Jump to content

Προβλημα Μνημης σε windows


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοι Συμφορουμιτες

 

Εχω ενα προβλημα εδω και αρκετους μηνες.

 

Εχω ενα συστημα, πριν με win7 τωρα με 8 για να δω αν εφταιγε αυτο αλλα δεν.

Ο υπολογιστης ειναι ΑΜΔ , 64 μπιτ και εχω βαλει πανω 8 γιγα μνημης και 64μπιτα win ωστε να βλεπουν τη μνημη.

 

Το προβλημα ειναι οτι μερικους μηνες τωρα, οταν ειμαι στον υπολογιστη, φαινεται οτι εξαντλει τη μνημη του.Κολλανε ολα, πρεπει να κλεισω ολες τις εφαρμογες (ακομα και αν ειναι 2-3 ) για να επανελθει.

 

Αυτο που με τρομαζει ειναι οτι δε το εκανε πριν κανα χρονο και κατι που τον αγορασα.

Αρα τι μπορει να φταιει πιστευετε?

 

Εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι θεμα hardware. Δε νομιζω οτι καποιο προγραμμα το κανει αυτο μιας και εκανα φορματ και περασα τα 8 και εχω παλι τα ιδια.

 

Να φταιει ο ανεμιστηρας? Ειναι κουτι media tower , τετραγωνο και μικρο και ελαφρυ.

Να φταιει το bios?

 

Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας αν μπορειτε γιατι πολυ με ταλαιπωρει αυτη η ιστορια.

Και δε παιζω καν παιχνιδια.

Το χω μονο κατεβαστηρι και μονο για δισδιαστατες εφαρμογες οποτε φανταζεστε ποσο ενοχλητικο ειναι ολο αυτο.

 

Καμια βοηθεια?

:X:cry::cry::cry:

:X
Link to comment
Share on other sites

8giga μνήμης για κατεβαστήρι;;

Τσάμπα το ρεύμα που καίει.

 

Στο πρόβλημά σου τώρα.Τι σχέση έχει το αν τελειώνει η μνήμη (που δύσκολο το βλέπω να σου τρώει κάτι τα 8gb) με τον ανεμιστήρα ή το bios?

Προφανώς λοιπόν δεν ξέρεις αν φταίει η μνήμη ή κάτι άλλο και άρα θέλει γενικό ψάξιμο.

Ξεκινά με τον έλεγχο θερμοκρασιών και μετά δες μέσω task manager αν βλέπεις καμιά εφαρμογή να τρώει ιδιαίτερα πολύ μνήμη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

8giga μνήμης για κατεβαστήρι;;

Τσάμπα το ρεύμα που καίει.

 

Στο πρόβλημά σου τώρα.Τι σχέση έχει το αν τελειώνει η μνήμη (που δύσκολο το βλέπω να σου τρώει κάτι τα 8gb) με τον ανεμιστήρα ή το bios?

Προφανώς λοιπόν δεν ξέρεις αν φταίει η μνήμη ή κάτι άλλο και άρα θέλει γενικό ψάξιμο.

Ξεκινά με τον έλεγχο θερμοκρασιών και μετά δες μέσω task manager αν βλέπεις καμιά εφαρμογή να τρώει ιδιαίτερα πολύ μνήμη.

 

Αν κολάει πιθανόν να είναι και ιος...τι αντιβιοτικό έχεις ;

 

Κάνε scan με malware bytes και Spybot S&D.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ιος

Δεν ειναι καποια εφαρμογη γιατι παλιοτερα ετρεχαν ολα ρολοι με το ιδιο config.

 

τωρα απλα ανοιγει 2-3 εφαρμογες (οποιες και αν ειναι αυτες) και πρεπει να τα κλεισω ολα για να συνελθει.

Πραγματικα μου κανει τρομερη εντυπωση

 

αυξησα μεχρι και τη virtual memory αλλα τζιφος

:X
Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς λάθος η προσέγγισή σου. Υποθέσεις σε στάνταρ πράγματά δεν πρέπει να γίνονται.

Υπάρχουν desktop gadgets με τα οποία μπορείς να βλέπεις την μνήμη σου. Αρά καταλαβαίνεις αν γεμίζει η όχι. Πράγμα δύσκολο γιατί πέρασες κ τα 8 κ σου κάνει το ίδιο πρόβλημα. Εκ πάση περίπτωσή πάντα μπορείς να δουλέψεις πότε με τη μία κ πότε με την άλλη μνήμη για να δεις αν όντως είναι εκεί το πρόβλημα.

 

Ένας άλλος λόγος να κολλάει ο υπολογιστής είναι άμα έχει πρόβλημα ν δίσκος. Έλεγξε αν όταν κολλάει, ανάβει κόκκινο το λαμπάκι του. Άμα γυρίζει η προσπαθεί να γυρίσει τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς λάθος η προσέγγισή σου. Υποθέσεις σε στάνταρ πράγματά δεν πρέπει να γίνονται.

Υπάρχουν desktop gadgets με τα οποία μπορείς να βλέπεις την μνήμη σου. Αρά καταλαβαίνεις αν γεμίζει η όχι. Πράγμα δύσκολο γιατί πέρασες κ τα 8 κ σου κάνει το ίδιο πρόβλημα. Εκ πάση περίπτωσή πάντα μπορείς να δουλέψεις πότε με τη μία κ πότε με την άλλη μνήμη για να δεις αν όντως είναι εκεί το πρόβλημα.

 

Ένας άλλος λόγος να κολλάει ο υπολογιστής είναι άμα έχει πρόβλημα ν δίσκος. Έλεγξε αν όταν κολλάει, ανάβει κόκκινο το λαμπάκι του. Άμα γυρίζει η προσπαθεί να γυρίσει τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

 

το ελεγξα

δεν αναβει.

 

Ξερεις τι.

Δεν ειναι ακριβως οτι κολλαει.

Απλα κανει draining ολη τη μνημη

πρεπει να κλεισω εφαρμογες και να στρωσει

για αυτο πλεον τα βαζω ολα με το μυαλο μου

:(

:X
Link to comment
Share on other sites

Με το που ξεκινάς το μηχάνημα δηλαδή παθαίνει overflow;; αν είναι έτσι σίγουρα δεν είναι θέμα hardware.

 

Ναι αλλά λέει το παιδί ότι έβαλε κ τα 8άρια πάνω κ πάλι το ίδιο έκανε. Αρά δεν είναι πρόβλημα software...

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι

ξεκινανε ολα καλα

Αν ανοιξω πες 3 tabs και utorrent αρχιζει και δειχνει οτι δεν εχει μνημη

Και η οθονη κανει σαν overflow . Πρεπει να τα κλεισω ολα τα ανοικτα apps, να περιμενω μερικα δευτερολεπτα και μετα επανερχεται σα να μη συνεβη τιποτα.

 

Παλια ανοιγα τα παντα και δεν ειχα τετοιο προβλημα.

Ολη μερα κανω search αλλα δε βρισκω καποια λυση

:X
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το BurnInTest για να δεις αν εχεις οντως προβλημα στο hardware να εισαι σιγουρος. Πρωτα βεβαια θα εισαι ενημερωμενος απο drivers και τα συναφη. Εγκαθηστας, επανεκκινεις, και με το που μπει windows το τρεχεις, χωρις να ανοιξεις τιποτα αλλο.

 

http://www.passmark.com/products/bit.htm

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το BurnInTest για να δεις αν εχεις οντως προβλημα στο hardware να εισαι σιγουρος. Πρωτα βεβαια θα εισαι ενημερωμενος απο drivers και τα συναφη. Εγκαθηστας, επανεκκινεις, και με το που μπει windows το τρεχεις, χωρις να ανοιξεις τιποτα αλλο.

 

http://www.passmark.com/products/bit.htm

 

Το δοκίμασα και σε ευχαριστω πολυ για αυτο.

Κανενα προβλημα ως τωρα. Δεν εδειξε κατι.

 

Εψαξα να δω με ποιες εφαρμογες κολλαει

 

Το κανει λοιπον οταν ανοιγω

 

1)utorrent

2)BSP Player

3)Rockmelt Explorer

 

To οποιο μου κανει φοβερη εντυπωση , γιατι δεν ειναι καν απαιτητικες εφαρμογες!

Με μονιτορ προγραμματα μνημης, δειχνει οτι ακομα και οταν τρεχουν αυτες οι εφαρμογες, εχω αλλα 7,5 γιγα διαθεσιμα!

Αλλα παρολα αυτα κολλαει και πρεπει να κλεισω τις εφαρμογες, να περιμενω μερικα δευτερολεπτα και μετα να επανελθει.

 

Και οταν κολλαει ειναι σα να αναβοσβηνει συνεχεια η οθονη.

 

Λετε να ειναι ο επεξεργαστης?

Αν αλλαξω επεξεργαστη καποια στιγμη θα ειναι καλυτερα?

Εχω AMD Athlon II X4 620

Edited by mplip^
:X
Link to comment
Share on other sites

Μπας και είναι τελικά θέμα drivers? Κάποιο hardware conflict δείχνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι θέμα hardware. Πες μας λίγο το μοντέλο της μητρικής, πόσα ραμ και τί συχνότητες έχεις όπως και τον ακριβή τύπο του επεξεργαστή σου. Τον τύπο τον είδα, η μητρική σου όμως με ενδιαφέρει μήπως με ένα απλό bios update ξεκολλήσουν οι μνήμες και παίξει το μηχάνημα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To flickering συνεχιζει.

 

Κατεληξα και νομιζα καλως εκανα στο οτι ειναι θεμα της καρτας γραφικων.

 

Γιατι τελικα νομιζω οτι βρηκα τη σωστη λεξη.Δε κολλαει το pc. τρεμοπαιζει η οθονη και πρεπει να κλεισω ο,τι εχω ανοικτο και να περιμενω καποια λεπτακια μετα συνεχιζει κανονικα. δηλαδη δε κολλαει ο υπολογιστης. Ο κερσορας κουνιεται κανονικα απλα η οθονη τρεμοπαιζει σε καποιες εφαρμογες.

 

Αυτο γινεται οταν ανοιξω mtorrent, explorer η οτιδηποτε εχει να κανει με πολλα αρχεια μαζεμενα.

 

Αλλαξα με καινουρια καρτα με 2 γιγα (απο 1 που ειχα).

Radeon HD5450.

 

Παλι τα ιδια.

Αρχιζει και γινεται γριφος.

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πιστεύω ότι είναι θέμα hardware. Πες μας λίγο το μοντέλο της μητρικής, πόσα ραμ και τί συχνότητες έχεις όπως και τον ακριβή τύπο του επεξεργαστή σου. Τον τύπο τον είδα, η μητρική σου όμως με ενδιαφέρει μήπως με ένα απλό bios update ξεκολλήσουν οι μνήμες και παίξει το μηχάνημα.

 

Το έκανες? Bump :):):!::!::!::

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...