Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Παιδια αυτή την εφαρμογή την έχετε δει ?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.franco.kernel

 

ναι ειναι η επισημη εφαρμογη του φρανκο για να γινεται autoupdate ο κερνελ του. το αγοραζουμε ασυζητητι γιατι κανει τη δουλεια μας ευκολα, γρηγορα κ υποστηριζουμε κ το παλικαρι που κανει το κινητο μας να πεταει

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

επειδη ειμαι κολλημενος μονο στο τοπικ του φρανκο εσεις που περιπλανιεστε απο ρομ σε ρομ που λενε οι μαγκες οτι οφειλεται το drain τους?

Καλημέρα :happy:

Από ότι έχω καταλάβει οφείλεται εν πολλοίς στο mediaserver που τρέχει από την στιγμή που θα ανοίξεις κάποια φωτογραφία/video ή θα ακούσεις μουσική. Αυτό λοιπόν συνεχίζει να τρέχει και δημιουργεί κάποιο drain (νομίζω κάποιος έβγαλε χθες ένα script-άκι ώστε να διακόψει το mediaserver κατά την λειτουργία ή να τον αφήνει ενεργό κάποια λεπτά της ώρας). Επίσης ο στοκ κέρνελ είχε λάθος ρυθμίσεις όσο αφορά στο UV Control και στην επιλογή των ενδιαμέσων συχνοτήτων που τρέχει η συσκευή όταν εκτελεί διάφορα tasks (μεταξύ άλλων). Πάντως από χθες που τρέχω την RasbeanJelly βλέπω ότι με Franco έχει την ίδια απόδοση η μπαταρία με ότι είχε και σε άλλες rom που με άφησαν ευχαριστημένο.. Κι εγώ αγόρασα την εφαρμογή του για Display Control, να 'ναι καλά το παλικάρι στο "τσακ" ήμουν να το δώσω το n4 και μετά που θα πήγαινα οεοοοο?? :lol:

 

Σήμερα με τρώει να περάσω AOKP, το τελευταίο build 17/12

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μεχρι τωρα απο οτι λενε στο τοπικ του φρανκο την καλυτερη αυτονομια την πετυχαινουν με στοκ ρομ κ το δικο του κερνελ.ειδικα για την AOKP θα σε συμβουλευα να περιμενεις την milestone εκδοση μιας κ την φοραω στον samsung galaxy tab και στην milestone εκδοση ειδα σταθεροτητα Edited by Tweaked Mind
αοκπ

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μεχρι τωρα απο οτι λενε στο τοπικ του φρανκο την καλυτερη αυτονομια την πετυχαινουν με στοκ ρομ κ το δικο του κερνελ.ειδικα για την AOKP θα σε συμβουλευα να περιμενεις την milestone εκδοση μιας κ την φοραω στον samsung galaxy tab και στην milestone εκδοση ειδα σταθεροτητα

Thanx for the tip! Η αλήθεια είναι ότι την AOKP την φόρεσα από την αρχή και δεν είδα το παραμικρό πρόβλημα. Το μόνο που με χαλάει με τις συχνές αλλαγές είναι ότι μου κάνει mess up το viber αλλά από την άλλη η AOKP έχει κάποιες παραμετροποιήσεις (navigation, κτλ)... Θα δείξει, nexus έχουμε το πείραγμα τρέχει στο αίμα μας :D

Link to comment
Share on other sites

εμπειροι του τοπιc, μπορείτε να μου πείτε αν ισχουν οι διαδικασίες στο παρακάτω link http://www.androidauthority.com/nexus-4-e960-root-134470/ για root μόνο και αν ναι ποια είναι αυτή με την μεγαλύτερη ασφάλεια (αποφυγής λάθους ) ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εκανα για να rootαρω και οχι μονο, με ενα κλικ, ηταν να κατεβασω το donate version του toolkit της Skipsoft, του mskip απτο xda.

Αν δε γνωριζεις τη διαδικασια η αν βαριεσαι θα σου λυσει τα χερια.

Μπορεις να κανεις και πολλα ακομα εκτος απο αυτο, οπως να παρεις και να φλασαρεις backup.

Το προτινω μιας και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες σε μια ωρα θα το εχω στα χερια μου μπορει καποιος να μ πει τι προτεινει να κανω κατευθειαν Unlock klp ?Οσο αφορα μπαταρια καμια 10αρια κυκλοι καλα δεν ειναι ? Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εκανα για να rootαρω και οχι μονο, με ενα κλικ, ηταν να κατεβασω το donate version του toolkit της Skipsoft, του mskip απτο xda.

Αν δε γνωριζεις τη διαδικασια η αν βαριεσαι θα σου λυσει τα χερια.

Μπορεις να κανεις και πολλα ακομα εκτος απο αυτο, οπως να παρεις και να φλασαρεις backup.

Το προτινω μιας και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Θα βοηθούσε πολύ ένας αντίστοιχος οδηγός ή topic όπως αυτού του samsung nexus..... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324831

ξέρω ότι ίσως να είναι ταλαιπωρία για κάποιους να τον φτιάξουν αλλά θα το εκτιμούσα πολύ εγώ που είμαι σχετικά άσχετος και έχω χάσει τα μπούτια μου στο xda αλλά και οι επόμενοι που αργά ή γρηγορα θα έχουν το ΄΄τουμπανο΄΄ στα χέρια τους:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεσαι οδηγο για αυτο, αυτο λεω.

Ειναι one-click root. :)

Κι εγω δεν ειχα ιδεα πριν λιγο καιρο και τωρα ειναι rootαρισμενο, ξεκλειδωμενο bootloader, με backup, με το stock image οποτε χρειαστει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :happy:

Από ότι έχω καταλάβει οφείλεται εν πολλοίς στο mediaserver που τρέχει από την στιγμή που θα ανοίξεις κάποια φωτογραφία/video ή θα ακούσεις μουσική. Αυτό λοιπόν συνεχίζει να τρέχει και δημιουργεί κάποιο drain (νομίζω κάποιος έβγαλε χθες ένα script-άκι ώστε να διακόψει το mediaserver κατά την λειτουργία ή να τον αφήνει ενεργό κάποια λεπτά της ώρας). Επίσης ο στοκ κέρνελ είχε λάθος ρυθμίσεις όσο αφορά στο UV Control και στην επιλογή των ενδιαμέσων συχνοτήτων που τρέχει η συσκευή όταν εκτελεί διάφορα tasks (μεταξύ άλλων). Πάντως από χθες που τρέχω την RasbeanJelly βλέπω ότι με Franco έχει την ίδια απόδοση η μπαταρία με ότι είχε και σε άλλες rom που με άφησαν ευχαριστημένο.. Κι εγώ αγόρασα την εφαρμογή του για Display Control, να 'ναι καλά το παλικάρι στο "τσακ" ήμουν να το δώσω το n4 και μετά που θα πήγαινα οεοοοο?? :lol:

 

Σήμερα με τρώει να περάσω AOKP, το τελευταίο build 17/12

Τι ακριβως κανει η εφαρμογη που αγορασες για display control? Και γιατι ησουν στο τσακ να το δωσεις?? :(
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως κανει η εφαρμογη που αγορασες για display control? Και γιατι ησουν στο τσακ να το δωσεις?? :(

Αυτή η εφαρμογή ρυθμίζει τα χρώματα της οθόνης οπότε παίζοντας με τις ρυθμίσεις RGB φέρνεις την οθόνη εκεί που θες.. Ήμουν στο τσακ να το δώσω γιατί η μπαταρία του δεν με ικανοποιουσε αλλά όπως είπα τώρα είναι όλα κομπλέ.. Πάντως θέλει κάποιους κύκλους φόρτισης να έρθει στα ίσια της η μπαταρία πέρα από τον κερνελ

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εφαρμογή του faux https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teamkang.fauxclock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50ZWFta2FuZy5mYXV4Y2xvY2siXQ..(όποιος την θέλει Pm) η οποία έιναι παρόμοια με του frankο και έχει και color adjustment. Οι δικές μου τιμές έιναι

246-251-247

 

Μ' αυτή την εφαρμογή άλλαξες ΜΟΝΟ τις 3 ρυθμίσεις στο Color Adjustments ή πείραξες και τίποτα άλλο;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα, όταν ανοίγω το toolkit μου δίνει 1η επιλογή android 4.2 και για build jop24g και jop40c ενώ εγώ έχω την jop4d, πατάω αυτή την επιλογή ή την άλλη που λέει latest stock factory build ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Aφου εχεις το latest...ποια ακριβως ειναι η ερωτηση?

Διαβασε με υπομονη το Link που σου εστειλα και δεν θα εχεις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτή την εφαρμογή άλλαξες ΜΟΝΟ τις 3 ρυθμίσεις στο Color Adjustments ή πείραξες και τίποτα άλλο;

 

Mόνο αυτό , δέν ασχολήθηκα με undervoltage η overclock

Link to comment
Share on other sites

Mόνο αυτό , δέν ασχολήθηκα με undervoltage η overclock

Για πείτε βρε παιδιά τι ρυθμίσεις έχετε σε RGB?? Εγώ με την σειρά 240,255,255 αυτά μου έχουν κάτσει καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε βρε παιδιά τι ρυθμίσεις έχετε σε RGB?? Εγώ με την σειρά 240,255,255 αυτά μου έχουν κάτσει καλύτερα ;)

Για να καταλάβω, με την συγκεκριμένη εφαρμογή μπορείς να κάνεις και πιο έντονα τα χρώματα ώστε να φέρνει σε amoled;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, με την συγκεκριμένη εφαρμογή μπορείς να κάνεις και πιο έντονα τα χρώματα ώστε να φέρνει σε amoled;

Και τα χρωματα και το λευκό μπορείς να ρυθμίσεις. Δεν θα φτάσουν πότε σε επίπεδο amoled τα χρώματα αλλά ποιος είπε ότι τα θέλουμε τόσο υπερκορεσμενα :p?? Η οθόνη αποδίδει πολύ όμορφα χρώματα και απίστευτο λευκό με υψηλή φωτεινότητα.. Οι amoled μου αρέσουν πολύ αλλά και η οθόνη του nexus (συνδυασμός φωτεινότητας και ανάλυσης) είναι ένα όνειρο :)

 

Από χθες φοράω xylon+franco r15 και προτείνω ανεπιφύλακτα το σετακι!!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, τα random restarts ξεκίνησαν, η μπιέλα μόλις χτυπήθηκε:p

 

Τι θέλω και βάζω CM, αφού δεν με θέλει:p

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, τα random restarts ξεκίνησαν, η μπιέλα μόλις χτυπήθηκε:p

 

Τι θέλω και βάζω CM, αφού δεν με θέλει:p

Παίξε μπάλα με νέα xylon και νέο franco r17!!! Δεν πέρασα ακόμα αλλά στο σετάκι που έγραψα παραπάνω όλα βαίνουν καλώς οπότε και εδώ φαντάζομαι (xda που διάβασα είναι όλοι happy)... Είχα κι εγώ 2-3 φορές reboots με CM :(

 

Τελευταία xylon από εδώ (φαίνεται ότι στο xda το build είναι 20/12 αντί για 21/12 που είναι αυτό, credits to Ampelift :up: )

http://goo.im/devs/daXmax/xylon/xylon_mako_013_12-21-2012.zip

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

ποτε πηγε σε την 17 ο κερατας.την 16 μολις χτες την εβαλα!

Ναι όταν τον πιάσει οίστρος περνάει 2-2 τις εκδόσεις!!!

 

Με την νέα xylon έχω πρόβλημα καθώς δεν ενεργοποιείται το wifi για κάποιο λόγο.. Δοκίμασα και clean install μόλις (με full wipe) αλλά τα ίδια πάλι!!! :mad:

Υπάρχει πρόβλημα με το wifi σε αυτό το build οπότε αναμονή... Πάντως από λίγο που την έτρεξα δεν ξέρω τι έχει κάνει ο τύπος αλλά πάει σφαίρα η συσκευή... ειδικά στην αρχή που φορτώνει (μετά από wipe cache που φορτώνει πάλι τις εφαρμογές) η ταχύτητα είναι απίστευτη!!!

 

Μετά από αρκετά και απανωτά flashings εδώ είναι το σωστό link

http://goo.im/devs/mightynoodle/MAKO

 

ουφ!!!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

χτες το πηρα εβαλα 16 σημερα 17 κ στοκ ρομ.αν αντιληφθεις ρομ που να εχει 3g/2g switch ριξε ενα σφυριγμα ρε ευθυμη

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...