Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμένα ενώ βγάζει τα στοιχεία μου το Covud free wallet, η φωτογραφία είναι μιας γριάς και όχι δική μου… για γέλια και για κλάματα…
Είδα στο twiter το παρακατω ποστ θυμήθηκα το δικό σου

"Μην είστε μίζεροι ρε μια χαρά δουλεύει η εφαρμογή. Τέλος πάντων, όποιος έχασε τη γιαγιά του την έχω εγώ."

https://t.co/w8M3jW7FKO53804410b6fae451585721381076f4ca.jpg

---------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος εξοικειωμένος με rss feeders, να βοηθήσει αν γνωρίζει;

Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσεις την εφαρμογή έτσι ώστε να σου έρχεται ειδοποίηση βασιζόμενη σε μια λέξη-κλειδί;
Για παράδειγμα, αν έχω προσθέσει ένα site με υπότιτλους για σειρές, μπορεί η εφαρμογή να με ειδοποιεί όταν θα βγουν υπότιτλοι για την τάδε σειρά που θα έχω ορίσει;

Εγκατέστησα το Feedly αλλά δεν βρήκα σχετική ρύθμιση.
Υπάρχει και δεν την είδα; Ή υπάρχει κάποιος άλλος reader με τέτοια ρύθμιση;

Ευχαριστώ.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με το inoreader φτιάχνοντας ένα rule, αλλά θες μηνιαία συνδρομή... εγώ έχω το free πακέτο. Νομίζω αν κάνεις νέο account θα σου δώσει 15 μέρες premium οπότε δοκίμασε το να δεις. Να δες μια εικόνα πως δουλεύει (δεν μπορώ να το τρέξω γιατί δεν έχω premium).

image.thumb.png.3e7d779cf25431c23d0b2d5de6a10400.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς να υπάρχει καμία εφαρμογή να μπορείς να βγάλεις screenshot απλά σύροντας τρία δάχτυλα προς τα κάτω στην οθόνη όπως στα xiaomi?


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, manan69t said:

Ξέρει κανείς να υπάρχει καμία εφαρμογή να μπορείς να βγάλεις screenshot απλά σύροντας τρία δάχτυλα προς τα κάτω στην οθόνη όπως στα xiaomi?


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι και εμένα θα με ενδιέφερε κάτι διαφορετικό από το "σύρσιμο" της παλάμης (samsung γαρ), η huawei είχε ένα ωραίο, χτύπημα με το δάχτυλο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα θα με ενδιέφερε κάτι διαφορετικό από το "σύρσιμο" της παλάμης (samsung γαρ), η huawei είχε ένα ωραίο, χτύπημα με το δάχτυλο. 
Σα της Xiaomi τόσο βολικό δεν έχω βρει.
Τα έχουν και στα Ralme αν δε κάνω λάθος.
Αλλά στο Samsung galaxy note με έχει κουράσει κι εμένα το σύρσιμο της παλάμης γι'αυτό ρωτάω να μην ψάχνω στη τύχη αν υπάρχει κάτι.


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σα της Xiaomi τόσο βολικό δεν έχω βρει.
Τα έχουν και στα Ralme αν δε κάνω λάθος.
Αλλά στο Samsung galaxy note με έχει κουράσει κι εμένα το σύρσιμο της παλάμης γι'αυτό ρωτάω να μην ψάχνω στη τύχη αν υπάρχει κάτι.


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστά και σε realme 8 έτσι λειτουργεί, επιβεβαιώνω φίλε Μάνο

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμος power button+volume up για screenshot δεν βολευει;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και σε realme 8 έτσι λειτουργεί, επιβεβαιώνω φίλε Μάνο

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μεγάλη ευκολία φίλε Τόλη.
Αυτό όπως και ο φακός της Xiaomi είναι όλα τα λεφτά στην πρακτικότητα και απορώ πώς δεν έχουν αντιγράψει οι άλλες εταιρείες τη λειτουργία τους.
Έχεις πάρει Realme φίλε?

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο συνδιασμος power button+volume up για screenshot δεν βολευει;
Να έχεις μία οθόνη 6.8" και να ψάχνεις κουμπιά??
Κουραστικό και αναχρονιστικό για την καθημερινότητα!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για samsung εάν θέλετε βάζετε το nice lock.

Έχει φοβερά add ons. Ένα από αυτά one hand operation + σας δίνει δυνατότητες να έχετε 3 χειρονομίες ανά πτέρυγα. 3 δεξιά στην οθόνη και άλλες 3 αριστερά στην οθόνη. Σε αυτές τις χειρονομίες βάζετε ότι ενέργεια θέλετε. Εγώ  στη δεξιά μεριά της οθόνης και κίνηση προς τα κάτω έχω το screenshot,  προς τα επάνω τον φακό...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, manan69t said:

Να έχεις μία οθόνη 6.8" και να ψάχνεις κουμπιά??
Κουραστικό και αναχρονιστικό για την καθημερινότητα!
 

Κουραστικό και αναχρονιστικό να πατήσεις 2 κουμπάκια? 😆

 

Link to comment
Share on other sites

Κουραστικό και αναχρονιστικό να πατήσεις 2 κουμπάκια?
 
Εδώ και πάρα πάρα πολλά χρόνια!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πάρα πάρα πολλά χρόνια!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αλλάζουμε συσκευή; realme για το τούμπανο σου; Εχει και εύκολο screenshot

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για samsung εάν θέλετε βάζετε το nice lock.
Έχει φοβερά add ons. Ένα από αυτά one hand operation + σας δίνει δυνατότητες να έχετε 3 χειρονομίες ανά πτέρυγα. 3 δεξιά στην οθόνη και άλλες 3 αριστερά στην οθόνη. Σε αυτές τις χειρονομίες βάζετε ότι ενέργεια θέλετε. Εγώ  στη δεξιά μεριά της οθόνης και κίνηση προς τα κάτω έχω το screenshot,  προς τα επάνω τον φακό...
Ναι το γνωρίζω αλλά πολύ πιο απλό, αξιόπιστο και πρακτικό αυτό που έχει η Xiaomi.
Έχω γεμίσει χειρονομίες στο μεταξύ για διάφορες εφαρμογές και εκτελέσεις εντολών και θα ήθελα αν υπήρχε κάτι σαν αυτό της Xiaomi λόγω συνήθειας και ευκολίας γιατί πάει το χέρι μόνο του σε αυτή τη χειρονομία όταν πάω να βγάλω ένα screenshot



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, miltos74 said:

Για samsung εάν θέλετε βάζετε το nice lock.

Έχει φοβερά add ons. Ένα από αυτά one hand operation + σας δίνει δυνατότητες να έχετε 3 χειρονομίες ανά πτέρυγα. 3 δεξιά στην οθόνη και άλλες 3 αριστερά στην οθόνη. Σε αυτές τις χειρονομίες βάζετε ότι ενέργεια θέλετε. Εγώ  στη δεξιά μεριά της οθόνης και κίνηση προς τα κάτω έχω το screenshot,  προς τα επάνω τον φακό...

Thaaaanks!!!! 

Την έχω εγκατεστημενη και ούτε που είχα προσέξει ότι έχει και το screenshot, με έσωσες φίλε 

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμος power button+volume up για screenshot δεν βολευει;
ε όχι σε Xiaomi πατάς το back λίγο παραπάνω και τσουπ έτοιμη η φωτο
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akalos said:
On 12/1/2022 at 11:35 ΠΜ, PapaDarxon said:
Ο συνδιασμος power button+volume up για screenshot δεν βολευει;

ε όχι σε Xiaomi πατάς το back λίγο παραπάνω και τσουπ έτοιμη η φωτο

Σωστο αλλά πρέπει να το ορίσεις εσύ. Δεν είναι από μαμά έτσι.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αλλά πρέπει να το ορίσεις εσύ. Δεν είναι από μαμά έτσι.
να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πως είναι με στοκ launcher γιατί μπαίνει nova πριν καν ανοίξει η home screen
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αλλά πρέπει να το ορίσεις εσύ. Δεν είναι από μαμά έτσι.
Ούτε το να βγάλεις screenshot με gesture με τρία δάχτυλα είναι ρυθμισμένο.
Δεν είναι τίποτα να κάνεις μία ρύθμιση αντίθετα στα Samsung δεν υπάρχει αυτό.
Όπως άλλη τεράστια ευκολία είναι η λειτουργία του φακού.
Πατάς το πλαϊνό κουμπί ανοίγει πατάς κλείνει ούτε να σου ανοίγουν οι οθόνες να σε στραβώνουν μέσα στα σκοτάδια, ούτε να ψάχνεις πού είναι η εφαρμογή του φακού να την κλείσεις.
Απλά πρακτικά.
Κι όλα αυτά μαμά.
Όπως και το λουκετάκι που πατώντας το κλειδώνει την οθόνη μεγάλη ευκολία.
Ξέρω ειδικά για το κλείδωμα οθόνης κάνεις τη δουλειά σου και με τρίτες εφαρμογές στα Samsung αλλά γιατί να μην τα έχει τόσα χρόνια φτιάξει.
Παλιά στα Samsung έβαζα custom ROM να κάνω αυτά που ήθελα.
Και εννοείται πάντα με nova prime launcher.
Πλέον λόγω ηλικίας αλλά και knox δεν τα πειράζω αυτά και κάνω τη δουλειά μου με τα gestures του nova prime και εφαρμογές όπως το nice lock good lock etc που ανέφερε και φίλος παραπάνω αλλά και πάλι όλο κάτι σε χαλάει αν δεν είναι μαμά.
Όπως η εφαρμογή που είχα για το κλείδωμα οθόνης που μου πέταγε και το εικονίδιο κάτω δεξιά στην οθόνη που χωρίς αυτό δεν δούλευε.
Τη ξηλωσα κλασικά Και ευτυχώς είχα άλλες δύο υπόψιν που η μία δουλεύει τέλεια μέχρι τώρα αλλά ακόμα και στο tablet μου της lenovo υπάρχει το λουκετάκι να το προσθέτεις στη home screen για να κλειδώνει την οθόνη, στη Samsung γιατί δεν υπάρχει??
Για να μην παρεξηγηθώ Samsung έχω.
Απλά τα κακώς κείμενα πάντα πρέπει να τα τονίζουμε για να διορθώνονται!
Ευτυχώς εδώ και χρόνια έχει προσθέσει το double tap για να ξυπνάς το κινητό, μεγάλη ευκολία κι αυτό.
Ή ακόμη και το απλό touch για να ξυπνάει 10 δευτερόλεπτα για να βλέπω τα βασικά στην AOD ειδικά βράδυ και να μην καίει άσκοπα μπαταρία.


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Στο samsung μου, αν και παλιο (S8+)  χρησιμοποιώ το menu edge για στιγμιότυπα και αποκοπή οθόνης. Πολύ βολικό

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

επίσης πέρα της εύκολιας στα xiaomi το γαματο είναι ότι μπορείς να πάρεις screenshot και περιεχόμενο έξτρα από την οθόνη, ολόκληρο site για παράδειγμα

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, manan69t said:

Ούτε το να βγάλεις screenshot με gesture με τρία δάχτυλα είναι ρυθμισμένο.
Δεν είναι τίποτα να κάνεις μία ρύθμιση αντίθετα στα Samsung δεν υπάρχει αυτό.
Όπως άλλη τεράστια ευκολία είναι η λειτουργία του φακού.
Πατάς το πλαϊνό κουμπί ανοίγει πατάς κλείνει ούτε να σου ανοίγουν οι οθόνες να σε στραβώνουν μέσα στα σκοτάδια, ούτε να ψάχνεις πού είναι η εφαρμογή του φακού να την κλείσεις.
Απλά πρακτικά.
Κι όλα αυτά μαμά.
Όπως και το λουκετάκι που πατώντας το κλειδώνει την οθόνη μεγάλη ευκολία.
Ξέρω ειδικά για το κλείδωμα οθόνης κάνεις τη δουλειά σου και με τρίτες εφαρμογές στα Samsung αλλά γιατί να μην τα έχει τόσα χρόνια φτιάξει.
Παλιά στα Samsung έβαζα custom ROM να κάνω αυτά που ήθελα.
Και εννοείται πάντα με nova prime launcher.
Πλέον λόγω ηλικίας αλλά και knox δεν τα πειράζω αυτά και κάνω τη δουλειά μου με τα gestures του nova prime και εφαρμογές όπως το nice lock good lock etc που ανέφερε και φίλος παραπάνω αλλά και πάλι όλο κάτι σε χαλάει αν δεν είναι μαμά.
Όπως η εφαρμογή που είχα για το κλείδωμα οθόνης που μου πέταγε και το εικονίδιο κάτω δεξιά στην οθόνη που χωρίς αυτό δεν δούλευε.
Τη ξηλωσα κλασικά Και ευτυχώς είχα άλλες δύο υπόψιν που η μία δουλεύει τέλεια μέχρι τώρα αλλά ακόμα και στο tablet μου της lenovo υπάρχει το λουκετάκι να το προσθέτεις στη home screen για να κλειδώνει την οθόνη, στη Samsung γιατί δεν υπάρχει??
Για να μην παρεξηγηθώ Samsung έχω.
Απλά τα κακώς κείμενα πάντα πρέπει να τα τονίζουμε για να διορθώνονται!
Ευτυχώς εδώ και χρόνια έχει προσθέσει το double tap για να ξυπνάς το κινητό, μεγάλη ευκολία κι αυτό.
Ή ακόμη και το απλό touch για να ξυπνάει 10 δευτερόλεπτα για να βλέπω τα βασικά στην AOD ειδικά βράδυ και να μην καίει άσκοπα μπαταρία.


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και στο Samsung μπορείς με διπλό πάτημα του κουμπιού να ανοίξεις τον φακό ή όποια άλλη εφαρμογή θες. Επίσης για το κλείδωμα / ξεκλείδωμα μια χαρά είναι το double tap στην οθόνη. Αυτά με τον μαμά launcher, όχι με τρίτον. 

4 ώρες πριν, ktlk said:

επίσης πέρα της εύκολιας στα xiaomi το γαματο είναι ότι μπορείς να πάρεις screenshot και περιεχόμενο έξτρα από την οθόνη, ολόκληρο site για παράδειγμα

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Και σε Samsung γίνεται αυτό. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 χρόνια με Samsung που έχει τον αισθητήρα δακτυλικών στο πλάι, ουδέποτε ταλαιπωρήθηκα με το ξεκλείδωμα. Δοκίμασα πρόσφατα για λίγες μέρες και το double tap to wake, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Για την αποτύπωση οθόνης, προσωπικά βρίσκω ότι είναι πολύ βολικό το power+volume. Δεν μου φαίνεται καθόλου αναχρονιστικό, και ίσα ίσα κατά τη γνώμη μου είναι ότι πρέπει για να μην μπορεί να πατηθεί καταλάθος. Φυσικά έχει δυνατότητα για κύλιση που αποτυπώνει όσο μεγάλη κατά ύψος οθόνη θες, όπως και άμεση περικοπή, που τα χρησιμοποιώ πολύ συχνά.

Για το φακό, και πάλι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Τελευταίο εικονίδιο δεν μπάρα των quick settings μπαίνει πάντα, το άνοιγμα και κλείσιμο γίνεται εντελώς μηχανικά σε μισό δευτερόλεπτο. Είτε είναι κλειδωμένη είτε όχι η συσκευή. Και ποτέ δεν με έχει στραβωσει στο σκοτάδι. Δόξα τω θεώ ο αισθητήρας φωτεινότητας λειτουργεί ακαριαία.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...