Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να μαζευτούν όλες οι πληροφορίες για τις διαθέσιμες τροποποιήσεις/βελτιώσεις που αφορούν το Google Nexus 4.

Στο παρόν μήνυμα θα μαζεύονται οι δημοφιλέστερες τροποποιήσεις/βελτιώσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιτέλους!

Αντε να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε, λογικά την επόμενη εβδομάδα η ¨¨Ελληνική n4 οικογένεια΄΄ θα αποκτήσει αρκετά ΄΄παιδάκια΄΄:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Mολις σημερα εκανα ενα μικρο donation και περασα το Toolkit V.1.5.1 του Skippen.

Root, unlock, rename, recovery και busybox με μια επιλογη, αυτοματα. :)

Εχει και αλλες επιλογες, πολυ χρησιμο.

 

 

edit:

Κατι που ολοι πρεπει να εχουμε οταν πειραζουμε το τηλεφωνο

 

https://developers.google.com/android/nexus/images

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει υπάρχει ο trinity kernel , όσοι έρχονται απο GNexus τον γνωρίζουν - http://forums.derkernel.com/index.php/topic,47.0.html

Επίσης να πούμε για όσους δεν θέλουν τα Nav buttons υπάρχει ο τρόπος με - https://www.dropbox.com/s/jubjbfo27hopxvu/FullScreenToggleV2.apk FULLSCREEN TOGGLE

και

https://www.dropbox.com/s/dvomk7k4brrafwq/LMT_v1.5.apk LMT

Περνάμε και ρυθμίζουμε πρώτα τον LMT και μετά ενεργοποιούμε το FULLSCREEN TOGGLE - REEBOOT και ήμαστε χωρίς nav buttons .

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και μεγεια μας το νήμα!! Ξέρει κανείς πως γίνεται να μικρυνω τα nav buttons χωρίς να χρησιμοποιήσω το mod που δίνει από πάνω ο Χαρης? Μπορώ να αλλαξω κάποια τιμή σε κάποιο αρχείο?? Στην AOKP επιτρέπει την αλλαγή μέσα από τα καλούδια των ρυθμίσεων αλλά στις Aosp based δεν έχει τέτοια πολυτέλεια :p

 

Πέρασα μόλις την εφαρμογή του Franco Nexus 4 Display Control

Έχει 1,5€ αλλά πραγματικά αξίζει αφού μπορεί κάποιος να δει αλλάζοντας τιμές RGB (Red-Green-Blue) πως μεταμορφώνεται η οθόνη και πόσο πιο ζωντανά χρώματα μπορεί να αποδώσει. Επίσης κάποιοι με ελαφρό yellow tint το είδαν απλά να εξαφανίζεται παίζοντας με τις τιμές

Ο Franco προτείνει τιμές 245, 230, 255 (αυτές άφησα κι εγώ προς το παρόν)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35247849&postcount=805

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εφαρμογή του faux https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teamkang.fauxclock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50ZWFta2FuZy5mYXV4Y2xvY2siXQ..(όποιος την θέλει Pm) η οποία έιναι παρόμοια με του frankο και έχει και color adjustment. Οι δικές μου τιμές έιναι

246-251-247

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσει κάποιος από τους έμπειρους να γράψει και για εμάς τους πιο άσχετους έναν οδηγό για root του τηλ........θα το εκτιμούσα δεόντως :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για root ή για όλα? unlock bootloader,recovery and root? Δές το βιντεάκι εδώ είναι πολύ απλό

Eγώ προσωπικά θα ήθελα μόνο για root του τηλ, εάν μπορείς ποστάρεις το ανάλογο νήμα ή αν δεν επιτρέπεται δέχομαι και Pm :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά θα ήθελα μόνο για root του τηλ, εάν μπορείς ποστάρεις το ανάλογο νήμα ή αν δεν επιτρέπεται δέχομαι και Pm :)

 

Για να κάνεις root, πρέπει να κάνεις όλα τα άλλα όμως... Πρώτα να κάνεις unlocl τον boot loader , να βάλεις ρεψοωερυ και μετά να κάνεις root, έιναι το τρίτο βήμα. Δεν μπορέις να πας κατευθείαν στο τρία..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και μεγεια μας το νήμα!! Ξέρει κανείς πως γίνεται να μικρυνω τα nav buttons χωρίς να χρησιμοποιήσω το mod που δίνει από πάνω ο Χαρης? Μπορώ να αλλαξω κάποια τιμή σε κάποιο αρχείο?? Στην AOKP επιτρέπει την αλλαγή μέσα από τα καλούδια των ρυθμίσεων αλλά στις Aosp based δεν έχει τέτοια πολυτέλεια :p

 

Πέρασα μόλις την εφαρμογή του Franco Nexus 4 Display Control

Έχει 1,5€ αλλά πραγματικά αξίζει αφού μπορεί κάποιος να δει αλλάζοντας τιμές RGB (Red-Green-Blue) πως μεταμορφώνεται η οθόνη και πόσο πιο ζωντανά χρώματα μπορεί να αποδώσει. Επίσης κάποιοι με ελαφρό yellow tint το είδαν απλά να εξαφανίζεται παίζοντας με τις τιμές

Ο Franco προτείνει τιμές 245, 230, 255 (αυτές άφησα κι εγώ προς το παρόν)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35247849&postcount=805

 

Στο είχα πει βρε για το display control και με έγραψες :p

 

Για τα nav keys αν είναι deodexed η ROM πρέπει να κάνεις decompile το framework-res.apk αλλά σε jb πρέπει να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο apk manager, ε είναι λίγο μπελάς, λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Στο είχα πει βρε για το display control και με έγραψες :p

 

Για τα nav keys αν είναι deodexed η ROM πρέπει να κάνεις decompile το framework-res.apk αλλά σε jb πρέπει να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο apk manager, ε είναι λίγο μπελάς, λίγο..

Μου το είχες πει ε?? Κακώς τότε που το αγνόησα :p, είμαι και φρέσκος σε nexus χάνομαι ώρες ωρες.. Ναι είναι μπελάς και δεν θα μπορώ να το κάνω. Αύριο θα περάσω μια ωραία AOKP όπου θα μπορώ να πειράξω τα nav keys όπως εγώ θελήσω. Επίσης έχω την εντύπωση ότι ήταν λίγο καλύτερη η μπαταρία με AOKP και θα δω με τον Franco πως πάει το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα περάσω μια ωραία AOKP όπου θα μπορώ να πειράξω τα nav keys όπως εγώ θελήσω

 

Καλησπέρα και από εμένα. Περιμένω το κινητό γύρω στις 21/12 (με τα όσα μού έγραψε το ebay) και άρχισα διαβάζω τα thread του N4.

Όταν μιλάτε για nav keys, ποια ακριβώς εννοείτε; Αυτά;

ΚΑι αν ναι, για ποιο λόγο θέλετε να τα πειράξετε και τί ακριβώς θέλετε να κάνετε; :cool:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Περιμένω το κινητό γύρω στις 21/12 (με τα όσα μού έγραψε το ebay) και άρχισα διαβάζω τα thread του N4.

Όταν μιλάτε για nav keys, ποια ακριβώς εννοείτε; Αυτά;

ΚΑι αν ναι, για ποιο λόγο θέλετε να τα πειράξετε και τί ακριβώς θέλετε να κάνετε; :cool:

 

Ναι αυτό είναι. Μπορείς να αλλάξεις τα κουμπάκια, να προσθέσεις άλλα και να βάλεις άλλες λειτουργίες, από εφαρμογές μέχρι widgets ή να κλειδώνει το κινητό. Επίσης μπορείς να μικρύνεις το μέγεθος τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Μπορείς να αλλάξεις τα κουμπάκια, να προσθέσεις άλλα και να βάλεις άλλες λειτουργίες, από εφαρμογές μέχρι widgets ή να κλειδώνει το κινητό. Επίσης μπορείς να μικρύνεις το μέγεθος τους.

 

Ωραία, ευχαριστώ.

Εμένα μια χαρά μού φαίνονται. Ιδίως αν είναι όπως του Galaxy Nexus που έχω δει ζωντανά, δε νομίζω να τα πειράξω.

 

Περισσότερα όταν θα έχω τη συσκευή στα χέρια μου. :p

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Περιμένω το κινητό γύρω στις 21/12 (με τα όσα μού έγραψε το ebay) και άρχισα διαβάζω τα thread του N4.

Όταν μιλάτε για nav keys, ποια ακριβώς εννοείτε; Αυτά;

ΚΑι αν ναι, για ποιο λόγο θέλετε να τα πειράξετε και τί ακριβώς θέλετε να κάνετε; :cool:

Ναι αυτά εννοώ και στην AOKP μπορώ να τα κάνω πιο μικρά ή ακόμα και να τα εξαφανίσω αν το θελήσω.. Επίσης μπορώ να προσθέσω κι άλλα πλήκτρα όπως επίσης και να τους αλλάξω χρώμα ή χρώμα "σκιας" όταν τα πατάω κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ.

Εμένα μια χαρά μού φαίνονται. Ιδίως αν είναι όπως του Galaxy Nexus που έχω δει ζωντανά, δε νομίζω να τα πειράξω.

 

Περισσότερα όταν θα έχω τη συσκευή στα χέρια μου. :p

 

Χαχα νομίζεις.. Αν μπεις στο τρυπάκι να το πειράξεις θα θες να τα αλλάξεις.. :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχα νομίζεις.. Αν μπεις στο τρυπάκι να το πειράξεις θα θες να τα αλλάξεις.. :p

True, μόλις γύρισα σε AOKP και βρήκα την υγειά μου :-)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις root, πρέπει να κάνεις όλα τα άλλα όμως... Πρώτα να κάνεις unlocl τον boot loader , να βάλεις ρεψοωερυ και μετά να κάνεις root, έιναι το τρίτο βήμα. Δεν μπορέις να πας κατευθείαν στο τρία..;)

 

Θα ήθελα μία αναφορά έστω και συνοπτική για την χρησιμότητα των βημάτων 1+2, περί χρησιμότητας τους κλπ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Χαχα νομίζεις.. Αν μπεις στο τρυπάκι να το πειράξεις θα θες να τα αλλάξεις.. :p

 

Δεν το νομίζω.

Τα buttons εξ αρχής μού φαίνονται χρήσιμα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να θέλω να τα αλλάξω (ιδίως τη θέσης, μια χαρά είναι και έτσι, άλλωστε με την ίδια σειρά ήταν και στις ICS & JB roms για το Desire).

To μόνο που ίσως να είναι ενδιαφέρον είναι αυτό που έγραψε ο efthimis31 σχετικά με την αλλαγή του χρώματος "σκιας" όταν τα πατάς.

Και πάλι, δεν θα είναι προτεραιότητά μου. ;)

 

 

Μία ποιο βασική ερώτηση: Επειδή όλοι σας έχετε αγοράσει τη συσκευή από το εξωτερικό, οπότε δεν τίθεται θέμα αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, να γίνει επιτόπου αλλαγή με καινούρια, ξεκλειδώσατε τον bootloader, κάνατε root και όλα τα σχετικά από την 1η ημέρα αγοράς;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω.

Τα buttons εξ αρχής μού φαίνονται χρήσιμα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να θέλω να τα αλλάξω (ιδίως τη θέσης, μια χαρά είναι και έτσι, άλλωστε με την ίδια σειρά ήταν και στις ICS & JB roms για το Desire).

To μόνο που ίσως να είναι ενδιαφέρον είναι αυτό που έγραψε ο efthimis31 σχετικά με την αλλαγή του χρώματος "σκιας" όταν τα πατάς.

Και πάλι, δεν θα είναι προτεραιότητά μου. ;)

 

 

Μία ποιο βασική ερώτηση: Επειδή όλοι σας έχετε αγοράσει τη συσκευή από το εξωτερικό, οπότε δεν τίθεται θέμα αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, να γίνει επιτόπου αλλαγή με καινούρια, ξεκλειδώσατε τον bootloader, κάνατε root και όλα τα σχετικά από την 1η ημέρα αγοράς;

μπορεις να αφησεις τα υπαρχοντα και στην ιδια θεση και σειρα και επιπλεον να προσθεσεις κι αλλα, εχει αρκετο χωρο. γιατι πχ να πατας το power για να το κλειδωνεις ενω μπορεις να πατας ενα μονιμο εικονιδιο στη navbar το οποιο θα ειναι παντου/παντα εκει; τελος παντως, θα το δεις βεβαια..ειναι πως θα σου κατσει, αλλα αν μαθεις με επιπλεον keys δυσκολα γυρνας σε στοκ(το εχω δοκιμασει και δεν αντεξα :p)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τον επιπλεον χωρο της οθονης δηλαδη χωρις ta NAV Keys ?

Ναι αν βάλεις κάποιον launcher aka (APEX,NOVA,HOLO) μπορείς απ της ρυθμίσεις τους να αφαιρέσεις το DOCK και ταυτόχρονα να αλλάξεις το GRID, δλδ το ποσά app θα βάλεις στο οριζόντιο και πόσα στο κάθετο.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ποιο βασική ερώτηση: Επειδή όλοι σας έχετε αγοράσει τη συσκευή από το εξωτερικό, οπότε δεν τίθεται θέμα αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, να γίνει επιτόπου αλλαγή με καινούρια, ξεκλειδώσατε τον bootloader, κάνατε root και όλα τα σχετικά από την 1η ημέρα αγοράς;

 

Aπό την πρώτη ώρα εγώ. Ο λόγος που το κάνω είναι διότι το πειράζω πολύ το κινητό,. Αν και σε στοκ ρομ, θελω να βγάλω διάφορα apps που δέν χρησιμοποιώ ( currents, earth,magazines) ,να βάλω τον root explorer ( FILE MANAGER) και mods που έχω δημιουργήσει καθώς και να δοκιμάσω διάφορους kernel οι οποίοι αυξάνουν την απόδοση η την μπαταρία η την ανταπόκριση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...