Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

huawei mediapad m5 lite

 

χωρίς hide δεν θα παίξει σίγουρα , από εκεί και πέρα χρειάζεται να υπάρχει το gps locator

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

huawei mediapad m5 lite
Πρέπει να έχει Android 8 και πάνω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογή της cosmote tv παίζει σε rooted συσκευές παιδιά; Ή θέλει magisk hide κλπ;
Σε Vorke Z6 (Tanix TX92) με unroot το εργοστασιακό root και μετά root με magisk+magisk hide έτρεχε κανονικά το ote tv μέχρι και πριν κάποιους μήνες.(Πλέον πήρε δρόμο το ote tv)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω android tablet και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δουλεύω τα windows σε virtual machine ή σε cloud περιβάλλον με κάποιο τρόπο. Το μόνο που θέλω είναι να ανοίγω κάποια προγράμματα που έχω φορτωμένα στο pc και δεν ανοίγουν στο Android.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάποιος εδώ μέσα το παλιό του tablet ως ψηφιακή κορνίζα;

Τί εφαρμογή χρησιμοποιεί;

 

Έχω εγκαταστήσει το Fotoo στο Nexus 7, και δεν λειτουργούν όλα τα feature.

Φωτογραφίες μπορεί να διαβάσει μόνο από το Dropbox (και όχι και από Google Photos, Google Drive και OneDrive), ενώ δεν λειτουργεί και η ρύθμιση για το ποιες ώρες να είναι ενεργοποιημένο (πρέπει να το κάνω χειροκίνητα πατώντας το Power button).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάποιος εδώ μέσα το παλιό του tablet ως ψηφιακή κορνίζα;

Τί εφαρμογή χρησιμοποιεί;

 

Έχω εγκαταστήσει το Fotoo στο Nexus 7, και δεν λειτουργούν όλα τα feature.

Φωτογραφίες μπορεί να διαβάσει μόνο από το Dropbox (και όχι και από Google Photos, Google Drive και OneDrive), ενώ δεν λειτουργεί και η ρύθμιση για το ποιες ώρες να είναι ενεργοποιημένο (πρέπει να το κάνω χειροκίνητα πατώντας το Power button).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιώ το Quick pic από xda. ( https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/mod-gallery-quickpic-based-4-7-4-t3790425/amp/ ), επίσης σε nexus 7, αλλά περνάω κι εγώ τις φωτογραφίες χειροκίνητα, δεν έχω ψάξει για συγχρονισμό καθώς δεν τις ανεβάζω κάπου. Επίσης χειροκίνητα το βάζω να παίζει και το σταματάω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιώ το Quick pic από xda. ( https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/mod-gallery-quickpic-based-4-7-4-t3790425/amp/ ), επίσης σε nexus 7, αλλά περνάω κι εγώ τις φωτογραφίες χειροκίνητα, δεν έχω ψάξει για συγχρονισμό καθώς δεν τις ανεβάζω κάπου. Επίσης χειροκίνητα το βάζω να παίζει και το σταματάω.
Ο συγχρονισμός μ' ενδιαφέρει γιατί δε θέλω να παίζει δικές μου φωτογραφίες που έχω μέσα στο tablet, αλλά φωτογραφίες που 'ανεβάζει' στο cloud άλλο άτομο.

Και επίσης βασικό είναι να μη λειτουργεί τα βράδια, να κλείνει και να ανοίγει τις ώρες που του έχω ρυθμίσω, οπότε ούτε το QuickPic μού κάνει.

 

Αναγκαστικά μάλλον θα μείνω με το Fotoo και τον συγχρονισμό σε Dropbox, και το χειροκίνητο άνοιγμα/κλείσιμο της οθόνης του tablet.

 

 

Ευχαριστώ πάντως.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω android tablet και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δουλεύω τα windows σε virtual machine ή σε cloud περιβάλλον με κάποιο τρόπο. Το μόνο που θέλω είναι να ανοίγω κάποια προγράμματα που έχω φορτωμένα στο pc και δεν ανοίγουν στο Android.

 

virtual machine για host android που να σου επιτρέψει να σηκώσεις ως guest windows 10 είναι μάλλον απίθανο να βρεις.

Δοκίμασε την προσέγγιση remote desktop στον υπολογιστή σου.

 

Ο συγχρονισμός μ' ενδιαφέρει γιατί δε θέλω να παίζει δικές μου φωτογραφίες που έχω μέσα στο tablet, αλλά φωτογραφίες που 'ανεβάζει' στο cloud άλλο άτομο.

Και επίσης βασικό είναι να μη λειτουργεί τα βράδια, να κλείνει και να ανοίγει τις ώρες που του έχω ρυθμίσω, οπότε ούτε το QuickPic μού κάνει.

 

Αναγκαστικά μάλλον θα μείνω με το Fotoo και τον συγχρονισμό σε Dropbox, και το χειροκίνητο άνοιγμα/κλείσιμο της οθόνης του tablet.

 

 

Ευχαριστώ πάντως.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Μπορείς να σπάσεις το πρόβλημα σε 2 μικρότερα.

το πρώτο τμήμα είναι ο συγχρονισμός φωτογραφιών σε τοπικό φάκελο, λύσεις όπως το FolderSync ή το Autosync θα σου λύσουν τα χέρια.

το δεύτερο τμήμα είναι φυσικά η προβολή των φωτογραφιών όπου το Gallery QuickPic είναι σίγουρα καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για να διαχειρίζομαι τις κάρτες sim του κινητού (android 10);

Με ενδιαφέρει να τις ενεργοποιώ-απενεργοποιώ χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω στις ρυθμίσεις της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για να διαχειρίζομαι τις κάρτες sim του κινητού (android 10);

Με ενδιαφέρει να τις ενεργοποιώ-απενεργοποιώ χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω στις ρυθμίσεις της συσκευής.

 

κατεβαζοντας την κουρτινα τερμα κατω εχεις καποιες επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μου πει πόσο ασφαλης είναι η εφαρμογή evernote ειδικά αν έχεις ενεργοποιημένο και το two step verification;

Είναι προτιμότερο το onenote της microsoft;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by timkos40
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η google φαίνεται δε θέλει χρήματα από αγορές μουσικών κομματιών και albums, υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή, στην οποία μπορούμε να αγοράσουμε κομμάτια και albums, σε μορφή mp3; :confused:

 

Spotify και λοιπές περνούν το λιγότερο αδιάφορες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η google φαίνεται δε θέλει χρήματα από αγορές μουσικών κομματιών και albums, υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή, στην οποία μπορούμε να αγοράσουμε κομμάτια και albums, σε μορφή mp3; :confused:

 

Spotify και λοιπές περνούν το λιγότερο αδιάφορες.

Μπράβο φίλε, την ίδια ακριβώς σκέψη έχω κάνει και εγώ πάρα πολλές φορές.

Προς τα εκεί όμως πηγαίνει το πράγμα, προς το streaming χωρίς δυνατότητα αγοράς.

Εγώ βέβαια έχω προλάβει και αγόρασα και έχω στη διάθεση μου για να ακούω όποτε θέλω κάποια άλμπουμ από την εφαρμογή google music, από ό,τι κατάλαβα όμως, εδώ και καιρό δεν μπορείς να το κάνεις αυτό και με τη μετάβαση ειδικά στο YouTube music αυτό δεν είναι εφικτό.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η google φαίνεται δε θέλει χρήματα από αγορές μουσικών κομματιών και albums, υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή, στην οποία μπορούμε να αγοράσουμε κομμάτια και albums, σε μορφή mp3; :confused:

 

Spotify και λοιπές περνούν το λιγότερο αδιάφορες.

 

itunes. Από εκεί αγοράζω ότι τραγούδι θέλω. Μέσω του itunes το μετατρέπω σε mp3 και προσθέτω και τους στοίχους αν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, την ίδια ακριβώς σκέψη έχω κάνει και εγώ πάρα πολλές φορές.

Προς τα εκεί όμως πηγαίνει το πράγμα, προς το streaming χωρίς δυνατότητα αγοράς.

Εγώ βέβαια έχω προλάβει και αγόρασα και έχω στη διάθεση μου για να ακούω όποτε θέλω κάποια άλμπουμ από την εφαρμογή google music, από ό,τι κατάλαβα όμως, εδώ και καιρό δεν μπορείς να το κάνεις αυτό και με τη μετάβαση ειδικά στο YouTube music αυτό δεν είναι εφικτό.

 

Το play music ήταν μια από τις πιο "σωστές" εφαρμογές που είχε φτιάξει η google.

 

Αγόραζες και ανά ένα μουσικό κομμάτι, αφού συνήθως στα albums το πρώτο κομμάτι είναι το καλύτερο, ακολουθούν αλλά 2 ή 3 και τα άλλα είναι ό,τι να 'ναι.

 

itunes. Από εκεί αγοράζω ότι τραγούδι θέλω. Μέσω του itunes το μετατρέπω σε mp3 και προσθέτω και τους στοίχους αν θέλω.

 

Άλλη μισή εφαρμογή. Έχοντας και iPhone δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω ευγενικά...

 

Δε θέλω να μένουν τα κομμάτια που αγοράζω αποκλειστικά στη μία συσκευή που κάνω τις αγορές. Θέλω να κρατάω και backup, για την περίπτωση της αλλαγής της συσκευής.

 

off topic αγοράζετε ακόμα τραγούδια;..... off topic

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Άπειρα μπορώ να πω. Το offline δε θα συγκριθεί ποτέ με το online/streaming. Ειδικά στη μουσική.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μισή εφαρμογή. Έχοντας και iPhone δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω ευγενικά...

 

Δε θέλω να μένουν τα κομμάτια που αγοράζω αποκλειστικά στη μία συσκευή που κάνω τις αγορές. Θέλω να κρατάω και backup, για την περίπτωση της αλλαγής της συσκευής.

 

Δεν μένουν σε μία συσκευή. Εδώ και χρόνια το έχει καταργήσει η apple. Τα τραγούδια που έχω κατεβάσει, είτε τα έχω αφήσει στην μορφή που κατέβηκαν, είτε τα έκανα mp3 παίζουν παντού. Από τον φάκελο που τα έχει τακτοποιημένα το itunes, τα έχω αντιγράψει σε όποιο κινητό έχω (αλλάζω συχνά), και σε usb stick για το αυτοκίνητο. Στις ρυθμίσεις του itunes έχω βάλει την μετατροπή σε mp3 σε υψηλή ποιότητα. Σκεφτείτε ότι όταν είχα το πεζώ 208, στην οθόνη εμφανιζόταν και το εξώφυλλο του άλμπουμ.

Ως backup αντιγράφω τον φάκελο του itunes σε έναν εξωτερικό σκληρό και είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

 

Άπειρα μπορώ να πω. Το offline δε θα συγκριθεί ποτέ με το online/streaming. Ειδικά στη μουσική.

 

Και οι υπηρεσίες streaming μουσικής, πχ spotify, σου δίνουν την επιλογή να κατεβάσεις offline χιλιάδες τραγούδια και να τα ακούς όπου και αν είσαι. Το streaming βολεύει πολύ. Τώρα αν κάποιος θέλει να ακούει μόνο συγκεκριμένα κομμάτια, ναι δεν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μισή εφαρμογή. Έχοντας και iPhone δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω ευγενικά...

 

Δε θέλω να μένουν τα κομμάτια που αγοράζω αποκλειστικά στη μία συσκευή που κάνω τις αγορές. Θέλω να κρατάω και backup, για την περίπτωση της αλλαγής της συσκευής.

 

Δεν μένουν σε μία συσκευή. Εδώ και χρόνια το έχει καταργήσει η apple. Τα τραγούδια που έχω κατεβάσει, είτε τα έχω αφήσει στην μορφή που κατέβηκαν, είτε τα έκανα mp3 παίζουν παντού. Από τον φάκελο που τα έχει τακτοποιημένα το itunes, τα έχω αντιγράψει σε όποιο κινητό έχω (αλλάζω συχνά), και σε usb stick για το αυτοκίνητο. Στις ρυθμίσεις του itunes έχω βάλει την μετατροπή σε mp3 σε υψηλή ποιότητα. Σκεφτείτε ότι όταν είχα το πεζώ 208, στην οθόνη εμφανιζόταν και το εξώφυλλο του άλμπουμ.

Ως backup αντιγράφω τον φάκελο του itunes σε έναν εξωτερικό σκληρό και είμαι οκ.

 

Χμ. Αυτό δεν το ήξερα.

 

Ακριβώς ό,τι κάνεις, κάνω κι εγώ. Backup σε εξωτερικό σκληρό, γιατί αλλάζω συχνά συσκευές.

 

Γίνεται και σε πιο παλιά iphones, όπως το se 1;

 

Και οι υπηρεσίες streaming μουσικής, πχ spotify, σου δίνουν την επιλογή να κατεβάσεις offline χιλιάδες τραγούδια και να τα ακούς όπου και αν είσαι. Το streaming βολεύει πολύ. Τώρα αν κάποιος θέλει να ακούει μόνο συγκεκριμένα κομμάτια, ναι δεν συμφέρει.

 

Αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση, αλλά προσωπικά προτιμώ να μου ανήκει το προϊόν, παρά ένα licence γι' αυτό.

 

Με το licence για το streaming, μπορεί πάντα να το αφαιρέσει ο dev της εφαρμογής, η εταιρεία που έχει τα πνευματικά δικαιώματα ή ακόμα και ο παραγωγός/καλλιτέχνης, αν δεν είναι ευχαριστημένος με το ποσοστό που του αναλογεί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Άπειρα μπορώ να πω. Το offline δε θα συγκριθεί ποτέ με το online/streaming. Ειδικά στη μουσική.

 

H μόνη χρησιμότητα του online/streaming είναι για να τα κατεβάζουμε και να τα έχουμε για πάντα offline ! ;):cool:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά πληρώνετε για τραγούδια σε lossy μορφή;

Αγοράστε βρε παλληκάρια το τραγούδι σε flac που είναι lossless μορφή και κάντε το μετατροπή σε ότι μορφή θέλετε μετά αν δεν σας παίζουν τα flac.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν μένουν σε μία συσκευή. Εδώ και χρόνια το έχει καταργήσει η apple. Τα τραγούδια που έχω κατεβάσει, είτε τα έχω αφήσει στην μορφή που κατέβηκαν, είτε τα έκανα mp3 παίζουν παντού. Από τον φάκελο που τα έχει τακτοποιημένα το itunes, τα έχω αντιγράψει σε όποιο κινητό έχω (αλλάζω συχνά), και σε usb stick για το αυτοκίνητο. Στις ρυθμίσεις του itunes έχω βάλει την μετατροπή σε mp3 σε υψηλή ποιότητα. Σκεφτείτε ότι όταν είχα το πεζώ 208, στην οθόνη εμφανιζόταν και το εξώφυλλο του άλμπουμ.

Ως backup αντιγράφω τον φάκελο του itunes σε έναν εξωτερικό σκληρό και είμαι οκ.

 

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Ήταν πολύ πιο εύκολο από όσο ακούγεται.

 

Και οι υπηρεσίες streaming μουσικής, πχ spotify, σου δίνουν την επιλογή να κατεβάσεις offline χιλιάδες τραγούδια και να τα ακούς όπου και αν είσαι. Το streaming βολεύει πολύ. Τώρα αν κάποιος θέλει να ακούει μόνο συγκεκριμένα κομμάτια, ναι δεν συμφέρει.

 

License, για το επόμενο streaming.

 

H μόνη χρησιμότητα του online/streaming είναι για να τα κατεβάζουμε και να τα έχουμε για πάντα offline ! ;):cool:

 

Τι μου θύμισες τώρα με αυτό το σχόλιο..

 

Συγνώμη αλλά πληρώνετε για τραγούδια σε lossy μορφή;

Αγοράστε βρε παλληκάρια το τραγούδι σε flac που είναι lossless μορφή και κάντε το μετατροπή σε ότι μορφή θέλετε μετά αν δεν σας παίζουν τα flac.

 

Επειδή με ενδιαφέρει αυτό που αναφέρεις, θες να πεις από ποιες υπηρεσίες/εφαρμογές πωλούνται κομμάτια σε flac μορφή;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα online μαγαζια να αγορασεις τα τραγουδια, αλλα εχουν μονο συγκεκριμενο ειδος αλλα διαφορα ειδη μουσικης.

Για streaming με δυνατητα offline κοιτα και το TIDAL.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα online μαγαζια να αγορασεις τα τραγουδια, αλλα εχουν μονο συγκεκριμενο ειδος αλλα διαφορα ειδη μουσικης.

Για streaming με δυνατητα offline κοιτα και το TIDAL.

 

Θα το δοκιμάσω. Thanks για την πρόταση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...