Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κατι αλλο: παρακολούθησε να δεις αν σβήνει το λαμπακι dsl πριν σβήσει το λαμπάκι ιντερνετ. Αν δεν σβησει το 1ο δεν δικαιολογείται αλλαγή στο συγχρονισμό. Το 2ο λαμπάκι μετά απο αποσυγχρονισμό ανάβει τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

μολις εκλεισε μονο του και ξανα ανοιξε ( μονο το λαμπακι του ιντερνετ εκλεισε) . ιδου τα αποτελεσματα http://prntscr.com/ipe1z7

 

Αν μενεις κοντα ελα να σου δωσω ενα H168N ZTE της Φορθνετ που μου εχει ξεμεινει μπας και δεις διαφορα...

 

Πηγα σε TP-LINK Archer VR400 και ειναι Η ΜΕΡΑ ΜΕ Η ΝΥΧΤΑ το ρουτερ της Φορθνετ με το Archer... και σε σταθεροτητα και σε WiFi...

 

Ειχα θεμματα σε VDSL ενω με αλλαγη ρουτερ λυθηκαν

Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν εχω αλλαξει ακομα ειναι το router, η γραμμη οπως ερχεται κουμπωνει κατευθειαν εκει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν μενεις κοντα ελα να σου δωσω ενα H168N ZTE της Φορθνετ που μου εχει ξεμεινει μπας και δεις διαφορα...

 

Πηγα σε TP-LINK Archer VR400 και ειναι Η ΜΕΡΑ ΜΕ Η ΝΥΧΤΑ το ρουτερ της Φορθνετ με το Archer... και σε σταθεροτητα και σε WiFi...

 

Ειχα θεμματα σε VDSL ενω με αλλαγη ρουτερ λυθηκαν

 

Θεσσαλονικη ειμαι λιγο δυσκολα.. ευχαριστω παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

μολις ρωτησα για snr 6 και μου ειπαν οτι ειμαι πολυ μακρια , και αν υπηρχε δυνατοτητα θα το ειχαν προτεινει ηδη οι τεχνικοι. τους ειπα για τις αλλαγες απο adsl2-adsl2+ μου ειπαν δεν γνωριζουν, μαλλον λεει θελει αλλαγμα το routeraki
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο συγκεκριμένο (εκτός του 13800) για το τμήμα προσφορών / ανανεώσεων;

 

Έχω σταθερό με απεριόριστα προς σταθερά και vdsl έως 50 Mbps. Πλήρωνα 32 ευρώ. Το συμβόλαιο λήγει αυτό το μήνα. Μου είχαν στείλει sms είχα επικοινωνήσει με το 13800 για ανανέωση τον Φεβρουάριο, με κάλεσαν πριν 10 ημέρες και ουσιαστικά μου είπαν ότι για να κρατήσω την τιμή αυτή ή να πάω σε χαμηλότερη θα πρέπει ή να βγάλω τα απεριόριστα σταθερά ή να γυρίσω σε adsl. Αλλιώς θα πάω στα 40 ευρώ! Εννοείται πως αρνήθηκα, και θεωρώ απαράδεκτο να με καλούν για χειρότερη προσφορά από αυτήν που είχα (ειδικά όταν στο site τους έχουν τα πακέτα αυτά για νέους συνδρομητές και ειδικά όταν έχω και κινητό στην wind).

 

Μου είπαν ότι θα με ξανακαλέσουν αλλά εξαφανίστηκαν. Και τώρα φοβάμαι μήπως δω κανέναν φουσκωμένο λογαριασμό στο τέλος του μήνα που θα έχει λήξει το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μόνο αν δουν φορητότητα θα σου κανουν καλύτερη προσφορά. Έχει ρίσκο βέβαια αλλά αλλιώς δεν βλέπω πως θα πετύχεις αυτό που θες
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα ρουτερακι του εκανα και ενα update το firmware, και τα αποτελεσματα ειναι αυτα http://prntscr.com/ipq06d . βρηκα και wind παρακαλω!!!
Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα να παραμείνω στην ίδια τιμή του συμβολαιου που είχα αλλά με διπλασιασμό της ταχύτητας. Το θέμα είναι να μεταφέρεις σε αυτούς την αγωνία να σε κρατήσουν πελάτη.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα φοβάμαι μήπως δω κανέναν φουσκωμένο λογαριασμό στο τέλος του μήνα που θα έχει λήξει το συμβόλαιο.

Φυσικα και θα δεις φουσκωμενο λογαριασμό αν εκδοθει μετα τη ληξη του συμβολαίου σου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς τηλέφωνο συνεργάτη, για VDSL προσφορά; Για νέα σύνδεση (φορητότητα). Τα 28€ για απλό VDSL, είναι πολλά... :rolleyes:

 

Μήπως πήρε κανείς προσφορά, απευθείας από τη WIND (για να πάει εκεί);

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Γι' αναβάθμιση σε 100άρα, μου είπαν τηλεφωνικώς στα 39 (από 42 που δίνει στο site), αν αυτό βοηθά. Αλλά δε σημείωσα κάπου τον αριθμό :O
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα router , αποσυνδεσεις μεχρι τωρα δεν εχω δει οποτε να υποθεσω οτι λυθηκε τουλαχιστον αυτο το προβλημα. Για τον χαμηλο συγχρονισμο απλα μου λενε οτι ειμαι πολυ μακρια. Τωρα πως γινεται να επιανα 7-8 με forthnet-cyta-ote-hol και μονο 5 με wind δεν εχω ιδεα
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα router , αποσυνδεσεις μεχρι τωρα δεν εχω δει οποτε να υποθεσω οτι λυθηκε τουλαχιστον αυτο το προβλημα. Για τον χαμηλο συγχρονισμο απλα μου λενε οτι ειμαι πολυ μακρια. Τωρα πως γινεται να επιανα 7-8 με forthnet-cyta-ote-hol και μονο 5 με wind δεν εχω ιδεα

 

Θεωρώ το συγκεκριμένο ρουτερ που δίνουν οτι είναι μουφα τελείως. Σε δική μου γραμμή στα 5Mbps που συνδεόμουν με ένα παλιό ZTE της OTENET μόλις έβαζα αυτό έχανα 1,5Mbps.

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει ρουτερ κανεις απο καταστημα wind τελευταια? Ισχύει αυτό?

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/suskeues/adsl-routers/

σε αυτή την τιμή?

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει ρουτερ κανεις απο καταστημα wind τελευταια? Ισχύει αυτό?

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/suskeues/adsl-routers/

σε αυτή την τιμή?

 

Για τελευταία δεν ξέρω, αλλά πέρσι μου το ανέφεραν αυτό σε κατάστημα WIND στα 19€ (μάλλον 19,90 εννοούσε η υπάλληλος), όμως δεν είχαν διαθεσιμότητα και μου είπαν ότι το περίμεναν. :p Οπότε πήγα και πήρα από το Public ένα ρούτερ για νέα γραμμή WIND.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γενικα θεμα αποστασης στην περιοχη που μενω. εχουμε απωλεια 1,5 με 2mbps ολοι μας. Πλεον λειτουργω 2 γραμμες στο ιδιο σπιτι , με τον ΟΤΕ να ειναι κατα ~2 mbps παραπανω απο την WIND. Βεβαια στα ιδια χρηματα, η WIND μου δινει απεριοριστα σταθερα + λεπτα προς κινητα..
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει ρουτερ κανεις απο καταστημα wind τελευταια? Ισχύει αυτό?

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/suskeues/adsl-routers/

σε αυτή την τιμή?

 

για οποιον απο Αθηνα ενδιαφερεται,υπάρχει το ρουτερ στα 19,9 στα καταστηματα Πανεπιστημίου και Ζωγράφου τουλαχιστον. Μου εφεραν ενα,και ανασανα σε σχεση με το παλιο ορθιο διαφανο zte που εξ'αναγκης είχα ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,λέω να βάλω σύνδεση 18€ τον μήνα για δύο έτη.

Ο λόγος να δώσω ίντερνετ στο νοικιαρη φοιτητή.

Τηλέφωνο σταθερο δεν θα βάλω καν,μιας και το έχω καταργήσει 7+8 χρόνια.

Διαβάζω ότι αλλά σου λένε στην αρχή και μετά αλλά χρεωνουν.......

Πχ μου λένε εφόσον υπάρχει γραμμή και έχω και ρούτερ όλα δωρεάν.

Άλλη εταιρία αφού έδωσε καλή ετήσια προσφορά ζήτησε εγκατάσταση 73€!!!!!!

Έχει κάποιος την προσφορά 2 έτη με 18€ τον μηνα να μου πει ότι πληρώνει μόνο 18€ τον μήνα?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

να το ξεκαθαρισουμε για να μην υπαρχει μπερδεμα. Το τηλεφωνικο νουμερο παντα μπαινει και υπαρχει,ανεξαρτητα αν θα βαλεις εσυ συσκευη ή οχι. Το (εφαπαξ) τελος ενεργοποιησης για νεα γραμμη (ανενεργος βροχος δηλ. νεα εγκατασταση) ειναι οντως 70 και κατι βαση τιμοκαταλογου σε ολες τις εταιριες. Για φορητοτητα υπαρχουσας γραμμης (ενεργος βροχος) παλι βαση τιμοκαταλογου χρεωνουν γυρω στα 35.

Αρα αυτο που σου ζητησε η αλλη εταιρια δεν ειναι παραλογο.

Τωρα,η wind κατα περιοδους (οπως και αλλες εταιριες) δινει δωρεαν τα τελη αυτα ή με σημαντική έκπτωση,κυριως απο τα καταστηματα. Αυτη τη στιγμη online υπαρχει αυτο που ζητας

ως μηνιαια χρεωση

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband-basic

με τις εξης διευκρινησεις απο κατω

* Η τιμή ισχύει μόνο για νέες ενεργοποιήσεις σταθερής με 24μηνη διάρκεια συμβολαίου που θα πραγματοποιηθούν μέσω online shop. Η παραπάνω τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ 24% και φόρο Σταθερής Τηλεφωνίας 5%.

* Τα τέλη ενεργοποίησης για ενεργό βρόχο είναι 35€ και για ανενεργό βρόχο είναι δωρεάν.

επομενως αν θελεις νεα γραμμη ειναι εντελως δωρεαν. Επισης μπορεις να ρωτησεις και σε καταστημα αν τρεχει κατι αναλογο.Σε περιπτωση που το κανεις online θα σε παρουν για τα περαιτερω τηλεφωνο,και θα μπορεις να τα επιβεβαιωσεις.

Η γραμμη θα μπει στο δικο σου χωρο ωστε ο φοιτητης στο αλλο διαμερισμα που νοικιαζεις να παιρνει ιντερνετ ασυρματα? Ή θα μπει στο χωρο που νοικιαζεις? Γιατι εκει θα εχει προφανως το δικαιωμα να βαλει τηλεφωνικη συσκευη,και η χρεωση στο συγκεκριμενο προγραμμα για κλησεις εκτος παγιου θα ειναι τσουχτερη. Αν μπει στο χωρο που νοικιαζεις το καλυτερο ειναι να τον αφησεις να κανει οτι θελει,εχοντας φυσικα τη γραμμη στο όνομά του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι απάντηση.....:-) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Εννοείτε το ρουτερ θα είναι στον χώρο μου και θα πάρει με wifi.

Δεν με απασχολεί το τηλεφωνο,δεν θα συνδέσω καν.

Θα είναι λοιπόν η μόνη χρέωση 18€ τον μήνα?

Να έχω το κεφάλι ήσυχο?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα ναι απλως οταν επικοινωνησεις ειτε με το online τμημα είτε ενδεχομενως με καταστημα,να τα επιβεβαιωσεις,και για την μηνιαια χρεωση και για το εφαπαξ τελος που δεν θα χρεωθεις (εφοσον μιλαμε για νεα γραμμη).
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,λέω να βάλω σύνδεση 18€ τον μήνα για δύο έτη.

Ο λόγος να δώσω ίντερνετ στο νοικιαρη φοιτητή.

Τηλέφωνο σταθερο δεν θα βάλω καν,μιας και το έχω καταργήσει 7+8 χρόνια.

Διαβάζω ότι αλλά σου λένε στην αρχή και μετά αλλά χρεωνουν.......

Πχ μου λένε εφόσον υπάρχει γραμμή και έχω και ρούτερ όλα δωρεάν.

Άλλη εταιρία αφού έδωσε καλή ετήσια προσφορά ζήτησε εγκατάσταση 73€!!!!!!

Έχει κάποιος την προσφορά 2 έτη με 18€ τον μηνα να μου πει ότι πληρώνει μόνο 18€ τον μήνα?

 

Είμαι 3 χρόνια στην Wind με vdsl50 από KV και πέρυσι, μετά από φορητότητα, πρόσφεραν το πακέτο τηλεφωνίας και vdsl με 120' λεπτά από το σταθερό προς όλους, με 15,21€ που ανέβηκε στα 16,50€, μετά τις τελευταίες αυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 3 χρόνια στην Wind με vdsl50 από KV και πέρυσι, μετά από φορητότητα, πρόσφεραν το πακέτο τηλεφωνίας και vdsl με 120' λεπτά από το σταθερό προς όλους, με 15,21€ που ανέβηκε στα 16,50€, μετά τις τελευταίες αυξήσεις.

 

Απλά ήθελες να με μπερδέψεις?:-)

Δεν υπάρχει αυτό πλέον.

Φορητότητα εννοείς από άλλη εταιρία,σωστά?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 3 χρόνια στην Wind με vdsl50 από KV και πέρυσι, μετά από φορητότητα, πρόσφεραν το πακέτο τηλεφωνίας και vdsl με 120' λεπτά από το σταθερό προς όλους, με 15,21€ που ανέβηκε στα 16,50€, μετά τις τελευταίες αυξήσεις.

 

120 λεπτα απο το σταθερο ειναι λιγα. Απεριοριστα δινουν σε DP. Μαλλον ηθελες να γραψεις απο το wind καρτοκινητο σου προς ολους.

 

isolove γι αυτο που ρωτας, μιας και δεν σε ενδιαφερει οπως εχεις ηδη γραψει το σταθερο τηλεφωνο, αλλα αν ειναι σταθερες οι τιμες που σου ειπαν:

 

Η ιστορια εχει δειξει οτι δεν κραταει σταθερες τις τιμες που υποσχεται η wind. Διαβασε σχετικα θεματα με αυξησεις 20% ισως και παραπανω σε εν ισχυ συμβολαια, πριν ελαχιστους μηνες μαλιστα. Πχ απο 17 ευρω εχουν παει 20, 21€ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...