Jump to content

myphone.gr @ podcast: Επεισόδιο Νο.5 - 03/12/2012


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι του myphone.gr καλώς ήλθατε στο πέμπτο podcast του φόρουμ μας! Έχουμε ξεκινήσει μια καινούργια ενότητα που σαν σκοπό έχει όχι μόνο να συζητήσουμε μαζί τα θέματα της επικαιρότητας αλλά και να γνωριστούμε καλύτερα.

 

Λίγα λόγια για το podcast

 

Το podcast είναι ένα ακουστικό αρχείο το οποίο θα σας παρουσιάζουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα και στο οποίο editors της ομάδας του myphone.gr θα συζητούν, σχολιάζουν κάποια θέματα της επικαιρότητας και όχι μόνο. Μπορείτε να το ακούτε μέσω της γνωστής ιστοσελίδας YouTube, ενώ μπορείτε και να το κατεβάζετε στον υπολογιστή σας σε μορφή mp3 από εδώ.

 

Σήμερα έχουμε οικοδεσπότη τον vlachaquito με την παρέα να συμπληρώνεται με τον DJDB, τον evo Nagata και τον... nokiaκια plankton69. Special Guest εχουμε τον Mythozz ο οποίος θα μας πει την γνώμη του για τα Windows Phone και ειδικά για το hands-on του HTC 8X, ενός hands-on που προκάλεσε.. θύελλα σχολίων!!!

 

Το σημερινό podcast είναι εξ' ολοκλήρου αφιερωμένο στα Windows Phone, με το πρώτο μέρος (μέχρι 40') να είναι αφιερωμένο στο hands-on του Mythozz, ενώ στο δεύτερο μέρος συζητάμε για την Nokia και την πορεία της στην αγορά, με την προσθήκη του μαινόμενου plankton.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jXG-qqNCFA8&]myphone.gr Podcast No5 03/12/2012 - YouTube[/ame]

 

Το τραγούδι που χρησιμοποιήθηκε είναι το grapes – I dunno - http://ccmixter.org/files/grapes/16626

 

 

Το πρώτο επεισόδιο του podcast μπορείτε να το ακούσετε εδώ

Το δεύτερο επεισόδιο του podcast μπορείτε να το ακούσετε εδώ

Το τρίτο επεισόδιο του podcast μπορείτε να το ακούσετε εδώ

Το τέταρτο επεισόδιο του podcast μπορείτε να το ακούσετε εδώ

 

Φυσικά, περιμένουμε τα σχόλιά σας. Καλή ακρόαση!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Καλή η κουβεντούλα, έχω αρκετές ενστάσεις για κάποια πράγματα που λέτε αλλά δεν κάθισα να σημειώσω κιόλας :p

Το επόμενο με παράθυρα και webcams παιδιά, να είναι πιο εύκολο να το παρακολουθήσει κάποιος. Αποφάσισα να ξεβρωμίσω λίγο εδω μέσα, το έριξα στο καθάρισμα και κατάφερα να το ακούσω όλο (αν κάθεσαι μπροστα στο PC, όλο και κάτι αλλο θα διαβάσεις και χάνεις επαφή)

 

keep it up :up:

Link to comment
Share on other sites

το έχω γράψει από την αρχή που έχω τα windows 7 είναι ένα απλό λειτουργικό με βελούδινη αφή και χωρίς κανένα κόλλημα πουθενά με την υποστήριξη του αντίστοιχου καταστήματος εφαρμογών και παιχνιδιών όπως όλες οι εταιρείες κατασκευής λειτουργικών που σέβονται τα κέρδη τους :)

όποιος θέλει να μην έχει ζαλάδα αγοράζει ios ή windows άλλο ένα λειτουργικό που πήγε άπατο αλλά είναι μοναδικό για τη σταθερότητα του και όλα τα υπόλοιπα είναι το web os

η google αν δεν σταματήσει να δίνει το λειτουργικό της όπου να ναι και να μην ξέρεις μέχρι ποια έκδοση θα υποστηρίζει το κινητό σου λόγο της εταιρείας που το αγόρασες δεν....

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα του IOS τα λέμε μειονεκτήματα για τα windows phone. Πείτε απλά δε σας αρέσουν να τελειώνουμε.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα του IOS τα λέμε μειονεκτήματα για τα windows phone. Πείτε απλά δε σας αρέσουν να τελειώνουμε.

 

Ναι, δεν μας αρέσουν. Όταν διορθωθούν τα ξαναλέμε.

 

Τι, σώνει και καλά να μας αρέσουν επειδή θέλει κάποιος; :wacko:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, η νοκια δεν θα μπορουσε ποτε να εχει 4 λειτουργικα.

Δεν ειναι σαμσουγκ , που δεν εχει εταιρικη ταυτοτητα.

Οι συσκευες της ειχαν παντα 1 λειτουργικο, ενα μενου (μενου νοκια, που λεει πόυς κοσμος). Αρα λοιπον, μια επιλογη θα εκανε η νοκια και σωστα επρεξε.

 

Αν η επίλογη των wp ηταν σωστη η οχι, θα φανει, αλλα σκεψου και τα εξης:

Η νοκια με το meego, θα μπορουσε ποτε να ανταγωνιστει την απλ, την google και την ms μαζι? ποιος η νοκια , μια εταιρια που δεν φτιαχνει υπολογιστες ( που πανω κατω εχουν γινει τα σημερινα smartphones). Πιστευω οτι δεν θα ειχε τυχη και πιστευω οτι αυτο σκεφτηκαν και στην νοκια.

Απο την αλλη, το android θα στερουσε σε πολυ μεγαλο βαθμο την εταιρικη ταυτοτητα της νοκια, μεσα στο συμφερτο των ανατολιτικων εταιριων....

 

Η επλογη της να παει με το μερος της ms , δεν ηταν καθολου αψυχολογητη ή παραλογη. Αλλο αν δεν της βγει....

Αποψη μου....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ddr2 εν μέρει συμφωνώ με την άποψή σου. Συμφωνώ ότι με 4 λειτουργικά ίσως να δημιουργούταν ένα γενικό πρόβλημα με την Nokia να δείχνει πως έχει χάσει τον έλεγχο, αλλά με δύο ενεργά λειτουργικά, όπως π.χ. MeeGo και WP, θα ήταν καλύτερα, δηλαδή ας είχε το meego για συσκευές μεσαίας κατηγορίας και αντίστοιχο προσιτό κόστος, ίσως η όλη κατάσταση να εξελισσόταν διαφορετικά και να είχαμε περισσότερους ευχαριστημένους καταναλωτές. Όπως και να 'χει, η επιλογή των Φιλανδών να υιοθετήσουν την πλατφόρμα των windows phone δεν ξέρουμε ακόμη εάν ήταν σωστή, θα δείξουν τα επόμενα δύο περίπου έτη. Αυτή είναι η δική μου άποψη και θαρρώ πως δώσαμε μια πλήρης εικόνα για το τι ακριβώς πιστεύουμε σχετικά με την Microsoft και σε τι μπορεί να υστερεί ακόμη το Mobile λειτουργικό της.

 

Όσοι δεν ακούσατε το podcast μας, κάντε μια προσπάθεια να δείτε ότι σε αρκετά σημεία -ουσιαστικά- εκφράζουμε απόψεις πολλών ή έστω αυτό πιστεύουμε εμείς ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, η νοκια δεν θα μπορουσε ποτε να εχει 4 λειτουργικα.

Δεν ειναι σαμσουγκ , που δεν εχει εταιρικη ταυτοτητα.

Οι συσκευες της ειχαν παντα 1 λειτουργικο, ενα μενου (μενου νοκια, που λεει πόυς κοσμος). Αρα λοιπον, μια επιλογη θα εκανε η νοκια και σωστα επρεξε.

 

Αν η επίλογη των wp ηταν σωστη η οχι, θα φανει, αλλα σκεψου και τα εξης:

Η νοκια με το meego, θα μπορουσε ποτε να ανταγωνιστει την απλ, την google και την ms μαζι? ποιος η νοκια , μια εταιρια που δεν φτιαχνει υπολογιστες ( που πανω κατω εχουν γινει τα σημερινα smartphones). Πιστευω οτι δεν θα ειχε τυχη και πιστευω οτι αυτο σκεφτηκαν και στην νοκια.

Απο την αλλη, το android θα στερουσε σε πολυ μεγαλο βαθμο την εταιρικη ταυτοτητα της νοκια, μεσα στο συμφερτο των ανατολιτικων εταιριων....

 

Η επλογη της να παει με το μερος της ms , δεν ηταν καθολου αψυχολογητη ή παραλογη. Αλλο αν δεν της βγει....

Αποψη μου....

 

Γιάννη (ddr2), θα ήταν προσωρινή κατάσταση όμως, όχι μόνιμη. Επίσης, τότε την άντεχε και την έπαιρνε να πάρει το ρίσκο, όπως πήρε και με τα WP, τα οποία είναι επίσης ρίσκο (για όλους, όχι μόνο για τη Nokia, απλά γι'αυτή λίγο παραπάνω γιατί στηρίζεται 100% πάνω τους). Με την λογική της γιγάντωσης των WP σιγά-σιγά θα «έκοβε» το Symbian, μεταφέροντας το στα Asha, που ήδη θα ήταν μια μίξη S40/Meltemi. Το Meego θα ήταν ως high-end σε φυσιολογική τιμή και με περισσότερη πίστη από μεριάς Nokia. Στην άνοδο των WP (γιατί, καλώς-κακώς κάποτε θα ανεβούν πολύ), θα έκανε αλλαγή ρόλων σε WP και Meego, βάζοντας τα πρώτα στις ναυαρχίδες και το Meego σε μεσαίας κατηγορίας (όπως έκανε τόσα χρόνια με S40/S60/S80 και αργότερα S40/S60/MaeMo-MeeGo).

 

Αν ξεκίναγε όσα λέω το 2010 που κλείδωσε το deal με την MS, θα ήταν τώρα σε καλύτερη θέση, πιο χαλαρή οικονομικά και ψυχολογικά, ενώ αν πες του χρόνου τα WP Blue κάνουν όντως επανάσταση, θα έκανε την εσωτερική αλλαγή και την κατάργηση του Symbian. Αντί αυτού, καθόμαστε με pop-corn και χαζεύουμε τα χάλια της.

 

Τα αναφέρω και στο podcast ρε συ, ίσως όχι με τόση λεπτομέρεια. Γι'αυτό υπάρχει και το θέμα άλλωστε, για διευκρινήσεις. Δεν στη λέω, προς Θεού, ούτε θα το έκανα ποτέ σε κάποιον για κινητά και εταιρίες. Καλά έκανες και postαρες, για να διευκρινίσω καλύτερα τα λεγόμενα και την σκέψη μου, πριν βρεθεί κάποιος να μου πει «τι λες;»... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Στην παρούσα φάση και με τους ρυθμούς ανάπτυξης των WP, φαίνεται ότι δεν υπάρχει χρόνος για την Nokia.

 

Αν ειχε ασχοληθεί με το Android απο τον καιρο που έβγαλε το πρωτο Lumia θα είχε μέσα σ ένα χρόνο αντιστρέψει το κλιμα με πωλήσεις πολλών εκατομμυρίων.

Υπερεκτιμησαν την αποδοχή των WP απο το κοινό. Όμως μετά από 2 χρονια κυκλοφορίας της πρώτης φουρνιάς αποδεικνύεται οτι η διείσδυση τους στην αγορά ειναι πολυ κατω του αναμενόμενου.

 

Δεν ειμαι απ αυτούς που αντιπαθούν το εν λόγο λειτουργικό, αντιθέτως μ αρέσει σε πολλά σημεία. Όμως δεν γινεται να το προχωρά η MS με τον ιδιο ρυθμό που ειχε η apple το 2007. Δεν εχει τα περιθώρια. Αν δεν ειχε και την ΝΟΚΙΑ δεν θα ειχαμε προλάβει να δουμε wp8. Θα τα ειχαν παρατήσει.

 

Η Nokia σαν παλαιότερη και πιο έμπειρη στον χώρο θα μπορούσε να δώσει μια εντελώς διαφορετική εκδοχή σε δικές της συσκευές με android.

Τωρα ειναι αργά.

Η samsung ειτε μας αρέσει ειτε οχι έχτισε το δικό της όνομα και το έκανε ταυτόσημο με την λέξη android.

Άλλωστε και οι άλλοι δεν έκαναν κάτι παραπάνω απ αυτήν όταν έφτιαχναν όνομα. Τουλάχιστον εγω θυμάμαι την ΝΟΚΙΑ την δεκαετία του '80 να φτιάχνει φθηνές τηλεοράσεις.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη (ddr2), θα ήταν προσωρινή κατάσταση όμως, όχι μόνιμη. Επίσης, τότε την άντεχε και την έπαιρνε να πάρει το ρίσκο, όπως πήρε και με τα WP, τα οποία είναι επίσης ρίσκο (για όλους, όχι μόνο για τη Nokia, απλά γι'αυτή λίγο παραπάνω γιατί στηρίζεται 100% πάνω τους). Με την λογική της γιγάντωσης των WP σιγά-σιγά θα «έκοβε» το Symbian, μεταφέροντας το στα Asha, που ήδη θα ήταν μια μίξη S40/Meltemi. Το Meego θα ήταν ως high-end σε φυσιολογική τιμή και με περισσότερη πίστη από μεριάς Nokia. Στην άνοδο των WP (γιατί, καλώς-κακώς κάποτε θα ανεβούν πολύ), θα έκανε αλλαγή ρόλων σε WP και Meego, βάζοντας τα πρώτα στις ναυαρχίδες και το Meego σε μεσαίας κατηγορίας (όπως έκανε τόσα χρόνια με S40/S60/S80 και αργότερα S40/S60/MaeMo-MeeGo).

 

Αν ξεκίναγε όσα λέω το 2010 που κλείδωσε το deal με την MS, θα ήταν τώρα σε καλύτερη θέση, πιο χαλαρή οικονομικά και ψυχολογικά, ενώ αν πες του χρόνου τα WP Blue κάνουν όντως επανάσταση, θα έκανε την εσωτερική αλλαγή και την κατάργηση του Symbian. Αντί αυτού, καθόμαστε με pop-corn και χαζεύουμε τα χάλια της.

 

Τα αναφέρω και στο podcast ρε συ, ίσως όχι με τόση λεπτομέρεια. Γι'αυτό υπάρχει και το θέμα άλλωστε, για διευκρινήσεις. Δεν στη λέω, προς Θεού, ούτε θα το έκανα ποτέ σε κάποιον για κινητά και εταιρίες. Καλά έκανες και postαρες, για να διευκρινίσω καλύτερα τα λεγόμενα και την σκέψη μου, πριν βρεθεί κάποιος να μου πει «τι λες;»... :)

 

Πας καλα ρε Χρηστο?? σιγα μη νομιζα οτι μου τη λες ( εκτος κι αν μου τη λες και δεν το καταλαβαινω:p ). Κουβεντουλα κανουμε:)

Δεν θα μπορουσα να φανταστω τη νοκια να βγαζει android παντως. Βεβαια, ουτε και windows θα μπορουσα να τη φανταστω να βγαζει...

 

Το θεμα ειναι (και το ειχαν καταλαβει στη νοκια) οτι δεν μπορουν απο μονοι τους να αντιμετωπισουν τα μεγαθηρια της πληροφορικης (apple, google, ms). Αρα, το meego, καλο, χρυσο, αλλα δεν θα τους εκανε τις πωλησεις που θα ηθελαν. Επρεπε να διαλεξουν ενα απο τα υπαρχοντα στρατοπεδα. ( το ios εξαιρειται βεβαια) αρα τι μενει? η android ή wp. Διαλεξαν το δευτερο. Για πολλους λογους. Στα wp η νοκια ειναι ο κυριαρχος κατασκευαστης, ενω στο android παντα θα εβλεπε την πλατη της σαμσουγκ, μην σου πω και της lg.

 

Για να καταλαβεις τι εννοω, η μοτορολα που στην αμερικη καποτε ηταν σχεδον μονοπώλειο, σημερα πουλαει λιγοτερα android απο τη σαμσουγκ. Γιατι να εχει καλυτερη τυχη η νοκια (οχι στην αμερικη, που ποτε δεν πουλουσε αλλωστε) αλλα στην ιδια την ευρωπη?

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

Για να καταλαβεις τι εννοω, η μοτορολα που στην αμερικη καποτε ηταν σχεδον μονοπώλειο, σημερα πουλαει λιγοτερα android απο τη σαμσουγκ. Γιατι να εχει καλυτερη τυχη η νοκια (οχι στην αμερικη, που ποτε δεν πουλουσε αλλωστε) αλλα στην ιδια την ευρωπη?

 

Γιατί η ΝΟΚΙΑ δεν έχει καμία σχέση με τη motorola σε πωλήσεις παγκοσμίως.

Γιάννη η Motorola εκτός Αμερικής, Καναδά και Αυστραλίας, δεν είχε ποτέ δυνατές πωλήσεις, εκτός των 2 πρώτων χρόνων της κυκλοφορίας των mobiles. Η Νοκια παγκοσμιώς και μεχρι προσφατα ήταν το Νο1. Αυτήν ήξεραν αυτή προτιμούσαν.

Αν λοιπόν αρχες του 11 έμπαινε η Νοκια δυναμικά στο android με δικά της μενού και εφαρμογές, design, ποιότητα σε κάμερα κλπ, θα προλάβαινε το μεγάλο μπαμ της samsung τουλάχιστον στην μεσαία και μεγάλη κατηγορία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ΝΟΚΙΑ δεν έχει καμία σχέση με τη motorola σε πωλήσεις παγκοσμίως.

Γιάννη η Motorola εκτός Αμερικής, Καναδά και Αυστραλίας, δεν είχε ποτέ δυνατές πωλήσεις, εκτός των 2 πρώτων χρόνων της κυκλοφορίας των mobiles. Η Νοκια παγκοσμιώς και μεχρι προσφατα ήταν το Νο1. Αυτήν ήξεραν αυτή προτιμούσαν.

Αν λοιπόν αρχες του 11 έμπαινε η Νοκια δυναμικά στο android με δικά της μενού και εφαρμογές, design, ποιότητα σε κάμερα κλπ, θα προλάβαινε το μεγάλο μπαμ της samsung τουλάχιστον στην μεσαία και μεγάλη κατηγορία.

 

Δεν είμαι σίγουρος Κώστα. Ίσως και να έχεις δίκιο βέβαια, ποτέ δεν θα μάθουμε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μα ποσο πολυ συμφωνω με τον Νίκο,mythoz.

Εχω πάρει συνολικά 2 φορες wp κινητο,και τις 2 φορες με απώθησε το μονοτονο του μενου και φυσικα κάποιες αδικαιολόγητες ελλείψεις.

Τα tiles απο την Αλλη.με έκαναν να νιώθω σαν παιδι με ειδικές ανάγκες.εικονιδια μεγάλα στην αρχική οθόνη που πραγματικα με χάλασαν πολυ.το οτι αλλάζουν μέγεθος δε μου λεει κατι,πρωτοτυπία ειναι αυτη?

Έπειτα,περνάς στο βασικό μενου κι έχεις ως χρώμα 2 επιλογές,μαύρο και λευκο και φυσικα το κατεβατο απο τις ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ αλλα και τις λειτουργίες του κινητου.

Το αλλο δε....μας μαθαίνει και το αλφάβητο,μετα απο έναν ορισμένο αριθμό εφαρμογών σου πετάει κι ενα αλφαβηταρι πάνω απο τις ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ που ξεκινούν απο το εκάστοτε γράμμα.ακυρο τελείως.μεχρι και το απαρχαιωμένο για πολλούς Symbian με τα μενου κα υπιμενου για μένα ειναι πιο ωραίο.

Το οτι τα wp8 μπήκαν σε πολυ καλές απο θεμα χαρακτηριστικών συσκευές επίσης δε μου λεει κατι.

Ποια η διάφορα,η κάμερα?η οθόνη?γιατι δεν βλεπω που αλλού μπορει να φανεί δυνατό ενα τέτοιο κινητο.

Το θετικό σε αυτα τα κινητα ειναι η γκάμα των χρωμάτων που θα την ήθελα και σε άλλες συσκευές με αλλο λειτουργικο.

Η Nokia τωρα,δυστυχώς στοιχηματισε και στο τελος θα ξαπουληθει τελείως απο αυτο το λάθος στοίχημα...γιατι ανάκαμψη απο αυτο το λειτουργικο δεν θα υπάρξει σύντομα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μα ποσο πολυ συμφωνω με τον Νίκο,mythoz.

Εχω πάρει συνολικά 2 φορες wp κινητο,και τις 2 φορες με απώθησε το μονοτονο του μενου και φυσικα κάποιες αδικαιολόγητες ελλείψεις.

Τα tiles απο την Αλλη.με έκαναν να νιώθω σαν παιδι με ειδικές ανάγκες.εικονιδια μεγάλα στην αρχική οθόνη που πραγματικα με χάλασαν πολυ.το οτι αλλάζουν μέγεθος δε μου λεει κατι,πρωτοτυπία ειναι αυτη?

Έπειτα,περνάς στο βασικό μενου κι έχεις ως χρώμα 2 επιλογές,μαύρο και λευκο και φυσικα το κατεβατο απο τις ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ αλλα και τις λειτουργίες του κινητου.

Το αλλο δε....μας μαθαίνει και το αλφάβητο,μετα απο έναν ορισμένο αριθμό εφαρμογών σου πετάει κι ενα αλφαβηταρι πάνω απο τις ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ που ξεκινούν απο το εκάστοτε γράμμα.ακυρο τελείως.μεχρι και το απαρχαιωμένο για πολλούς Symbian με τα μενου κα υπιμενου για μένα ειναι πιο ωραίο.

Το οτι τα wp8 μπήκαν σε πολυ καλές απο θεμα χαρακτηριστικών συσκευές επίσης δε μου λεει κατι.

Ποια η διάφορα,η κάμερα?η οθόνη?γιατι δεν βλεπω που αλλού μπορει να φανεί δυνατό ενα τέτοιο κινητο.

Το θετικό σε αυτα τα κινητα ειναι η γκάμα των χρωμάτων που θα την ήθελα και σε άλλες συσκευές με αλλο λειτουργικο.

Η Nokia τωρα,δυστυχώς στοιχηματισε και στο τελος θα ξαπουληθει τελείως απο αυτο το λάθος στοίχημα...γιατι ανάκαμψη απο αυτο το λειτουργικο δεν θα υπάρξει σύντομα.

 

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Αν αφήσουμε το θέμα των εφαρμογών το οποίο ειναι θέμα χρόνου, δεν είναι τόσο κακό σαν λειτουργικό.

Αν για παράδειγμα διέθετε τις καλύτερες εφαρμογές του app store, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί καλύτερο από το ios, καθώς εκτός από πολύ λιγότερους περιορισμούς και ελλείψεις, υπάρχουν πολλές ευκολίες στην καθημερινή χρήση που δεν τις έχει το ios.

Τα live tiles σπάνε την μονοτονία και σε κάποιες περιπτώσεις είναι άκρως λειτουργικά.

Μήπως το 80% των widgets στα android δεν είναι άχρηστο?

Σίγουρα χρειάζεται βελτιώσεις αλλά έχει φτάσει σε καλό σημείο. Αν είχα όλες τις εφαρμογές που μου είναι απαραιτητες και με την λειτουργία που θέλω, θα μπορούσα κάλλιστα να το χρησιμοποιήσω σε κύρια συσκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεται βελτιώσεις αλλά έχει φτάσει σε καλό σημείο. Αν είχα όλες τις εφαρμογές που μου είναι απαραιτητες και με την λειτουργία που θέλω, θα μπορούσα κάλλιστα να το χρησιμοποιήσω σε κύρια συσκευή.

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό. Άλλωστε, ένα βήμα μακριά ήμουν...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Αν αφήσουμε το θέμα των εφαρμογών το οποίο ειναι θέμα χρόνου, δεν είναι τόσο κακό σαν λειτουργικό.

Αν για παράδειγμα διέθετε τις καλύτερες εφαρμογές του app store, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί καλύτερο από το ios, καθώς εκτός από πολύ λιγότερους περιορισμούς και ελλείψεις, υπάρχουν πολλές ευκολίες στην καθημερινή χρήση που δεν τις έχει το ios.

Τα live tiles σπάνε την μονοτονία και σε κάποιες περιπτώσεις είναι άκρως λειτουργικά.

Μήπως το 80% των widgets στα android δεν είναι άχρηστο?

Σίγουρα χρειάζεται βελτιώσεις αλλά έχει φτάσει σε καλό σημείο. Αν είχα όλες τις εφαρμογές που μου είναι απαραιτητες και με την λειτουργία που θέλω, θα μπορούσα κάλλιστα να το χρησιμοποιήσω σε κύρια συσκευή.

 

Αυτο που για σένα σπάει την μονοτονία για μένα ειναι μονοτονο;)

ΕΓΩ θέλω χρήση δικού μου wallpaper,ετσι συνηθισα απο το 7650 κι έπειτα,ετσι θέλω και τωρα.

Αυτο με τις εφαρμογες και οτι ειναι θεμα χρόνου το ακούμε πολλοι 1,5 χρόνο τωρα,αλλα τα βήματα ειναι σαν χελώνας,λογικο καθώς το ενδιαφέρον ειναι πολυ λιγο κι ας κάνουν promotion.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα WP έχουν την καλύτερη εφαρμογή επαφών που υπάρχει σήμερα σε mobile OS

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που για σένα σπάει την μονοτονία για μένα ειναι μονοτονο;)

ΕΓΩ θέλω χρήση δικού μου wallpaper,ετσι συνηθισα απο το 7650 κι έπειτα,ετσι θέλω και τωρα.

Αυτο με τις εφαρμογες και οτι ειναι θεμα χρόνου το ακούμε πολλοι 1,5 χρόνο τωρα,αλλα τα βήματα ειναι σαν χελώνας,λογικο καθώς το ενδιαφέρον ειναι πολυ λιγο κι ας κάνουν promotion.

 

Μα το λειτουργικό δεν είναι για να σπάμε την μονοτονία μας ούτε για να χάνουμε τον χρόνο μας βελτιώνοντας το. Εχει την υποχρέωση να είναι χρηστικό και να επιτρέπει στις εφαρμογές να λειτουργούν απροβλημάτιστα.

 

Έχουμε κάποια κατάλοιπα από τον καιρό των WM οπου είχαμε 5-10 βασικές εφαρμογές ολες ολες και περνάγαμε την ώρα μας κοιτάζοντας τις οθόνες πόσο όμορφα δείχνουν μετα από τις βελτιώσεις που κάναμε. Συν οτι το UI ήταν απαράδεκτο σε λειτουργικότητα. Το ίδιο συνέβαινε και στις Symbian smartphone συσκευές.

 

Αυτή η τακτική πέρασε και στο android καθως αυτο ουσιαστικά ειναι ο διάδοχος των WM και όχι τα WP. Ευτυχώς τελευταία πάει να αλλάξει και εκεί η όλη κατάσταση. Μεχρι το 2011 είχαμε χρήστες που δεν είχαν καν ενα μικρό data plan για τις βασικές λειτουργίες και η μοναδική τους επαφή και χρήση ηταν το φλασάρισμα.

 

Το ότι δεν αρέσει σε κάποιον οπτικά, το καταλαβαίνω και το δέχομαι.

Ομως το μεγαλύτερο λάθος είναι ο τρόπος που παρουσιάζονται οι WP συσκευές.

Σχεδόν όλοι οι reviwers αλλα και οι demo συσκευες στα καταστηματα δεν είναι στημένες.

Ειδικά με τα WP8 μπορείς να δώσεις στην αρχική οθόνη το προσωπικό σου στιλ.

Θες για παράδειγμα κάποιο wallpaper? δώσε το μεγαλύτερο μέγεθος στο tile των φώτο και επέλεξε καποια πανέμορφα wallpaers που θα εναλλάσσονται αυτόματα. Βάλε πάνω κάποια αλλά live tiles οπως του καιρού, κάποιων επαφών που σ ενδιαφέρουν, των ειδήσεων κλπ και αυτομάτως έχεις ένα real live wallpaper που δεν σου τρώει την μπαταρία όπως γίνεται στα android.

 

Για μένα αυτά που λείπουν είναι:

a) Eνα notification center με μπάρα όπως στα android & ios, ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνεις όλα τα tiles για ενημέρωση.

b) Tiles που διαθέτουν scrolling. Παράδειγμα το tile του ημερολογιου σου δείχνει μόνο το αμέσως επόμενο συμβάν. Θα μπορούσε με scrolling να σου δείχνει για τις επόμενες 2-3 μέρες.

Να υπάρχει ΟΕΜ εφαρμογή tasks με επίσης scrolable tile το οποίο θα έχει την δυνατότητα επιλογης συχρονισμού και με google tasks, Tootledo κλπ, ώστε να έχεις τις εργασίες σου συγχρονισμένες σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή διαθέτεις.

c) Live tile για το One Note για άμεση πρόσβαση και καρφίτσωμα των σημαντικότερων σημειώσεων οι οποίες θα εναλλάσσονται στην επιφάνεια του tile.

d) Μεγαλύτερη ελευθερία στους developers για προσαρμογή των εφαρμογών τους, αλλά μεσα σε κάποια όρια και όχι όπως στο android που μπορεί καθε προγραμματιστής να ορίσει αυθαίρετα το αν θα ανοίγει η εφαρμογή του με το startup και αν δεν θα κλείνει ποτέ.

ε) Φθηνότερες εφαρμογές. Να κοστίζουν όσο και στο app store.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις εφαρμογες και οτι ειναι θεμα χρόνου το ακούμε πολλοι 1,5 χρόνο τωρα,αλλα τα βήματα ειναι σαν χελώνας,λογικο καθώς το ενδιαφέρον ειναι πολυ λιγο κι ας κάνουν promotion.

 

Δεν έχεις πολύ άδικο όμως τελευταία μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι κάτι αλλάζει. Δες για παράδειγμα το φόρουμ. Ξαφνικά βλέπω μεγάλη συμμετοχή σε ότι αφορά τα wp8 (θετική και αρνητική). Δεν περίμενα τόσο ενδιαφέρον για ένα λειτουργικό που κατέχει περίπου το 2,5% (αν δεν κάνω λάθος). Εγώ καταλαβαίνω ότι κάτι αλλάζει. Το μέλλον θα δείξει αν ναι και πόσο.

Μακάρι να πηγαίνουν όλα τα λειτουργικά καλά ώστε να υπάρχει έντονος ανταγωνισμός με τα γνωστά οφέλη για μας τους καταναλωτές.;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...