Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για τα σιαομι ρωτάς ?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

εγω για σαμσουνγκ

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Aπο το playstore ,μπορεις να κάνεις απεγκατασταση.

 

Εξ αποστασεως θελω να κανω την απεγκατάσταση. Δεν εχω πρόσβασή στο κινητό του πατέρα μου για να τις αφαιρέσω απο το playstore. Το κινητο του και το δικό μου ειναι συνδεδεμένα στον ιδιο λογαριασμό της goοgle. Αυτό που ψάχνω είναι το πως απο το δικό μου κινητό θα μπορέσω να αφαιρέσω εφαρμογές που υπάρχουν στο δικό του κινητο μέσω του κοινού λογαριασμού google που έχουν και τα δύο κινητα. Το πως απο το δικό μου κινητό θα δώσω εντολή εξ αποστάσεως στο δικό του να γίνει εγκατάσταση μιας εφαρμογής το βρήκα, το πως να ορίσω εξ αποστάσεως το να μην κατεβάζει το κινητό του εφαρμογές το βρήκα. Το πως να κάνω εξ αποστάσεως απεγκατάσταση εφαρμογών δεν το βρίσκω. Ψάχνω κάποια άλλη μέθοδο πέρα απο την υπηρεσία google familly link.

Edited by xenopoulos
.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει εφαρμογη που να διαβαζει κειμενο-βιβλιο στα Ελληνικα;

Εννοω να εχω ενα βιβλιο κατεβασμενο στο κινητο μου απο το Google play και με καποιο τροπο να μπορω να το ακουσω αντι να διαβασω; Υπαρχει τετοια εφαρμογη;

Με ενδιαφερει λογω πρεσβυωπιας για να μην κουραζω πολυ τα ματια μου στο διαβασμα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει εφαρμογη που να διαβαζει κειμενο-βιβλιο στα Ελληνικα;

 

Εννοω να εχω ενα βιβλιο κατεβασμενο στο κινητο μου απο το Google play και με καποιο τροπο να μπορω να το ακουσω αντι να διαβασω; Υπαρχει τετοια εφαρμογη;

 

Με ενδιαφερει λογω πρεσβυωπιας για να μην κουραζω πολυ τα ματια μου στο διαβασμα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Το @voice

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει εφαρμογη που να διαβαζει κειμενο-βιβλιο στα Ελληνικα;

Εννοω να εχω ενα βιβλιο κατεβασμενο στο κινητο μου απο το Google play και με καποιο τροπο να μπορω να το ακουσω αντι να διαβασω; Υπαρχει τετοια εφαρμογη;

Με ενδιαφερει λογω πρεσβυωπιας για να μην κουραζω πολυ τα ματια μου στο διαβασμα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Βιβλίο που έχεις κατεβάσει από το play store το ανοίγεις με την εφαρμογή βιβλία play. Εκεί έχεις και την επιλογή να σου διαβάζει το κείμενο δυνατά και δεν χρειάζεται κατι άλλο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω φωνητική κλήση μέσω του Assistant αλλά θέλω να βγαίνει κατευθείαν με ανοιχτή ακρόαση. Γίνεται; Χρησιμοποιώ τον assistant αλλά δεν βλέπω τέτοια ρύθμιση. Το θέλω για ηλικιωμένο άτομο για να μπορεί σε ώρα ανάγκης να καλέσει χωρίς να χρειάζεται να έχει το κινητό στο αυτί ή να φοράει ασύρματο ακουστικό.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω φωνητική κλήση μέσω του Assistant αλλά θέλω να βγαίνει κατευθείαν με ανοιχτή ακρόαση. Γίνεται; Χρησιμοποιώ τον assistant αλλά δεν βλέπω τέτοια ρύθμιση. Το θέλω για ηλικιωμένο άτομο για να μπορεί σε ώρα ανάγκης να καλέσει χωρίς να χρειάζεται να έχει το κινητό στο αυτί ή να φοράει ασύρματο ακουστικό.
Δηλαδή ούτε με τα χέρια του δεν μπορεί να πατήσει την ανοιχτή ακρόαση;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ούτε με τα χέρια του δεν μπορεί να πατήσει την ανοιχτή ακρόαση;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ρε συ μιλάμε για ηλικιωμένο στην περίπτωση που πέσει και είναι μακριά από τη συσκευή. Μπορεί να πατήσει την ανοιχτή αλλά λέμε αν γίνει η στραβή.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μιλάμε για ηλικιωμένο στην περίπτωση που πέσει και είναι μακριά από τη συσκευή. Μπορεί να πατήσει την ανοιχτή αλλά λέμε αν γίνει η στραβή.
Τώρα να σε τρελανω;

Υπάρχει λύση αλλά θέλει καλά αγγλικά.

Πχ θα μπορούσε να πάρει μια Google home συσκευή που κάνει τα πάντα με φωνητικά.

Κλήσεις, φώτα κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να σε τρελανω;

Υπάρχει λύση αλλά θέλει καλά αγγλικά.

Πχ θα μπορούσε να πάρει μια Google home συσκευή που κάνει τα πάντα με φωνητικά.

Κλήσεις, φώτα κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το είχα σκεφτεί. Με τη γλώσσα δεν είναι θέμα θα το βάλουμε στα ιταλικά. Παίζει καλά ο βοηθός στα ιταλικά. Είχα δει και τον βοηθό της Amazon που επίσης παίζει άψογα στα ιταλικά. Το κακό όμως με τους περισσότερους ηλικιωμένους είναι πως δεν τους αρέσουν ιδιαίτερα οι αλλαγές γι αυτό και έλεγα μπας και γινόταν μόνο με τη συσκευή αλλά απ' ότι φαίνεται δεν.. Το smartphone και τα βασικά στο Internet, email κτλ. είναι ήδη τεράστιο βήμα :lol:

 

Θα το ξανακοιτάξω πάντως σαν λύση.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το Google photos σταματάει το απεριόριστο Backup υπάρχει καμία εφαρμογή που να κάνει το ίδιο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το Google photos σταματάει το απεριόριστο Backup υπάρχει καμία εφαρμογή που να κάνει το ίδιο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δες το degoo. Από θέμα ευχρηστίας δεν έχει σχέση αλλά δίνει 100gb και αν έχεις αντοχή βλέπεις διαφημίσεις και παίρνεις gb... έχω φτάσει 218 gb χωρίς κόστος.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το Google photos σταματάει το απεριόριστο Backup υπάρχει καμία εφαρμογή που να κάνει το ίδιο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοείς σταματάει το απεριόριστο back up; Δηλαδή αν γεμίσει δεν θα ανεβαίνουν οι νέες φωτογραφίες ή θα ανεβαίνουν αλλά θα σβήνονται οι παλαιότερες;

Γιατί το κάνει αυτό όμως;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σταματάει το απεριόριστο back up; Δηλαδή αν γεμίσει δεν θα ανεβαίνουν οι νέες φωτογραφίες ή θα ανεβαίνουν αλλά θα σβήνονται οι παλαιότερες;

Γιατί το κάνει αυτό όμως;

 

 

Δες στο playstore. Το γράφει μήνες τώρα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες στο playstore. Το γράφει μήνες τώρα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι, το είδα. Πώς το εννοούν δεν ξέρω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα. Πώς το εννοούν δεν ξέρω.

 

Αν γεμίσει δε θα μπορούν να ανέβουν άλλες. Επίσης δε θα μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάποιος αρχεία στο GDrive του και (με επιφύλαξη αυτό) δε θα μπορεί να λάβει email στο gmail account του.

Link to comment
Share on other sites

Για το g.photos αναφερει ΜΟΝΟ για φωτογραφιες και βιντεο υψηλης ποιότητας.Αν τα ανεβασεις στην ποιότητα που προτεινει η google τοτε ισχυει το απεριόριστο.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Από το Καλοκαίρι και μετά αλλάζει αυτό, δε θα υπάρχει free ούτε σε χαμηλότερη ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Από το Καλοκαίρι και μετά αλλάζει αυτό, δε θα υπάρχει free ούτε σε χαμηλότερη ποιότητα.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Κι αυτές που ήδη υπάρχουν θα εξαφανιστούν; Αν κι έχω όλα μαζί μόλις 478MB (φωτογραφίες/βίντεο).

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που υπάρχουν ήδη (αν θεωρήσουμε ότι δεν είναι σε original ποιότητα) θα συνεχίσουν να μην πιάνουν "χώρο". Ό,τι ανέβει από εκείνη την ημερομηνία και μετά θα μετράει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Κι αυτές που ήδη υπάρχουν θα εξαφανιστούν; Αν κι έχω όλα μαζί μόλις 478MB (φωτογραφίες/βίντεο).

με 19,99€ ετησίως έχεις +100gb στο google drive

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεάν δε φαίνονται γιατί δε μετράνε. Για τα υπόλοιπα που μετράνε θα πρέπει να μπεις στο https://drive.google.com/ και από το μενού αριστερά επίλεξε "Buy Storage". Εκεί θα δεις πόσο όγκο πιάνουν αυτά που έχεις στο account σου γενικότερα (όχι τα free από GPhotos).
Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεάν δε φαίνονται γιατί δε μετράνε. Για τα υπόλοιπα που μετράνε θα πρέπει να μπεις στο https://drive.google.com/ και από το μενού αριστερά επίλεξε "Buy Storage". Εκεί θα δεις πόσο όγκο πιάνουν αυτά που έχεις στο account σου γενικότερα (όχι τα free από GPhotos).
δεν θα υπάρχει και αγορά πακέτου χώρου για την εφαρμογή Google photos? η είναι αυτή του Google drive?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...