Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρε σήμερα η κοπέλα μου σε λευκό.

Παρήγγειλα & αυτή τη θήκη (έχω της ίδιας εταιρίας για ZTE Acqua & είναι πολύ καλή).

 

Περιεργάστηκα το κινητό γύρω στο 15λεπτο.

Ποιοτικά τα πλαστικά του είναι κάτω του μέτριου.

Το καπάκι έλεγα θα σπάσει, δε θα σπάσει..

Σίγουρα δεν μοιάζει για κινητό των 400 ευρώ.

Η οθόνη είναι πολύ φωτεινή, αλλά pixelιάζει αρκετά.

Είναι πραγματικά πολύ γρήγορο, δεν το είδα να κολλάει κάπου.

Το UI της Samsung, το δούλεψα για 1η φορά & μου άφησε μέτριες εντυπώσεις.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια σε αυτά τα λεφτά τι εναλλακτικές έχουμε? χρειάζομαι τηλεφωνο και το ειχαν 290ε στην Vodafone.

Απο μπαταρία πώς πάει?!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη η οθόνη ειναι τόσο μέτρια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

...

Περιεργάστηκα το κινητό γύρω στο 15λεπτο.

Ποιοτικά τα πλαστικά του είναι κάτω του μέτριου.

Το καπάκι έλεγα θα σπάσει, δε θα σπάσει..

Σίγουρα δεν μοιάζει για κινητό των 400 ευρώ.

 

Τα ίδια πλαστικά έχει και το μεγάλο S3 των 699€!

 

παιδια σε αυτά τα λεφτά τι εναλλακτικές έχουμε? χρειάζομαι τηλεφωνο και το ειχαν 290ε στην Vodafone...

 

Η Vodafone το έχει 399€ σκέτη συσκευή. 290€ μάλλον θα το βρήκες με κάποιο πρόγραμμα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

"Πιξελίαζει" η οθόνη;;; :eek:

Το S3 mini :confused:

Επέτρεψε μου να μη συμφωνήσω!! Αντίθετα μαλιστα όπως έγραψα και πιο πίσω η οθόνη και τα χρώματα αυτής είναι ευπρόσδεκτα άψογα!!!

Μήπως, μήπως γράφεις για άλλο μοντέλο;....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

"Πιξελίαζει" η οθόνη;;; :eek:

Το S3 mini :confused:

Επέτρεψε μου να μη συμφωνήσω!! Αντίθετα μαλιστα όπως έγραψα και πιο πίσω η οθόνη και τα χρώματα αυτής είναι ευπρόσδεκτα άψογα!!!

Μήπως, μήπως γράφεις για άλλο μοντέλο;....

Σε Γερμανο πάντως εγώ που το περιεργάστηκα δεν είδα κανένα "πιξέλιασμα". Αξιοπρεπέστατη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, μήπως γράφεις για άλλο μοντέλο;....

 

:(

Ίσως κρίνω αυστηρά το κινητό. Τι να πω..

Τα pixel διακρίνονται στα εικονίδια των εφαρμογών.

Δεν λέω ότι είναι η οθόνη του HTC Wildfire (το είχα & δεν το πίστευα),

ούτε & του ZTE Acqua που έχω τώρα,

αλλά εδώ μιλάμε για κινητό 400€..

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα είναι το πρώτο μου Post (δεν ξέρω αν είναι το σωστό σημείο στο forum για αυτή την ερώτηση).

Επειδή είμαι νέος στο android (είχα iphone 3 χρόνια) αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε μια ερώτηση που έχω.

Πήρα πρόσφατα το samsung s3 mini και θέλω να το κάνω root. Βρήκα guide στο Internet το οποίο έχει έτοιμο prerooted stock firmware με guide. Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι λέει ότι είναι για region france, germany ,.., και όχι για greece.

Θα έχω πρόβλημα πχ να μην έχει ελληνικά ή ρυθμίσεις (apn) κτλ? ή μπορεί και να γίνει bricked?

παρακάτω είναι το guide που σας έλεγα:

http://genius-tips.com/root-xxalk6-android-4-1-1-on-galaxy-s3-mini-i8190-with-pre-rooted-firmware/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις για όσους το έχουν. Πώς κάνατε την πρώτη φόρτιση ; και πόσο σας κρατάει τώρα η μπαταρία ;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις εξοικονόμηση ενέργειας και κλείσεις δεδομένα κτλ κρατάει 1 μέρα. Αν βάλεις εξοικονόμηση και χωρίς χρήση δεδομένων 2 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι αλήθεια τελικά ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ Corning Gorilla Glass ?

 

Aν ναι, τότε πράγματι μιλάμε για ένα κινητό αξίας < 200 € :mad: :mad: :mad: :mad:

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι αλήθεια τελικά ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ Corning Gorilla Glass ?

 

Aν ναι, τότε πράγματι μιλάμε για ένα κινητό αξίας < 200 € :mad: :mad: :mad: :mad:

 

Γιατι έχεις την εντύπωση οτι και αυτα που εχουν οτι αντέχουν παραπάνω?φημες...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 2 ερωτήσεις μετα απο 2 μέρες παιδέματος.

1. Ξέρει κανείς πως αλλάζει η δεξια αλφαβητικη στήλη στην ταξινόμηση των Επαφών?

Ενω έχω επιλέξει την Ελληνική Γλώσσα, η ταξινόμηση είναι #A,B,C,D,E,...Y,Z αντί για #,Α,Β,Γ,Δ,Ε,...Ψ,Ω.

2. Ενώ υποτίθεται ότι έχει DLNA δε βρίσκω πουθενα την εφαρμογή allshare. Ούτε καν στο Samsung apps.

 

 

Μου μυρίζει bug.

 

H Jelly Bean μου άρεσε πάντως. Είναι πολύ πιο λειτουργική απο Ginger και Ice αλλά δεν μου φάνηκε πιο γρήγορη.

Ίσως επειδή πάντα δούλευα custom roms στο Galaxy S.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω τη γνώμη μου,για το συγκεκριμένο κινητό,μιας και από χθες το έχω στα χέρια μου :)

η οθόνη είναι crystal clear θα έλεγα,με ζεστά χρώματα (amoled γαρ),δεν πιξελιάζει καθόλου...ηχείο αρκετά δυνατό,όπως και το ακουστικό!!

Χθες το πήρα με μπαταρία στο 62% και τώρα που μιλάμε με 2 ώρες ανοιχτό Wifi και σκάλισμα,πέρασμα εφαρμογών (στήσιμο γενικότερα) η μπαταρία έχει πάει στο 48%...μια χαρά το βρίσκω :D

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με το μεγάλο αδελφό,το οποίο και είχα κάποιο διάστημα,αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν αξίζει!!

Το κακό είναι ότι προς το παρόν,δεν βλέπω και ιδιαίτερη κίνηση στο XDA,ελπίζω σιγά-σιγά να πάρουν λίγο τα πάνω τους εκεί πέρα :p

Ακόμα δεν έχω ρουτάρει,επιφυλάσσομαι όμως,προς το παρόν θα περάσω το νέο firmware που βγάζει για Ελλαδα στο Samfirmware.com και βλέπουμε!!!

Πάντως,με τον τρόπο που προοδεύει το Android,δεν θα χρειάζεται root (όχι πως τώρα θέλει),ίσως να το κάνουμε μόνο και μόνο γιατί μπορούμε :p

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω τη γνώμη μου,για το συγκεκριμένο κινητό,μιας και από χθες το έχω στα χέρια μου :)

η οθόνη είναι crystal clear θα έλεγα,με ζεστά χρώματα (amoled γαρ),δεν πιξελιάζει καθόλου...ηχείο αρκετά δυνατό,όπως και το ακουστικό!!

Χθες το πήρα με μπαταρία στο 62% και τώρα που μιλάμε με 2 ώρες ανοιχτό Wifi και σκάλισμα,πέρασμα εφαρμογών (στήσιμο γενικότερα) η μπαταρία έχει πάει στο 48%...μια χαρά το βρίσκω :D

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με το μεγάλο αδελφό,το οποίο και είχα κάποιο διάστημα,αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν αξίζει!!

Το κακό είναι ότι προς το παρόν,δεν βλέπω και ιδιαίτερη κίνηση στο XDA,ελπίζω σιγά-σιγά να πάρουν λίγο τα πάνω τους εκεί πέρα :p

Ακόμα δεν έχω ρουτάρει,επιφυλάσσομαι όμως,προς το παρόν θα περάσω το νέο firmware που βγάζει για Ελλαδα στο Samfirmware.com και βλέπουμε!!!

Πάντως,με τον τρόπο που προοδεύει το Android,δεν θα χρειάζεται root (όχι πως τώρα θέλει),ίσως να το κάνουμε μόνο και μόνο γιατί μπορούμε :p

και κάτι ακόμη...το usb καλώδιο πως το ζητάμε σε κατάστημα?γιατί θέλω να αγοράσω ένα ακόμη!!

 

Μα είναι το ιδιο firmware με αυτό που έχεις στο Samfirmware ? Τι να αλλάξεις?

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι το ιδιο firmware με αυτό που έχεις στο Samfirmware ? Τι να αλλάξεις?

 

nope...δεν είναι το ίδιο!!

έχω το XXALK4 και κατέβασα να περάσω το I8190OXXALJ8_EUR.

πάντως για root απ'ότι έψαξα,δεν έχει βγει κάτι τύπου "one click" κλπ....

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

nope...δεν είναι το ίδιο!!

έχω το XXALK4 και κατέβασα να περάσω το I8190OXXALJ8_EUR.

πάντως για root απ'ότι έψαξα,δεν έχει βγει κάτι τύπου "one click" κλπ....

 

To δικό μου (αγορασμένο προχθές απο Vodafone) είχε το ίδιο με το link : PDA:I8190XXALJL , CSC:I8190OXXALJ8

Μήπως μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν σου κάνει το ίδιο πρόβλημα στο μενου των Επαφών;

Τι σου βγάζει εσένα η δεξιά στήλη. Ενω έχω επιλέξει την Ελληνική Γλώσσα, η ταξινόμηση είναι #A,B,C,D,E,...Y,Z αντί για #,Α,Β,Γ,Δ,Ε,...Ψ,Ω.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

To δικό μου (αγορασμένο προχθές απο Vodafone) είχε το ίδιο με το link : PDA:I8190XXALJL , CSC:I8190OXXALJ8

Μήπως μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν σου κάνει το ίδιο πρόβλημα στο μενου των Επαφών;

Τι σου βγάζει εσένα η δεξιά στήλη. Ενω έχω επιλέξει την Ελληνική Γλώσσα, η ταξινόμηση είναι #A,B,C,D,E,...Y,Z αντί για #,Α,Β,Γ,Δ,Ε,...Ψ,Ω.

εσένα είναι πιο φρέσκο το κινητάκι :p

και σε'μενα το ίδιο είναι...οπότε δεν είναι θέμα firmware!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα firmware είναι αμέλεια της Samsung. Διορθώνεται αν γίνεις root. Όταν βρω ευκαιρία θα αναρτήσω έναν οδηγό....
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτός εδώ ο οδηγός στο XDA που ισχυρίζετε ότι σου περνάει μια ροοταρισμένη έκδοση ίδια με αυτή που έχουμε (η Αγγλική είναι ίδια με αυτή της vodafone) αλλά επειδή πολλοί έχουν μπρικάρει ήδη το S3 πάνω στη βιασύνη τους να το ροοτάρουν είπα να περιμένω.

Δε μπορώ να περιμένω όμως και πολύ. Είναι σπαστικό να ψάχνεις να βρείς ένα όνομα και να περνάς πρώτα απο όλα σου τα αποθηκευμένα email (αφου αυτά είναι στα Αγγλικά και προηγούνται.

 

Και οι άλλοι τυχεροί κάτοχοι έχουν το ίδιο πρόβλημα?

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτός εδώ ο οδηγός στο XDA που ισχυρίζετε ότι σου περνάει μια ροοταρισμένη έκδοση ίδια με αυτή που έχουμε (η Αγγλική είναι ίδια με αυτή της vodafone) αλλά επειδή πολλοί έχουν μπρικάρει ήδη το S3 πάνω στη βιασύνη τους να το ροοτάρουν είπα να περιμένω.

Δε μπορώ να περιμένω όμως και πολύ. Είναι σπαστικό να ψάχνεις να βρείς ένα όνομα και να περνάς πρώτα απο όλα σου τα αποθηκευμένα email (αφου αυτά είναι στα Αγγλικά και προηγούνται.

 

Και οι άλλοι τυχεροί κάτοχοι έχουν το ίδιο πρόβλημα?

 

Το έχει ακολουθήσει κανείς τον οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ακολουθήσει κανείς τον οδηγό;

προσωπικά το σκεφτόμουν,αλλά δεν προχώρησα...επειδή παρουσιάστηκαν "αποτυχίες",σκέφτηκα να περιμένω λίγο ακόμη,μπας και βγει και τίποτα άλλο!

οπότε θα σου πρότεινα,να μην βιαστείς..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας να ανέβει η rom, διαπιστώνω ότι ΔΕ μπορώ να μπώ σε download mode. Δε λειτουργεί ο συνδυασμός πλήκτρων. (VOL DOWN + POWER + ΚΕΝΤΡΙΚΟ)
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...