Jump to content

myphone VERSUS: iPad 4 vs Samsung Nexus 10


plankton69
 Κοινοποίηση

iPad 4 vs Samsung Nexus 10  

450 members have voted

  1. 1. iPad 4 vs Samsung Nexus 10

    • iPad 4
      150
    • Samsung Nexus 10
      300


Recommended Posts

Τρίτη σήμερα και όπως κάθε Τρίτη, το myphone.gr σας παρουσιάζει ένα ακόμη VERSUS. Σήμερα το... μενού διαθέτει tablet και πιο συγκεκριμένα τα δυο κορυφαία αυτήν την στιγμή στην αγορά. Πάμε λοιπόν να δούμε την «μητέρα των μαχών» σε αυτές τις συσκευές, ή πιο απλά, iPad 4 εναντίων του Samsung Nexus 10!

 

Μπορεί το iPad 4 να ήρθε μόλις έξι μήνες μετά το iPad 3 προκαλώντας αναστάτωση και εντυπώσεις, αλλά δεν παύει να είναι ένα ιδιαίτερα αναβαθμισμένο μοντέλο που θα ικανοποιήσει κάθε απαιτητικό χρήστη. Διαθέτει οθόνη TFT LED-backlit IPS 9.7 ιντσών ανάλυσης 1536 x 2048, επεξεργαστή δυο πυρήνων, GPU PowerVR SGX554MP4 (Apple A6X chipset, δυο φορές πιο γρήγορο από το A5X), μνήμη RAM στο 1GB, κάμερα στα 5MP, Wi-Fi, εσωτερική μνήμη στα 16, 32 και 64GB μη επεκτάσιμη και τέλος, iOS 6.

 

Το Nexus 10 τώρα, παρουσιάστηκε μεν «πρόχειρα», λόγο του τυφώνα Sandy που ανέβαλλε την επίσημη παρουσίαση στο Σαν Φρανσίσκο, αλλά κατάφερε να τραβήξει τα βλέμματα πάνω του, όχι όμως όσο το Nexus 4 εκείνη την ημέρα. Διαθέτει οθόνη TFT Super PLS 10.1 ιντσών ανάλυσης 2560 x 1600, επεξεργαστή δυο πυρήνων Cortex-A15 στο 1.7GHz, GPU Mali-T604 (Exynos 5250 chipset), μνήμη RAM στα 2GB, κάμερα στα 5MP, Wi-Fi, εσωτερική μνήμη στα 16 και 32GB μη επεκτάσιμη και τέλος, Android 4.2 Jelly Bean.

 

Χωρίς αμφιβολία, είναι δυο κορυφαία tablet που θέτουν νέες βάσεις στην αγορά των συγκεκριμένων συσκευών. Φυσικά, διαφέρουν σε πολλά σημεία, τα οποία ο υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να εξετάσει σοβαρά, σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες του. Κλείνοντας λοιπόν κι αυτό το VERSUS μας, πιο θα επιλέγατε εσείς, ψηφίζοντας το παράλληλα στην σχετική μας δημοσκόπηση παραπάνω και με ποια κριτήρια;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυνατό συγκριτικό!!! Το ipad4 δεν το έχω ούτε πέρασα καν από το ipad3, ο τελευταίος μου σταθμός ήταν το ipad2. Το δυνατό σημείο του ipad πέρα του hardware (είναι ένα καλό και ολοκληρωμένο προϊόν σαν hardware δεν νομίζω να υπάρχει αμφιβολία περί αυτού) είναι το AppStore. Κακά τα ψέματα εκεί η Apple παίζει δυνατά αφού το αντίστοιχο market της διαθέτει πληθώρα καλογραμμένων εφαρμογών. Προσωπικά νοιώθω πολύ δικαιωμένος με την επιλογή μου, Nexus10, και καθημερινά κερδίζει πόντους και πλέον δεν το αλλάζω! Πανέμορφο με τέλειες διαστάσεις (χαμηλό βάρος-πολύ άνετο στην χρήση και στον χειρισμό), οθόνη όνειρο, λειτουργικό σφαίρα, δυνατό ηχείο, πολύ καλή μπαταρία και εμπειρία χρήσης σε υψηλό επίπεδο με android 4.2.1 Αν κάποιος χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν μπορεί να τις βρει στο Google Play τότε κάθεται στα αυγά του και πορεύεται με το ipad. Αν το θέλει, όπως εγώ, για browsing, videos, Youtube, mails και κάποια παιχνίδια μπορεί άνετα να κάνει την μετάβαση :D Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευή Nexus 10, σαν οικοσύστημα εφαρμογών μπορεί η ψαλίδα να κλείνει αλλά το iPad είναι ακόμα μπροστά, κακά τα ψέμματα.
There are 10 kinds of people, those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Τελειο το ipad με το ιδιο ui τοσα χρονια και με τις απειρες παραμετροποιησεις αλλα και με την ευκολια συνδεσης με οποιαδηποτε συσκευη και περιφερειακο... NOT!:p φυσικα λοιπον nexus10 για εμενα.
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν η google δεν φτιαξει ενα αξιοπρεπες playstore το iPad θα ναι παντα πιο μπροστα! Τι να τα κανεις τα 300Mhz και το 1gb ραμ παραπανω οταν δεν εχεις που ναντα τρεξεις... Εξαλου νομιζω πως τα specs του iPad ειναι υπεραρκετα! IPS vs PLS τι θα λεγατε??

 

Γτ δεν βαζουμε και το Surface μεσα?!? ειναι πολυ τιμια συσκευη!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω την ευκολία και βολή που προσφέρει το USB OTG το οποίο λειτουργεί μια χαρά στο nexus10 :happy:

 

@Architekt, δεν διαφωνώ αλλά η δύναμη του επεξεργαστή καθώς και τα 2GB απλά δεν κρύβονται... Χθες είχα σχεδόν τα πάντα ανοιχτά από εφαρμογές, ένα HD video στο pause και καμιά 15αριά tabs στον chrome και δεν καταλάβαινε τίποτα με άμεσο multitasking.... ότι και να του ρίξεις το καταπίνει αβίαστα!!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα 2 διότι διότι άλλου το ένα άλλου το αλλο έχουν περιορισμούς είτε σε software είτε hardware και τουλάχιστον εμένα με αποτρέπουν σε αγορά,και να μου λείπουν συμβιβασμούς.

Σε ντιζάιν ποιότητα κατασκευης με κερδίζει το iPad και μέχρι εκεί και τέλος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε benchmark το nexus 10 βγαινει χειροτερο και απο το ipad 3 ποσο μαλλον απο το ipad 4. Περιμενα μια πιο ολοκληρωμενη προταση σε στυλ note 2 με πενα και με ενα πληθος καινουργιων συμβατων app, και βλεπω ενα τουμπανο σε specs αλλα απο αποδωσεις και ουσια τιποτα. Απο την στιγμη που δεν μπορεις να ανταγωνιστεις το app store πρεπει να προσφερεις και κατι διαφορετικο περαν τα οσα προσφερουν ολα τα android tablet με σχεση τα κλειδωματα του ios.
Link to comment
Share on other sites

ψήφισα nexus 10 αν και το θεωρώ ασχημούλικο σε σχέση με το iPad αλλά και με το "μικρό του αδερφάκι" το Nexus 7...!!! :)

Φυσικά χωρίς παρεξήγηση αλλά το έχεις δει από κοντά?? (ξέρω ότι η ομορφιά είναι υποκειμενική στην κρίση αλλά από κοντά δεν είναι καθόλου άσχημο... πιο άγριο θα το έλεγα lolol)

Παντως σε benchmark το nexus 10 βγαινει χειροτερο και απο το ipad 3 ποσο μαλλον απο το ipad 4. Περιμενα μια πιο ολοκληρωμενη προταση σε στυλ note 2 με πενα και με ενα πληθος καινουργιων συμβατων app, και βλεπω ενα τουμπανο σε specs αλλα απο αποδωσεις και ουσια τιποτα. Απο την στιγμη που δεν μπορεις να ανταγωνιστεις το app store πρεπει να προσφερεις και κατι διαφορετικο περαν τα οσα προσφερουν ολα τα android tablet με σχεση τα κλειδωματα του ios.

Καταρχήν είναι Nexus συσκευή οπότε αυτό από μόνο του σημαίνει πολλά που μάλλον αγνοείς (ξεχνάς εφαρμογές που θα έβαζε η samsung, spens κτλ). Επίσης όταν μιλάς με γνώμονα τα benchmarks νομίζω ότι μάλλον εκτίθεσαι... Εγώ σε σχέση με το note2 που έπιανε ταβάνι στα benchmarks (και είναι ίσως ότι πιο γρήγορο αυτή την στιγμή και δυνατό σε συσκευή android, εξαιρώ το nexus4) έβλεπα επαναφορά εφαρμογών κτλ μέσω titanium σε ασύλληπτους χρόνους... μην λέμε ότι θέλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη κουκίδα μου στο Nexus 10 επειδή πιστεύω ότι είναι το μέλλον για ένα καλύτερο android tablet αλλά:

 

Σαν συσκευή Nexus 10, σαν οικοσύστημα εφαρμογών μπορεί η ψαλίδα να κλείνει αλλά το iPad είναι ακόμα μπροστά, κακά τα ψέμματα.

 

Εδώ είναι όλη η αλήθεια.Αν το ipad4 κυκλοφορούσε στα 450$ θα ήταν για μένα ΜΑΚΡΑΝ νικητής στο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Nexus φυσικά. Καλύτερο λειτουργικό, οικοσύστημα που βελτιώνεται σταθερά, τιμιότερη υλοποίηση -price/performance που δεν παίζεται.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ το iPad4 αξιολο-γότατη συσκευή, η ίδια η Apple με απομακρύνει από την αγορά του.. Nexus 10 λοιπόν με όποια παραχώρηση από μέρους μου. Έχω δεθεί αρκετά και με το Android, με τα όποια καλά ή κακά του..:)
Link to comment
Share on other sites

Για μένα 4 πράγματα παίζουν σημαντικό ρόλο. Πρώτο είναι το app store της apple όπου έχει πραγματικά πιο πολλές αλλά και πιο χρήσιμες εφαρμογες σε tablet μορφή, το είχα διαπιστώσει και όταν είχα ένα Acer Iconia A500 πιο παλιά. Δεύτερο έχει να κάνει με την ποιότητα των χρωμάτων στις δύο οθόνες. Σε πολλά συγκριτικά που είδα σε τεστς, η οθόνη του ipad ήταν με πιο "ζυγισμένα-καλιμπραρισμένα" χρώματα από το nexus 10. Η διαφορά ήταν εμφανής, το μαύρο μαύρο και όχι προς το γκρι του nexus 10 όσο και τα χρώματα πιο ζωντανά, οπότε το IPS panel κάνει τη διαφορά μεγάλη. Τρίτο είναι για την μπαταρία, από τα διάφορα συγκριτικά το μήνυμα που πήρα ήταν ότι η μπαταρία του ipad κρατάει πιο πολύ, αν κάνω λάθος διορθώστε με. Τέταρτο είναι καθαρά θέμα ανθρώπου-χρήστη, έχει να κάνει με το lag. Αφού έχω δουλέψει πολύ το galaxy nexus που έχω, αλλά και άλλα πχ iconia a500, galaxy s3 κτλ, κάποιο lag θα το κάνουν κάποια στιγμή. Ε, αυτό δεν το ανέχομαι καθόλου, με εκνευρίζει απίστευτα, σε αντίθεση με το ipad που δεν έχει lag. Προσοχή δεν είναι flame war, καθάρα την γνώμη μου λέω σαν χρήστης, άλλος μπορεί να μην τον ενοχλεί καθόλου το lag.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Αξίζει τον κόπο και κυρίως το χρήμα,να παει κανείς,απο το 3 στο 4;

Και απο ο,τι ξέρετε,πόσα θα κληθεί να δώσει παραπάνω,για να παει εκεί;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά χωρίς παρεξήγηση αλλά το έχεις δει από κοντά?? (ξέρω ότι η ομορφιά είναι υποκειμενική στην κρίση αλλά από κοντά δεν είναι καθόλου άσχημο... πιο άγριο θα το έλεγα lolol)

 

εννοείται ότι δεν το έχω δει από κοντά (όπως το iPad 3-4 ή το Nexus 7 που χρησιμοποιώ) όμως από τις φωτογραφίες βλέπω ότι δεν μου αρέσει το κάδρο του.. Από κοντά ίσως αλλάξω γνώμη..!!! :)

 

το ξαναγράφω λοιπον

απο που μπορώ να παραγγείλω το Nexus 10 και πόσο κοστίζει???

 

νομίζω το κατάλληλο άτομο να σου απαντήσει είναι ο efthimis31!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι πολύ καλά.Σίγουρα το iPad έχει πιο πολλές εφαρμογές εδικά για tablet.¨Οσο για τα bechmarks μην τα ξαναλέμε το ipad είναι πολυ ανώτερο σε GPU και το Nexus πολύ ανώτερο σε CPU απόδοση επομένως νικητής δεν υπάρχει με βάση τα benchmarks.

Θα επέλεγα το Nexus κυρίως λόγω τιμής καθώς γενικά δεν μου αρέσει να ξοδεύω πολλά σε τεχνολογία ,η οποία ως γνωστό απαξιώνεται ταχύτατα.Mε κέρδος απο τη αγορά Νexus σε σχέση με iPad μπορείς να αγοράσιες ένα σωρό εφαρμογές και παιχνίδια απο το play store που θα σε κρατήσουν απασχολημένο για πολύ καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...