Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oύτε που θα καταλάβεις τη διαφορά! Μη σε απασχολεί αυτό κι αν είναι μπορεί να φτιαχτεί σε κάποιο επόμενο update. Για να το λέει ο vaggelis ισχύει αλλά αυτός είναι power user,αν είσαι κι εσύ θα το παρατηρήσεις, στους υπόλοιπους περνά απαρατήρητο. Εγώ κάνω ένα διάλειμμα,μετά από ένα χρόνο με τα note, γιατί τα πλαστικά και το μέγεθός τους με κούρασε. Απλά, αυτό θα χαίρεσαι να το κρατάς και να το βλέπεις. Στο μέλλον, είδομεν.

 

Πραγματι, οι περισσοτεροι κατοχοι δε θα το προσεξουν καν, απλα οσοι ειχαν "υπερευαισθητους" digitizers στα κινητα τους, θα δουν διαφορα.

Για τα υπολοιπα συμφωνω. Ειναι απολαυστικο στο χερι, με το pure android να αναδεικνυει την εμπειρια της google - καμια σχεση με τα γελοια interface των υπολοιπων εταιριων... Βεβαια, για να τα λεμε ολα, προσωπικα μου ελειψε το ολοκληρωμενο (εστω και κακογουστο σε αρκετα σημεια) πακετο που προσφερει η σαμμυ με τα ανδροειδη κινητα της και δη με το galaxy note 2.

@Te_Salat

Κωστα ακριβως ετσι ειναι.

Μονο η σαμμυ εχει "αντιγραψει" για τα καλα το touch της apple. Για εμενα ειναι πολυ βασικο και απολαυστικο το κινητο να αντιδρα αμεσα στο πλεον απαλο αγγιγμα...

Πλεον απλα δε μπορω σε αλλα brands...

ΥΓ Παιδια κανεις δε μιλησε για ταχυτητα αποκρισης της συσκευης. Σε αυτα ειναι "διαολεμενα γρηγορο"...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Παρατηρώ ότι γενικά στο gaming κάποιοι χρήστες λένε ότι το N4 δεν τα πάει και περίφημα. Συγκριτικά τουλάχιστον με το SGS3 και το Note 2 που έχουν την mali 400MP (η οποία στην θεωρία είναι παρωχημένη και υποδεέστερη της adreno 320) έχω διαβάσει αρκετές μαρτυρίες σύμφωνα με τις οποίες το Ν4 υπολείπεται στο gaming. Επίσης διαβάζω ότι το N4 μετά απο κανα δεκάλεπτο gaming αρχίζει να lagάρει (λόγω throttling φαντάζομαι) και αυτό θα ενοχλήσει αρκετούς χρήστες που περιμένουν απο το κινητό να σπάει τα κοντέρ σε όλους τους τομείς.

 

Τσκ.. Όταν το είχα πρωτοπάρει μέρος των τεστ που έκανα, για την μπαταρία κυρίως, ήταν να παίξω παιχνίδια και όχι τύπου Pop Corny και Smurfs Village.

Έλιωσα λοιπόν το Dark Knight αλλά και το Death Dome και πρόβλημα δεν είχα κανένα. Ακόμα και σε πιο βαριά games όπως το Shadowgun πχ δεν είχα θέμα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

για την ευαισθησια μπορειτε να ενεργοποιησετε στα developer options το pointer location και στη συνεχεια πανω δεξια, η δευτερη τιμη Prs(Pressure) μας δειχνει ποση πιεση αντιλαμβανεται το κινητο. δε νομιζω οτι ειναι προβληματικο, απλα ειναι θεμα συνηθειας. το N7 ειναι υποδειγματικο αφου βλεπεις μεχρι και 0.01 ενω το g nexus πιανει 0.27, μεγαλη διαφορα αλλα την 1η φορα που χρησιμοποιησα το Ν7 μου φανηκε καπως, εχω συνηθισει στο g nexus.
Link to comment
Share on other sites

για την ευαισθησια μπορειτε να ενεργοποιησετε στα developer options το pointer location και στη συνεχεια πανω δεξια, η δευτερη τιμη Prs(Pressure) μας δειχνει ποση πιεση αντιλαμβανεται το κινητο. δε νομιζω οτι ειναι προβληματικο, απλα ειναι θεμα συνηθειας. το N7 ειναι υποδειγματικο αφου βλεπεις μεχρι και 0.01 ενω το g nexus πιανει 0.27, μεγαλη διαφορα αλλα την 1η φορα που χρησιμοποιησα το Ν7 μου φανηκε καπως, εχω συνηθισει στο g nexus.

 

Σε 0.27 δεν ημουν καθολου ευχαριστημενος.

Εχω συνηθισει να "πυροβολω" οταν πληκτρολογω κατι (ραντεβου, σημειωση, τηλεφωνο κλπ) και το Ν4 εχανε ξεκαθαρα πατηματα ακριβως για το λογο οτι δεν ειναι ευαισθητο.

Στο Ν7 δεν ειχα κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Και το S3 ιδιας χωρητικοτητας μπαταρια εχει...!! Είναι θεμα software το οποιο θα λυθει στο μελλον...!!
Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα! Δεν ξέρεις εσύ που το έχεις στα χέρια σου! Στα φόρουμ άλλα γράφουν! :X

 

Το θέμα το μετέφερα εδώ επειδή υπάρχει βίντεο στο οποίο παρουσιάζεται γλαφυρά το ζήτημα. Δεν είναι μια αμφιβόλου προθέσεων μαρτυρία χωρίς το παραμικρό αποδεικτικό στοιχείο.

 

Τσκ.. Όταν το είχα πρωτοπάρει μέρος των τεστ που έκανα, για την μπαταρία κυρίως, ήταν να παίξω παιχνίδια και όχι τύπου Pop Corny και Smurfs Village.

Έλιωσα λοιπόν το Dark Knight αλλά και το Death Dome και πρόβλημα δεν είχα κανένα. Ακόμα και σε πιο βαριά games όπως το Shadowgun πχ δεν είχα θέμα κανένα.

 

Πιστεύω ότι αυτό που δείχνει το βίντεο είναι κάτι που μπορεί να αντιληφθεί κάποιος μόνο δια της συγκρίσεως. Δεν πρόκειται για σημαντικό θέμα παρα μόνο για ελαφρώς χειρότερη επίδοση, στα όρια του αντιληπτού.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

To ότι η μπαταρία (φαίνεται να) τα πηγαίνει εξαιρετικά στα τηλεφωνήματα ενώ υστερεί πολύ στο web browsing δεν μου πολυκολάει. Δεν μπορεί να είναι ΤΟΣΟ ενεργοβόρα η οθόνη, άρα πιστευω κάποια άλλο θέμα υπάρχει που πιθανόν να λυθεί. Ηδη με πειραματισμούς απο όσο αναφέρουν και συμφορουμίτες βελτιώνονται τα πράγματα.

 

Οπως επίσης και το touch της οθόνης πιστεύω καταλαβαίνουν διαφορά ένα 1% των χρηστών. Προσωπικά το touch του S3 δεν με τρελαίνει, προτιμούσα του GNexus. Μιλάμε όμως για κορυφαία επίπεδα ούτως ή άλλως, οπότε καλά θα κάνετε αυτοί που σκέφτεστε να το αγοράσετε να μην αγχώνεστε με αυτές τις λεπτομέρειες γιατί θα αποδειχθούν ανύπαρκτες.

 

Το μόνο άξιου λόγου θέμα -αν υπάρχει τελικά σε όλους- είναι η cpu που κόβει στροφές. Και αυτό όμως το πιθανότερο είναι να διορθωθεί με ένα μελλοντικό update.

 

Με λίγα λόγια όσοι θελετε τηλέφωνο ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, πάρτε οτι υπάρχει τώρα, αλλιώς υπομονή 1-2 μήνες. Μην ψάχνετε ψύλλους στα άχυρα, είτε πάρετε S3 είτε Ν4, ΥΠΕΡΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ θα είστε ;)

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο άξιου λόγου θέμα -αν υπάρχει τελικά σε όλους- είναι η cpu που κόβει στροφές. Και αυτό όμως το πιθανότερο είναι να διορθωθεί με ένα μελλοντικό update.

 

Εαν ειναι θεμα οτι ανεβαινει η θερμοκρασια του κινητου και ριχνει στροφες η CPU νομιζω δεν λυνεται με update.... :/ Θεωρω πιο πιθανο να λυθει στο μελλον με καποια αλλαγη στην γραμμη παραγωγης ωστε να μην συμβαινει αυτο...!!

Link to comment
Share on other sites

όσοι το έχετε το πήρατε από εξωτερικό να φανταστώ ε?

 

Ναι. Δεν έχει γίνει ακόμα εισαγωγή από την LG στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι θεμα οτι ανεβαινει η θερμοκρασια του κινητου και ριχνει στροφες η CPU νομιζω δεν λυνεται με update.... :/ Θεωρω πιο πιθανο να λυθει στο μελλον με καποια αλλαγη στην γραμμη παραγωγης ωστε να μην συμβαινει αυτο...!!

 

Μα και αυτό δεν έχει τύχει σε όλους. Οι περισσότεροι εδώ μέσα που είναι χρήστες δεν αναφέρουν κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Μα και αυτό δεν έχει τύχει σε όλους. Οι περισσότεροι εδώ μέσα που είναι χρήστες δεν αναφέρουν κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

 

Θα βοηθούσε πολύ να τρέξει καποιος ενα στρες τεστ για 20 λεπτά, ή να παίξει ένα ζόρικο παιχνίδι και μετα να μας πει σε τι συχνότητές του λέει το CPU spy ότι λειτούργησε ο επεξεργαστής.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

3 εβδομάδες με το τηλέφωνο δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα ούτε θερμοκρασίας ούτε τίποτα

 

Απλά για να μην μείνουμε στις παρατηρήσεις, αν μπορείτε τα παιδιά που το έχετε στα χέρια σας, τρέξτε την εφαρμογή stability test (επιλέξτε classic stability test) για 15 περίπου λεπτά και πείτε μας τι θερμοκρασίες πιάσατε και που "παίζει" η cpu.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που throttling δεν παρουσιαζει η συσκευη μου (επαιζα για μια ωρα+ χθες κυριως gta στο τερμα) δεν εχω σκοπο να τρεξω καποιο τεστ.

Aν καποιος αλλος ενδιαφερεται....Αλλα μου φαινεται σαν τα benchmarks, ενδιαφερον αλλα αχρηστο. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.

Αλλο θεμα, αρτι αφιχθεν το νεο bumper.

Παρατηρησεις απλα οτι σε καμια περπτωση δεν αξιζει τις £15.99 παροτι ειναι εξαιρετικη κατασκευη.

Τα £5.99 της αποστολης μου επιστραφησαν.

 

http://s2.postimage.org/5d5drygnp/17122012656.jpg

 

http://s2.postimage.org/sz100e9jp/17122012657.jpg

 

Και καποιες απτο δικο μου.

Εχει το LG bumper και full body protector της skinomi το οποιο ειναι εξαιρετικο, φαινεται απο τις (χαλια) φωτο η εφαρμογη του πιστευω.

Το bumper ειναι πολυ σφιχτο αλλα ευτυχως δεν σηκωσε τα προστατευτικα πλαινα της skinomi.

 

http://s13.postimage.org/msi085u7n/17122012660.jpg

 

http://s13.postimage.org/g4lelkapf/17122012665.jpg

 

http://s13.postimage.org/4tiqx73ub/17122012667.jpg

 

http://s13.postimage.org/6ce526aer/17122012669.jpg

 

http://s13.postimage.org/elv2dpagj/image.png

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

για την ευαισθησια μπορειτε να ενεργοποιησετε στα developer options το pointer location και στη συνεχεια πανω δεξια, η δευτερη τιμη Prs(Pressure) μας δειχνει ποση πιεση αντιλαμβανεται το κινητο. δε νομιζω οτι ειναι προβληματικο, απλα ειναι θεμα συνηθειας. το N7 ειναι υποδειγματικο αφου βλεπεις μεχρι και 0.01 ενω το g nexus πιανει 0.27, μεγαλη διαφορα αλλα την 1η φορα που χρησιμοποιησα το Ν7 μου φανηκε καπως, εχω συνηθισει στο g nexus.

ρε παιδιά που είναι αυτό στο μενού του τηλ και δεν το βλέπω ο χαζός?:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά που είναι αυτό στο μενού του τηλ και δεν το βλέπω ο χαζός?:)

 

Φανταζομαι εννοεις το developer options

 

http://m.androidcentral.com/how-enable-developer-settings-android-42

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση στους ήδη κατόχους της συσκευής:

Η συσκευασία που φαίνεται στην εικόνα, είναι εντάξει ή το κινητό 'παίζει' να έχει ανοιχτεί; Θα έπρεπε να είναι τυλυγμένο με κάποια ζελατίνα;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση στους ήδη κατόχους της συσκευής:

Η συσκευασία που φαίνεται στην εικόνα, είναι εντάξει ή το κινητό 'παίζει' να έχει ανοιχτεί; Θα έπρεπε να είναι τυλυγμένο με κάποια ζελατίνα;

 

είναι οκ, αρκεί όταν έβγαλε το ΄΄συρταρωτό΄΄ με την φωτό επάνω,από μέσα το κουτί είχε 2 μαύρα αυτοκόλλητα ασφαλείας

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

είναι οκ, αρκεί όταν έβγαλε το ΄΄συρταρωτό΄΄ με την φωτό επάνω,από μέσα το κουτί είχε 2 μαύρα αυτοκόλλητα ασφαλείας

 

Είναι φωτογραφία που έχει βάλει ένας πωλητή στο ebay, και με ρώτησε ένας φίλος αν είναι εντάξει, για να το πάρει.

Δυστυχώς δεν μου έχει έρθει ακόμη το δικό μου, για να γνωρίζω πώς είναι η σωστή συσκευασία. :p

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είναι φωτογραφία που έχει βάλει ένας πωλητή στο ebay, και με ρώτησε ένας φίλος αν είναι εντάξει, για να το πάρει.

Δυστυχώς δεν μου έχει έρθει ακόμη το δικό μου, για να γνωρίζω πώς είναι η σωστή συσκευασία. :p

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

η φωτό αυτή όμως δεν εξασφαλίζει ότι είναι σφραγισμένο, πες του να στείλει μία αφού το εχει ξεσυρταρώσει και τραβώντας φωτό από κάτω ώστε να δειτε εάν έχει βγει από το κουτί το τηλ ( θα έχει κόψει ή αφαιρέσει τις 2 μαύρες ταινίες αν το ανοιξε)

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση κ απο μενα,βασικα 2 :p

 

πρωτον τι περιλαμβανει το κουτι

και δευτερον αν ο φορτιστης απο αμερικη,μπορει με ανταπτορα να χρησιμοποιηθει αφοβα ελλαδα

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση κ απο μενα,βασικα 2 :p

 

πρωτον τι περιλαμβανει το κουτι

και δευτερον αν ο φορτιστης απο αμερικη,μπορει με ανταπτορα να χρησιμοποιηθει αφοβα ελλαδα

 

Ενα τηλεφωνο, ενα καλωδιο και εναν φορτιστη:)

Για το δευτερο σκελος δεν γνωριζω:O

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ακουστικα γιοκ ε? :p

 

ευχαριστω κ τους δυο

 

οσο για τον φορτιστη αναφερομουν στο θεμα διαφορετικων volt κτλ,αφου δεν υπαρχει θεμα οκ :)

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...