Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και πολύ καιρό που χρησιμοποιώ το Android παλεύω να κάνω κάτι το οποίο θεωρώ σχετικά αυτονόητο και πραγματικά αδυνατώ να βρω μια λύση. Ιδού λοιπόν το πρόβλημά μου:

 

Θέλω να έχω δυο διαφορετικά set επαφών. Τις επαφές του κινητού (που χρησιμοποιώ για κλήσεις και SMS) και το address book που χρησιμοποιώ για τα email μου (οι επαφές αυτές βρίσκονται στο λογαριασμό google). Προφανώς και γνωρίζω τα περί συγχρονισμού των gmail contacts με την εφαρμογή "Επαφές" του κινητού και την ικανότητα προβολής μόνο των επαφών του κινητού ή μόνο της SIM ή μόνο του Gmail μπλα μπλα μπλα....

 

Όμως, από τη στιγμή που κάνω συγχρονισμό των gmail contacts προκύπουν διάφορα προβλήματα-μπερδέματα, όπως:

 

1. Στην εφαρμογή SMS όταν δημιουργώ καινούριο SMS και πατάω "προσθήκη παραλήπτη" μου εμφανίζονται μέσα στις επαφές μου ένα σωρό διευθύνσεις email χωρίς ονόματα που αντιστοιχούν σε διευθύνσεις στις οποίες κατά καιρούς έχω στείλει κάποιο email μέσω του gmail account μου.

2. Όταν κάνω εξαγωγή των επαφών μου στην SD card (παρά το ότι έχω επιλέξει να εμφανίζονται μόνο οι επαφές του τηλεφώνου), εξάγονται μαζί και οι επαφές του gmail με αποτέλεσμα, μετά την επαναφορά του backup και τον επανασυγχρονισμό των gmail contacts, να δημιουργείται ένα πραγματικό χάος!!!

 

Εκτός από τα παραπάνω δύο γενικά δε μου αρέσει τόσο πολύ η ιδέα "ενοποίησης" των επαφών διαφορετικών λογαριασμών (google, facebook, skype κλπ) διότι είναι πολύ εύκολο να γίνουν μπερδέματα και τελικά να καταλήξεις να χάσεις επαφές ή να τα κάνεις όλα μαντάρα. Θέλω τις επαφές του gmail και του κινητού ξεχωριστά.

 

Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω μιά 2η εφαρμογή επαφών, αλλά και στη 2η περνάνε οι επαφές από την stock εφαρμογή.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι;;;; Συγγνώμη για το τεράστιο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω μια μικρή απορία. Όταν πάω να πάρω τηλεφωνώ το κινητό μπαίνει από μόνο του στην δόνηση. λογικά είναι κάποια ρύθμιση άλλα δεν μπορώ να την βρω. Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ!!!

 

Έχεις το Avg anti-virus ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστήσει την εφαρμογη του skype και κολάει απίστευτα.Ξεκινάει και μένει στην εισαγωγική μπλέ οθονη με το λογότυπο του skype.Το κανει και σε αλλους η τελευταια εκδοση ,να κολλάει?

 

Edit:Τελικά απλά κάνει 1 λεπτό + για να ανοιξει η εφαρμογή ενω εγω νομιζα οτι ειχε κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Edit:Τελικά απλά κάνει 1 λεπτό + για να ανοιξει η εφαρμογή ενω εγω νομιζα οτι ειχε κολλήσει.

 

Σε μένα ανοίγει κανονικά σε μερικά δευτερόλεπτα... :confused:

 

Εγώ έχω ένα θέμα με το Sygic. Κατέβασα την trial έκδοση από το Google Play και πάντα κολλάει στο άνοιγμα. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το ακουστικό στο τηλέφωνο και ενώ στην αρχή λειτούργει κανονικά μετά από λίγη ώρα και ενώ φαίνεται συνδεδεμένο, μεταφέρετε ο ήχος στο τηλέφωνο το αποσυνδέω και το ξανασυνδέω και λειτούργει κανονικά και μετά πάλι τα ίδια. Το ίδιο γίνεται με 3 διαφορετικά ακουστικά το ένα μάλιστα είναι και Samsung. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια λύση .Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ανοίγει κανονικά σε μερικά δευτερόλεπτα... :confused:

 

Εγώ έχω ένα θέμα με το Sygic. Κατέβασα την trial έκδοση από το Google Play και πάντα κολλάει στο άνοιγμα. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό;

 

Android - προτάσεις: GPS και Πλοήγηση

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω το s3mini κανένα 3μηνο και είμαι ενθουσιασμένος. Είχα symbian smartphones απο το 2004 αλλά με το android δεν υπάρχει σύγκριση.

Το μόνο που μπορούσα να κάνω στο nokia 5800 και δε μπορώ εδώ είναι να κάνω φωνητική κλήση λέγοντας το όνομα της επαφής (γραμμένο στα ελληνικά).

Έχω δοκιμάσει το Svoice αλλά δεν μπορώ να κάνω φωνητική κλήση ούτε σε αγγλικά περασμένες επαφές, παρόλο που αναγνωρίζει φωνητικές εντολές όπως π.χ. weather, time κλπ.

Έχει κανείς δοκιμάσει/καταφέρει το απλό: να πατάει π.χ. το κουμπί κλήσης παρατεταμένα, να λέει το όνομα της επαφής και να γίνεται κλήση, ή κάτι εξ ίσου εύκολο;

 

Με την ευκαιρία και συγγνώμη για το ολίγον offtopic, μην αγοράσετε το bluetooth της samsung hmi1500!!! Έχει ένα εντελώς ηλίθιο προγραμματισμό και επαναλαμβάνει την τελευταία κλήση με ένα απλό πάτημα του κουμπιού. Ακόμα και όταν μιλάς με κάποιον, αν προλάβει ο συνομιλητής να κλείσει πρώτος τη γραμμή και πατήσεις και εσύ το κουμπί για να κλείσεις, παίρνει τον τελευταίο αριθμό!! Έχω δοκιμάσει άπειρα bluetooth, αυτό έχει καλή ποιότητα ήχου, αλλά δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό έκαναν τέτοιο προγραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω το s3mini κανένα 3μηνο και είμαι ενθουσιασμένος. Είχα symbian smartphones απο το 2004 αλλά με το android δεν υπάρχει σύγκριση.

Το μόνο που μπορούσα να κάνω στο nokia 5800 και δε μπορώ εδώ είναι να κάνω φωνητική κλήση λέγοντας το όνομα της επαφής (γραμμένο στα ελληνικά).

Έχω δοκιμάσει το Svoice αλλά δεν μπορώ να κάνω φωνητική κλήση ούτε σε αγγλικά περασμένες επαφές, παρόλο που αναγνωρίζει φωνητικές εντολές όπως π.χ. weather, time κλπ.

Έχει κανείς δοκιμάσει/καταφέρει το απλό: να πατάει π.χ. το κουμπί κλήσης παρατεταμένα, να λέει το όνομα της επαφής και να γίνεται κλήση, ή κάτι εξ ίσου εύκολο;

 

Με την ευκαιρία και συγγνώμη για το ολίγον offtopic, μην αγοράσετε το bluetooth της samsung hmi1500!!! Έχει ένα εντελώς ηλίθιο προγραμματισμό και επαναλαμβάνει την τελευταία κλήση με ένα απλό πάτημα του κουμπιού. Ακόμα και όταν μιλάς με κάποιον, αν προλάβει ο συνομιλητής να κλείσει πρώτος τη γραμμή και πατήσεις και εσύ το κουμπί για να κλείσεις, παίρνει τον τελευταίο αριθμό!! Έχω δοκιμάσει άπειρα bluetooth, αυτό έχει καλή ποιότητα ήχου, αλλά δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό έκαναν τέτοιο προγραμματισμό.

 

Πρεπει να εχεις τις επαφες στα αγγλικα να πας στο svoice και να του πει : call ταδε/home/george κτλ. ή μπορεις να του λες wake me up at 18:00 pm ή να του λες play music ή type text message to george hello where are you? τετοια φαση και να εχεις η 3g ανοιχτο ή wifi πρεπει αυτα :) Νομίζω βεβαια οτι εχουν βγαλει και ελληνικο στο market αλλα δεν ξερω πως το λενε.

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε μαγαζί απο skroutz στην ίδια τιμή το μπλε με χαρακτηριστικό T Mobile και το μαύρο χωρίς να αναφέρει κάτι. Έχει παρατηρήσει κανένας πρόβλημα σε υποστήριξη με την εγγύηση αν είναι παρόχου εξωτερικού ή γενικώς αγορασμένο απο τέτοιο μαγαζί;

 

Αναφορικά με το μαύρο, σε μεγάλες αλυσίδες που έχω κοιτάξει δεν το έχω δει ώστε να έχω γνώμη για την συσκευή. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το δω απο κοντά ή αν το χρώμα του είναι αντίστοιχο με κάποιο άλλο μοντέλο της; Απο αυτούς που το έχουν, υπάρχει κάποιο σχόλιο σχετικά με δαχτυλιές στο πίσω μέρος, γιατί δεν θα ήθελα να του βάλω θήκη και στο μπλέ απο ότι έχω δει στα καταστήματα δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πως επιλέγω οταν κατεβάσω ενα παιχνίδι απο το store να μπει στην εξωτερική καρτα και όχι στο τηλ.;

Εχω κατεβάσει και δεν ξέρω σε ποια διαδρομή βρίσκεσαι δεν το βρίσκω μεσω του astro

Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως επιλέγω οταν κατεβάσω ενα παιχνίδι απο το store να μπει στην εξωτερική καρτα και όχι στο τηλ.;

Εχω κατεβάσει και δεν ξέρω σε ποια διαδρομή βρίσκεσαι δεν το βρίσκω μεσω του astro

Αν δεν είσαι root... δεν γίνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.

Δεν ξερω αν εχει ανεφερθει ξανα, αλλα πηραμε χτες το εν λογω κινητο και αφου τραβηξαμε ενα βιντεακι, οταν παμε να το δουμε λεει οτι

δεν μπορει να το παιξει....Θελει καμια επιπλεον ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω την ταπετσαρία με το λουλούδι αλλά δεν κουνιέται. Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις αλλά δεν τα κατάφερα. Τι πρέπει να κάνω;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω την ταπετσαρία με το λουλούδι αλλά δεν κουνιέται. Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις αλλά δεν τα κατάφερα. Τι πρέπει να κάνω;;;

Ετσι οπως εισαι στο ''desktop'' πατας το κουμπι των ρυθμισεων (αυτο αριστερα απο το home button) -> Ορισμος φοντου -> Αρχικη οθονη και εισαι τζετ :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως εισαι στο ''desktop'' πατας το κουμπι των ρυθμισεων (αυτο αριστερα απο το home button) -> Ορισμος φοντου -> Αρχικη οθονη και εισαι τζετ :)

 

Πριν λίγο διάβασα οτι στην 4.1.2 δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο διάβασα οτι στην 4.1.2 δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ευχαριστώ πάντως.

 

Εαν ειναι apk ψαξε να το βρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν η οθόνη είναι ενεργή και πατήσεις το πλήκτρο κλειδώματος ακούγεται ένας ήχος. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να αλλαχτεί αυτός ο ήχος με έναν ήχο τις επιλογής μας? Δεν είμαι root. Edited by stefanw595
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και μεταφέρομαι στον κόσμο της Samsung με ένα S3 mini.

Απορία: Πως μπορω να περάσω δικούς μου ήχους κλήσεις;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων! Καλη ανάσταση

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και μεταφέρομαι στον κόσμο της Samsung με ένα S3 mini.

Απορία: Πως μπορω να περάσω δικούς μου ήχους κλήσεις;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων! Καλη ανάσταση

 

Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα του myphone. Χριστός Ανέστη. Εγώ θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την εφαρμογή audiko με την οποία μπορείς να ορίσεις έτοιμα "κομμένα" mp3 τραγούδια για ήχο κλήσης, ξυπνητήρι, ήχο μηνυμάτων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και μεταφέρομαι στον κόσμο της Samsung με ένα S3 mini.

Απορία: Πως μπορω να περάσω δικούς μου ήχους κλήσεις;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων! Καλη ανάσταση

 

Χρονια πολλα σε ολους. Δημιουργεις ενα φακελο στην internal η external card και τον ονομαζεις Media. Μεσα στον φακελο media δημιουργεις παλι ενα φακελο και τον ονομαζεις Audio. Μεσα στον φακελο Audio δημιουργεις 2 φακελους που τον εναν τον ονομαζεις Notifications και βαζεις μεσα ηχους για μηνυματα και ειδοποιησεις και τον αλλον Ringtones και βαζεις μεσα ηχους για κλησεις και για τις επαφες σου. Το ξερω οτι μοιαζει σαν ανεκδοτο αλλα μονο ετσι θα στους αναγνωριζει το τηλεφωνο σου απο τι ρυθμισεις - ηχος - ηχος κλησης συσκευης κ.λ.π:D

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα του myphone. Χριστός Ανέστη. Εγώ θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την εφαρμογή audiko με την οποία μπορείς να ορίσεις έτοιμα "κομμένα" mp3 τραγούδια για ήχο κλήσης, ξυπνητήρι, ήχο μηνυμάτων κλπ.

 

Καλημέρα, Χριστός Ανέστη!

Σ ευχαριστω θα την κοιτάξω την εφαρμογή.

 

Χρονια πολλα σε ολους. Δημιουργεις ενα φακελο στην internal η external card και τον ονομαζεις Media. Μεσα στον φακελο media δημιουργεις παλι ενα φακελο και τον ονομαζεις Audio. Μεσα στον φακελο Audio δημιουργεις 2 φακελους που τον εναν τον ονομαζεις Notifications και βαζεις μεσα ηχους για μηνυματα και ειδοποιησεις και τον αλλον Ringtones και βαζεις μεσα ηχους για κλησεις και για τις επαφες σου. Το ξερω οτι μοιαζει σαν ανεκδοτο αλλα μονο ετσι θα στους αναγνωριζει το τηλεφωνο σου απο τι ρυθμισεις - ηχος - ηχος κλησης συσκευης κ.λ.π:D

 

Καλημέρα και σε εσένα Γιώργο, χρόνια σου πολλά (για αύριο) Χριστός Ανέστη! Μου φαίνεται λίγο "αστείο" θα το δοκιμάσω μόλις πάρω μια κάρτα για να βάλω και θα επανέλθω. Πιστεύω να μην βρω κάποιο πρόβλημα με το Mac και τις διαδικασίες αυτές

 

Ευχαριστω και πάλι

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι !!!! ερωτηση .... πως μπορω να περασω καποια custom Rom απο ΧΔΑ ? κανω ροοτ με τον τροπο του αλεξ ! περναω παλι την ιδια Ρομ απο εκει και περα ομως ποιος ειναι ο τροπος να περασω καποια custom ... ?

ευχαριστω.

sector:superman: ! Nubia M2 !
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Χριστός Ανέστη! Όταν θέλω να κάνω απεγκατάσταση μια εφαρμογή ή ένα παιχνίδι να το κάνω κατευθείαν απο το τηλ ή να πηγαίνω στο store ¨η δεν έχει σημασία; Ρωτάω ώστέ να μην αφήνει ίχνη
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λόγω του ότι στην 4.1.2 το ripple effect δεν υπάρχει, θέλω να κάνω downgrade από 4.1.2 σε 4.1.1. Αν κατάλαβα καλά βάζω το κινητό σε download mode, ανοίγω το odin, επιλέγω στο pda το αρχείο I8190XXALJL που κατέβασα από το samMobile, κλικάρω auto reboot και F.Reset time αν δεν είναι κλικαρισμένα, μετά συνδέω την συσκευή και μόλις το odin δει το τηλέφωνο πατάω start. Σωστά; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...