Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι στην I8190XXAMA2 και μου έβγαλε ενημέρωση για update. Υποθέτω είναι η I8190OXAAMD3

το έχετε βάλει; τι αλλάζει;

 

Εγώ μόλις την πέρασα. Η μόνη διαφορά που είδα μέχρι στιγμής είναι ότι έγινε πιο γρήγορο σε σχέση με πριν. Δηλαδή δε μου κολλάει καθόλου και έχω αρκετά πράγματα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως στα σχολια πριν την εγκατάσταση αναφέρει μόνο πως λύνει θεματα σταθερότητας και ταχύτητας.
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, γιατί δεν θέλεις να την εγκαταστήσεις;

 

Θα σου εξηγήσω γιατί...

Χρησιμοποιώ αρκετό καιρό το Android και έχω παρατηρήσει ότι στο 99,99% των περιπτώσεων μετά από μία αναβάθμιση το κινητό χρειάζεται wipe. Όταν λέω "χρειάζεται" εννοώ ότι χωρίς wipe το κινητό δεν είναι ποτέ το ίδιο γρήγορο και η λειτουργία του δεν είναι ποτέ το ίδιο ομαλή με πριν. Το ίδιο έγινε με το SIII mini όταν έκανα την πρώτη αναβάθμιση. Αλλά επειδή γνώριζα ότι θα γίνει αυτό, όταν πήρα το κινητό πέρασα πρώτα το update, μετά έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά ρύθμισα το κινητό μου όπως ήθελα και πέρασα τις εφαρμογές μου.

Κατά καιρούς διάφοροι φίλοι εδώ στο φόρουμ έχουν γράψει ότι γενικά δε χρειάζεται wipe. Με βάση τα όσα είπα παραπάνω για μένα το wipe είναι απαραίτητο (πολύ περισσότερο βέβαια αν πρόκειται για μείζονα αναβάθμιση ή custom ROM).

Επομένως επειδή φαντάζομαι ότι η εν λόγω αναβάθμιση δεν είναι κάτι σπουδαίο, λέω να περιμένω. Αν μάθω ότι περιέχει κάτι τόσο σημαντικό θα την περάσω.

 

Επομένως η ερώτησή μου παραμένει. Υπάρχει τρόπος να διαγράψω την αναβάθμιση;;

 

Πήρα για φιλη μου το κινητάκι σήμερα. Δεν ήθελε την ευρωπαϊκή έκδοση και πληρώσαμε καμία 30αριά ευρώ παραπάνω για την ελληνική. Το θέμα είναι ότι μέσα η συσκευή έχει εφαρμογές της κόσμοτε και ανοίγει και κλείνει με τα διαφημιστικά της. Από πότε τα android παράμετροποιουνται από τα δίκτυα. Δε το φανταζόμουν. Και το κινητό Σφραγισμένο Δε φαινόταν πουθενά ότι ήταν κόσμοτε. Κάποιες εφαρμογές τις απεγκατέστησα αλλά το σπαστικο λογότυπο ανοίγματος και κλεισίματος λογικά χωρίς ρουτ δε θα φεύγει ε? Ευτυχώς που δεν είναι δικό μου θα το χα σπάσει με τη κόσμοτε. Κατα τ αλλά η συσκευή δείχνει εκπληκτική αν και Δε την έπαιξα παρά μίση ώρα μόνο.

 

Φίλε μου δε χρειάζεται root. Απλά χρειάζεται να φλασάρεις την κανονική ROM (με την γνωστή διαδικασία μέσω odin). Ωστόσο αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να επικαλεστείς την εγγύηση, θα πρέπει να επαναφέρεις τη ROM που είχε το κινητό. Επομένως, αν πρόκειται να κάνεις κάτι τέτοιο, βρες πρώτα στο internet τη ROM που έχεις τώρα για να την έχεις καβάτζα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δε χρειάζεται root. Απλά χρειάζεται να φλασάρεις την κανονική ROM (με την γνωστή διαδικασία μέσω odin). Ωστόσο αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να επικαλεστείς την εγγύηση, θα πρέπει να επαναφέρεις τη ROM που είχε το κινητό. Επομένως, αν πρόκειται να κάνεις κάτι τέτοιο, βρες πρώτα στο internet τη ROM που έχεις τώρα για να την έχεις καβάτζα.

 

Το υποψιαστΐκά ότι μόνο έτσι θα γίνόταν αλλά επειδή είναι για άλλον δε μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία. Απλά μου έκανε εντύπωση που βγάζει δικη της παράμετροποιηση η κόσμοτε. Δε το είχα δει σε άλλη συσκευή τα τελευταία χρόνια το θυμάμαι παλιά που το έκαναν.Και μου έκανε εντύπωση που δεν είχε πουθενά λογότυπο το κουτί για κόσμοτε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό μου έχει μέσα Ι8190ΧΧΑΜΑ3. Είναι γερμανικό νομίζω (απλά είχε γερμανικά όταν το πρωτοάνοιξα, δεν είμαι σίγουρος).

 

Ο οδηγός για root που υπάρχει στο forum δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Υπάρχει τρόπος να κάνω root χωρίς να φλασάρω ελληνική ROM;

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι στην I8190XXAMA2 και μου έβγαλε ενημέρωση για update. Υποθέτω είναι η I8190OXAAMD3

το έχετε βάλει; τι αλλάζει;

 

Την έχω βάλει.Το εικονίδιο της Samsung app να σου πω είδα οτι είναι διαφορετικο.Δεν διαπίστωσα κατι άλλο. Το τηλέφωνο μια χαρά μην το φοβάσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

έχω κι εγώ το τηλέφωνο κανα 3 μηνο. στην αρχή όλα καλά και ωραία μόλις όμως άρχισα να το φορτώνω λίγο και όταν λέω λίγο το εννοώ. έχω βάλει μόνο τα απαραίτητα. (social media apps, cloud apps, notes apps, 2 browsers kai 2-3 wingets) το κινητό άρχισε να κολλάει αρκετά και όσο οι μέρες περνάνε το πράγμα χειροτερεύει. Για να μπω πχ στις ρυθμίσεις ή στα contacts θέλω 15-20 δευτερόλεπτα.

είμαι στην I8190XXAMA2 τι μου προτείνετε να κάνω για να το βελτιώσω; να κάνω το update? να το κάνω root? να περάσω κάποια custom rom? έχει αρχίσει να μην παλεύετε.. pls help

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

έχω κι εγώ το τηλέφωνο κανα 3 μηνο. στην αρχή όλα καλά και ωραία μόλις όμως άρχισα να το φορτώνω λίγο και όταν λέω λίγο το εννοώ. έχω βάλει μόνο τα απαραίτητα. (social media apps, cloud apps, notes apps, 2 browsers kai 2-3 wingets) το κινητό άρχισε να κολλάει αρκετά και όσο οι μέρες περνάνε το πράγμα χειροτερεύει. Για να μπω πχ στις ρυθμίσεις ή στα contacts θέλω 15-20 δευτερόλεπτα.

είμαι στην I8190XXAMA2 τι μου προτείνετε να κάνω για να το βελτιώσω; να κάνω το update? να το κάνω root? να περάσω κάποια custom rom? έχει αρχίσει να μην παλεύετε.. pls help

 

Με το τελευταίο update παρατήρησα πως πηγαίνει πιο γρήγορα και έχω αρκετά apps και αρχεία μέσα. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το update.

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα οτι λίγο πριν γεμίσει η εξωτερική κάρτα με φωτογραφίες τις τελευταίες τις βγάζει ανεστιαστες η με bugs και κατά την επιλογή των τελευταίων με πετάει έξω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δε ξερω αν ειναι τ σωστο μερος ν διατυπωσω την ερωτηση.λοιπον εχω βρει ενα mini εταιρικο σφραγισμενο.αποδειξη δεν εχει τ παιδι λογω εταιρικου.ξερετε τι παιζει με την εγγυηση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δε ξερω αν ειναι τ σωστο μερος ν διατυπωσω την ερωτηση.λοιπον εχω βρει ενα mini εταιρικο σφραγισμενο.αποδειξη δεν εχει τ παιδι λογω εταιρικου.ξερετε τι παιζει με την εγγυηση?

Αφού είναι εταιρικό, την απόδειξη την έχει η εταιρία! Αλλά, αν σου το πουλάει, σίγουρα μπορεί να το πουλήσει; Τυπικά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ανήκει στην εταιρία το τηλέφωνο; Αν, από την άλλη είναι φίλος σου, αν τυχόν πάθει κάτι το τηλέφωνο του το δίνεις και το πασάρει στην εταιρία για τα περαιτέρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φιλος.μου ειπε τ παιδι σε περιπτωση που παθει κτ τ φερνεις σε μενα κ το παμε μαζι στο γερμανο

 

 

 

Aπό Ο.Δ.: Η γραφή SMS απαγορεύεται, γράψε κανονικά σε παρακαλώ για να μη διαγραφούν τα μηνύματά σου

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Help!

Λοιπόν έκανα την αναβάθμιση, αλλά μετά δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα sd. Λέει ότι είναι κατεστραμμένη.

Το θέμα είναι ότι και στο PC που την έβαλα δεν τη αναγνωρίζει και μου ζητάει να την διαμορφώσει!!

Τι παίχτηκε τώρα; Τι μπορεί να γίνει;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας!

να ρωτήσω.. πως βλέπουμε χώρα προέλευσης της συσκευής??

δοκίμασα αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424560#post4424560

αλλά ενώ του βάζω συσκευή: GT-Ι8190 και το S/N (11 γράμματα/νούμερα) μου γράφει ότι δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φιλος.μου ειπε τ παιδι σε περιπτωση που παθει κτ τ φερνεις σε μενα κ το παμε μαζι στο γερμανο

Δεν χρειάζονται όλα αυτά. Να πάρεις ένα αντίγραφο του παραστατικού αγοράς και είσαι εντάξει.;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Help!

Λοιπόν έκανα την αναβάθμιση, αλλά μετά δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα sd. Λέει ότι είναι κατεστραμμένη.

Το θέμα είναι ότι και στο PC που την έβαλα δεν τη αναγνωρίζει και μου ζητάει να την διαμορφώσει!!

Τι παίχτηκε τώρα; Τι μπορεί να γίνει;

 

Μήπως με τα βαλε- βγαλε στον υπολογιστή σου χαλασε την καρτα! Διόρθωσε τη αλλιώς format η στη χειρότερη πας για καινούργια

Link to comment
Share on other sites

ποια βάλε βγάλε; και γιατί μετά την αναβάθμιση;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

ποια βάλε βγάλε; και γιατί μετά την αναβάθμιση;

 

Οταν το συνδεσες με τον υπολογιστή για να κάνεις αναβάθμιση , μετα το αποσυνδεσες . Αυτα εννοω βαλε βγαλε! Εκεί πονανε τα στικακια τα usb οι σκληροι δισκοι...! Αυτο εννοω οτι συμπτώματικα χαλασε ! Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει η αναβάθμιση! Η την ακουσε κατά την σύνδεση ή ηταν η ωρα της να χαλάσει!

Link to comment
Share on other sites

Οταν το συνδεσες με τον υπολογιστή για να κάνεις αναβάθμιση , μετα το αποσυνδεσες . Αυτα εννοω βαλε βγαλε! Εκεί πονανε τα στικακια τα usb οι σκληροι δισκοι...! Αυτο εννοω οτι συμπτώματικα χαλασε ! Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει η αναβάθμιση! Η την ακουσε κατά την σύνδεση ή ηταν η ωρα της να χαλάσει!

 

Μα δεν έκανα την αναβάθμιση με το kies!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται όλα αυτά. Να πάρεις ένα αντίγραφο του παραστατικού αγοράς και είσαι εντάξει.;)

 

Τελικα ρωτησα τη samsung και δε χρειαζεται αποδειξη για εταιρικα.και απο το σειριακο ειμαστε καλυμενοι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση.. Το kies βγάζει: PDA:MA2/PHONE:MA2/CSC:MA1(XEF) και λέει ότι είναι η πιο πρόσφατη έκδοση..
Link to comment
Share on other sites

Help!

Λοιπόν έκανα την αναβάθμιση, αλλά μετά δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα sd. Λέει ότι είναι κατεστραμμένη.

Το θέμα είναι ότι και στο PC που την έβαλα δεν τη αναγνωρίζει και μου ζητάει να την διαμορφώσει!!

Τι παίχτηκε τώρα; Τι μπορεί να γίνει;

 

Τελικά στο Internet βρήκα λύση. Μου κάνει εντύπωση πως κανένας άλλος εδώ μέσα δεν ανέφερε κάτι παρόμοιο μετά την αναβάθμιση.

Ας είναι καλά ο φίλος μου ο "aiboogie". Οι πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκονται εδώ και λένε το εξής:

 

"put your sd card into any phone which can be used as usb storage(exposes the sd as a drive in MS Windows).

I used Win 7.

Alternatively you could use any micro sd to sd adapter and then plug it in directly in your laptop/computer or n a card reader connected to the computer through USB.

Start command prompt with administrative privileges: Right click on desktop and choose new shortcut and type cmd at command line.Next right click the cmd icon and select Run as Administrator.

Type in the newly popped out window:

chkdsk <drive letter of the sd>: /r

Wait for the process to finish.

Remove sd and put it back into the phone.

Job done! :wink: "

 

Εγώ χρησιμοποίησα ένα αντάπτορα usb. Μετά από την παραπάνω διαδικασία το PC "είδε" κανονικά την κάρτα και αντέγραψα τα περιεχόμενά της

Την έβαλα στο S3 mini αλλά την έβλεπε πάλι κατεστραμμένη!!!

Της έκανα διαμόρφωση στο τηλέφωνο, την σύνδεσα ξανά στο PC και έβαλα μέσα το αντίγραφο που είχα κάνει νωρίτερα.

Την ξαναβάζω στο τηλέφωνο και εκεί που περίμενα να την δει κανονικά τώρα την έβλεπε άδεια και ήθελε να την διαμορφώσει και πάλι!!

Έβαλα την κάρτα στο tablet και την έβλεπε κανονικά. όμως έβαλα μια άλλη κάρτα που είχα στο τηλέφωνο μήπως και ήταν πρόβλημα της συγκεκριμένης κάρτας και εκείνη την είδε κανονικά. Εν τέλει μετά από αυτά ξαναέβαλα την πρώτη κάρτα στο τηλέφωνο και δούλεψε κανονικά!

Ουφ! Ουφ! :yahoo:

Ευτυχώς που βρήκα αυτό τον οδηγό και έσωσα τα περιεχόμενα της κάρτας μου :up:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Εμένα κανένα πρόβλημα δεν παρουσίασε κατά την τελευταία αναβάθμιση, ούτε με την κάρτα μνήμης, ούτε με τίποτε άλλο! Ίσα ίσα, έχω να παρατηρήσω ότι το κινητό είναι σημαντικά πιο σβέλτο από πριν! Είναι σαν να βρήκε τη σπιρτάδα που είχε χάσει στην προηγούμενη αναβάθμιση... Μη διστάσετε να την κάνετε.
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα καθαρη εγκατασταση και wipe αλλα εγινε μου φαινεται πιο αργο το τηλεφωνο και αυτο το μουσικη play συνεχεια ανοιχτο το βρισκω
Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα με σένα. Το δήλωσα απο τη πρώτη μέρα στη Samsung αλλά όχι οτι κάναν κάτι κατι μίλησα και με τη cosmote ουτε εκεί βρήκα ακρη μου. Το πήγα στο σερβις εδώ Θεσσαλονίκη και είπαν οτι κάναν επαναπρογραμματισμό του λογισμικού αλλά το ίδιο μου συνέβαινε και χειρότερα. Το ξαναπήγα την ίδια μέρα και ζήτησα αντικατάσταση γιατί ουτε μια βδομάδα το έχω το κινητό και είπαν θα μου απαντήσουν αυριο. Δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά τι γίνεται στον ίδιο χώρο πάντως με την ίδια σιμ είχα σε άλλη συσκευή 3 γραμμές σήμα είναι απαράδεκτο.

 

Εχω ένα Samsung Galaxy S3 mini εδώ και λίγο καιρό και είμαι ευχαριστημένη για τη χρήση που κάνω. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές (1 φορά κάθε 3-4 μέρες) στα καλά καθούμενα "χάνει" το δίκτυο (έχω COSMOTE), και δεν μπορώ να κάνω κλήσεις - μου βγάζει μήνυμα "μόνο επείγουσες κλήσεις' ή μου βγάζει την οθόνη που ξεκλειδώνει την κάρτα SIM και πρέπει να ξαναβάλω τον κώδικό πρόσβασης. Για να επανέλθει το δίκτυο πρέπει να το κλείσω και να το ξαναανοίξω ή να βγάλω τη μπαταρία και να την ξαναβάλω. Απο την COSMOTE μου είπαν ότι δεν είναι πρόβλημα κάρτας αλλά συσκευής, ενώ από το Γερμανό μου είπαν να το αφήσω για service, αλλά επειδή θα χαθούν όλα μου τα δεδομένα και θα πρέπει να τα ξαναφορτώσω αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος αυτό;

Και γω εχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα με σένα. Το δήλωσα απο τη πρώτη μέρα στη Samsung αλλά όχι οτι κάναν κάτι κατι μίλησα και με τη cosmote ουτε εκεί βρήκα ακρη μου. Το πήγα στο σερβις εδώ Θεσσαλονίκη και είπαν οτι κάναν επαναπρογραμματισμό του λογισμικού αλλά το ίδιο μου συνέβαινε και χειρότερα. Το ξαναπήγα την ίδια μέρα και ζήτησα αντικατάσταση γιατί ουτε μια βδομάδα το έχω το κινητό και είπαν θα μου απαντήσουν αυριο. Δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά τι γίνεται στον ίδιο χώρο πάντως με την ίδια σιμ είχα σε άλλη συσκευή 3 γραμμές σήμα είναι απαράδεκτο

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...