Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη βιντεοκαμερα?

Εγω δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αλλα επειδη εχω "κολλημα" με το μεγεθος ψηφιζω:

 

SONY DCR-PC1000E

 

KAI

 

SONY DCR-HC90E

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη βιντεοκαμερα?

Εγω δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αλλα επειδη εχω "κολλημα" με το μεγεθος ψηφιζω:

 

SONY DCR-PC1000E

 

KAI

 

SONY DCR-HC90E

 

Και οι δύο είναι πολύ καλές μηχανές, αλλά και πανάκριβες.

 

Αν μπορείς να διαθέσεις τα 1000 Ευρώ που κοστίζει η DCR-PC1000E, δεν νομίζω να μην σε αφήσει ικανοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταληξει σε κατι συγκεκριμενο,ακομα το ψαχνω αλλα με μια γρηγορη ματια που εριξα στα μοντελα της SONY ξεχωρισα αυτα τα 2...

Την sony την θεωρω top αλλα ειναι σωστο ν'αποκλεισω τις υπολοιπες εταιριες?

Βλεπεις ψαχνω πολλα pixels (πανω απο 2 εκ.) σε οσο μικροτερο μεγεθος γινεται,κυριως το μεγεθος ειναι αυτο που με "κερδιζει" στην DCR-PC1000E σε σχεση με την DCR-HC90E.

Link to comment
Share on other sites

Για μια βιντεοκάμερα mini-dv τα 0.8 mpixels έιναι ικανοποιητικά για εγγραφή βίντεο.

Περισσότερα pixels θα σου χρειαστούν εάν έχεις σκοπό να βγάζεις και φωτογραφίες από τη βιντεοκάμερα.

Αν θες να δεις και άλλες μάρκες δες από JVC και Panasonic, έχουν μερικά πολύ καλά μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτη τη στιγμη εχω μια φωτογραφικη στα 2 mpixels οποτε θα ηθελα η καμερα μου να εχει ισα ή περισσοτερα pixels για να βγαζω και φωτογραφιες με την βιντεοκαμερα και να καταργησω την φωτογραφικη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Παρατηρησα οτι οσο αυξανεται ο αριθμος των mpixels μικραινει το οπτικο και το ψηφιακο zoom.Δηλαδη μια καμερα με 0.8mpixels εχει 20 οπτικο και 200 ψηφιακο ενω μια των 3mpixels εχει 10 οπτικο και 120 ψηφιακο, γιατι συμβαινει αυτο???

Link to comment
Share on other sites

To οπτικό ζουμ δεν έχει καμία σχέση με τα mp. Για παράδειγμα, υπάρχει μηχανή με 3mp και 10Χ ζουμ και 0.8mp με 20Χ ζουμ.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Και η Panasonic NV-GS400 με 3CCD και 4 MPixels για φωτογραφία θεωρείται πολύ καλή, αλλά αν έχεις "κόλλημα" με το μέγεθος, κοίτα και προς NV-GS250.

Πάντως μην επιλέγεις βιντεοκάμερα με βάση τα Mpixels που σου δίνει ως φωτογραφική. Οι φωτογραφικές μηχανές δίνουν πολύ καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας από ότι αντίστοιχων Mpixels βιντεοκάμερες.

Επιπλέον ψάχνοντας βιντεοκάμερα με πολλά Mpixels για φωτογραφία περιορίζεις τις επιλογές σου και ανεβάζεις πολύ το κόστος. Ο συνδυασμός βιντεοκάμερας χωρίς πολλές δυνατότητες για φωτογραφία και χώρια φωτογραφική μηχανή, θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσμα σε ίδιο ή μικρότερο κόστος. Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε 2 σε 1...

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για την JVC GZ-MC200 ?

Aρχιζω και την ψιλοσκεφτομαι αν και δεν ειναι DV, απ'οτι λενε στα χαρακτηριστικα γραφει απευθειας σε hard disk (card) 4GB.

Link to comment
Share on other sites

PANASONIC NV GS75 την αγορασα προσφατα με 690 ευρώ,

έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, τα 3CCD είναι όλα τα λεφτά,

τραβά φοβερά ανάγλυφα τα χρώματα, πολλή ικανοποιητική και σε γρήγορα πλάνα π.χ μέσα από αυτοκίνητο, ικανοποιητικό οπτικό ζοομ Χ10. Αξίζει τα λεφτά της. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να τραβώ φωτο αφου διαθέτω ψηφιακη φωτογραφικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μια καμερα με 0.8mpixels εχει 20 οπτικο και 200 ψηφιακο ενω μια των 3mpixels εχει 10 οπτικο και 120 ψηφιακο, γιατι συμβαινει αυτο???

 

Η PC 1000 δεν έχει κανένα λόγο να έχει 20 χ οπτικό ζούμ.Ουσιαστικά παίζει μόνη της στην κατηγορία της,είναι η μόνη με 3 CMOS έχει ήδη πολύ ανεβασμένη τιμή άρα δεν υπάρχει λόγος να βάλει η εταιρία και 20 χ ζουμ για να πουλήσει η κάμερα ΑΡΑ δε βάζει!!!!

Ο ανταγωνισμός και η τιμή παίζει πάντα ρόλο για το τι θα βάλουν σε κάθε προιόν, αν δηλαδή είχαν και οι άλλες εταιρίες 20χ και CMOS τότε θα είχε και η sony.σε μια κάμερα όμως με 0.8 mp πρέπει να βάλει 20 χ για να πάει καλύτερα στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρε την sony handycam hc17e, μετα απο αρκετες ωρες παιχνιδιου μαζι της μου εχει φανει πολυ καλη επιλογη! Εχουμε γραψει ηδη μια κασετε 60 λεπτων, το θεμα ειναι πως την γραφουμε σε dvd? Μου ειπαν οτι γινεται μεσω i link, το οποιο στοιχιζει 50 Ευρω. Υπαρχει καποιος πιο οικονομικος τροπος? Εννοειται εχω dvd recorder.
Link to comment
Share on other sites

Πφφφ ύστερα απο πολύ ψάξιμο :blink: :w00t: :cry: αγόρασα και εγω την 3ccd Panasonic ΝV-GS75.Ημουν ανάμεσα σε αυτή και την Sony HC42 ,αν και στην αρχή ο πήχης ,είχε ανέβει ψηλά PC1000 &hc90 ,όμως με ενδιέφερε πιο πολύ το video.

 

Μικρες συμβουλές α)οσο κρατά η τσέπη σας β)βρείτε τις πραγματικές ανάγκες σας γ)προτιμήστε τα φετινά μοντέλα δ)ψάχτε ΛΙΓΟ στο Internet.

 

Η νεα κάμερα μπροστά σε μια παλια αναλογικη μοιάζει με πακετο τσιγάρων μπροστά σε ενα κουτι απορρυπαντικού πλυντηρίου. :lol:

 

Σε αυτή την τιμή δηλαδή στα 600-700€ η τεχνολογία της ,τα 3ccd δλδ,είναι που της δίνει το μεγάλο προβάδισμα ? σύμφωνα και με την γνώμη φίλων επαγγελματιων του χώρου "Μην το ζαλίζεις πολύ ...καλά έπεσαν τόσο πολύ οι τιμές?" ήταν η απάντηση τους.Η κάμερα δουλεύει άψογα ,και συνεργάστηκε απόλυτα μεWinXP Sp2+DVout+Studio 8v.10 .Δεν χρειάστηκα τίποτα αλλο ,για να φανταστείς της εβαλα και την SD καρτούλα 32ΜΒ που μουχε ξεμείνει απο το 6600 !!

Για την ποιότητα βίντεο τι να πώ δεν μπορώ να βρώ κάτι άσχημο ,το ίδιο πιστεύω θα έβλεπα και με την Sony.Οι διαφορές νομίζω ότι είναι για τους ειδικούς που τις τεστάρουν σε μόνιτορ υψηλής ευκρίνειας .Την πήρα για τις λίγο περισσότερες manual ρυθμίσεις ,την δυνατότητα mic in ,και τα "θεωρητικά καλύτερα αποτελέσματα" σε χαμηλό φωτισμό. Με το τρίποδο απο την αναλογική φωτο.μηχανή το ζοομ της φτάνει άψογα τα 20χ ,άλλωστε μην περιμένεις οτι θα τραβήξεις την Ακρόπολη απο το μπαλκόνι σου

Επισυνάπτω και μια φωτό!!!

 

Καλο καλοκαιρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον κινειται νομιμοτατα μιας και εκδιδετε τιμολογιο εξωτερικου(απο Ευρωπη) χωρις φπα απο την εταιρεια με την οποια συνεργαζετε.Για να κοπει το τιμολογιο το οποιο στο αναφερει οτι ειναι εξωτερικου και χωρις φπα ελεγχετε πρωτα απο αυτον αν ισχυει ετσι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να σε σκισει η εφορια οπως λες γιατι θα εισαι γνωστης του ολο θεματος απο πιο μπροστα

Δεν επιτρέπεται η έκδοση τιμολογίου από χώρα της ΕΕ αν δεν έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινωτικών συναλλαγών. Απλά ελέγχει αν το ΑΦΜ είναι σε ισχύ, δεν έχει τη δυνατότητα να δει αν έχεις κάνει έναρξη. Αν σε πιάσει η εφορία, θα την πατήσεις άσχημα.

Και σε γενικές γραμμές δεν κινείται νόμιμα. Ο μόνος νόμιμος τρόπος, από τη στιγμή που έχει έδρα την Ελλάδα, είναι να κάνει αυτός έναρξη και επιτηδεύματος και ενδοκοινοτικών συναλλαγών, να αγοράζει χωρίς ΦΠΑ από το εξωτερικό στο όνομά του και μετά να στο πουλάει σε εσένα με τιμολόγιο, όπως όλα τα Ελληνικά καταστήματα, να εκπίπτει δηλαδή ο ΦΠΑ κάθε τρίμηνο.

Ξεφύγαμε από το θέμα μας όμως....

δεν χρησιμοποιεις καθολου πιστωτικη πραγμα πολυ καλο με ολα αυτα που ακουγονται..οπως πριν λιγες μερες στην Αμερικη που καποιος Χακερ εσπασε καποιο συστημα Τραπεζας και εκλεψε εκατομυρια αριθμους πιστωτικων καρτων...ειναι να φοβασαι..γιατι μετα αντε να βρεις το δικιο σου με τις Τραπεζες..

Τους ίδιους κίνδυνο έχεις και όταν δίνεις την κάρτα σου στον πωλητή να στη χτυπήσει.

α και ξεχασα και κατι ακομη βασικο εχει ακομη 2χρονια εγγυηση για ολες τις ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες και βιντεοκαμερες και αμμεση αλλαγη προιοντος στο πρωτο 15νθημερο απο την ημερομηνια παραλαβης σε περιπτωση προβληματος. :D :w00t:

Οι εγγυήσεις αυτές είναι του Pixmania απ' όπου αγοράζει...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.

Καινουργιος στην παρεα σας αν και θα επρεπε ισως να τα πουμε πριν την αγορα της καμερας μου μιας και εχθες αγορασα την canon mvx300.

Αυτο που θελω να ρωτησω για αρχη ειναι πως περναω την ταινια που εχω γραψει στο P/C και μετα να την γραψω σε dvd για να την βλεπω στο επιτραπεζιο dvd μου.

Επισης στην κασσετα αυτη μετα μπορω να ξαναγραψω?

Σας παρακαλω αν ειναι εφικτο εξηγηστε μου την ολη διαδικασια με καποιες λεπτομερεις γιατι δεν ειμαι πιστευω μεν και τελειως ασχετος αλλα σιγουρα δεν ειμαι ειδημον.

Ευχαριστω και συγνωμη για την οποια ενοχληση. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ξεφυγαμε απο το θεμα αλλα δεν πρεπει να μενει καμια σκια οταν ανοιγετε καποιο θεμα. :!:

Εσενα αν σου πει τιμολογιο εξωτερικου διχως ΦΠΑ και δωσε μου το ΑΦΜ σου να δω αν ισχυει για ενδοκοινοτικες συνναλαγες αλλα και ρωτησε και τον λογιστη σου αν μπορεις να το περασεις στα βιβλια σου..θα ελεγες οτι δεν κινειτε νομιμοτατα?

Δεν το νομιζω... :D

Αυτος σου τα αναφερει και απο εκει και περα εσυ ενεργεις...αν μπορεις να το περασεις εχει καλως αν οχι αντε γεια...

Οσο αναφορα την πιστωτικη δεν υπαρχει πιστωτικη και για αυτο λεω οτι ειναι και αυτο ενα ΣΥΝ. :w00t:

Ειναι αριστο ΣΑΙΤ με πολυ καλες τιμες και αριστα προιοντα και εγγυησεις.

Νομιζω οτι θα τα παει πολυ καλα. :D :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται η έκδοση τιμολογίου από χώρα της ΕΕ αν δεν έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινωτικών συναλλαγών. Απλά ελέγχει αν το ΑΦΜ είναι σε ισχύ, δεν έχει τη δυνατότητα να δει αν έχεις κάνει έναρξη. Αν σε πιάσει η εφορία, θα την πατήσεις άσχημα.

Και σε γενικές γραμμές δεν κινείται νόμιμα. Ο μόνος νόμιμος τρόπος, από τη στιγμή που έχει έδρα την Ελλάδα, είναι να κάνει αυτός έναρξη και επιτηδεύματος και ενδοκοινοτικών συναλλαγών, να αγοράζει χωρίς ΦΠΑ από το εξωτερικό στο όνομά του και μετά να στο πουλάει σε εσένα με τιμολόγιο, όπως όλα τα Ελληνικά καταστήματα, να εκπίπτει δηλαδή ο ΦΠΑ κάθε τρίμηνο.

Ξεφύγαμε από το θέμα μας όμως....

 

Τους ίδιους κίνδυνο έχεις και όταν δίνεις την κάρτα σου στον πωλητή να στη χτυπήσει.

 

Οι εγγυήσεις αυτές είναι του Pixmania απ' όπου αγοράζει...

 

Σιγουρα ξεφυγαμε απο το θεμα αλλα δεν πρεπει να μενει καμια σκια οταν ανοιγετε καποιο θεμα.

Εσενα αν σου πει τιμολογιο εξωτερικου διχως ΦΠΑ και δωσε μου το ΑΦΜ σου να δω αν ισχυει για ενδοκοινοτικες συνναλαγες αλλα και ρωτησε και τον λογιστη σου αν μπορεις να το περασεις στα βιβλια σου..θα ελεγες οτι δεν κινειτε νομιμοτατα?

Δεν το νομιζω...

Αυτος σου τα αναφερει και απο εκει και περα εσυ ενεργεις...αν μπορεις να το περασεις εχει καλως αν οχι αντε γεια...

Οσο αναφορα την πιστωτικη δεν υπαρχει πιστωτικη και για αυτο λεω οτι ειναι και αυτο ενα ΣΥΝ.

Ειναι αριστο ΣΑΙΤ με πολυ καλες τιμες και αριστα προιοντα και εγγυησεις.

Νομιζω οτι θα τα παει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, παιζει μεγάλο ρόλο εάν η συνδεση της κάμερας με το πισι, θα ειναι usb ή firewire? Ειναι δηλαδή βένα από τα βασικά κρητήρια αγοράς?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχύει στο 95% των περιπτώσεων μέχρι αυτή τη στιγμή είναι ότι με firewire περνάς στο PC ότι είναι γραμμένο στην κασέτα, την ταινία δηλαδή, ενώ με usb ότι είναι γραμμένο στην κάρτα μνήμης (αν έχει η βιντεοκάμερα), τις φωτογραφίες και τυχόν βίντεο χαμηλής ανάλυσης δηλαδή. Επίσης το usb χρησιμοποιείτε και στην περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις την βιντεοκάμερα ως webcam, αν υποστηρίζεται φυσικά αυτή η δυνατότητα από την βιντεοκάμερα.

Τελευταία εμφανίζονται βιντεοκάμερες με δυνατότητα μεταφοράς του περιεχομένου της κασέτας και μέσω usb, αλλά συνήθως αυτό γίνεται μόνο μέσω software που έρχεται με την βιντεοκάμερα, απαιτεί την εγκατάσταση οδηγών και γενικά δεν υπάρχει λόγος να επιλέξει κανείς αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση, σε όσους έχουν χρησιμοποιήσει την touch screen των νέων μοντέλων της sony. "Είναι βολικές αρκετα; σε εξωτερικό φως(ηλιόλουστη μέρα) , οι ενδείξεις της οθόνης είναι ευδιάκριτες;". Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...