια διαβάζοντας το συγκεκριμένο είναι το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός.

Μερικές απ αυτές τις ειδήσεις θυμάμαι ακόμα και το που ήμουν και σε τι φάση όταν τις διάβασα πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω όλη μου τη χρονιά εδώ μέσα την έφαγα! Όλα τα θέματα τα θυμάμαι :D

Πολύ καλό το πρώτο μέρος της ανασκόπησης, αναμένουμε τα επόμενα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια vlachaquito(εντωμεταξυ καθε φορα που βλεπω το ονομα σου θελω να γραψω μονο το vlacha :p)

Παρα πολυ αρθρο!

 

@Theodore41

Κακες παρεες τι να κανεις.. :p

 

πως περναει ο χρονος ετσι γρηγορα παντως..

αντε να'μαστε καλα και του χρονου να δουν και αλλα πολλα τα ματια μας!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια γραμμενο το αρθρο φιλε!

Και αρκετα περιεκτικο και ουσιωδες!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...