Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες το έτσι, νόμιζα ότι έβαζες άλλο πληκτρολόγιο. Και πάλι δεν βρίσκω λόγο να αλλάξω dialer για κάτι τέτοιο, όταν η αναζήτηση με τον "κανονικό" της συσκευής μου ή τον Google που δουλεύω τελευταία δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα και είναι ταχύτατη με τον τρόπο που γράφω.

Και πάλι προχθές που τα λέγαμε σκεφτόμουν το εξής. Για να γράψεις πχ την λέξη καλημέρα που έχει 8 γράμματα με το Τ9 θες 8 πατήματα. Με το swipe θες 7 συρσίματα. Δεν αμφιβάλλω για το ότι μπορεί να γράφει κανείς πολύ γρήγορα με το Τ9, αλλά το ότι είναι γρηγορότερο από την άλλη λύση, ναι το αμφισβητώ.

Ειδικά αν βάλουμε μέσα και φράσεις που μπορεί να έχουν συνδυασμό γραμμάτων με αριθμούς ή σύμβολα, δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση...

Η ταπεινή μου γνώμη.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Εγώ πάντως με το SwiftKey, μόλις πατήσω το Κ μου βγάζει αμέσως προτεινόμενη λέξη το καλημέρα. Με 2 πατήματα δηλαδή το γράφω

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Ερώτηση για όσους ξέρουν : Πώς γίνεται να έρχονται ειδοποιήσεις από viber/messenger/instagram και να εμφανίζεται με κλειδωμένη οθόνη η φράση " Viber/Messenger/Instagram - 1 νέα ειδοποίηση " και να μη γίνεται προεπισκόπηση του μηνύματος αλλά μόνο αν κοιτάξω(ξεκλείδωμα με πρόσωπο) την οθόνη να το δείχνει το μήνυμα ;

 

Το έχω δει να γίνεται σε redmi note 9 pro. Γνωρίζει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

 

Θα σου πω την ρύθμιση που έχει το samsung, μπας και εχεις κατι πανόμοιο.

Στις ρυθμίσεις - ειδοποιήσεις - σήματα εικονιδίων με αριθμό, διαλέγεις αν θες να σου εχει αριθμο αδιάβαστων μνματων στο εικονίδιο της καθε εφαρμογής, αν όχι , και αν θες να σου κάνει κ προεπισκόπηση το μνμα

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Ερώτηση για όσους ξέρουν : Πώς γίνεται να έρχονται ειδοποιήσεις από viber/messenger/instagram και να εμφανίζεται με κλειδωμένη οθόνη η φράση " Viber/Messenger/Instagram - 1 νέα ειδοποίηση " και να μη γίνεται προεπισκόπηση του μηνύματος αλλά μόνο αν κοιτάξω(ξεκλείδωμα με πρόσωπο) την οθόνη να το δείχνει το μήνυμα ;

 

Το έχω δει να γίνεται σε redmi note 9 pro. Γνωρίζει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

 

 

Ρυθμίσεις -> Ειδοποιήσεις -> Ειδοποιήσεις Οθόνης Κλειδώματος -> Διαμόρφωση -> Προβολή των ειδοποιήσεων αλλά απόκρυψη των περιεχομένων τους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το SwiftKey, μόλις πατήσω το Κ μου βγάζει αμέσως προτεινόμενη λέξη το καλημέρα. Με 2 πατήματα δηλαδή το γράφω

Αυτό ακριβώς θα έγραφα φίλε μου και εγώ χρησιμοποιώντας το ίδιο παράδειγμα, με έχει λύσει τα χέρια το swiftkey.

Σχεδόν αυτόματα γράφω

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και το Gboard το κάνει αυτό κανονικότατα. Λογικά έχει να κάνει με το ιστορικό σου και με κάποιον αλγόριθμο που προβλέπει λέξεις που ταιριάζουν με τις προηγούμενες.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Και το Gboard το κάνει αυτό κανονικότατα. Λογικά έχει να κάνει με το ιστορικό σου και με κάποιον αλγόριθμο που προβλέπει λέξεις που ταιριάζουν με τις προηγούμενες.

 

Sent from my SM-G930F

Ναι, πολύ σωστά.

Εξαιρετικό και το gboard αλλά έχω μάθει χρόνια τώρα στο swiftkey.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πληκτρολόγιο που είχα βάλει εκτός Gboard ήταν παλιά το Swype που το είχα αγοράσει για δύο πράγματα. Μπορούσα με μια κίνηση να βγάλω αριθμητικό πληκτρολόγιο, και συγχρόνιζε με το email το λεξικό μου. Έτσι όλες οι λέξεις που είχα προσθέσει ήταν άμεσα διαθέσιμες κάθε φορά που έκανα εγκατάσταση. Δυστυχώς κάποια στιγμή το σταμάτησαν και το πήρα απόφαση ότι θα χρησιμοποιώ το Gboard. Τουλάχιστον έβαλε και αριθμητικό πληκτρολόγιο κάποια στιγμή και με βολεύει περισσότερο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θα έγραφα φίλε μου και εγώ χρησιμοποιώντας το ίδιο παράδειγμα, με έχει λύσει τα χέρια το swiftkey.

Σχεδόν αυτόματα γράφω

 

Απλα η συζήτηση γίνεται για τον dialer. Εκεί σίγουρα βολεύει το Τ9 μιας κι εκεί οι προβλέψεις αφορούν επίθετα οπότε η ευκολία αλλάζει. Επίσης υπάρχει η ταχεία κλήση όπου με 1 μόνο πάτημα καλείς τις 9 αγαπημένες επαφές.

Τέλος, ούτε εγώ αλλάζω το SwiftKey. Χρόνια χρήστης πια. Ότι καλύτερο νομίζω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζοντας την "κουρτίνα"τέρμα κάτω (διπλό κατέβασμα) με ξεκλειδωτη συσκευή κάπου πρεπει να έχει το "edit" η ένα μολυβακι κάτω κάτω. Από εκεί αλλάζεις τις συντομεύσεις.

Για την απενεργοποίηση υπάρχει λύση μόνο σε ρουταρισμενες συσκευές με καλό αντικλεπτικο (κερβερος), αλλά από το παρατεταμένο πάτημα του power δε γλυτώνουν ούτε αυτές.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Δυστυχώς το μόνο που γίνεται αν πατήσεις το κουμπί "Επεξεργασία" είναι η δυνατότητα αλλαγής θέσης του εικονιδίου.

Δεν μπορείς να το "εξαφανίσεις". Οπότε παύει να με απασχολεί το θέμα.

Σ' ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Δυστυχώς το μόνο που γίνεται αν πατήσεις το κουμπί "Επεξεργασία" είναι η δυνατότητα αλλαγής θέσης του εικονιδίου.

Δεν μπορείς να το "εξαφανίσεις". Οπότε παύει να με απασχολεί το θέμα.

Σ' ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

 

Αν δεις στο screenshot παρακάτω, αν σύρεις το εικονίδιο προς τα επάνω (διαθέσιμα εικονίδια) τότε θα εξαφανιστεί.

Screenshot-20210716-224238-Opera.jpg

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο screenshot παρακάτω, αν σύρεις το εικονίδιο προς τα επάνω (διαθέσιμα εικονίδια) τότε θα εξαφανιστεί.

fJgCmVGC

 

Κατεβάζοντας την "κουρτίνα"τέρμα κάτω (διπλό κατέβασμα) με ξεκλειδωτη συσκευή κάπου πρεπει να έχει το "edit" η ένα μολυβακι κάτω κάτω. Από εκεί αλλάζεις τις συντομεύσεις.

Για την απενεργοποίηση υπάρχει λύση μόνο σε ρουταρισμενες συσκευές με καλό αντικλεπτικο (κερβερος), αλλά από το παρατεταμένο πάτημα του power δε γλυτώνουν ούτε αυτές.

 

Φίλε montoya_42, δεν έχεις ανεβάσει κάποιο screenshot. Μόνο αυτό της Nokia.

 

Φίλε marras. Χρησιμοποιώ ένα παλιό κινητό αποκλειστικά σαν ξυπνητήρι (Vadafon Smart Ultra 6 με Android 6.0.1) και είπα

να δοκιμάσω και σ' αυτό να το απενεργοποιήσω όσο η οθόνη ήταν κλειδωμένη. Απίστευτο αλλά ΔΕΝ μπορείς να πας στις συντομεύσεις.

1ο βιντεάκι : https://youtu.be/wv9MiV5EpSg

 

Δείτε στο 2ο βιντεάκι τι επιλογές μου δίνει. Το μόνο που μπορώ είναι να μετακινήσω το εικονίδιο στο τέλος, που μπορεί μεν κατεβάζοντας να μην φαίνεται

αλλά πατώντας το "επεξεργασία" που δεν μπορείς να το μετακινήσεις, υπάρχει στο τέλος.

Το γρανάζι πάνω δεξιά απλά με πάει στις γενικές ρυθμίσεις του κινητού.

2ο βιντεάκι : https://youtu.be/UanbmbM-sRE

Link to comment
Share on other sites

Φίλε montoya_42, δεν έχεις ανεβάσει κάποιο screenshot. Μόνο αυτό της Nokia.

 

Φίλε marras. Χρησιμοποιώ ένα παλιό κινητό αποκλειστικά σαν ξυπνητήρι (Vadafon Smart Ultra 6 με Android 6.0.1) και είπα

να δοκιμάσω και σ' αυτό να το απενεργοποιήσω όσο η οθόνη ήταν κλειδωμένη. Απίστευτο αλλά ΔΕΝ μπορείς να πας στις συντομεύσεις.

1ο βιντεάκι : https://youtu.be/wv9MiV5EpSg

 

Δείτε στο 2ο βιντεάκι τι επιλογές μου δίνει. Το μόνο που μπορώ είναι να μετακινήσω το εικονίδιο στο τέλος, που μπορεί μεν κατεβάζοντας να μην φαίνεται

αλλά πατώντας το "επεξεργασία" που δεν μπορείς να το μετακινήσεις, υπάρχει στο τέλος.

Το γρανάζι πάνω δεξιά απλά με πάει στις γενικές ρυθμίσεις του κινητού.

2ο βιντεάκι : https://youtu.be/UanbmbM-sRE

 

Δεν φαίνονται τα βίντεο αλλά δεν έχει σημασία, απλά σου έγραψα πως γίνεται στα περισσότερα, αν σε κάποια συγκεκριμένα κινητά δε γίνεται, δε μπορώ να το.ξέρω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε montoya_42, δεν έχεις ανεβάσει κάποιο screenshot. Μόνο αυτό της Nokia.

 

 

Το διόρθωσα

Screenshot-20210716-224238-Opera.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,τι σκαλοματα τρώει το degoo; Μερικές φορές δεν ανεβάζει με τίποτα κάποια αρχεία. Το δουλεύει κάποιος; Υπάρχει λύση;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μου είχε σπάσει τόσο τα νεύρα που το πέταξα...

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε σπάσει τόσο τα νεύρα που το πέταξα...

 

 

Δοκιμάζω το terabox τώρα. Φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα. Δεν είναι Google photos αλλά είναι καλύτερο από το degoo.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα μια επαφη, την ονομασα blocked, την μπλοκαρα στο true dialer,

και της περασα τους αριθμους που ηθελα να μπλοκαρει,

αλλα πριν λιγο με πηρε ενας αριθμος απο αυτους και δεν μπλοκαριστηκε η κληση,

θελει καποια ρυθμιση; στις ρυθμισεις κλησεων μηπως;

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα μια επαφη, την ονομασα blocked, την μπλοκαρα στο true dialer,

και της περασα τους αριθμους που ηθελα να μπλοκαρει,

αλλα πριν λιγο με πηρε ενας αριθμος απο αυτους και δεν μπλοκαριστηκε η κληση,

θελει καποια ρυθμιση; στις ρυθμισεις κλησεων μηπως;

Εγώ έχω Google Phone και Google Contacts στο κινητό μου.

 

Έχω κάνει κι εγώ μία Επαφή με το όνομα Black List και περνάω μέσα τα ανεπιθύμητα τηλέφωνα.

Κάθε φορά που περνάω και ένα καινούριο, ενώ είμαι στην Επαφή πατάω πάνω δεξιά το hamburger menu και μετά πατάω το Block Numbers. Κάθε φορά μου έχει ticked το νέο τηλέφωνο και απλά πρέπει να πατήσω το Block button.

 

Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι στο Google Phone/Dialer.

 

 

Αν χρησιμοποιείς κι εσύ το Google Contacts, πιστεύω δεν θα χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το terabox τώρα. Φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα. Δεν είναι Google photos αλλά είναι καλύτερο από το degoo.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ωραίος. Θα του ρίξω μια ματιά

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Google Phone και Google Contacts στο κινητό μου.

 

Έχω κάνει κι εγώ μία Επαφή με το όνομα Black List και περνάω μέσα τα ανεπιθύμητα τηλέφωνα.

Κάθε φορά που περνάω και ένα καινούριο, ενώ είμαι στην Επαφή πατάω πάνω δεξιά το hamburger menu και μετά πατάω το Block Numbers. Κάθε φορά μου έχει ticked το νέο τηλέφωνο και απλά πρέπει να πατήσω το Block button.

 

Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι στο Google Phone/Dialer.

 

 

Αν χρησιμοποιείς κι εσύ το Google Contacts, πιστεύω δεν θα χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

 

και γιατί να τα κάνεις όλα αυτά? Μπορείς στον google dialer απλά να πατήσεις παρατεταμένα πάνω στον αριθμό που σε πήρε και να επιλέξεις block/report spam.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Google Phone και Google Contacts στο κινητό μου.

 

Έχω κάνει κι εγώ μία Επαφή με το όνομα Black List και περνάω μέσα τα ανεπιθύμητα τηλέφωνα.

Κάθε φορά που περνάω και ένα καινούριο, ενώ είμαι στην Επαφή πατάω πάνω δεξιά το hamburger menu και μετά πατάω το Block Numbers. Κάθε φορά μου έχει ticked το νέο τηλέφωνο και απλά πρέπει να πατήσω το Block button.

 

Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι στο Google Phone/Dialer.

 

 

Αν χρησιμοποιείς κι εσύ το Google Contacts, πιστεύω δεν θα χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

δεν χρειάζεται να τον κάνεις επαφή παρατεταμένα πάνω στον αριθμό και μπλοκ

edit:απαντήθηκε ....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να τα κάνεις όλα αυτά? Μπορείς στον google dialer απλά να πατήσεις παρατεταμένα πάνω στον αριθμό που σε πήρε και να επιλέξεις block/report spam.

 

Για όταν αλλάξεις συσκευή, η επαφή μεταφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Για όταν αλλάξεις συσκευή, η επαφή μεταφέρεται.

Όχι, δεν μεταφέρεται. Από την αρχή πρέπει να τους μπλοκάρεις ξανά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Παλιά, ανοίγοντας ένα αρχείο (πχ. φωτογραφία από την "συλλογή") και πατώντας στο κάτω μέρος το εικονίδιο της "κοινοποίησης ,

επέλεγα "Gmail", άνοιγε η εφαρμογή Gmail, το έκανε "επισύναψη" και πατώντας "αποστολή" το έστελνε.

Εδώ και λίγο καιρό το "επισυνάπτει" αλλά μετά δεν πατιέται το κουμπί "αποστολής"

αλλά και κανένα από τα πάνω κουμπιά (πίσω, συνδετήρας επισύναψης, 3 τελείες του μενού κτλ.).

Είτε με WiFi είτε με data.

Με όλα τα άλλα (Viber, WhatsApp κτλ) τα στέλνει κανονικά.

Αντιθέτως αν ανοίξω την εφαρμογή Gmail και πατώντας τον συνδετήρα κάνω "επισύναψη" οποιοδήποτε αρχείου λειτουργεί κανονικότατα.

Τηλέφωνο Redmi Note 8 Pro / Android 10 QP1A.190711.020 / MIUI Global 12.0.6 Σταθερή QGGEUXM

Το ίδιο γίνεται και στο τηλέφωνο φίλης (Redmi Note 8T / Android 10 QKQ1.200114.002 / MIUI Global 12.0.3 Σταθερή QCXEUXM).

Ξέρει κάποιος φίλος ποιο είναι το πρόβλημα κι αν υπάρχει λύση ;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το...σεντόνι.

---------------------------------

 

Το διόρθωσα

Παλαιότερο θέμα άσχετο με το από πάνω.

 

Φίλε montoya_42

δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να το "εξαφανίσω" παρά μόνο να το μετακινήσω σε άλλη θέση.

Αλλά το πήρα απόφαση και έπαψε να με απασχολεί. Το αφήνω ως έχει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Edited by gkokki
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μεταφέρεται. Από την αρχή πρέπει να τους μπλοκάρεις ξανά.

 

Evris αντί να πρέπει να ξαναπεράσεις 50 τηλέφωνα, όταν αλλάξεις συσκευή απλά μπλοκάρεις την επαφή με το σύνολο των τηλεφωνικών αριθμών.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...