Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η WIND σερνόταν άσχημα σήμερα. Εκτός από χαμηλή ταχύτητα, είχα και 300ms ping σε ελληνικούς σέρβερς. Μόλις πριν λίγα λεπτά έφτιαξε. Το παρατήρησαν κι άλλοι;

 

Στην κινητή πάντως, έπαιζε κανονικά.

 

Δεν ασχολούμαστε πια με δίκτυα που δεν πιάνουν παντού 5g :lol::lol::lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι καταχρηστικό να απαιτούν να παραιτηθείς των δικαιωμάτων σου.

Γράψε στο τέλος εκεί που υπογράφεις...

"με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος μου" και είσαι οκ.

Απολυτα νομιμο ειναι,διαβασε:

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0837.html

Σε ισχύ τίθενται από σήμερα, 4 Ιουνίου 2018, οι νέες ρυθμίσεις της ΕΕΤΤ για τη φορητότητα αριθμών σταθερής και κινητής τηλεφωνίας. Στόχος είναι να επιλυθούν προβλήματα που είχαν εντοπισθεί στην προηγούμενη διαδικασία, όπως η αποστολή προσφορών στον συνδρομητή ακόμη και μετά την υλοποίηση της φορητότητας, με αποτέλεσμα ο συνδρομητής, σε περίπτωση που αποφάσιζε τελικά να παραμείνει στην υφιστάμενη εταιρία, λάμβανε λογαριασμό από δύο εταιρίες και επιβαρυνόταν με τέλη πρόωρης λήξης σύμβασης.

Σύμφωνα με τις νέες ρυθμίσεις, ο συνδρομητής σε περίπτωση που έχει συνάψει σύμβαση είτε από απόσταση (τηλεφωνικά, μέσω Διαδικτύου ή fax), είτε εκτός καταστήματος (π.χ. μέσω αντιπροσώπου της εταιρίας στον χώρο του συνδρομητή), έχει δικαίωμα να υπαναχωρήσει αζημίως και χωρίς εξηγήσεις. Συνεπώς, έχει τη δυνατότητα να ακυρώσει την αίτηση φορητότητας αριθμού που έχει υποβάλει. Οι παραπάνω δυνατότητες ισχύουν για διάστημα 14 ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης.

 

Σε αυτό το πλαίσιο, ισχύουν τα ακόλουθα:

 

H αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14 ημερών, οπότε και ξεκινά η διαδικασία υλοποίησής της.

Σε περίπτωση που ο συνδρομητής επιθυμεί το αίτημα να υλοποιηθεί νωρίτερα από τις 14 ημέρες, πρέπει να υποβάλει σχετική δήλωση στη νέα εταιρία. Σημειώνεται, ότι η εταιρία έχει δικαίωμα είτε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα, είτε να ζητήσει από τον συνδρομητή γραπτή δήλωση ότι αποδέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα, μέχρι την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε νέα εταιρία και εφόσον δεν έχει παρέλθει η προθεσμία των 14 ημερών, να υποβάλει αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.

Ο συνδρομητής για να ακυρώσει τη φορητότητα, πρέπει να αποστείλει σχετική αίτηση αποκλειστικά στην εταιρία στην οποία είχε υποβάλει το αίτημα φορητότητας και με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που διαθέτει η εταιρία για τον σκοπό αυτό.

 

Επισημαίνεται ότι εάν η σύμβαση έχει συναφθεί σε κατάστημα της εταιρίας, ο συνδρομητής δεν έχει δικαίωμα να υπαναχωρήσει και συνεπώς, δεν μπορεί να ακυρώσει αίτηση φορητότητας αριθμού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η τελευταια φραση στο bold ειναι παραθυρακι ωρών κυριολεκτικα για τον συνδρομητη για να προλαβει να αποδεχτει αντιπροσφορα και να ακυρωσει,παιρνοντας το αναλογο ρισκο οτι μπορει και να βρεθει ενεργοποιημενος στον νεο παροχο.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Απολυτα νομιμο ειναι,διαβασε:

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0837.html

 

[/color]η τελευταια φραση στο bold ειναι παραθυρακι ωρών κυριολεκτικα για τον συνδρομητη για να προλαβει να αποδεχτει αντιπροσφορα και να ακυρωσει,παιρνοντας το αναλογο ρισκο οτι μπορει και να βρεθει ενεργοποιημενος στον νεο παροχο.

 

Γι αυτό πρότεινα να γράψει από κάτω "με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου".

Αυτό καλύπτει και την υπαναχώρηση στην υπαναχώρηση.

Δηλαδή μπορείς να υπαναχωρήσεις στην δήλωση αποποίησης της υπαναχώρησης, αφού γενικά ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα της υπαναχώρησης, σε οτιδήποτε υπογράψεις(αγοράσεις), μέσα σε 14 ημέρες διαδικτυακά ή 7 ημέρες σε φυσικό κατάστημα.

Ειδικά όταν εκβιαστικά υπογράφεις αποποίηση δικαιωμάτων.

Στην πράξη πάντως δεν πρέπει να εφαρμόζεται πέρα από το ψυχολογικό κομμάτι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό πρότεινα να γράψει από κάτω "με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου".

Αυτό καλύπτει και την υπαναχώρηση στην υπαναχώρηση.

Δηλαδή μπορείς να υπαναχωρήσεις στην δήλωση αποποίησης της υπαναχώρησης, αφού γενικά ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα της υπαναχώρησης, σε οτιδήποτε υπογράψεις(αγοράσεις), μέσα σε 14 ημέρες διαδικτυακά ή 7 ημέρες σε φυσικό κατάστημα.

Ειδικά όταν εκβιαστικά υπογράφεις αποποίηση δικαιωμάτων.

Στην πράξη πάντως δεν πρέπει να εφαρμόζεται πέρα από το ψυχολογικό κομμάτι.

μη το μπερδευεις περισσοτερο. Ο όρος υπαναχώρηση αναφέρεται στην προηγηθείσα αίτηση. Απο την αιτηση υπαναχωρεις. Καλο θα ηταν ο φιλος να μας ανεβασει το κειμενο της αποποιησης υπαναχωρησης για να δουμε το ακριβες κειμενο. Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο την στιγμη που ενεργοποιεισαι στον νεο παροχο,δεν μπορεις να γυρισεις πισω ακομα κι αν εχεις αποδεχτει αντιπροσφορα απο τον παλιο.Το ερωτημα το οποιο προκυπτει ειναι αν το παραθυρακι των ωρών που εγραψα,μηπως κλεινει με την υπογραφη της αποποιησης...ετσι οπως ειναι γραμμενο μαλλον δεν κλεινει...Και ξαναδιαβασε το κειμενο της ΕΕΤΤ για να δεις οτι δικαιουται ο παροχος να ζητησει τετοιο χαρτι. Αρα δεν υπαρχει εκβιασμος κατα τη γνωμη μου. Αν εννοεις οτι η εεττ στον κανονισμο εχει συμπεριλαβει εκβιαστικη τακτικη,ειναι αλλο θεμα και δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Εκτος αν προσφυγεις εναντιον της εεττ...

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526318753236/

ανακοινωση για καταργηση παλιων προγραμματων και για τα νεα προγραμματα. Προφανως ειναι οι ονομαστικες τιμες αυτες που αναγραφονται. Καταργείται και ο συνδυασμός με τα καρτοκινητα (120'/1 γιγα broadband) για τους καινουργιους. Οι υφισταμενοι τα κρατουν κανονικα.

Στο απλο double play δεν υπαρχουν πλεον 1500' προς wind/q. Στα vdsl/fiber βαλανε απεριοριστα κινητα. Πληροφοριακα στο mywind στο πατρικο μου εμφανιστηκε το vdsl 50 με τα απεριοριστα προς ολα,με τιμη 28 ευρω (για ανανεωση απο το παλιο double play 24 + 300' προς κινητά)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω βοήθεια. Έκανα αίτηση για fiber 50. Βασικά πρέπει να είναι vdsl αυτό. Μου λένε ότι πρέπει να γίνει κατασκευή βρόγχου από οτε.χθες σε email μου είπαν ότι πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης βρόγχου είναι 9/3 . Είναι μπέρδεμα η φάση; Η μετά από κει θα ξεμπερδεψω για να μου ενεργοποίησουν και το ίντερνετ; Edited by koulikou
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω βοήθεια. Έκανα αίτηση για fiber 50. Βασικά πρέπει να είναι vdsl αυτό. Μου λένε ότι πρέπει να γίνει κατασκευή βρόγχου από οτε.χθες σε email μου είπαν ότι πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης βρόγχου είναι 9/3 . Είναι μπέρδεμα η φάση; Η μετά από κει θα ξεμπερδεψω για να μου ενεργοποίησουν και το ίντερνετ;

 

Μετά την κατασκευή βρόχου τρέχει ουσιαστικά η ενεργοποίηση της γραμμής σου. Εκτός απροόπτου, εντός εβδομάδας μετά την ενεργοποίηση θα πρέπει να έχεις υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

μη το μπερδευεις περισσοτερο. Ο όρος υπαναχώρηση αναφέρεται στην προηγηθείσα αίτηση. Απο την αιτηση υπαναχωρεις. Καλο θα ηταν ο φιλος να μας ανεβασει το κειμενο της αποποιησης υπαναχωρησης για να δουμε το ακριβες κειμενο. Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο την στιγμη που ενεργοποιεισαι στον νεο παροχο,δεν μπορεις να γυρισεις πισω ακομα κι αν εχεις αποδεχτει αντιπροσφορα απο τον παλιο.Το ερωτημα το οποιο προκυπτει ειναι αν το παραθυρακι των ωρών που εγραψα,μηπως κλεινει με την υπογραφη της αποποιησης...ετσι οπως ειναι γραμμενο μαλλον δεν κλεινει...Και ξαναδιαβασε το κειμενο της ΕΕΤΤ για να δεις οτι δικαιουται ο παροχος να ζητησει τετοιο χαρτι. Αρα δεν υπαρχει εκβιασμος κατα τη γνωμη μου. Αν εννοεις οτι η εεττ στον κανονισμο εχει συμπεριλαβει εκβιαστικη τακτικη,ειναι αλλο θεμα και δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Εκτος αν προσφυγεις εναντιον της εεττ...

 

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις ολους. Τελικα δεν υπεγραψα την παραιτηση απο υπαναχωρηση και μετα τρεις μερες με συνδεσαν κανονικα. Ολα καλα χωρις να το εχω ψαξει καθολου λογω χρονου απλα αλλαξα ρουτερ μετραω 93-10 και ping 15...

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ απο cosmote μετα απο 3 χρονια ζητουν πισω το ρουτερ αλλιως θα το χρεωσουν επειδη ειναι χρησιδανειο... Οντως ειναι ετσι η εχει πληρωθει πλεον το χρησιδανειο μεσα στα παγια των 3 ετων?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επιστραφει,το χρησιδανειο δεν μπαίνει στα παγια. Αλλιως εχουν δικαιωμα να το χρεώσουν.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι που κανω λαθος ,καποια ρυθμιση του technicolor router της wind fiber που εχουμε?3 κινητα,PS5 ,1pc εχουν αποσυνδεσεις ο μικρος λαγκαρει στα παιχιδια του πολλες φορες.το μονο που δεν εχει θεμα ειναι το αλλο pc που ειναι με ethernet πανω στο ρουτερ!κατεβαζω με 11.000 πολυ καλα.αρα δεν ειναι η γραμμη αλλα το wifi.δοκιμαζω και 2.4 και 5 ghz αλλα το ιδιο.καμμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι φορτωμενα τα ασυρματα στην περιοχη δοκιμασε αλλαγη καναλιου του ασυρματου στα 2,4. Θεωρητικα στα 5 γιγα θα επρεπε να ειναι καλυτερα.Βαλε την εφαρμογη net analyzer στο κινητο να δεις τα δικτυα τα καναλια και τυχον αλληλοκαλυψεις. Ρυθμισε το wifi να παιζει σε συγκεκριμενο καναλι και οχι να επιλεγει αυτοματα. Συνηθως η αυτοματη επιλογη καναλιού δημιουργει τετοια θεματα.
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι φορτωμενα τα ασυρματα στην περιοχη δοκιμασε αλλαγη καναλιου του ασυρματου στα 2,4. Θεωρητικα στα 5 γιγα θα επρεπε να ειναι καλυτερα.Βαλε την εφαρμογη net analyzer στο κινητο να δεις τα δικτυα τα καναλια και τυχον αλληλοκαλυψεις. Ρυθμισε το wifi να παιζει σε συγκεκριμενο καναλι και οχι να επιλεγει αυτοματα. Συνηθως η αυτοματη επιλογη καναλιού δημιουργει τετοια θεματα.

εχω δωσει καρφωτα το καναλι.μια ρυθμιση για 20/40hz εχει σημασια?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει, είναι με την εφαρμογή να δεις αν υπάρχουν και άλλα γειτονικά δίκτυα που τυχόν εκπέμπουν στο ίδιο κανάλι, και αν ναι να το αλλάξεις με κάποιο που θα είναι πιο "άδειο".

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Έληξε το συμβόλαιο σταθερής με τη Cosmote το οποίο μου έδινε 24αρι ίντερνετ, απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και 420 λεπτά προς κινητά με 29 ευρώ. Δεν έχω πρόβλημα με την εταιρεία, απλά θέλω πιο φθηνό πάγιο. Δέχτηκα, λοιπόν, μια τηλεφωνική κλιση από τη Wind με τις εξής προσφορες: 1. για 24αρι ίντερνετ, απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και 300 προς κινητά με 20.90 ευρω κ δώρο έναν ενισχυτή σήματος. Ρούτερ δεν παρέχεται δωρεαν. Μου είπαν ότι θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που έχω της Cosmote 2. Για 50αρι ίντερνετ, η Wind προσφερει απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και κινητά, με δώρο το ρουτερ, για οσο θα είμαι στο πρόγραμμα της στα 25.90 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω: 1.ποια προσφορά κρίνετε ποιο συμφέρουσα για απλή χρήση ιντερνετ; 2. Αν επιλέξω την 24αρα, και εχοντας το ρουτερ της Cosmote θα έχω πρόβλημα στη σύνδεση με τη Wind; Υπάρχει περίπτωση να το ζητησει πίσω η Cosmote; 3. Διάβασα ότι η 24αρα γραμμη εχει πολλές διακοπές στη Wind. Αληθευει; Σκέφτομαι λοιπόν, μηπως γι αυτό δίνουν δώρο τον ενισχυτή σηματος; 4.Η 50αρα γραμμη (οπτική ινα), θα είναι πιο σταθερη; Στην Αθήνα που μένω, σε περίπτωση που επιλέξω την 50αρα γραμμη, θα είναι εμφανης η διαφορά στην ταχύτητα; 5. Πως μπορώ να μάθω ποια ταχύτητα πιάνει η γραμμη στην περιοχή μου, ώστε να αποφασίσω τι να διαλέξω, ανεξαρτήτως τιμης; Επίσης η αποστολη του συμβολαίου θα γίνει με κουριερ και όχι ηλεκτρονικά, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα έχω το χρόνο να διαβάσω τη σύμβαση. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Έληξε το συμβόλαιο σταθερής με τη Cosmote το οποίο μου έδινε 24αρι ίντερνετ, απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και 420 λεπτά προς κινητά με 29 ευρώ. Δεν έχω πρόβλημα με την εταιρεία, απλά θέλω πιο φθηνό πάγιο. Δέχτηκα, λοιπόν, μια τηλεφωνική κλιση από τη Wind με τις εξής προσφορες: 1. για 24αρι ίντερνετ, απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και 300 προς κινητά με 20.90 ευρω κ δώρο έναν ενισχυτή σήματος. Ρούτερ δεν παρέχεται δωρεαν. Μου είπαν ότι θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που έχω της Cosmote 2. Για 50αρι ίντερνετ, η Wind προσφερει απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και κινητά, με δώρο το ρουτερ, για οσο θα είμαι στο πρόγραμμα της στα 25.90 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω: 1.ποια προσφορά κρίνετε ποιο συμφέρουσα για απλή χρήση ιντερνετ; 2. Αν επιλέξω την 24αρα, και εχοντας το ρουτερ της Cosmote θα έχω πρόβλημα στη σύνδεση με τη Wind; Υπάρχει περίπτωση να το ζητησει πίσω η Cosmote; 3. Διάβασα ότι η 24αρα γραμμη εχει πολλές διακοπές στη Wind. Αληθευει; Σκέφτομαι λοιπόν, μηπως γι αυτό δίνουν δώρο τον ενισχυτή σηματος; 4.Η 50αρα γραμμη (οπτική ινα), θα είναι πιο σταθερη; Στην Αθήνα που μένω, σε περίπτωση που επιλέξω την 50αρα γραμμη, θα είναι εμφανης η διαφορά στην ταχύτητα; 5. Πως μπορώ να μάθω ποια ταχύτητα πιάνει η γραμμη στην περιοχή μου, ώστε να αποφασίσω τι να διαλέξω, ανεξαρτήτως τιμης; Επίσης η αποστολη του συμβολαίου θα γίνει με κουριερ και όχι ηλεκτρονικά, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα έχω το χρόνο να διαβάσω τη σύμβαση. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ
Με αυτή τη διαφορά τιμής δε νομίζω κανείς να αξίζει να βάζει 24αρα γραμμή Ίντερνετ πια. Έχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα η 50 άρα κ ιδιαίτερα σε ταυτόχρονη χρήση από τα μέλη της οικογένειας όπως ροής video (youtube), κατέβασμα ταινίας - αρχείων ή παρακολούθησης ψηφιακής τηλεόρασης κλπ. Η εμπειρία ίντερνετ από κάθε εταιρεία είναι σχετικά παρόμοια σε κάθε περιοχή αυτό που αλλάζει είναι η εξυπηρέτηση πελατών , βλαβών κλπ. Ζήτα να κάνεις ηλεκτρονικά το συμβόλαιο ή ζήτα ένα αντίγραφο των όρων προηγουμένως. Καλύτερα να επιλέξεις συμβόλαιο με καινούργιο ρούτερ για καλύτερη ποιότητα κ εμπειρία ίντερνετ. Ο ενισχυτής σήματος είναι για το WiFi για κάλυψη περισσότερου χώρου στο σπίτι, δεν έχει σχέση με τη γραμμή του ίντερνετ.

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Υποψην οτι αν εχεις το speedport με την voip τηλεφωνία το ζητάνε πίσω και αν δεν το δώσεις το χρεώνουν. Αν εισαι οκ με την τιμη για μενα προχωρα σε vdsl. Βαλε τη διεύθυνση σου στο site της wind να δεις τι διαθεσιμοτητα υπάρχει απο ταχύτητα. Και τηλεφωνικα θα μπορουν να σου πουν συγκεκριμένα στοιχεία. Ειναι υποχρεωμενοι να δινουν την πληροφορία πλεον.
Link to comment
Share on other sites

VDSL κι από μένα. Διπλά κερδισμένος και σε χρήματα πας φθηνότερα και σε ταχύτητες όπου οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Cosmote ζητά τα router πίσω ας είναι και παλιό ADSL αλλιώς στο χρεώνει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Έληξε το συμβόλαιο σταθερής με τη Cosmote το οποίο μου έδινε 24αρι ίντερνετ, απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και 420 λεπτά προς κινητά με 29 ευρώ. Δεν έχω πρόβλημα με την εταιρεία, απλά θέλω πιο φθηνό πάγιο. Δέχτηκα, λοιπόν, μια τηλεφωνική κλιση από τη Wind με τις εξής προσφορες: 1. για 24αρι ίντερνετ, απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και 300 προς κινητά με 20.90 ευρω κ δώρο έναν ενισχυτή σήματος. Ρούτερ δεν παρέχεται δωρεαν. Μου είπαν ότι θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που έχω της Cosmote 2. Για 50αρι ίντερνετ, η Wind προσφερει απεριόριστα αστικά/ υπεραστικά και κινητά, με δώρο το ρουτερ, για οσο θα είμαι στο πρόγραμμα της στα 25.90 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω: 1.ποια προσφορά κρίνετε ποιο συμφέρουσα για απλή χρήση ιντερνετ; 2. Αν επιλέξω την 24αρα, και εχοντας το ρουτερ της Cosmote θα έχω πρόβλημα στη σύνδεση με τη Wind; Υπάρχει περίπτωση να το ζητησει πίσω η Cosmote; 3. Διάβασα ότι η 24αρα γραμμη εχει πολλές διακοπές στη Wind. Αληθευει; Σκέφτομαι λοιπόν, μηπως γι αυτό δίνουν δώρο τον ενισχυτή σηματος; 4.Η 50αρα γραμμη (οπτική ινα), θα είναι πιο σταθερη; Στην Αθήνα που μένω, σε περίπτωση που επιλέξω την 50αρα γραμμη, θα είναι εμφανης η διαφορά στην ταχύτητα; 5. Πως μπορώ να μάθω ποια ταχύτητα πιάνει η γραμμη στην περιοχή μου, ώστε να αποφασίσω τι να διαλέξω, ανεξαρτήτως τιμης; Επίσης η αποστολη του συμβολαίου θα γίνει με κουριερ και όχι ηλεκτρονικά, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα έχω το χρόνο να διαβάσω τη σύμβαση. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ

 

* Η Cosmote είθισται να ζητά πίσω το μόντεμ και ας είναι παλιό, αλλιώς έχει 25€ χρέωση νομίζω. Αν δεν έχεις άλλο μόντεμ να βάλεις, υποχρεωτικά θα πρέπει να αγοράσεις.

 

* Για απλή χρήση ίντερνετ, το 24αρι είναι ΟΚ. Αρκεί να πιάνεις στο πάνω από 5, άντε 8 Mbps (πχ στο http://www.speedtest.net) και να μην έχει προβλήματα με αποσυνδέσεις.

 

* Αν δεν έχεις πρόβλημα με την 24αρα στον ΟΤΕ, πιθανόν να μην έχεις ούτε στη WIND.

 

* Καλά, η διαφορά με το 50αρι VDSL είναι πολύ μεγάλη. Ειδικά στο κατέβασμα μεγάλων αρχείων και στο φόρτωμα βίντεο στο YouTube ή σε πλατφόρμες όπως το Netflix.

 

* Εγώ ζήτησα πριν 2 μήνες το συμβόλαιο της WIND να μου έρθει ηλεκτρονικά σε e-mail. Ζήτα το και από τον/την υπάλληλο που θα μιλήσετε, να το βάλει ως σημείωση. Δεν το υπέγραψα καν, απλά χρειάστηκε να απαντήσω ότι το αποδέχομαι, κάτι τέτοιο.

 

* Ο ενισχυτής σήματος δεν έχει να κάνει με οτιδήποτε όσον αφορά την ποιότητα της γραμμής. Απλά αν υπάρχει κάποιο σημείο στο σπίτι σου που δεν το καλύπτει το Wi-Fi του μόντεμ, βάζεις τον ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει, είναι με την εφαρμογή να δεις αν υπάρχουν και άλλα γειτονικά δίκτυα που τυχόν εκπέμπουν στο ίδιο κανάλι, και αν ναι να το αλλάξεις με κάποιο που θα είναι πιο "άδειο".

 

Sent from my Galaxy S10e

εχω δωσει καρφωτα το καναλι.μια ρυθμιση για 20/40hz εχει σημασια?
αν ειναι φορτωμενα τα ασυρματα στην περιοχη δοκιμασε αλλαγη καναλιου του ασυρματου στα 2,4. Θεωρητικα στα 5 γιγα θα επρεπε να ειναι καλυτερα.Βαλε την εφαρμογη net analyzer στο κινητο να δεις τα δικτυα τα καναλια και τυχον αλληλοκαλυψεις. Ρυθμισε το wifi να παιζει σε συγκεκριμενο καναλι και οχι να επιλεγει αυτοματα. Συνηθως η αυτοματη επιλογη καναλιού δημιουργει τετοια θεματα.
είδα ποια κανάλια είναι πιο ελεύθερα αλλά πάλι το ίδιο μόλις βάζω να δω έναν αγώνα streaming ο μικρός λαγκαρει στο online παιχνίδι! να την βράσω την οπτική εάν γίνεται το ίδιο όπως τότε με την adsl!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είδα ποια κανάλια είναι πιο ελεύθερα αλλά πάλι το ίδιο μόλις βάζω να δω έναν αγώνα streaming ο μικρός λαγκαρει στο online παιχνίδι! να την βράσω την οπτική εάν γίνεται το ίδιο όπως τότε με την adsl!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Ο μικρός δεν λαγκαρει λόγω download αλλά λόγω upload και ping. Δηλαδή φρακάρει η γραμμή γιατί τα παιχνίδια ανεβάζουν αρκετά δεδομένα οπότε κι εσύ με τα λίγα πακέτα που στέλνεις για επιβεβαίωση, βγαίνει εκτός η γραμμή.

Βάλε καλώδιο να πάρει προτεραιότητα το παιχνίδι, αν παίζει σε υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...